Stads- en Gewestelijk Nieuws. binnenland. gen den grootsten invloed ral hebben op Balfour's openbare verklaringen gedurende het reces. De zaak-Humbert. Zooals wij reeds kortelijk meldden, is de behandeling der zaak-Humbert Zaterdag begonnen en zijn reeds verschillende leden der beruchte familie gehoord. De voorzitter der rechtbank, overgaande tot het in verhoor nemen van Therèse Humbert, gaf een schets van haar bestaan. Therèse viel bem telkens in de rede, bewerende dat alleen wat zij gezegd had de waarheid was. Het kwam er weinig op aan, zeide zij, of de erfenis van deze of gene zijde is gekomen, als men maar kon aantoonen, dat zij er in waarheid was. De president gaf een historisch overzicht van de zaak-Crawford. Therèse Humbert, zeide, dat zij haar goede trouw zou bewijzen de millioenen bestaan. De president vroeg waar de Croawfords of waar de 100 millioen zijn. Therèse antwoordde, dat zij dat later zou zeggen. De zitting werd tot heden (Maandag) verdaagd. De algemeene indruk is, dat het systeem van verdediging van Therèse Humbert in duigen ligt. Frederic Humbert schijnt be kwamer te zijn dan zijn vrouw en een groote rol te hebben gespeeld. De zaak-Dreyfus. De heeren Raimonds en Coven, advo caten van den gewezen Russischen luite nant Wessels hebben een memorie gericht tot minister Zanardelli tegen Wessels even- ventueeld uitlevering. Zij vragen een enquête naar aanleiding van de onthullingen van Wessels in de zaak-Dreyfus. Mathilde Baumier, de beminde van Wessel, verklaart, dat Du Paty de Clam met haar gewerkt heeft in spionnage-zaken. Schiedam, 10 Augustus 1903. 's Pausen Kroningsdag. In onze kerken, van wier torens het dun doek wapperde de Singelkerk deed een vlag met de Pauselijke emblemata zien werd gisteren na de Hoogmis het Te Deum gezongen tot dankzegging voor de gelukkig volbrachte Pauskeuze, waardoor St. Petrus' Stoel weder op zoo waardige wijze is bezet. Een talrijke schare woonde in alle kerken deze plechtigheid bij. Het Bloemencorso. Wij herinneren er aan, dat de inschrijving voor het Bloemencorso ter gelegenheid van de tentoonstelling van »Floralia" tot morgen (Dinsdag) middag 12 ure open blijft. Voor velen zal zeker deze korte herinnering voldoende zijn om alsnog mede te werken, om ook hier te doen slagen, wat elders reeds met zooveel succes is beproefd. Naar het R. N. verneemt,wordt de vroegere branoerij ïLonden" aan de Schie ingericht voor een lijstenfabriek, die reeds 1 Septem ber a. s. in werking zal komen. Noord-Eethelpolder. Naar aanleiding der beslissing van Prov. Staten tot diligent-verklaring van Ged, Staten in zake den Noord Ketheipolder beeft dr. Sauer te Xethel een open brief gericht aan de leden van Prov. Staten dezer provincie. Daarin releveert hij nog eens de feiten en doet dit volgender wijze Vrijdag 31 Juli IJ. waren 's morgens alle polders in deze streek aan 't uitmalen, toen de ingenieur van Delfland met gevolg aan de poldervaart verscheen, Het was circa half elf en 't water in de vaart had het maal- peil bereikt. Door de bekende activiteit van genoemden ingenieur, welke hem reeds een pluimpje heett bezorgd van de Hoofd- ingeianden bij gelegenneid van de plaats getiad hebbende doorbraak, stonden binnen een half uur alle 4 molens aan de polder vaart geiegen, sulonder de uitdruk keiyke mededeeling niet boven 't aangegeven peil te malen*). i En wiit nu weten hoe laat Delfland het sein tot ophouden gaf dien dag Des namiddags kwartier over één Alle andere polders hebben dus staan malen tot half twee a half drie, naar gelang van den afstand tot den seinpaal te Schip luiden. Heeren Gedeputeerden zullen toch toe moeten geven, dat Deiiland's handelwijze hier wel wat te wenschen overlaat. Want, nietwaar, het is moeilijk aan te nemen, dat de peilschaal in Delfland's Huis niet deugt en t water woei dien dag toch heusch uit de Poldervaart weg Of zou bij afwezigheid van ingenieur en bode alle contróle op den waterstand zijn opgeheven Men zou dat wel haast denken als men als reden waarom de andere molens konden doormalen, van Delfland's factotum te hooren krijgt: »wij zijn daar niet geweest." Dit is nog niet alles. Den volgenden morgen verdween bet sein, ergo allen gingen naaienbehalve de molenaars aan de Poldervaart, die constateerden dat het water nog altijd boven 't maalpeil stond en volgens uitdrukkelijk bevel dus niet mochten uitslaan. Eerst na beraadbslaging met hun polder besturen en na een vergeeschen tocht naar Delfland werd er besloten 's namiddags ook maar te gaan malen, in afwachting of er soms weer een actief