Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Jaapic ie Vissclier. 26ste Jaan:. Dinsdag 4 Augustus 1903. No. 7665. algemeen overzicht. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS YAH DIT BLlDl Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVEETESTIÉN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 3 Augustus 1903. De Pauskeuze. De geheele beschaafde wereld verbeidt 'n hooge spanning den afloop der Pauskeuze. Terwyl wij deze regelen schrijven, is ver moedelijk het Conclaaf nog in vollen gang. De verwachting dat reeds Zondag een Paus 2ou gekozen zijn, is niet verwezenlijkt. Wellicht heden, misschien eerst morgen, za' de telegraaf ons den naam doen kennen Tan den opvolger van Leo XIII »Geen w«l?prekender getuigenis omtrent de groote eteekenis van den arbeid verricht door den overleden Paus zou kunnen worden afgelegd ,an do aller overheerschende belangstelling or de Pauskeuze gewekt in geheel Europa, ZeSl de niet-katholieke Londensche Daily Graphic. "In elke groote hoofdstad van het vaste land gevoelt men, dat van de persoonlijk heid en de politiek van den aanstaanden aus veel afhangt. Vandaar dat het Conclaaf, 't wolk heden bijeenkomt, in regeeringskanselarijen wordt beschouwd, als een van de grootste politieke beraad slagingen, waarvan de resultaten hun sporen achterlaten in de geschiedenis. Van het bestuur van den toekomstigen Paus zal 'oei afhangen voor den binnenlandschen vrede in Frankrijk, Oostenrijk, Italië, Spanje, Duitschland, ja zelfs in Rusland. Hoe zal zijn houding zijn tegenover de anti-kerke lijke politiek der thans in Frankrijk regee- rende partij In hoeverre zal hij geneigd Zlju de centrumslegioenen ter beschikking l« stellen van den Duitschen keizer in diens strijd tegen het socialisme en ter verwe- z«nlijkiog van diens koloniale droomen Zai hij den socialen vrede in Oostenrijk en Spanje vergemakkelijken En vooralhoe Zal zijn houding zijn tegenover de wereld- 'Ühe macht? Het is onmogelijk den naam Van eenigen kardinaal op den voorgrond te plaatsen en hem bij voorbaat te verklaren Feuilleton. 2) En Jaapie moest haar vertellen, hoe Sientje aan de roodvonk gestorven was, hoe Onze Lieve Heer alles gemaakte en deed groeien, wie toch al dat water in de zee had gedaan, en tusschen dat alles liep de sombere ge schiedenis van Jaapie's dochtertje, die door haren vader gekoesterd en gekweekt yras, niettegenstaande zijn armoede, die voor hem «en zonnetje in huis geweest was en toen opeens naar den hemel was gegaan om met «"gelen te spelen Zijn leed, dat vroeger schrijnde, vervulde em thans nog met weemoedige treurigheid ?®mahkelijker te dragen. En in zijne An 8H6,.d oen tweede zonnetje, opge- gaan, dat scheen ais hij met het kind en zijne gedachten allM„ was, en als zij samen praatten over Sientje. Dan verkwikte zijn als den uitverkorene, meent het blad. Want het H. College telt zooveel mannen van verheven karakter, vaste overtuiging en groote bekwaamheden, dat de keuze bijna zeker eene verrassing zijn zal." Wij hebben deze woorden aaugehaald, niet omdat wij ze onvoorwaardelijk zouden wenschen te onderschrijven, doch als een bewijs welk een machtige invloed op den gang der wereldgebeurtenissen en het welzijn der volken ook in niet katholieke kringen nog in deze dagen wordt toege kend aan het van de wereldlijke macht beroofde Pausschap, hetwelk onder de regeering van den dertienden Leo evenveel zegen voor de volken in het algemeen als geestelijk heil en uiterlijken glans voor de Kerk-zeive heeft verspreid. De tuitenlandsche bladen geven verder uitgebreide bijzonderheden, over de ope ning of zoo men wil sluiting van het conclave, maar in hoofdzaak behelzen zij mets anders dan wat wij reeds vroeger, bij de beschrijving van het ceremonieel gemeld hebben. Na bet »extra omnes" deed