Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Hetstukje Brood. 26ste Jaars. Vrijdag 7 Augustus 1903. .No. 7668. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TIK DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maanden f f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2, Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER A DVERTENTIËÜ! Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 6 Augustus 1903. De nieuwe Paus. De verkiezing van den nieuwen Paus blijft nog steeds het hoofdfeit van den dag, dat door heel de beschaafde wereld aller eerst besproken en beschreven wordt. Alle levensbeschrijvingen en karakter schetsen van den nieuwen Paus betuigen nageisoeg eenstemmig, dat de nieuwe opvolger van St. Petrus in den volsten zin des woords priester en herder is. In een '«ven, dat algemeen geroemd wordt als een toonbeeld van deugdzaamheid en stillen eenvoud vond Giuseppe Sarto gedurende zljn gansche priesterloopbaan zyn vreugde 'n stille weldadigheid en de nauwgezette vervulling van zijn herderlijke plichten. BiJna zijn geheeie leven bracht hij in zijne' geboortestreek door. Wanneer bladen als de Figaro en de Zeitung verklaren, dat kardinaal Koln. Sarto behoorde tot die zeldzame personen, Weike geen vijanden bezitten, maar door hunne eenvoudigheid, zachtaardigheid, goed hartigheid en vriendelijkheid aller sympathie weten te veroveren en dat de Venetianen hun aartsbisschop op de handen droegen, stemmen zij volkomen overeen met de beoordeeling die thans allerwege vernomen wordt over het karakter van den nieuwen Paus, Z. H. Pius X. Van uiterlijk is Pius X een man van niet groote, ietwat gebogen gestalte, met een vriendelijk voorkomen. Ieder krijgt spoedig de gelegenheid op een of andere wijze een meer of minder goed portret van den nieuwen Paus te zien en zal dan kunnen opmerken, dat de nieuwe Heilige Vader oen sympathieke vaderlijke verschijning is, bij wien men veel van de welgedaanheid van zijn oorganger Pius IX terugvindt. Weike houding hij tegenover Italië zal aannemen is voor de liberale journalisten, die niet begrijpen, dat die houding door lijn positie ais Paus-Koning van Rome Fenilletou. i) De jonge hertog Wardimont bevond zich te Aix in Savoye, waar hij zijn beroemde merrie Pezichole, die, sedert zij een ver koudheid had gepakt te Derby bij de wed renen, kortademig was gworden, deed verplegen. Hij eindigde zijn ontbijt, na een verstrooiden blik in de courant te hebben geworpen, waar hij het verhaal las van de nederlaag te Reichshofen. Hij ledigde zijn zijn glas Chartreuse, legde zijn servet op de restaurantstafel, gaf aan zijn kamerdienaar bevel de kofiers te pakken en nam, twee uren daarna, den sneltrein van Parys, waar hij naar het wervingsbureau ging, ter aanmonstering by een iinieregiment. Men moge ai van negentien tot vijf en twintig jaar het ontzenuwende bestaan nauwkeurig omschreven wordt, een onder werp van brandende discussie. Maar ook zij moeten erkennen, dat het verkeerd zou zijn te groote beteekenis te hechten aan de al aanstonds op den voorgrond gestelde be zoeken, die hij te Venetië wijlen koning Humbert en later diens zoon koning Victor Emmanuel heeft gebracht. Immers te Venetië stond hij ais kardinaal pa triark tegen over zijn wettigen vorst, daar het vroegere Lombardisch Venetiaansche koninkrijk op wettige wijze aan den koning var. Sardinië is gekomen te Rome staat hij echter als Paus-Koning tegenover den overweldiger van den Kerkelijken Staat en zal hij blijven protesteeren tegen de onrechtmatige bezet ting van Rome dit blijkt hij feitelijk reeds te hebben gedaan. De Romeinscbe bladen melden namelijk De minister-president Zanardelli heeft aan de prefecten een telegram gestuurd, behelzende dat, aangezien de nieuwe opperpriester zijne verkiezing niet (aan de regeering) heeft