Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaars. Woensdag 12 Augustus 1903. No. 7672. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TA» DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maandenf 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OEFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingeze tenen, dat het Kohier no. 1 der plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1903/1904, door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den 24sten Juli 1903 en den 3den Augustus daaraanvol gende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar net behoort, den 11 Aug. 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd Mr. W. H. JANSEN, W.B. De Secretaris, v. LUIK, L. S. ALGEMEEN OVERZICHT. 11 Augustus 1903. De Kroning van Z. H. Pius X. De plechtige kroning van Z. H. den Paus begon Zondag-ochtend half negen in de St. Pieter in tegenwoordigheid van circa vijf tigduizend menschen. Voor de kerk regelden Italiaansche troepen, die reeds te vijf uren op het St. Pietersplein waren aangekomen, het binnentreden en handhaafden de orde »n de basiliek zelf waren Pauselijke garden Het het handhaven der orde belast Begeleid door de waardigheidsbekleders van het Pauselijk Hof, het H. College van kardinalen en een groot aantal bisschoppen, omringd door edelgarden, begaf de Paus zich te voet naar de portiek van de basi liek, waar voor de Porta Sancta een troon Feuilleton. i) Ondanks den heftigen tegenstand zyns vaders, die streng aan zijn standbegrippen vasthield, was de Hongaar Rudolf Urbanus gehuwd met de dochter van een leeraar aan de academie. Hoewel ze van deftige familie Was, had ze geen genade kunnen vinden in het oog van Urbanus Sr., en ten slotte was het tot een breuk tusschen vader en zoon gekomen. Met het betrekkelijk geringe moederlijke erfdeel vestigde baron Urbanus zich in Bo- hemen. Hy hoopte hier door een werkzaam •even vooruit te komen. Hy verioor echter zijn geheele vermogen en trok van alles beroofd met zyn jonge vrouw naar Berlijn, Waar ze een bescheiden woning huurden. Meer en meer gingen ze achteruit, tot was opgericht. Z. H. de Paus, gekleed in pontificaal gewaad, met den mijter op het hoofd, nam plaats op den troon, terwijl de kardinalen zich op banken neerzetten. Kar dinaal Rampolia, aartspriester der basiliek, omgeven door kapittel en geestelijtyieid van het Yaticaan, hield daarop in het Latijn een korte huldigingstoespraak tot den Paus Z. H. liet vervolgens kapittel en geestelijk heia tot den voetkus toe. Gedurende deze hulde zong het koor der S/xtijnsche kapel het Tu es Petrus. Gedragen in de sedia gestatoria door palfenieri in scharlaken gewaad kwam ten slotte Z, H., aan weerszijden begeleid door geheim-kamerheeren in hun hermelijnen kappen, die de waaiers van struis- en pauwenveeren droegen, welke volgens oud gebruik naast den pauselijken draagzetel werden gezien, terwyl boven het hoofd van den Paus zich welfde een hemel van zilver damast, gedragen door acht referendarissen in voiletten mantels. Edelgarden met ont bloot zwaard sloten en openden den stoet, waarmee de Kerkvorst ten half tien de basiliek binnengevoerd werd, begroet door het gejubel der duizenden geloovigen, terwijl zilveren bazuinen schalden van de loggia der Benedictie. Z. H. de Paus gaf met de hand een teekeu om met het gejuich op te houden, terwijl hij, de kerk binnen gedragen wordende, de menigte zegende. Voor het altaar van het A. f). Sacrament stapte Pius X uit de sedia en bleef eenige oogenblikken in gebed voor het Allerheiligste, dat plechtig was uitgesteld. De kardinalen hadden rondom Z. H. plaats genomen. Dit was onder de ademlooze stilte der menigte een schitterend tooneel, een indrukwekkend oogenblik. Opnieuw werd nu de sedia bestegen,waarop de Paus onder geestdriftig gejuich gedragen werd naar de Clementynsche kapel. Hier cam de Paus plaats op den troon en de kardinalen, patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen brachten hem hulde en zworen ze eindelijk op een zolderkamer een onder nomen moesten zoeken. Voor hun laatste stuivers verdwenen wa ren, verliet Rudolf op een avond de woning en keerde eerst tegen den morgen terug. En sinds dien avond zette hij die ongezellige nachtelijke tochten voort. Ook thans sloeg het zes uur en brak de morgen reeds aan eer hij terugkeerde, naar het scheen zeer vermoeid. Weidra wierp hij zich op zijn legerstede en sliep in. Emilie keek naar hem met beschreide oogen. Er lag over het gelaat van den vijf- en-dertig-jarigen man zooveel verbittering en zielesmart uitgespreid, dat ze zich af wenden moest, om niet in tranen uit te breken. Zoo nu en dan gaf hij haar wat geld als hy terugkwam. Om acht uur werd er op de deur geklopt. De postbode bracht een brief aan het adres van denheer Urbanus. De postbode monsterde wantrouwig de vrouw, die hem opendeed, voor hy den brief afgaf. Deze kwam uit Hongarije en was van Urbanus' vader. Daar haar man nog sliep, legde Emihe he t schril ven op tafel en bracht de kamer in orde. hem gehoorzaamheid. De kardinalen kusten de hand van den Paus, die hun wederkeering den broederkus gaf. Vervolgens gaf Zijne Heiligheid met krachtige, heldere, schoone stem den zegen. Daarna werd de Paus gekleed in de priesterlijke