Laatste Berichten. Handelsberichten. Bij het bezoek aan 's-Gravenhage reed H. M. de Koningin-Moeder gisteren onmiddel lijk van het station naar het Gebouw van den Haagschen Kunstkring aan de Heeren gracht, tot bezichtiging van de tentoonstelling van oude portretten van oude meesters, die daar sedert eenige dagen gehouden wordt. H. M. werd op de expositie rondgeleid door de heeren dr. Hofstede de Groot en dr. Martin, leden van de commissie voor de tentoonstelling en A. Coert, waarnemend secretaris van den Kunstkring. Na het déjeuner werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van schilderijen en kunstwerken, door de firma Wisselingh in ïPulchri Studio" gehouden. Baron Gevers, gezant van Nederland bij de Vereenigde Staten van N. Amerika, is met verlof uit Washington vertrokken en te Bonn aangekomen, van waar de gezant binnenkort naar Nederland vertrekt. De gewone audiënties van de ministers van Financiën, Oorlog, Koloniën, Marine en Binnenland3che Zaken zullen deze week niet plaats hebben. Korintji. De Regeering ontving het volgende tele gram uit Ned.-Indië Bij operatiën ter vermeestering van het kampongcomplex Poelan Tengah in Korintji, welke slechts gedeeltelijk gelukte, zijn gesneuveld een luitenant en vier mindere militairen, en gewond een kapitein, een luitenant en acht mindere militairen. [Zooals bekend is, seinde de correspondent van de N. R. Ct. reeds de namen van den gesneuvelden officier en de gewonde offi cieren.] Het overlijden des Pausen, Men meldt ons uit den Haag: Names H. M. de Koningin-Moeder bracht jhr. de Ranitz een bezoek van rouwbeklag aan de Internuntiatuur. Prins Hendrik deed schriftelijk leedwe zen betuigen door diens adjudant. Nadat de zaakgelastigde van den Heiligen Stoel van den dood van den Paus officieel kennis bad gegeven aan het ministerie van buitenlandsche zaken, heeft het hoofd van dat departement dat bericht beantwoord met een brief van rouwbeklag. Ondanks zijne uitdrukkelijke verklaring van geen candidatuur voor den Sittardschen Kamer-zetel te aanvaarden is jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck candidaat gesteld. In de Limburgsche bladen doet jhr. Ruys thans een schrijven plaatsen, inhoudende een verzoek aan de kiezers om niet op hem nunne stem uit te brengen. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft verder aan mr. J. Nieuwen- huizen te Voorburg eervol ontslag verleend als lid van de gezondsheidscommissie te Zoetermeer, en in de gezondheidscommissie te Bodegraven (wegens uitbreiding dier commissie met 2 leden benoemd de heeren F. X. Aghina, pastoor te woerden en J. W. R. Koch, arts te Nieuwveen. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. Patijn, gaat morgen voor eenige weken nair het buitenland. Gedu rende zijn afwezigheid zal mr. Goekoop, oudste lid der Ged. Saten, de functiën van den Commissaris der Koningin waarnemen. Dit najaar, uiterlijk in de maand November, zal bij de ambtenaren van den actieven dienst bij 's Rijks belastingen weder eene aan zienlijke promotie plaats hebben. De bekende Frans Rosier, die zich in de strafgevangenis te Leeuwarden bevindt, maakt het zijn bewaarders van tijd tot tyd nog al eens lastig. Verleden week beeft bij gedurende eenige dagen niet willen eten of drinken en heeft men hem met dwang het voedsel toegediend. Hij bevindt zich thans m de ziekenkamer, tot observatie zijner geest vermogens. i Men meldt aan Het Volk uit Haarlem: Het bestuur van het H. A. S. heeft Hugenholtz uitgenoodigd Zondag-morgen in het eigen gebouw te komen, waarin hij feestelijk zal worden ontvangen. Vakcongres. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Doorondergeieekende zijn aan de Besturen der verschillende Ned. R. K. Vaksecretari aten opgezonden de onderwerpen, welke de respectieve aangesloten vereenigingen op het Congres wenschten behandeld te zieD. Het voorbereidingscomité laat op de eerste plaats die onderwerpen in aanmerking komen, welke door de Besturen der Secre tariaten zijn opgegeven. Eerst daarna komen in aanmerking die onderwerpen, welke door de afzonderlijke aangesloten vereenigingen ons zijn toegezon den. De Besturen der Secretariaten worden dringend verzocht zien en over de onder werpen èn over de sprekers in correspon dentie te stellen met hun aangesloten vereenigingen. Van verschillende Secretariaatsbesturen hebben wij een volledige agenda ontvangen. Echter nog niet van allen. Dezer dagen zullen de conclusies bekend gemaakt worden van de drie onderwerpen, welke op Maandag 21 September in de algemeene vergadering zullen besproken