medegedeeld, staatsambtenaren niet tegen woordig kunnen zijn bij de kerkelijke feesten ter viering der verkiezing. Ook het feit, dat de nieuwe Paus zijn eersten zegen gegeven heeft niet van de buitenste, maar van de binnenste loggia der Vaticaansche basiliek, waartoe de wach tende schare in de kerk moest worden gelaten, bewijst, dat bij zijne positie be schouwt, zooals die door Pius IX en Leo XIII is opgevat, nl. te zijn de gevangene van het Vaticaan, daar hij zedelijk ge dwongen is zich met buiten het apostolisch paleis te begeven. Het praatje daarbij thans weer door de Tribuna gemaakt, dat Pius X den zegen wilde geven van de buitenste loggia, maar dat mgr. Merry del Val hem dit uit het hoofd praatte, kunnen wij veilig laten voor hetgeen het is. Volgens dezelfde Tribuna, die steeds het air aanneemt meer dan anderen inge licht te zijn, heeft de Oostenrijksche kar dinaal er zijn er n.b. meerdere geen veto uitgesproken, maar het verlangen te kennen gegeven van zijne regeering, dat geleid hebben van een jongen fat, men moge den geest hebben verstompt in de stallen der wedrenne of in voor het karakter nog al gevaarlijker plaatsen, toch zijn er omstandigheden, waarin men niet kan ver geten, dat Enguerrand van Wardimond aan de pest is gestorven te Tunis, dezelfden dag als de H. Lodewijk, dat Jean de Wardimont gedood is te Fontenoy bij eene flankbeweging der koninklijk lijfwacht. De jonge hertog voelde het bloed naar het hoofd stijgen en onderging den smadelijken indruk van een oorveeg, bij de tijding, dat een slag was verloren door de Franschen op Fransch grondgebied. Daarom was Henry de Wardimont, fusilier hij het aderde" van het atweede" regiment en lid van de jockeyciub, met zijne companie op de voorposten, achter de verschansing van Nantes-Brugère, een in der haast versterkte plaats, en onder bedekking der kanonnen van het nabijge legen fort. 't Was in de eerste dagen van November 1870. De positie was hachelijkeen weg b eplant de keus van het conclaaf viel op een kardinaal, die niet besloten was, de politiek van het Vaticaan voort te zetten, met name ten aanzien van Italië. Naar de Tiibuna verder beweert, waren Oostenrijk en Duitschland het hierin eens. Het Giornale dTtalia zegt, dat het veto van Oostenrijk tegen de verkiezing van kardinaal Rampolla Zondag-ochtend tele grafisch kwam, wat reden geeft tot de onderstelling dat Oostenrijk kennis droeg van de voorafgegane stemmingen. Overigens worden reeds een aantal praatjes te niet gedaan, die omtrent den nieuwen Paus waren verspreidHet is volkomen onjuist, dat Pius X de Fransche taal niet verstaat. In tegenstelling met hetgeen ver teld is, zou de Paus niet zijn roode kardi naalsmutsje aan mgr. Merry del Val gegeven hebben ten teeken van diens verheffing tot kardinaal. Het is trouwens beslist onjuist, dat de traditie zou meebrengen, dat de nieuw gekozen Pausen hun kardinaals mutsje overreiken aan den secretaris van bet conclaaf, die hun het witte mutsje aangeeft. Leo ;XIII heeft dat evenmin als Pius X gedaan. Omtrent den datum der kroning van den Paus loopen de berichten uiteen. Reuter, die gister avond seinde, dat zij op 8 Decem ber (het begin van het jubeljaar van Maria's Onbevlekte Ontvangenis) was bepaald, seint thans, dat ze toch weer ambtelijk vast gesteld is op 9 Augustus (a. s. Zondag) ir. de basiliek van St. Pieter. Waarschijnlijk zou, volgens genoemd telegraafagentschap, 's Pausen conclavist, mgr. Bressan, tot secretaris van den Paus benoemd worden. De kroning doet niets af of toe aan de volmacht des Pausen deze is opperpriester vanaf de keuze en aanvaarding en de kroningsplechtigheid kan dus gevoegelijk worden uitgesteld tot een geschikt tijdstip. De Paus gebruikt gewoonlijk de dagen vóór de kroning om de voornaamste ambte naren voor zijne regeering te benoemen, maar hij vaardigt geene