de kardinaal kamerlengo bij bet invallen van de duisternis een rondgang, in gezelschap van de drie hoofden van de kardinaal-orden, Zwitsers en fakkeldragende bedienden. De inspectie, waarbij geen onbevoegden werden ontdekt, duurde een uur. Vervolgens gaf de kardinaai-kamerlengo aan den maarschalk van het conclave, een beurs met de sleutels van de beide hoofd deuren, de maarschalk met zijn gevolg ging toen buiten het conclave en liet de vleugels van de deuren toedoeo, draaide zelf den sleutel in het slot en deed de sleutels in de beurs, welke hij bij zich stak. Van de sluiting van het conclave (cum clave sluiting) maakte de deken van de apos tolische protonotari proces-verbaal op. Hierna overtuigde de gouverneur van het conclave zich, door een omgang langs het uitwendige, van de volkomen afsluiting van alle uitgangen en sloot hij de vier geest zich in de herinnering aan oude dagen, toen Sientje nog een kind was, net als Mia nu, en Mia hield die herinnering door haar vragen, als: »Bad zij graag haar morgen- gebedje en avondgebedje, was Sientje ge hoorzaam, jokte ze nooit, ging ze ook met Jaapie schelpen zoeken of»Liep Sientje ook met hare bloote voetjes ook in zee als het warm was, en had ze dan ook zoo'n pret met andere kinderen?" Als Jaapie 's middags op 't strand liep, was hij meestal in de nabijheid van de stoelen, waar de ouders van Mia gezeten waren, in druk gesprek met andere bad gasten, terwijl de kinderen zich op de pieren of met de bloote voeten in zee vermaakten, en hield hij onbemerkt een wakend oog op zijn lieveling, die zich in dolle kinderpret daarvan niets bewust was. Het was dien middag warm geworden, zoo warm als het bij tijden in den nazomer nog wezen kan. Alle nog in de hotels ver toevende badgasten van Scheveningen waren naar 't strand gegaan, en hadden zich lui in de stoelen of in 't zand neergeveld. Vanaf de duinen gezien, geleek het strand «en grijsgrauw veld met papieren bloemen tourniquets, die op vier plaatsen aangebracht zijn en door bisschoppen en prelaten bewaakt worden, 's Avonds om 9 uur was het geheele ceremonieel afgeloopen. Pa trouilles pauselijke gendarmes stappen at en toe de Vaticaansche tuinen at. De kardinaals hebben maar lijfgoed voor drie dagen meegenomen. Als het conclave langer duurt, moet schoon linnengoed door de tourniquets naar binnen gebracht worden. Volgens een bijzondere mededeeling aan den Tijd kon kardinaal Herrera (Spanjaard) niet aan de sluitingsplechtigheid van het conclave deel nemen, daar hy wegens gezondheidsredenen in zijn cel moest blijven. Volgens de Popoio Romano lijdt de kardi naal aan een hartziekte en moest bij onmiddellijk te bed worden gelegd. Er zullen nu drie kardinalen en een ziekenver pleger worden benoemd, die van den kardinaal telkens het stembiljet op zijn kamer in ontvangst zullen nemen. Van Zaterdag meldde de Tijd uit Rome nog Een zeer groote menigte verbeidt op het St. Pietersplein het oogenblik waarop na de zitting van het conclave de traditioneele rook opstijgt, wanneer de stembriefjes worden verbrand. Rondom het Vaticaan heerscbt groote rust. Het conclave wordt voortdurend zorgvuldig bewaakt. Niemand kan met de kardinalen spreken. Dezen houden in de Sixtijnsche kapel twee zittingen per dag, des morgens ten 9 en des middags ten 4 uur. De zittingen duren ongeveer drie uren. Heden-ochtend om kwart over elf (Zaterdag) zag men uit den schoorsteen der Sixtijnsche kapel een witte rook opstijgen, die 12 minuten aanhield. Ouder de wachtende menigte deed zich een gemompel van teleurstelling hooren en velen verlieten het St. Pietersplein, doch ook talrijke groepen bleven wachten om te zien of de groote loggia van St. Pieter werd geopend, voor het geval dat een in allerlei kleur, want de lichte zomer- toiletten staken in het zonlicht