Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Pauskeuze. Jaapie de Vissclier. 26ste Jiiars. Zondag 2 Augustus 1903 No. 7664. EERSTE BLAD. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Feuilleton. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PRIJS T AH DIT BLADi ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland j - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 i PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. In verband met hetgeen wij in ons vorig nummer omtrent de Pauskeuze door het Conclaaf mededeelden, willen wij hier nog enkele bijzonderheden van die hoogst ge wichtige handeling vermelden Als de Pauskeuze gedaan is, worden de schedula (stembriefjes) verbrand. De oudste kardinaal-diaken luidt de bel en de secre taris van het H. College en de sacristijn bomen binnen. De drie kardinalen, hoofden der orden en de kardinaal kamerling begeven zich naar den gekozene en vragen hemAcceptas ne electionem de te cano- nice factum in Summum Pontificem? LNeemt gij de volgens kanoniek recht ge- se nede verkiezing tot Paus aan s de gekozene bevestigend antwoordt, or en alle troonhemels boven de zetels der kardioaleu neergelaten, behalve boven de zijne, die opgeheven blijft. De twee kardinalen, die naast hem zitten, ruimen uit eerbied hunne plaatsen en de kardinaal deken verzoekt hem den naam te willen zeggen, welken hij zal aannemen als Paus. De eerste ceremoniemeester, die dienst doet als notaris van den H. Stoel, maakt van alles een autentieke akte op. De gekozene, begeleid door de twee eerste diakens, be geeft zich naar het altaar, waar hij neder- kuielt en bidt. Dan begeeft hij zich achter het altaar, waar hij van gewaad verwisselt en zich kleedt in het pauselijk gewaad, waarvan drie stellen, een voor groote, een voor middelbare en een voor kleine ge stalte, voorhanden zijn. Als dit geschiedt •s, geeft hij voor de eerste maal den spostolischen zegen en neemt plaats op den troon, waar hij de huldiging der kar dinalen ontvangt, die hem den voet en de Mia was met haar ouders al twee maan den^ aan zee. 't Kind was in de stad aan 't kwijnen geraakt. Voor een tenger, tienjarig kind is een groote stad, waar het niet alieen •ttag uitgaan, dan in een tuin, door hooge Hturen als een put ingesloten, het tegen gestelde van een gezondheidsoord, vooral als het een éénig kind is en door de ouders als een kasplant wordt bewaard. Mia leefde een huisleven, 't zij tusschen de witgekalkte schoolmuren, 't zij in de zalen of kamers, waar zij met nog zoovele bloempjes, met tooverlantaarns of kinderpartijtjes werd ezig gehouden. Mia werd wijs, niet wijs- hVïii*' A*n k'ein mondje met een engelen- zick Aing«voelig aan vele dingen, namen prikkel m^nscben n0S Seen aan^e' •ct i org®n, schrijnde. Mia moest ophalen», zei da' dokJ, aan zeC) hand kussen en van hem den vredekus ontvangen. De kardinaal-kamerling steekt hem den visschersring aan den vinger en de eerste kardinaal-diaken, voorafgegaan door het pauselijk kruis, begeeft zich naar buiten, waar hij de klok laat luiden en tot het volk zegt Annuncio vobis gaudium magnum Papam habemus Eminentissimum acrefe- rendissimum Dominum iViV qui sibit im- posuit nomen N. [Ik verkondig u een groote vreugde. Wij hebben voor Paus enz.] Intusschen opent men de deuren van het conclaafde Paus laat tot den voetkus toe den majordomus, den maarschalk, de con- clavisten enz. Aan het eind dezer ontvangst overhan- handigt de kardinaal-kamerling den Paus de sleutels van het paleis en de nieuwge- kozene begint zijn verheven ambt. De Kerk legt haar weduwlijk gewaad af. Zij verheugt zich in haar nieuw zichtbaar opperhoofd. Ten slotte rest ons nog iets mede te deelen over het recht van veto. Er is in de hberale bladen over het recht van veto, dat door sommige katholieke vorsten zou kunnen worden uitgeoefend, op de meest onzinnige wijze geschreven, daarom hier een enkel woord. Het recht heeft bestaan en werd vroeger wel eens uitgeoefend door katholieke vor sten als die van Oostenrijk, Frankrijk en SpaDje e.a. Het was een bevoegdheid welke zij hadden om een kardinaal van de paus keuze uit te sluiten. Uitsluiting kon nooit plaats hebben als de keuze reeds voltrokken was. Het ging aldus, dat een der kardinalen in het conclaaf met de inzichten van be doelde mogendheid in kennis werd gesteld. Zag dan deze kardinaal, dat de naam van den bedoelde op den voorgrond trad, dan deed hij de meening van de mogendheid, die hem wilde uitsluiten, kennen, alvorens de volstrekte meerderneid was bereikt. vrij zijn, ongedwongen leven in de lucht en het warme zand. En de ouders waren meegegaan, zo konden het doen, en toen ze zagen, dat het kind 't ophaalde, hadden zij besloten hun verblijf aan zee zóólang mogelijk te rekken. Want Mia was hun atgod Mia liep 's morgens al vroeg vrij uit op het strand, in de verte gevolgd door eene bonne, die eene vriendin had gevonden in een dergelijk dienende geest van een naburige villa. En Mia had kennis gemaakt met de onder de hoede dier «vriendin" staande kinderen en nog vele anderen, die allen het meisje met het serafijnengezichtje en de ongewone lange blonde haren mochten om hare lieftal ligheid. Visschers en visschervrouwtjes met zwe- venden tred, alien kenden het kindje, dat precies was, zooals ze zich de engeltjes voorstelden I Alleen Jaapie, de oude bekende visscher, kende het kind nog niet, tot