beambte zou komen om het te verbieden. (Gelukkig voor deze polders komen die heeren niet dikwijls in een jaar op dezelfde plaats kijken.) Nu vraag ik ieder lezer, hoe denkt u over een dergelijke handelwijze van Delfland tegenover de polders aan de Poldervaart gelegen Aan ae leden van Gedeputeerde Staten vraag ik hoe denkt U na een dergelijk feit over het doormalen van de molens ook boven 't aangegeven peil, zoolang bet sein met gegeven wordt 7 Begrijpt U nu dat ik hen in mijn eersten Open brief verdedigde 7 Vooral als ik U zeg, dat op genoemden Vrijdag het hooi op sommige plaatsen in 't water lag te drijven En ten slotte is het voor den Provincialen Waterstaat niet doenlijk op dergeljjka feiten te letten, terwijl zjj zich bezig houden met het laten drijven van flesschen, dikwjjls in stilstaand water Dat het de bedoeling is van het Rotter- damsch gemeentebestuur de kermis gelei delijk in te krimpen, blijkt weder daaruit, dat thans alle cafés en openbare vermake lijkheden half twee 's nachts moeten sluiten, ook zelfs op den zoogn. dollen Zaterdag. In dien nacht mochten deze inrichtingen voorheen tot 4 uur openblijven. Later werd dit reeds geleidelijk tot half 3 ingekrompen, en dit jaar moet ook in dezen nacht alles half twee uur gesioten worden, terwijl tot niet langer dan één uur muziek gemaakt mag worden. Zaterdag is ter beschikking der justitie naar het Huis van Bewaring aan den Noordsingel te Rotterdam overgebracht de heer J. W. C. Wesselingh, vertegenwoor diger der firma W. G. Boele Sr., sigaren fabrikanten te Kampen, aan de Hoogstraat te Rotterdam, verdacht van verduistering van gelden. Voor zoover het onderzoek tot nog toe heeft geioopen, wordt een bedrag van f2000 vermist. De aangehoudene heeft volledig bekend. Het bestuur van het St. Franciscus- Gasthuis te Rotterdam zal zijn plan, dat het bij de oprichting reeds vastgesteld had, namelijk om arme R. K. zieken in hunne eigen woning door eerw. zusters te doen verplegen, spoedig in praktijk brengen. Een bakker aan de Goudsche straat te Rotterdam S. Koster, vermiste ai geruimen tijd winkelwaren, als suiker, meel, boter, sucade enz, enz., en kon er maar niet achter komen op welke wijze dit geschiedde. Nu stelden zich 's nachts twee rechercheurs verdekt op en zagen te drie uur een persoon met een valschen sleutel naar binnen gaan. Toen hij er eenigen tijd weder uit kwam, werd hij gegrepen in het bezit gevonden van een hoeveelheid suiker, boter en gember. Het bleek te zijn de 27-jarige T. de K., een gewezen knecht van den bakker. Hij bekende reeds driemaal op dergelijke wijze te zijn binnengeslopen. Hij is naar de straf gevangenis overgebracht. Door bemiddeling van den Nederlandschen consul te Montreal is te Rotterdam bericht ontvangen, dat de 14-jarige W. R., sedert het begin der vorige maand uit de ouder lijke woning aan den Zmkweg aldaar vermist, te Montreal boven water is geko men. Uit lust om te gaan varen, was de jongen weggeloopenhij had zich verstopt aan boord van een stoomschip, en maakte zóó daarmede de reis. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 149 schepen, waarvan 3 zeilschepen en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 143, voor Schiedam 1, voor Vlaardmgen 3 en voor Hoek van Holland 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 140 schepen, waarvan 5 zeilschepen er, 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 138, voor Maassluis 2. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 497, en het aantal netto registertonnen 718,338 meer dan tot op gelijken datum in 1902. Men schrijft uit Vlaardingen aan de S. Cf.: Nu de gemeente zich voortdurend uitbreidt, hoort men meer over 'n mogelijke annexatie van Viaardinger-Ambacht spreken, daar onze gemeente door dat dorp als 't ware door een hoefijzer wordt ingesloten. Hoewel daaromtrent nog niets is besloten, schijnt men er in die gemeente toch wel iets op te rekenen, daar reeds nu plannen gevormd worden omalsdan te verkrijgen, dat Vlaar dingen de langs de rivier gelegen landerijen ^'ijëtj doch dat ae gemeente overigens zelfstandig blijft. Met een dergelijke uitbrei ding zou onze gemeente dan ook wel tevre den kunnen zijn, daar zij üet meeste belang bij den rivieroever heeft. Men schrijft uit Vlaardingen ln de haringvisscherij is weer verminde ring te bespeuren. Kwamen er een paar dagen geleden zooveel schepen gelijk dat er een groote voorsprong op de vangst van het vorige jaar werd verkregen, die zal spoedig weer ingekort zijn, daar de aanvoer nu zeer gering is. Te Delft heeft zich een