Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Hetstukje Brood. 26ste J aan*. Zaterdag 8 Augustus 1903. >o. 7669. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PK IJ 8 TAN DIT BIADl ▼oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers- 0.05 f 1.50 o PRIJS DER ADVERTENTIËNs Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OEFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heder. aan A. Hodes en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een loodgieterij, koper- en blikslagerij in het pand staande aan de Kethelstraat no. 20. kadaster sectie A no. 1441. Schiedam, den 6den Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, W.B. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat vermits het deskundig onderzoek met be trekking tot de aanvraag van de Directie van de Naamlooze Vennootschap Stoomververij en Chemische Wasscherij en Bleekerij „de Phoenix" om vergunning tot un- oreiding van genoemde inrichting, staande aan de West Frankelandsche laan nrs. 6 en 8, kadaster sectie M no. 949, met een benzine-bewaarplaats, nog met geëindigd is, hun College heden oesloten heelt ae beslissing over genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, den Oden Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. W, H. JANSEN, W.B. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, te SCHIEDAM. In de (gesplitste) vijlde klasse kunnen nog eenige jongelieden worden opgenomen. Feuilleton. 2) Maar, na eenige beten, had hij er genoeg vanhet brood was hard en had e*en bitteren smaak. Morgen bij de verdeeling zou hij versch ontvangen, tenminste als de kwar tiermeester wilde. Ja, het baantje was dikwijls hard; en met spijt herinneide hij zich, hoe hij vroeger, na een al te verhit avondmaal, een zoogenoemd gezondheids- ontbijt nam, gezeten tegen een venster in de benedenverdieping van het café Anglais", hoe hg een cotelette eieren geroerd in aspergepunten, liet opdienen hoe de waard, met zyn gewoonte bekend, met voorzich tigheid een llesch oude Bourgogne op tatel plaatse, neergevleid in een mandje welke llesch hij bedachtzaam ontkurkt. «Parbleu 1 Het examen tot toelating zal worden ge houden 1 September a.s. Aangiften daarvoor worden bij den ondergeteekende ingewacht vóór 25 Augus tus a.s. Jongelieden, die in dit jaar voor de vijfde klasse zijn afgewezen, worden niet tot het examen toegelaten. De Directeur, M. HORN. ALGEMEEN OVERZICHT. 7 Augustus 1903. De nieuwe Paus. De plechtigheid van 's Pausen kroning, volgens eenReuter-telegram eerst op 8 Decem ber bepaald, is thans werkelijk vastgesteld op Zondag 9 Augustus, zoodat ver moedelijk alle kardinalen, die het conclave hebben bijgewoond (met uitzondering van kardinaal Herrero, wiens toestand nog zeer ernstig is, bij deze grootsche plechtigheid iu St. Pieter tegenwoordig zullen kunnen zijn. De bladen van alle landen wijden be schouwingen aan het optreden van Pius X en van die beschouwingen vormen de woorden «verzoening met Italië" schering en inslag. Zooals reeds uit de eerste daden van den nieuwen Paus bleek, zal echter tot die verzoening, wil zij een feu worden, Italië den eersten stap moeten doen. Reeds is er op gewezen hoe volkomen ten onrechte en doorzichtig-tendentieus de anti-ciericale pers de figuur van Pius X tegenover uie van Leo XIII tracht te plaatsen als die van den ïgodsdienstigen" tegenover da figuur van den «politieken" Paus. Ook in nattere berichten uit Rome spelen dat «godsdien stige" en die «verzoening" een eerste rol. Zoo seinde Reuter gisteren uit Rome, dat een kardinaal in een interview met een man van het Giornale d' Italia verklaard had, dat het conclaaf met de verkiezing van Sarto vooral een godsdienstigen paus had willen kiezen. Wat de houding van Sarto tegenover Italië betreft, zou de Paus trachten elke botsing te vermijden,maar eene verzoening was een utopie. De kardinaal Parbleu I". Dat was een goede tijd, en nooit zou hij zich gewennen aan dit brood der ellende. En, gehoor gevend aan eene oogenblik- kelijke opwelling van ongeduld, wierp de jonge man het overschot van zijn brood in het slijk. Op hetzelfde oogenblik vliet een soldaat het landhuis, bukte zich en raapte het brood op, waarna hij zich eenige schreden verwij derde, het brood met zijn mouw afveegde en het begeerig verslond. Henri de Wardimood had reeds spijt over zijne daad en beschouwde met medelijden den armen man, die blijk gaf van zulk een goeden eetlust. Het was een lange en magere jongen, slecht gebouwd met koortsige blikken, en een hospitaal boordjezóó mager, dat zijne schouderbladen onder het versleten laken van zijn kapotjas zichtbaar waren. «Gij hebt wel eeltlust, kameraad zeide hij, den soldaat naderend. «Zooals gtj ziet," antwoordde deze met vollen mond. «Vergeef mij I Hadde ik geweten, dat het bracht in herinnering dat het Pausdom voortgaat te protesteeren om Avignon terug te eischen. Geen Franschman wordt daar boos om en de Italianen moesten zich ook niet verwonderen over die protesten bij overlevering van het Pausdom. Ook aan dit beweerd interview is een bijsmaakje, dat zeer aan de echtheid doet twijfelen. Volgens de Osservatore Romano heeft de Paus mgr. Bressan tot geheim-kapelaan gekozen. De Italië vermeldt, dat de twee zusters van den H. Vader, die bij hun broeder