op een ochtend hij haar zag en schrok. Was dat niet zijn Sientje, zijn dochtertje, dat zijn arme vrouw het leven had gekost Jaapie was geschrokken door de gelijkenis tusschen dat kind en zijn dochtertje. Dit veto-recht steunde noch op eenig decreet van een conciile, noch op een apostolische constitutie, maar de Kerk beschouwde het alduseen candidaat tegen wie de mogend heden vijandig gezind waren, zou het be sturen zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk gemaakt worden en daarom werd bet beter geacht een anderen te kiezen. Om de zaak, zooals ze tegenwoordig staat, duidelijk in het licht te stelien, is het van belang te herinneren aan een nota van 29 Jan. 1872, die verschenen is in de Osservatore Romano, het officieuze orgaan van het Vaticaan. Zij luidde aldus «Wij weten niet wat er waar is in de berichten volgens welken de H. Stoel zou verklaard hebben aan verschillende regee ringen, dat zij niet meer van plan is in de toekomst een privilegie toe te laten, dat totnutoe niets anders geweest is dan een bewijs van welwillendheid. Als dit bericht waar is, heeft de Kerk zich slechts gewapend tegen een verraderlijk plan van een harer vijanden. Oostenrijk, Frankrijk en Spanje waren ten dage, dat men hun in zekere mate een recht van veto toestond, katholieke machten, waar dwaling en ongeloof niet op een zelfde lijn gesteld werden als de katholieke godsdienst. Hoe zou men toch kunnen veronderstellen, dat de H. Stoel zelfs indirect maar hare voornaamste belangen zou toevertrouwen aan een Andrassy, een Thiers, een Zorilla of aan welken ongeloovige dan ook, die door de spelingen der politiek aan het hoofd der regeeringen kunnen worden ge plaatst 1 Reeds in 1869 werden de pretenties afgewezeD, die een vorst wilde laten gelden om deel te nemen aan het Vaticaanse h Concilie." Het citaat uit de Osservatore is duidelijk en zal, vertrouwen wij, aan alle verdere geruchten allen grond ontnemen. Immers Zóó, ja zóó engelrein was zijn Sientje geweest, toen zij aan de rokken van zijn kostvrouw zich klemmend aan het strand stond als Jaapie van de vangst terugkwam, zoo blauw waren haar oogjes, toen zij blijde hem tegenlachten, en zooblond heur haren, die hij met zijn grove handen, riekend naar teer en visch, bijna niet dorst aanraken uit vrees van ze te besmetten. Jaapie was zoo geschrokken, had een oogenblik zijn sjok-sjokgang gestaakt en vergeten zijn pijpje aan te houden en Mia had het gezien. Zij had hem de hand toegestoken en ge vraagd «Doe ik je verdriet man En Jaapie had die hand gevat, zonder te weten, wat hij deed. Hij kon zijn oogen niet van het kind afwenden en zei »Je lijkent zoo op mijn Sientje, jonge- juffer". «En wie is dat, vertel me dat eens, man," en Mia streelde de bonkige hand. Zoo liepen zij een tijdlang naast elkaar, tot ze eindelijk zei»Nu man, ik moet naar huis, maar kom morgen weer. Ik ben Mia". Jaapie zei mets en keek haar na tot hij niet meer kon, en een nevel voor zijn oogen kwam, en toen hij langzaam naar huis kuierde, wat in 1872 waar was, is 't nu nogDe Kerk, die vroeger het betwistbaar veto recht duldde, kan het nu allerminst toe staan aan regeeringen, zooals zij zich in Frankrijk vooral, en veelal ook in Oosten rijk en Spanje doen kenneD. Aan het geschrijf der liberale bladen over het recht van veto behoort dus verder geen aandacht te worden gewjjd. Schiedam, 1 Augustus 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 1 Augustus 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Schoen- maker(half was). Een schoenmakersjongen. Steenhouwers. Een verver. Een drukker. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Jongens voor gistpakhuis. Jongens voor distil leerderijen. Een scbippersjongen. Een loopjongen voor een manufacturenwinkel. Een bakkersknecht (of jongen.) Een boerenknecht. Jongens voor een moes tuin.Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alleen. Een schoonmaakster (voor 2 dagen per week) (P. G.) Aangeboden arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. - Win kelbediende. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Tuiniersknecht.Koetsiers. Slagersknecht! Tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkoopersknecht. Smids knecht. Schoenmakersknecht Een jongen voor meubelmakerij. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Was- schen aan huis gevraagd. begon het uit dien nevel te droppelen en buur Krelis zei tegen buur Jan, nadat ze den oude een goeden morgen hadden toege- wenscht 'k Geleuf, dat Jaapie weer grient Jan, om zijn lieve Sientje 1" Jaapie had aan Mia alles verteld. Alles wat hij niet aan groote menschen had durven of willen vertellen, omdat hij geen beklag kon uitstaan, had bij verteld aan een kind dat het besef gekregen had, dat die oude man ongelukkig was. En het naïeve mede lijden van dat kind deed Jaapie goed. Nog vaak waren zij 's ochtends bij elkaarals de meiden in het duin zaten om een oog op de spelende kinders te houden, ging Mia met Jaapie het strand langs en hij bracht haar weer op tijd terug als de huisreis werd aangevangen. Als aan het kind gevraagd werd, wat voor drukke zaken het met den ouden man had, dan zei het, zich gewichtig gevoelend door de vertrouwelijkheid van Jaapie, dat zij schelpen zochten en hij haar van Sientje en van de zee vertelde. (Wordt, vervolgd); NIEUWE S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1