fel af tegen het zand. Een leven en een beweging als in een mierenhoop dreef de zenuwzieke menschen, die op de badplaats, tot hun verhaal moesten komen, mokkend naar bunne kamers. En juist het zonlicht was zoo goed voor hen, want wanneer ze 's avonds, als de groote bende ééndaagsche badgasten weg was, bij bet licht der maan in zee zaten te kijken, werden ze koud en kregen ze sikkeneurige gedachten, die hen nog geagiteerder thuis deden komen dan ze waren uitgegaan. Nu waren de vreugde en de gezondheid aan het woord, de groote menschen hielden geanimeerde gesprekken en de kinderen baadden m zee en gooiden elkaar met water, proestend van schuim en pret. Mia had met vader en moeder een kleine wandeling langs het strand gemaakt. De vader nog slechts eenige der schelpen dra gend, die hij van Jaapie gekocht had, daar er af en toe bij ongelijk of met opzet een gevallen was, bad een vriend met zyne familie ontmoetvoorstellingen der onbeken de dames waren gevolgd en het heele gezelschap had zich in strandstoelen neer- nieuwe paus mocht zijn gekozen. Dit ge schiedde echter niet. De menigte ging daarop uiteen en het St. Pietersplein kreeg zijn gewoon aanzien terug. Het Vaticaan ziet er door de afsluitings muren, die overal zijn gebouwd, waar een toegang was, zeer ongewoon uit. Tegenover den majordomustrap is een draaischijf aan gebracht, waardoor de maarschalk van het conclave gemeenschap met het inwendige houden kan. De teletoongeleidingen zijn afgesneden. Ook binnen de ruimte van het conclave is overal gebroken en gebouwd om eiken kardinaal met zijn secretaris en dienaren drie vertrekken te kunnen geven. De kamers zijn aile geheel gelijk en zeer eenvoudig gemeubeld. Behalve het gevolg en het bedienden- personeel van eiken kardinaal zijn er in het conclave nog aanwezig zes ceremonie meesters, die voor de inwendige orde zorgen en den geregelden gang van den dienst. Er zijn twee dokters, voorts vier barbiers, een meubelmaker, een metselaar, een slotenmaker, ieder met een helper, een glazenmaker en een loodgieter. Vóór hel huiswerk, den sanitairen dienst enz. zijn er 24 knechts (bajuli, scopatores)in 't geheel zijn er aldus te zamen zoowat een 250 personen opgesloten. Dit geheele personeel wordt beëadigd bovendien de buiten het conclave aanwezige wacht, die onder bevel staat van prins Chigi (in welke familie het ambt van maarschalk van het conclaaf erfelijk is). Allen moeten zweren, dat zij geheim zullen houden, wat zij tijdens het conclave waarnemen ae conclavisten laat men nog bijzonder zweren, dat zij op geenerlei wijze de Pauskeuze zullen belemmeren. De bladen, die zich gaarne aan voor spellingen wagen over den persoon van den aanstaanden paus zijn nu reeds gekomen tot een totaal van 28 papabili, dat is meer dan 36 pet. van het aantal kardinalen, die gezet en blies uit van de vermoeienis, gevold van het loopen in mul zand. Mia bad verlof gekregen zich met haren kennisjes aan te sluiten en de kinderen stonden aan de uiterste punt van de pier, waar de op komende vloed telkens tegen aansloegd. Kinderen in de buitenlucht hebben altijd pleizier. Mia met een blos op de wangen, de eerste van haar speelgenooten, voert ze aan in het heerlijk spel, dat met een klei nen hond wordt gevoegd, die een stok moet apporteeren, en al twintigmaal te water is geweest. Het beest heeft er zelf pret in. Met bloote beentjes staan de kinderen in gespannen verwachting; daar is er een, die, bij het zien naar den hond, het water vergeet en als de golf om de beenen slaat verschrikt een eind op de pier terugwijkt ginds laat een meisje bij ongeluk haar rokjes, die ze in de hand hield, los en komt met een natte jurk het geval aan de ouders in de stoelen vertellen. {Slot volgt). NIEUWE SCHIED

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1