«veneens later in Nederland onderricht te laten ontvangen. De kapitein deed de reis via Singapore, Hongkong, Shanghai, Wladivostock en volgde de overland route over Siberië. {DU.) Naar het N. v. 2V. verneemt, moet een der groote houthandelaren te Amsterdam r«eds meermalen een dreigbrief hebben ontvangen, teneinde hem te bewegen een «inde te helpen maken aan de uitsluiting van tal van houtbewerkers. Zooais men zich 2*1 herinneren, spreken vele houtbewerkers nog steeds van een werkstaking in hun bedrijf. Deze brieven zijn in drukletters en Wet potlood geschreven. Te Amsterdan zijn eenige personen binnengedrongen in een huis van koop met recht van wederinkoop aan den Groenburg wal, vermoedelijk door gebruikmaken van valsche sleutels. Gestolen werden ongeveer 80 dames- en beerenhorloges. Een onderzoek is ingesteld. R. E. Landdag. Te Heerenveen werd gisteren de Roomscb- Katholieke Landdag in Friesland gehouden, onder presidium van den heer A. Ërennink- tteier te Sneek. De bijeenkomst was goed bezocht. Des morgens werd in de kerk een H. Mis gezongen voor wijlen dr. Schaepman. Hit het jaarverslag bleek, dat het getal afdeelingen met éen vermeerderd was n. I. Oosterwierum, Dr. Vullings van Tilburg, sprak over ♦Huldiging dr. Schaepman". In eene schoone rode herdacht hij dr. S., den priester staatsman-dichter, den geloofsheld, die vóór «n boven alles priester was. De rede werd herhaaldelijk toegejuicht. De heer v. d. Zee te Wolvega sprak over ♦Het kruisverbond" en betoogde, dat het ligt op den weg der katholieke actie te ijveren voor geheele onthouding van het gebruik van alcoholische dranken. De heer Hettina, te Cornjum, sprak in het Fjiesche over het orgaan »Ons Noorden" «n stelde de volgende conclusie ♦De Friesche Landdag, erkennende bet groote belang van het orgaan »Ons Noorden." overwegende dat genoemd blad en de Katholieke actie in haar oorsprong en resultaat sedert 22 jaar grooten dank verschuldigd is aan wijlen dr. Schaepman. besluit zijne nagedachtenis niet beter in eere te kunnen houden, dan door het orgaan in aller belangstellingen warm aan t« bevelen en hare maatschappij voor te stellen, het blad op broederen grondslag te vestigen, door alle leden der aangesloten vereenigingen - bij wijze van kleine aandeelen aan haar te eigenen tot grooteren bloei van de Katholieke actie in Friesland." Op voorstel van den voorzitter werd besloten deze conclusie te verzenden naar de afdeelingen ter behandeling. De Bondsvoorzitter sprak over ♦Grgani- sasie der Katholieken bij de a. s. verkie zingen »n spoorde aan tot krachtige propa ganda. Pater F. Hendrichs van Oudenbosch, hield daarop eene schoone rede over vde idee van Leo XIII, die wasde weldoende kracht der Katholieke Kerk zoo breed mogelijk te openbaren, door grootheid in geloof, heiligheid en liefde. Deze redenaar bracht het auditorium in extase. De eerw heer Visser te Heerenveen sloot met een gepast woord de bijeenkomst. De Drachtster boot omgeslagen. Te Leeuwarden is eergisteren de stoom boot Voorwaarts, die om drie uur naar Drachten zou vertrekken, omgeslagen. Gelukkig sloeg de boot naar een walkant om, zoodat zij, die zich bovenop bevonden, spoedig gered waren. De vraag was nu hoe spoedig hen die in het ruim toefden, te redden. Met bijlen en breekijzers werden door de vele die aanstonds ter hulp toeschoten, voor en achter in het dek en de zijdeur die boven het water uitstak, gaten geslagen. Na veel moeite waren de openingen einde lijk groot genoeg om een doortocht te geven aan, wie daar binnen in doodsangst verkeerden. Op den wal en de kade was de spanning op 't hoogst. Men vroeg zich af, of, nu de kajuiten vol water waren geloopen, het aan de daar aanwezigen mogelijk zou zijn ge weest, zich langs de zijde omhoog boven het water te houden. Eindelijk, na eenige minuten wachtens, die den omstaanden uren schenen, klonk plotseling de uitroep een kind1 En uit de achterste opening werd wer kelijk door de daarbij staande mannen een wicht te voorschijn gebracht. Juichkreten weerklonken, die echter weldra verstomden en voor uitroepen van medelijden plaats maakten. Op hel eerste kind volgde een tweede, daarna een ouder meisje, vervolgens een viertal vrouwen. Voor zoover het mogelijk was, dit waar te nemen in het korte oogenblik, dat de geredden, die alle onmid dellijk naar het vlak bijliggende ziekenhuis werden gebracht, waren allen