bullen uit en bepaalt zich tot aan den kroningsdag tot met knotwilgen en door diepe slijksporen doorsneden, slingerde zich tusschen de vlakke velden der voorstad en aan den rand van dezen weg, bevond zich een ver laten bierhuis, een soort van landhuis, waar de soldaten hun bivak hadden opgeslagen. Eenige dagen te voren had men daar slag geleverd. De mitrailleuse had eenige der jonge boomen van den weg tot splinters geslagen, en alle droegen op hun bast de blanke sporen der kogels. Wat het huis betreft, zijn aanblik wekte afgrijzen het huis was door een bom besplinterd, de muren, met wingerd begroeid,schenen met bloed te zijn bestreken. De priëeljes, van dak beroofd onder hun net van zwarte twijgen, het meengeworpen potspel en de opschriften bij de deur, door de kogels geschonden aCabinets de société" sAbsinth-Vermouth." »Wijn a 60 cents de liter" die een dood konijn omlijstten, dat op een uithangbord, boven twee billard- queuen door een band samengebonden, stond geschilderddat alles herinnerde met een wreede ironie aan de vreugde, welke er eertijds des Zondags heerschte. eenvoudige breven, die hij met den visschers- ring bezegelt. Na de kroning neemt de Paus bezit van St. Jan van Lateranen als kathedraal van Rome en patriarchale zetel der Westersche Kerk. (Onder de tegenwoordige omstandig heden lieten de Pausen dit namens hen door een kardinaal doen). Kort na zijne kroning zal Pius X zijn eerste consistorie houden, bij welke gelegen heid hij een allocutie zal uitspreken. Ver volgens zal hij van zijne troonsbestijging kennis geven aan de wereld door een encycliek gericht aan de patriarken, aarts bisschoppen en bisschoppen, die in vrede en gemeenschap zijn met den H. Stoel. Dikwijls schrijven nieuwe Pausen ook een buitengewoon jubeljaar uit ter gelegen heid van hun troonsbestijging om Gods zegen over hun pontificaat af te smeeken. Aan den Tijd wordt nog uit Rome gemald Toen kardinaal Sarto het conclaaf inging, dacht hij er zoo weinig aan, tot Paus gekozen te worden, dat hij aan pastoor Stratimirovic, een zijner vrienden, die hem tot aan zijn cel begeleidde, bij het afscheid de belofte gaf»Zoodra wij den nieuwen Paus gekozen hebben en ik uit het con claaf kom, zal ik u dadelijk den naam van den gekozene telefoneeren." Inderdaad heeft paus Pius X zich zijn belofte her innerd en heden aan pastoor Stratimirovic doen telefoneeren»De Voorzienigheid heeft uw vriend, die u zoozeer is toegr- negen en dit blijven zal, met de waardig heid van het Opperherderschap der Keik bekleed. Hij noodigt u vriendelyk uit, hem heden-avond te komen bezoekeD." Zooeven hadden wij het genoegen pas toor Stratimirovic te ontmoeten en vluchtig te interviewen. Zijn goedig gelaat straalde van vreugde. Wij drukten hem hartelijk de hand en wenschten hem geluk met de hooge eer, waartoe zijn vriend geroepen werd. »Ik dank u, ik dank u van harte. Maar op mijn beurt wensch ik u en de geheeie En over dat alles een grijze winterhemel, waarlangs groote loodkleurige wolken dreven een laag neerhangende, ijzige hemel. Bij de deur van het buitenhuis zat de jonge hertog onbsweegelijk met zijn geweer aan den draagriem, de kepi over de oogen, zijne verkleumde handen in de zakken van zijn roode broek en huiverend onder zyn schaapsvel. Aan een sombere drooraerij gaf bij zich over, die soldaat, en met een hartverscheurenden blik mat hij de lijn der zien m der nevel verliezende heuveltjes, waar zich ieder oogenblik. onder een geweldigen donder, een rookwolk uit Kruppp's kanonen verhief. Eensklaps gevoelde hij, dat hij hon ger had. Hij knielde op den grond neder en trok uit een zak, naast hem tegen den muur geplaatst, een grof stuk brood en daar hij zijn mes had verloren, beet hij er iq en at langzaam. (Wordt vervolgd\)A NIEUWE SCHIED

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1