Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Vrijdag 14 Augustus 1903, No. 7674. Bureau Beterstraat 56. Telefoon No. 85. PRIJS TA» DIT BLADl ?«or Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billyke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELS BERICHTEN. Kennisgeving. ^richtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van -CHIEDAM, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat permits het deskundig onderzoek met be daking tot de aanvraag van de firma Wolters Co. om vergunning tot oprieh- l,1,g van een graanwassclierij en -drogerij n het pand staande aan den Buitenhaven- We9 no. 96, kadaster sectie L no. 200, nog iet geëindigd is, hun College heden besloten ®eft de beslissing over genoemde aan lag te verdagen. Bc hi e d am, den 13aen Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd Mr. W. H. JANSEN, W.B. De Secretaris v. LUIK, L. b. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de Directie van de Naamlooze Vennootschap Stoomververij en Chemische «asscherij en Bleekerij „de Phoenix" ®n hare rechtverkrijgenden vergunning ver wend is tot uitbreiding van genoemde inrichting, staande aan de West-Franke- undsche laan nrs. 6 en 8, kadaster sectie M no. 949, met een benzine-bewaarplaats. Schiedam, den 13den Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, W.B. De Secretaris, v. LUIK. L. S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven kennis, dat bij de op heden P'aats gehad hebbende Uitloting *au aandeelen, ieder groot f 1000.in de geldleening ten laste dier gemeente, Feuilleton. 3) (Slot.) De vreemdeling verwijderde zich en Emilie ^as weer alleen. Zes duizend mark! Waakte ze of droomde ze; zou Rudolt's vader dat geld gezonden hebben Ach, die weldaad kwam t® laat. De brief zou misschien uitkomst geven. Emilie moest nu zekerheid hebben, opende den brief en las daarin, dat het geld van Rudolfs vader was en deze zijn zoon weer tu genade aannam. »Te laat 1" zei Emilie. »Een dag vroe ger en alles had terecht kunnen komen. Had Rudolf den brief geopend, dan zou groot f600.000.ter aflossing zijn aange wezen de aandeelen Nos. 557, 565, 582, welke allen 1 October a.s. aflosbaar, be taalbaar zijn gesteld ten kantore van den Gemeente-ontvanger alsmede bij de Kas- vereeniging te Amsterdam en bij de firma Oppenheim en Van Till te ,'s-Gravenhage. Schiedam, 13 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd Mr. W. H. JANSEN, W.B. De Secretaris v. LUIK, L. S. Zomlagsnummer. Wegens het op Zaterdag invallen van den feestdag van MARIA HEMEL VAART zal het Zondagsnummer der Ifieutce tèchtedamsche Courant verschijnen Vrijdag-avond. HH. Adverteerders, die hunne adver- tentiën in dat nummer wenschen ge plaatst te zien, gelieven ze dus voor morgen (Vrijdag)-middag 4 ure in te zenden. ALGEMEEN OYERZICHT. 13 Augustus 1903. De Macedonische kwestie. De toestand in de Macedonische districten van Turkije blijft bij voortduring hoogst bedenkelijk. De rapporten van eergisteren van Hussein- pasja te Constantinopel ontvangen, verklaren, dat de oproerige beweging toeneemt. Dagelijksch wijken jonge mannen uit alie Ëulgaarsche dorpen naar de bergen uit om zich bij de benden aan te sluiten, De beweging verspreidt zich ook over het wilajet Saioniki. Driehonderd opstandelingen hebben zich verzameld op de hoogte tusschen Geogheli en Jenic. Officieel wordt medegedeeld, dat de Bulgaren in den slag van Sorits 150 gesneuvelden hadden. Het Ëulgaarsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft zeer verontrustende berichten ontvangen van zijn agent te Uskub. De Muzelmannen komen eiken dag by misschien geen dief en inbreker ge worden zijn." Een stroom van heete tranen welde op in de oogen van de jonge vrouw, toen ze deze laatste woorden met moeite over de lippen bracht. Toen dacht ze er weer aan, dat hij waarschijnlijk op de vlucht was en nooit zou terugkeeren. Hoe zou ze hem kunnen bekend maken, dat er uitkomst voor hem gekomen was Misschien dwaalde hij nu ergens hongerig en hulpbehoevend rond. Had hy het geld maar, dan zou hij misschien nog een ontoerende straf kunnen ontkomen. Er werd geklopt. Als willoos liep ze naar de deur. Voor haar stond de man, die dat onheilspellende papier ge bracht had. »ls Urbanus thuis?" vroeg hij. »Neen", zei Ëmile, »hij is weg." »En hoe gaat het met zijn hand »Ik geloof beter." vDat is gelukkig, we maakten ons ai bezorgd over hem en de inspecteur zond in de moskeeën samen. Men is bang, dat een moord op de Christenen ophanden is. Ambtelijke kringen verklaren, dat alleen de tusschenkomst van de mogendheden een verschrikkelijke ramp kan verhoeden. Een draadbericht uit Belgrado in dato 12 dezer meldt verder Men meldt uit Saioniki, dat daar 130 gewonde Turksche soldaten uit Monastir zijn aangekomen. Bij Ostrowo zijn 800 op standelingen omsingeld door Turksche