ongedeerd hoewel natuurlijk tengevolge van den uit- gestanen doodsangst, uitgeput en verslagen. Vooral een der geredde vrouwen scheen ons den dood nabij te zijn. Ten slotte, nadat het eenige oogenblikken bad geduurd, nadat de iaat geredde was weggebracht en de redders geen leven meer vernamen, ging een der flinke mannen, die zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt, een jonge kerel, zeil door de opening om het ruim te doorzoeken. Toen hij, natuurlijk nat als een duiker, terugkeerde, deelde.bij mee, dat naar zijn oordeel allen waren gered. In het ziekenhuis waren toen in het geheel 18 personen opgenomen, waaronder 4 zeer jonge kinderen. Brand. Gisteren-ochtend .ruim. 8£ uur is een vrij zware brand uitgebroken in de boven woning van het café restaurant Prins Hendrik (hoek Marcelisstraat en Kortenaar- straat) te Scheveningen. De brand was aangekomen op den zolder en de vlammen sloegen spoedig door het dak naar buiten. In een oogenblik stond het geheele dak in lichtelaaie. Het vuur werd in hoofdzaak beperkt tot den zolder, die geheel uitbrandde, terwjjl ook het dak werd vernield. Te Haarlem brak eergister-middag te 2]/i uur brand uit in de bewaarplaats van den tooneeldecorateur Stiphout op het Bagijnenhof, vlak bjj de oude R. K. kathe draal. In 10 minnten tijds was voor ruim f3000 verbrand. UEMENÜJL) NIEUWS. Het huis van den blokmaker J. Duin te O.-Pekela (Gron.) is Dinsdag in zijn geheel 10 centimeter opgeschroefd. Natuurlijk stonden tal van nieuwsgierigen naar dit ongewone schouwspel te kijken, 't Werk liep goed af. Zondag-middag ontstond tusschen twefl broeders, te Arnhem slagers en hun vrouwen, in de Spoorwegstraat wonende een hoog gaande ruzie, waarbij een der mannen den ander een slag met een bijl op het hoofd toebracht. De getroffene werd naar het ziekenhuis gebracht, waardoor dr. Sand berg schedelbreuk geconstateerd werd. De man verkeert in zorgelijken toestand. De flesschentrekkers, die zich in een huis aan de Prinsessestraat te Arnhem hadden genesteld, zijn, dank zij het tijdig optreden der politie, die hen zeer in hun operaties belemmerde, vertrokken. Een van hen, die zich Scheuling noemde, ging naar Amsterdam, de beide anderen vermoedelijk ook. Uitge nomen een reistasch zijn alle goederen, die zij wisten machtig te worden, teruggegeven Op de hofstede van den heer J. v. Beekhoff te lagen is by het graven van een kelder eene Romeinsche bronzen munt gevonden van keizer Augustus Caesan Maximus (235 jaar na Christus.) Sedert 28 Juli II. wordt te Zevenaar vermist zekere R., die des daags werkzaam was in Kleef, en des avonds gewoonlijk naar huis terugkeerde. Uit het door de marechaussée in vereeniging met de gen darmerie uit Kleef ingesteld onderzoek bleek, dat hij zich werkelijk naar Zevenaar op weg heeft begeven en in Elten nog in een herberg was geweest, van waar hij echter volkomen nuchter is vertrokken. Donderdag zijn door verschillende personen in vereeniging met de politie alle bosschen afgezocht, doch tot gisteren was geen spoor gevonden. Gedacht wordt aan misdrijf. Dinsdag had te Utrecht op de asphalt- fabriek der heeren Van Geus en Van Eek een droevig ongeluk plaats. Een werkman, in beschonken toestand verkeerende, viel in een put met kokend teer, wat door niemand werd opgemerkt. Eerst na ge- ruimen tijd werd hij levenloos daaruit gehaald. De bewoner ven een kermiswagen te Gouda kwam eergisteren tot de ontdekking, dat zijn paard, vastgebonden aan den wagen, verdwenen was. Een vroegere knecht had het paard medegenomen en wilde dit te Stolwjjk verkoopen en nog wel aan den gemeente veldwachter Van Genderen, dien hij voor een marechaussee aanzag. Deze rekende hem spoedig in. Sedert Zaterdag pompt men te Zandvoort zoet water uit de zee. De ingenieur R. Verbeek aldaar heeft op grooten afstand van het strand een pomp laten slaan en bewezen dat onder de afsluitende kleilaag zoet water te vinden is. Van een diepte van 33 M. pompte bij inderdaad zoet water op. Het feit trok gisteren aan de bad plaats groote belangstelling. Bij eb ligt de pomp droog. Het water is uitmuntend voor gebruik. Z o n d a g-a vond in Haarlem. Een huzaar een van het soort militairen met een goed hart, heeft een borrel gedronken en wordt opgepakt. Maar de dronkenschap is niet zoo erg en op bureau protesteert hij. De dienstdoende inspecteur, goedig, zegt} dat-ie dan maar een half uurtje moet blij ven zitten, dan zouën ze eens zien! Huzaar gaat zitten, maar is er niet heel gerust op, en als 't wat drukker wordt op het bureau, neemt bij zijn kans waar en ontsnapt. Agenten hem na. Een korte jacht, straat uit, hoek om, huzaar val en breekt zijn arm. Wou dat ie maar was blijven zitten. Nu zal-je toch moeten, en liggen d'r bij. Als dat geen pech is1 Te Voorburg is de veehandelaar J. Bikkers toen hij nog voor de stoomtram wilde over- loopen, doordat hij struikelde zoodanig aange reden, dat hij kort daarna aan de bekomen wonden overleed. Te Etten (N.