worden. Daara wordt het definitieve program rondgezonden. Opdat dit laatste zóó volledig mogelijk zij, worden dus alle belangstellenden dringend uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk hun opgaven te verstrekken aan ondergeteekende. Namens de Commissie van Voorbereiding, B. Lammers. Van Lennepkade 260, Amsterdam. De moord in de Czaar Peterstraat. Het N. v. d. D. noemt het bericht van de N. Ct. omtrent het buiten vervolging stellen van de drie verdachten inzake den moord in de Czaar Peterstraat te Am sterdam onjuist en een «zonderling bericht". Immers, zegt het Nieuws De rechtbank zou, indien het bericht waar was, deze beslissing moeten hebben genomen in Raadkamer, wat in dezen stand van de zaak in strijd zou zijn met de wet. Het bericht van de N. Ct, is dan ook beslist onjuist. Wanneer de zaak voortgang zal hebben, is nog niet bekend. Wel kunnen wy mededeelen, dat de derde verdachte (K. Portengen) niet naar de terechtzitting verwezen is. Zaterdag-avond geraakte twee jongelui, die onvoorzichtig op de reeling zaten van de boot Zaandam op de hoogte van de oude Houthaven over boord in het IJ te Amsterdam. Onmiddelijk werden pogingen tot redding in het werk gesteld, doch een der twee verdronk, nl. J, De Bruin. Te Bergeijk is bij den heer Aarts, sigarenfabrikant, een werkstaking uitge broken en wel omdat een der voormannen van de werklieden-organisatie werd ont slagen. Een 20-tai werklieden hebben zijne partij gekozen. In de laatste algemeene vergadering van de Vereeniging van Bontfabnkanten te Helmond werd eenstemmig besloten, om ten minste zooveel mogelijk, miliciens, ter stond na hun terugkeer uit den dienst te herstellen in de betrekking of plaats, die zij innamen, toen zij de werkplaats moesten verlaten en tot 's lands dienst ge roepen werden, zoo zij zich gedurende den diensttyd onberispelijk hebben gedragen en voorzien zijn van een diploma der R. K. Militairen-Vereeniging, die schier in iedere garnizoensplaats bestaat. De moord te Gilze. Omtrent den moord te Gilze (Noord-Bra bant) schrijft men nader, dat misbruik van sterken drank in deze noodlottige zaak niet vreemd is. De verslagene C. Gooijers, was met drie vrienden naar een verkooping geweest; zij hadden verscheiden herbergen bezocht en meer gedronken dan gewoonlijk. Vóór het sluitingsuur (10 uur te Gilze), bezocht men nog het bierhuis van Broers, waar de twist begon. Kort daarop liep C. Gooijers naar buiten en viel voor dood neer; het bleek, dat hij een diepen messteek in de borst had gekregen. Nog vóór dokter Ledel aan wezig was, had G. opgehouden te leven. Hij laat een vrouw en 3 kinderen na. Het gerecht uit Breda heeft na een streng onderzoek P. Br. in arrest genomen, die geboeid naar Breda is overgebracht. De vermoedelijke dader staat als een driftig man bekend en had een wrok tegen Gooijers. Brand. Dinsdag-ochtend is te Rozendaal het onlangs nieuw gebouwd huis van Jac. Den Tree, herbergier en petroleumkoopman, geheel afgebrand. De bewoners lagen nog in diepe rust en hebben zich met moeite gered. De schade is aanzienlijk, daar alles laag verzekerd was. De brand ontstond in de petroleum bergplaats. Woensdag-namiddag heeft te Groningen een vrij ernstige brand gewoed in de sigarenfabriek van de firma H. Mulder Fzn., aan het Winschoterdiep. Het bovenste gedeelte van 't gebouw werd vernield door het vuur, dat ontstaan moet zijn op den droogzolder. Een 10-tal werklieden zijn voorloopig zonder werk. Het perceel was verzekerd. GEMENGD NIEUWS. Twee spoorwegarbeiders werkzaam op de brug aan Moerdijk, zagen gister-morgen halfelf in het Hollandsch Diep het lyk drijven eener vrouw, die naar gissing 23 jaar oud was. Zij vischten het op en brachten het in een roeiboot naar Willemsdorp. De politie te Dubbeldam werd van de vondst verwittigd en onder diens toezicht is de doode overgebracht naar de begraafplaats op Dubbeldam. Een milicien-sergeant van de lichting 1897, behoorende tot bet 8e regiment infan terie, heeft zich met een verzoek gewend tot den minister van Staat, minister van Oorlog, om vrijgesteld te mogen worden van de deelname aan de menage, op grond bij is vegetarier. Dinsdagmiddag viel een meisje van het Strandhoofd te Scheveningen, voor het paviljoen van den prins von Wied, in zee. Er waren op dat oogenblik weinig wan delaars in de nabijheid. Twee heeren en een juffrouw liepen gekleed in zee en wisten het kind bijtijds op het droge te brengen. Het sluiten van huwelijken geeft altoos eenige cijfers voor de dualphabetenstatistiek er waren te Amsterdam in het afgeloopen jaar 27 gevallen, waarby