commissie ge vormd van ambtenaren in rijksbetrekking in het bezit van een militair pensioen of gagement ten laste van den Staat ot haar Koloniën, die langs ordelijken weg herzie ning vragen van art. 24 der wet van 9 Mei 1890, ten einde in gunstiger conditiën te komen. De minister van Financiën deelt in de Staatsct. mede, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist uit Delit is ontvangen f 29 ter voldoening van te weinig betaalde successierechten. Gisteren, 's-Pausen kroningsdag, wapperde de Pauselijke vlag van het gebouw der internuntiatuur te 's-Gravenhage. De algemeene vergadering van den Bond van klerken bij de rechtelijke macht in Nederland, zal op 19 Augustus a. s., om 12 uur, in café-restaurant-Riche te 's-Graven hage gehouden worden. Na reglementswijziging komt aan de orde besptekingen van het ingediende wetsont werp van de regeling der jaarwedden van de griffiers. Het ondersteuningsfonds van den Haag- schen Ned. R, K, Volksbond vierde gisteren zijn 12£ jarig bestaan met een drukbezochte huldiging vergadering. De heeren v. Kol, (voorz.j en Spithoven (penningm.) zijn sinds ae oprichting aan 't bestuur. Men meldt uit LeidenDe Rijnlandsche Bank (directeur F. F. W. Heintz) heeft gister haar betalingen gestaakt. Amsterdam heeft op het oogenblik geen gebrek aan water, niet alleen tengevolge van de vele regens van den laatsten tijd, ook door het water dat te Leiduin wordt opgepompt uit de boorputten, geslagen sedert het groote waterdebat in Januari. Op dit pogenblik kan er zooveel water gepompt worden, dat Amsterdam, d. w. z. het gedeelte van Amsterdam dat door de duinwaterleiding voorzien wordt, het water met op kan. Iutusscheu is nog niets te zeggen omtrent het al of niet blijvende van dien toestand. In den loop der volgende week zal te Amsterdam de gemeente-begrooting voor het jaar 1904 verschijnen. Ofschoon het Burgem. en Wetb. gelukte het percentage der inkomstenbelasting op 5V* te houden, mag men daarom niet gunstiger over den financieelen toestand der gemeente gaan denken. De sprong, dien men verleden jaar deed, van 4t/s op 51/* pCt met. verhooging van het aantal opcenten op het personeel van 89 tot 120, was een zoo geduchte, dat dat men het nog wel een jaar denkt te kunnen uitzingen, echter dan met weglating van veel dat men in het belang der ge meenschap zou wenschen voor te stellen. Naar de Prov. Gron. verneemt, zal de Japansche gezant bij ons hof Z. Exc. Mit- suhashi Nobukati, a. s. Vrijdag te Groningen aankomen. Zooals het blad vroeger mede deelde, zal de gezant de gast zijn van de firma Hesse. Door de gezamenlijke werklieden aan de constructie-werkplaatsen te Winschoten, is een rekwest gezonden aan den minister van Koloniën, inhoudende het verzoek om een gedeelte van het werk, zijnde de overkap ping vau een spoorwegstation te Suriname, aan deze werkplaatsen op te dragen. De constructie-weikplaatsen was een der laagste inschrijvers op dit werk. In het voetstuk van het standbeeld van Jan van Schafleiaar te Barneveld zal een perkamenten rol in een looden koker inge metseld worden. Op deze rol zal in oud-Hollandsche letters de datum van het heidenfeit van Jan van Schafleiaar vermeld worden. Verder zal zij den datum der onthulling van het standbeeld en de namen van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer aldaar bevatten. Na den brand in den artilieriestal te 's-Hertogenbosch is de zoon van een onder officier der veld-artillerie verdwenen. Hij werd daarom verdacht den brand te hebben gesticht. Nu is hij teruggekeerd en in voorloopige hechtenis gesteld. De moord te Chaam. De correspondent van het Hbld. meldt Vrij algemeen wordt geloofd, dat de moeder plotseling krankzinnig is geworden, in dien toestand haar dochter geworgd en toen zich zelf van het leven heeft beroofd. In de omstreken van Breda is door de marechaussees gearresteerd de 53-jarige Jan van der Groot, bijgenaamd »Groote Zus". Hij is de moordenaar van de 19-jarige Franscisca van Beekhoven, die hij voor eenige dagen te Meerle, na haar te hebben aan gerand, heeft geworgd. Hij is naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. Het peil werd den molenaars diei*-morgen op nieuw gegeven onder alkeuring yaa het \o«gere, ook door Delfland aangebrachte. Voor de nauwkeurigheid van den nieuwen peilnagel zon ik echter niet gaarne inataan, als dat gebeurt met zoo'n soort schatting „daar zal 't wel wezen". Met recht brachten de heeren hier 't peil mee in hun zak 1 Zeker «en bewijs van ingenienziteit 1 sCl.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2