te Venetië inwoonden, te Rome in een klooster zullen gaan. Volgens verdere berichten uit Rome uit boven aangeduide bron is men in kerkelijke kringen uiterst verbaasd, dat de Oostenrijksche pers met name de Neue freie Presse en andere officieuze organen -- getracht hebben te ontkennen, dat Oostenrijk zijn veto zou hebben uitge sproken tegen de verkiezing van Rampolla, nu dit bij het geheele H. College bekend is. Gisteren ochtend 11 ure heeft de Paus het corps diplomatique ontvangen om deszelfs gelukwenscnen in ontvangst te nemen. In antwoord op de woorden van den gezant van Portugal zeide Zijne Hei ligheid, in het Italiaansch, heel gemoedelijk, dat hij dankbaar was voor de heilwenschen, die vooral gericht zijn tot de bediening van het hoofd der Kerk. De Paus sprak een heilwensen uit voor de vorsten van Europa. De Kerk, voegde hij er bij, is de nationale steun der vorsten, regeeringen en wetten zij verlangt den vrede bevestigd te zien tot heil van ailen, Vervolgens gat hij den zegen. De diplomaten werden daarna tot den voetkus toegelaten. Pius X heeft overigens, zooals wij door enkele mededeelingen reeds hebben kunnen doen uitkomen, met gedraald met te beginnen aan de uitoefening van de rechten en plichten zijner nieuwe waardigheid Een zijner eerste daden was den zieken kardi naal Herrero te bezoeken en dezen zijn zegen te geven. Daarna keerde de Paus u plezier kon doen, dan had ik myn brood met weggeworpen. «Daar hebt ge geen kwaad aan gedaan," hernam de soldaat. «Ik ben niet kies keurig." «Dat doet er niet toe," zeide de edelman, «wat ik gedaan heb is kwaad en doet mij leed. Maar ik wil niet, dat gij een kwade gedachte van mij meedraagt, en daar ik oude cognac in miju veldflesch heb parbleu 1 gaan wij samen een dropje nemen. De man hield op met eten. De hertog en hij dronken een teug brandewijn de kennis was gemaakt. «En gij heet?" vroeg de soldaat. Wardimont," antwoordde de hertog, zijn titel weglatend, «En gij «Jean Victor Ik ben zoo juist aan de compagnie toegevoegd... Kom uit den zieken wagen... ben gewond te Ci.&tillonAh, daar in den ziekenwagen ging het goed, en de oppasser gat me een goed tas paarden- bouilion... Maar, ik had slechts een schamp schot de officier van gezondheid heeft mij mijn uittrede beteekend, en nu kom ik weer van honger om.Want, geloof mij, als gy per lift naar zijn op de derde verdieping gelegen verblijven terug om te ontbijten. Toen liet hij de kardinalen Oreglia en Respighi roepen en gaf dezen zijne eerste bevelen in hun hoedanigheden van camer- lengo en vicaris van Rome. Vervolgens ontving hij de conclavisten zoowel de leeken als de geestelijken, wat vroeger niet gebeurd schijnt. Eerst de geestelijken, daarna de leeken, en deze waren buiten zich zelf van vreugde en ontroering over het voorrecht in vervoering wierpen zij zich op de knieën voor den Paus en kuste diens handen, voeten en soutane. De Paus zegende hen en wenschte ze zooveel goeds toe voor hen en hun families, ais hij zijn eigen familie maar kon toewenschen. Toen verzocht hij hen om heen te gaan en begaf zich naar de Sixtijnsche kapel, waar hij zijn officieele intrede deed met het pauselijk Hof en de ade.wacnt. De Paus ging te voet, wat in lang met gebeurd was, daar Leo XIII in zijn hooge jaren steeds van den draagstoel moest gebruik maken. De Romeinsche correspondent van de Temps geeft nog eenige bizonderheden over de verkiezing van Pius X, uit den mond van een conclavist opgeteekend. «Gisteren morgen, zei de man, om half elf, begreep ik dat er een paus gekozen was, toen ik de inservienti uit de S.xtijnsche kapel zag komen, roepende om den secretaris en den bediende van Sarto. Mijn eerste gedachte wasdat is om hem te kleeden, hij is dus gekozen. En inderdaad werd hij in de sacristie in het pauselijké*gewaad gestoken, vervolgens werd er een leunstoel uit een naburig vertrek gehaald en voor het altaar geplaatst. Sarto zette er zich op neer n de eerste adoratie had plaats (m. a. w. de voetkus). «Kardinaal Macchi was intusschen den uitslag der verkiezing den volke gaan kond doen; toen hij in de Sixiijnsche kapel terug kwam maakte de Paus zich gereed terstond aan het vo.k binnen jn de basiliek den zegen te geven. Hij stond op en schreed, gevolgd door de kardinalen en geestelijke wilt, kameraad, maar, zoowaar gij mij hier ziet, ik heb mijD getieele leven honger gehad. Dat woord was verschrikkelijk gesproken tot een tafelhefnebber, die zich juist had betrapt de keuken van het café Augiais te betreuren; de hertog van Wardimont be schouwde dus zijn gezel mei een bijna gevreesde bewondering. De soldaat had een smartelijken glimlach op de lippen waardoor zijn scherpe tanden zichtbaar werdende tanden van een uit gehongerde, zoo wit als ivoor, in zijn lijk kleurig gelaat Als begreep hij, dat men een vertrouwelijk gesprek van hem verwachtte, zeide hij daarop: «Wacnt eens, wacht eens, laten wij een oogenblik heen en weer ioopen, om onze voeten te verwarmen. Ik zal u zake mede- deelen, die gy zonder twijfel nooit nebt gehoord Ik heet Jean Victor, Natus, Jean Victor, wijl ik een vondeling ben, en mijne eenige goede herinnering is die, weike ik medebracht uit myn prille jeugd, uit het weeshuis. (Wordt vervolgd}.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1