gewaden voor het celebreeren der H. Mis, terwijl de kardinalen, patriarchen, bisschoppen en verdere geestelijken zich ook kleedden in kerkelijk gewaad. Voorafgegaan door een schitterende stoet en gedragen op de sedia ging Z. H. daarna naar den grooten troon opgericht bij het altaar der Belijdenis boven het graf van den H. Petrus om er de H. Mis op te dragen. De menigte juichte wederom met onstuimig geluid den Paus toe. Op den tocht naar het Confessie-altaar had het ceremonieel plaats, dat altijd bij «ene Pauskroning wordt gebruikt om den opperpriester de nietigheid van alle we- reldsche grootheid en roem te beduiden Een Pauselijk ceremoniarius ging onmid dellijk voor den Paus uit en verbrandde tot driémaal toe een bosje vlas aan een staaf bevestigd, daarbij telkens herhalend Sancta Pater, sic transit gloria mundi Heilige Vader, zoo gaat de roem der wereld voorbij (nl. als het vlas, dat even opviamt, maar onmiddelijk weer is uitge doofd.) Zoodra de stoet voor het altaar kwam, zongen de zangers der Sixtijnsche kapel Ecce sacerdos magnus (zie den hoogepriester) In de absis der kerk, ter zijde van den troon, waren tribunes opgericht voor de familie van den Paus, die talrijk aanwezig was, de ridders van Malta, het corps diplomatique, geaccrediteerd by den H. Stoel en den Romeinschen adel. Voor deze tribunes waren sierlijke banken geplaatst voor de kardinalen, de patriarchen, aarts bisschoppen, bisschoppen en andere pre laten. Na de kardinalen brachten de bisschop pen en andere geestelijken den Paus hulde. Vervolgens begon de H. Mis volgens net Een poos later werd er weer geklopt. Er stond een man voor de deur met stoppelige haren en baard en slordig geleed. Woont hier Urhanus", zei hij, »ja? aha gij zyt zeker zijn vrouw? Geef hem dit papier. Maar vergeet het met, het is van groot belang". Hij tikte aan zijn pet en ging aanstonds weer weg. Emilie bekeek verwonderd het papier, met ongelijk schrift stond er op geschreven «Heden-avond om elf uur precies." Dat was dus een van de lieden, met wie haar echtgenoot in verbinding stondHaar vermoedens waren waarlijk niet ongegrond. Met dergelijke personen gaf hij zich af en ze brachten hem bun bevelen Rudolf ontwaakte, las het papier en liet den brief, na hem bekeken te hebben onge opend liggen. Emilie vroeg, of hij den brief niet wilde lezen. Hy schudde ontkennend het hoofd. «Het is toch niets goeds", zei hij bitter. Waarom zal ik mij onnoodig opwinden en ergeren Ik heb zorg en kommer genoeg. Goeden nacht." Hij ging vroeger weg dan anders. Het bevel der onbekende gezellen had hem Pauselijk ceremonieel. Z. H. hief met plechtige, zeer welluidende stem het Glo ria in excelsis aan. Na het zingen van het Epistel en het Evangelie bad vervolgens de oudste kardinaal-diaken, secretaris van de Congregatie der Breven, mgr. Macchi, omringd van de auditeurs der Rota (het hoogste Pauselijk gerechtshof) aan het Pauselijk altaar de gebeden bijzonder voor de kroning van den Paus voorge schreven. Op het oogenblik der Elevatie weer klonken de zilveren trompetten van den hoogen koepel der kerk en wierpen de Pauselijke militairen zich met de menigte op de knieën. De menigte bewaarde een plechtig godsdienstig zwijgen. Het was een oogenblik van machtigen indruk. De Paus communiceerde met pauselijk ceremonieel gezeten op den troon. Nadat de plechtige H. Mis geëindigd was, nam Z. H. weder plaats op de sedia gestatoria en onder een baldaquin werd hij gedragen tot voor een verhooging speciaal voor de kroning opgericht vóór het altaar der Belijdenis. De kardinaal-deken Oreglia di Santo Stefaoo bad daarna met luide stem de gebeden voor den nieuwen Pausver volgens nam een diaken den mijter van s Pausen hoofd en de kardinaal-diaken plaatste daarop de tiaar, de Pauselyke driekroon en sprak: «Ontvang de tiara, versierd met drie kronen, en weet dat gy de vader der vorsten en koningen, de herder der wereld, de stedehouder van onzen Verlosser Jezus CQnstus zyt." Hierop antwoorde vervolgens de Paus: «Dat de heilige apostelen Petrus en Paulus, in wier macht en gezag wij vertrouwen hebben, zelf voor ons optreden by den Heer Amen." Op de bede in het kroningsgebed om Gods zegen voor de regeering van den nieuwen Paus, antwoordde bet volk Amen. Z. fl. de Paus gal ten slotte plechtig den zegen aan het volk, dat uitbarstte in warme, geestdriftige, hartelijke toejuichingen. Het geroepen. Dat geheimzinnig optredeu kwelde Emilie hevig. Gaarne had ze nu zelf den brief open gemaakt, doch ze durfue het niet doen ze meeiide er geen recht op te hebben te vernemen, wat haar schoonvader, die haar niet wilde erkennen, aan zijn zoon te schrijven had. Dien nacht droomde ze van den brief die nog altyd ongeopend op de tafel lag. Tegen zes uur in den morgen ontwaakte ze. Haar man was nog met terug. Het werd zeven uur, half acnt, en nog aitijd kwam bij niet. Een gevoel van angst maakte zich van haar meester, eindelijk om negen uur keerde Rudolf terug. Zyn linkerhand was verbonden; zijn kiee- ren waren gescneurd en bemoddera en hy zelf meer ontstemd dan anders. Hij groette zijn vrouw en ging zonder verder iets te zeggen slapen. Tegen den middag werd hij wakker. (Wordt vervolgd), NIEUWE SCHIED fcv Lf.rt L'_.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1