de bruigom niet kon schrijven, 112 gevallen, waarbij de bruid niet de pen kon voeren, en 7 gevallen waarby beiden het moesten afdoen met een kruisje. Een deserteur van Veenhuizen, pas weer binnengebracht, en in een cel opgesloten, stak daar in den nacht van Maandag op Dinsdag zyn stroozak in brand. Over dat feit zal hij zich voor de rechtbank te Assen hebben te verantwoorden, alsook over bet schrijven van een brandbrief, dien hij tijdens zijne kortstondige vrijheid'aan een der amb tenaren richtte. Door een landbouwer js bij den burge- lijke stand te Rukfen bij Rozendaal aangifte gedaan der geboorte van zijn 20 ste kind, waarvan 19 in leven zyn. Naar aanleiding van buitenlandsche be richten betreffende een aanstaand verblijf van H. M. de Koningin in Duitschland gedurende de maand Augustus kan worden verzekerd, dat H. M. op haar verjaardag stellig hier te lande hoopt te zijn. De dood des Pausen. Op last van HH. DD. HH. den Aarts bisschop en de Bisschoppen van Neder land zal in alle kerken een plechtige uit vaart of zieledienst gehouden worden voor de rust der ziei van Z. H. Paus Leo XIH. Z. D. Hw. de Bisschop van Roermond heeft daarenboven bepaald, dat daags te voren 's morgens, 's middags en 's avonds alsook op den avond zeiven der uitvaart genoemden dienst aangekondigd zal worden door het plechtig luiden der klokken. Reuter seint heden uit Rome: Tijdens de plechtigheid van gisteren-avond is kardinaal Oreglia door de warmte onge steld geworden en naar huis moeten gaan. Sedert van ochtend half zes is het lijk van den Paus in de St. Pieterskerk voor het volk tentoongesteld. Alles gaat ordelijk toe. Volgens een telegram door den Tijd uit Rome ontvangen werd het aantal personen die heden voorbij het stoffelijk overschot defileerden, op 15.000 geschat. BEURS VAN SCHIEDAM. 23 Juli 1903. Officieel# noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 23 Juli. Modtwun f 9.—per Hectoliter cont, zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming willig. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f91/». Jenever: 113.50. Akst. proef 115. Prima Graanspiritus f 15f 151/». Spoeling f 0,80. Berlun. Spiritus in loco Parijs l^gge, P- Juli 15 40 1450 Parus. Augj 1475 1425 Him Spirit, p. Juli 15.25 15.25 tu"8- Aug./Sept. 15.25 15.25 New-York, Maïs 57. 56%. Amsterdam. 22 Juli Rogge op lev. zonder noteering. 23 Juli Rogge op lev. zonder noteering. Rynhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 22 Juli 2.29 cM. 23 Juli 2.47 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05 Disc. 3 pCt. Parys - 48.02] 3 Antwerp. 47.85 i 3 i WEEKMARKT TE DELFT 23 Juli. Op de markt van heden waren de veepry- zen als volgtvette koeien le kwal. 1180 a 270 dito 2de kwal. f 110 a 170kalf- koeien le kwal. 1180 a 240; dito 2e kwal. 1100 a 160vaarkoeien, le kwal. f 160 a 200; dito 2de kwal. 1 90 a 140vette kalveren le kwal. f 70 a 95 dito 2de kwal. f 40 A 65vette schapen le kwal. f a dito 2de kwal. a weischapen le kwal. 21 a 28 2e kwal. fa vette lam meren f 18 a 23weilammeren f a magere varkens f 25 a f 40 biggen f 3 a 11nuchtere kalveren f6 a 18 paar den f 50 a 200stieren 50 a 150 veulens f a rundvleesch 76, 66 en 54 c., vet kalfsvleesch 90, 80 a 65 c., schapevleesch ac., lamsvleesch 60a 50 c., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 341 runderen, 10 paarden, 51 vette kalveren, 176 magere dito, 536 schapen of lammeren 176 varkens en 643 biggen, en schapen buiten de hokken. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, 17.25 a 8.50 nieuwe do. 16.— a8.— Westlandsche roode ris dito f 7.50 a f 8.25. Zeeuwsche en Overmaassche rogge 15.25 a f6.—, nieuwe dito f5.25 a 6.n. wintergerst f4.50 a f5.— zomergerst f4.25 a 5.—. chevalier dito f5,25 a 6.zware haver 14.— a 15.50, lichte dito f3.25 a 4.25, groene erw ten f 7. a 9.75, mesting f 7.a f 7.75, Faardeboonen 16.50 a 7.25, duiveboonen 7.50 a 9.— bruine boonen 115.a 19.— witte boonen f 11.75 a 14.25, koolzaad 17.— a 9.25 buitenl. hennepzaad 15.75 a 6.25, kanariezaad f 13.— Af 17. Granen. Onveranderd stil. De prijzen der boter waren heden le kwal. 150, goede f46 mindere f41 per vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 809/8 en 64/16 vaten, wegende te zamen 16,820 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN, 23 Juli. Op de Veemarkt waren aangevoerd Runderen, 400 Schapen, 60 Kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen A —I Schapen 3/4 a 5/8, Kalveren 3/6 A 5,3 Varkens A tl Uj) 22 Juli- 23 Juli. (*- f-) 21 Juli 22 Juli.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3