troe pen. Vandaag verwacht men een aanval. De opstandelingen hebben vergeefs Mo nastir in brand trachten te steken. Rechtstreeks uit Saioniki wordt geseind: De troepen hebben Ekopsjoe gebombar deerd en vernield. Volgens een gemcht zouden opstande lingen te Kroesjewo, na twee aanvallen afgeslagen te hebben, voorwaardelijk onder werping hebben aaDge'ooden. Men vroeg te Constantinopel raad en vandaar kwam toen het bevel geen kwartier te geven. Een draadbericht uit'Cettinge meldt nog Ferid-pasja is, toen hy met Turksch troepen van Ipek uitrok, door Albaneezen aangevallen en zwaar gewond. Ministerieele crisis in Bulgarije. Een draadbericht uit Belgrado in dato 12 dezer meldt, dat aldaar dien dag een ministerieele crisis is uitgebroken tenge volge van een verschil van meening tus schen Atanakovits en de andere ministers. Dreigende staking aan de Roer. Een werkstaking dreigt uit te breken in de kolenmijnen aan de Roer. Volgens draadbericht uit Essen verwacht men aldaar de volgende week staking van alle mijnwerkers in het Roerbekken. De arbeiders eischen loonsverhooging, op grond van de hooge dividenden, welke aan de aandeelhouders worden uitgekeerd en van de gunstige prijzen der steenkolen. De beweging vindt gedeeltelijk haar oorzaak in de strenge maatregelen door de maatschappijen genomen in zake de worm ziekte. my expres hierheen om naar hem te in- formeeren. Zoo'n paardenbaet is altijd erg. Het is gelukkig algeloopen. Ais hij uitgaan kan, zal het nog al schikken. De inspecteur laat zeggen, dat hij zich moet ontzien, zijn ziekengeld zal hem worden gebracht" De man hield stil, want Emilie greep hem gejaagd bij den arm en riep: Welke inspecteur stuurt u »Wel de inspecteur van den reinigings dienst. Toen de man dit zei, begreep Emilie plotseling alleszij had haar man valsch beschuldigd 1 Toen hij weg was, liep zij naar het wiegje van haar kind. Zij had er be hoefte aan het te zien en te kussen. Maar voor zij zoover was, viel zij bewusteloos op den grond. Toen zjj uit haar onmacht ontwaakte, zat Rudolf naast haar bed. Hij was thuis gekomen en had haar op den grond gevonden. Toen bij bemerkte, dat ze tot bewustzijn kwam, greep hy snel De zaak-Humbert. Bij de voortzetting van de zaak-Humbert hoorde gisteren het Hof getuigen en des kundigen. De deskundige Counex is over tuigd, dat de gebroeders Daurignac de rol van de gebroeders Crawford speelden. De notaris Dupuy herkent Romain als een van de Crawfords, maar de president merkt op, dat Romain destijds op Madagascar was. Verscheidene andere getuigen erkennen hem ook als een van de Crawfords. Landverhuizing naar Engeland. Het verslag van de commissie, die onder leiding van lord Rotschild een onderzoek ingesteld heeft betreffende een landverhui zing naar ,Engeland, is eergister-avond bij het Parlement ingediend. De commissie stelt in hoofdzaak bet volgende voor de instelling van een staatsoareau voor landverhuizers de afwijzing van ongewenscbte vreemde lingen, de kosten van wier terugzending komen ten laste van de reederij, die hen naar Engeland brachthet weren van vreemdelingen uit zekeren door den rechter aan te wijzen districtende inschrijving van alle vreemdelingen, die niet ingezeten worden; de verbanning van alle vreemde lingen, die tot een zware straf zijn veroor deeld geneeskundig onderzoek van alle vreemdelingen voor hun ontscheping, waarbij lichamelijk of geestelijk gebrekkigon terug gestuurd kunnen worden. De commissie meent, dat van de bepalingen die zij voorstelt er enkele ingevoerd kunnen worden buiten het Parlement om. De pers is over bet algemeen met het verslag ingenomen, maar men acht de instellu g van verboden districten ondoenlijk. Engelsche beschaving in Afrika. Een draadbericht uit Johannesburg meldt De Engelsche werfagenten hadden een aantal inboorlingen uit Nyassaland en Oeganda wijsgemaakt, dat zij werden aan genomen voor arbeid in de open lucht, Toen later bleek, dat zij in de goud mijnen moesten werken, kwamen zij in verzet tegen hunne nederdaling. den brief, die geopend op de tafel lag; hij meende, dat ze wegens dien brief in onmacht gevallen was. Nu vertelde Emilie hem, hoeveei angst zij had uitgestaan, daar ze meende dat hij des nachts misdadige wegen bewandelde en door de politie achtervolgd werd. »Had me er éen woord van gezegd, en ik zou u alles bekend hebben. Een valsche schaamte weerhield mij u te zeggen, dat ge tot vrouw van een..,, stadsreiniger gedaald waart." »En uw hand Werd gewond toen ik een hollend paard greep." »Lees den brief", zei Emilie schreiend, »alles zal nu beter worden, uw vader neeft u weer in genade aangenomen. Hoe dank ik den goeden God, dat gij geen misdadiger geworden zyt. Vergeef mij, dat ik het ooit van je gedacht heb." Een warme handdruk was het antwoord. NIEUWE SCHEI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1