-Br.) nabij het Strooien Huis geraakte Adrianus Vervaart uit Oudebosch, die met zijn fiets eergisteren- middag de stoomtram naar Breda wilde bijhouden, met den trapper onder de trede der tram, waardoor hij voor dood op den grond viel. Op last van den inmiddels ontboden geneesheer werd hij naar het Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijktot heden gaf hij nog geen enkel teeken van leven. Te Koewacht had Zondag-namiddag eene ontmoeting plaats tusschen 4 Belgische douanen en een groot aantal smokkelaars, die een 5 tal koeien frauduleus in België wilden voeren. Ofschoon de beambten van hunne vuurwapenen gebruik maakten en verschillende schoten losten, wisten de vlugge smokkelaars met hun vee de Neder- /andsche grens te bereiken. Slecht ééne koe viel in handen der beambten. De 20-jarige dochter van de landman K. v. B., die eergisteren te Meerle in den stal bij haar huis (vlak aan onze grens dood werd gevonden, schijnt te zijn vermoord. Gisteren arriveerde 't parket uit Turnhout tot het instellen van een onderzoek. De vorige week heeft er op den weg van Kerkrade naar Herzogenrath op klaar- lichtendag een brutale aanranding plaats gehad. Een Hollandsch heer, wonende te Keulen, maakte die wandeling en werd onderweg door 5 mannen aangepakt, die hem van hoed, stok en paraplu.e beroofden, en hem bij zijn verweer aan het been ver wondden. Ofschoon de daders nog niet in handen der politie zijn, zijn zij toch beken'1, Laatste Berichten. Te 's-Gravenhage is aangekomen baron Gevers, gezant te Washington, thans met verlof, laatstelijk te Bonn. De nieuwe Paua. De zaakgelastigde van den H. Stoel te 's-Gravenhage, mgr. Giovanini, deed heden ochtend de Pauselijken vlag ontplooien uit de woning der internunciatuuren gaf aan de hoven en regeeringen van Nederland en Luxembnrg, bij welke laatste de Internun tius eveneens geaccrediteerd is, kennis van de benoeming van paus Pius X. Daarna zond hij kennisgevingen aan alle bisschoppen in de beide genoemde landen. Heden ontving mgr. Giovannini bezoeken van gelukwensching van tal van bij ons Hof geaccrediteerde gezanten, o. a. van Frankrijk, België, Oostenrijk en Spanje, terwijl aan de internunciatuur tal van tele grafische en schriftelijke gelukwenschen inkomen van de hooge katholieke geeste lijkheid in het geheele land en van parti culiere personen. Reuter seint heden uit Rome De kroning van den Paus is vastgesteld op 8 December (Is wellicht 8 September bedoeld. Red.) Men bevestigt, dat Oostenrijk zjjn veto uit sprak tegen de candidatuur van Rampoila. Y isscherij-berichten. SCHIEDAM, 5 Augustus. Binnengekomen van de haringvisscherij de loggers SDM 12 de Schie, schipper C. Pronk, met 22£ last haring, van de tweede reis, SCH 350 Petronella, schipper J. v. d. Zwan, met 24£ last haring Vertrokken naar zee SCH 167 Jan v. d. Toorn, schipper C. Roeleveld, en SCH 11 Dirk van Duijne, schipper A. Vrolijk. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 5 Aug. 1903. Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 5 Aug. Moutwijn f9- per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Samens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prims. ötkhmino vast. Bond van Distillateurs Moutwuk: f9V,. Jenever 113.50. Amst. proef f15. Prima Graanspiritus f 15 f 15V,. Spoeuno f 0.90, Berlijn. Spiritus in loco P.RUS. Hu., Spm>. p. Aug. Sept./Oct. 14.75 14.75 15.- 15.— O- t) 581/,. 581/,. 5 Aug. 14.50 14.60 15.— 15.- New-York. Maïs Amsterdam. 4 Aug. Rogge op lev. zonder noteering. 5 Aug. Rogge op lev. zonder noteering. Rjjnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur); 4 Aug. 2.95 cM. 5 Aug. 3 05 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05£ Disc. 3 pCt. Parjjs -48.971 f3» Antwerp. - 47.85 3 4 Aug. 3 Aug. i Aug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3