Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Dinsdag 18 Augustus 1903. iNo. 7676. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. JQFFICIEELE berichten. JACHT. ALGEMEEN OVERZICHT. PRIJS Ti.IT DIT BLAD» ▼oor Schiedam per 3 maanden t 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIË N: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billyke overeenkomsten aangegaan. De Commissaris der Koningin in de pro- 'Ncie Zuid-Holland, ravenhage, den 12den Augustus 1903. ■Oe Commissaris der Koningin voornoemd; 17 Augustus 1903. De opstand in Turkije. Volgens particulier telegram van de Frankfurter Zeiting was het een paar dagen geleden met den opstand in de Macedonische districten van Turkije aldus gesteld De opstandelingen hadden het geheele gebied tusschen het Ochrida-meer in het pesten en het district Wodena in het oosten, Kitsjevo in het noorden en Kastoria in het 2u'den in hun macht, met uitzondering van de steden. Alleen de stad Kroesjevo was hun in handen gevallen, en zij zouden het daar zoo lang kunnen uithouden als zij jUaar wilden. Het strategisch gewichtige Kitsjevo was wel bezet, maar de wijk waarin d° kazerne staat, was nog in de macht *an het 400 man sterkte garnizoen. Den dezer veroverden zij, na de kleine AUrksche bezetting neergesabeld te hebben, h«t in krijgskundig opzicht belangrijke ^°«tsowalacbijnsche dorp Kiisoera in het district Kastoria. Moorden en branden geschiedt aan beide kanten. Bij de inne- "^iug van Kitsjevo werd de Turksche wijk, de Bulgaren door de bewoners met d® wapens in de hand ontvangen werden, v«rwoest. Bij Monastir richtten uit Bosnië gekomen Turken gruwelijke moordtoneelen aan. Men zegt voorts, dat de opstandelingen ®«n paar malen de postovervallen hebben en °P die wijze aan tamelijk veel geld gekomen «tin. Tegen Zaterdag was te Sofia een volks- Vergadering bijeengeroepen om te beraad slagen over de bijstand die aan de opstan delingen verleend kan worden. De oproeping gaat uit van alle partijen, behalve de Rationale party. Een draadbericht uit Saloniki meldt nog De berichten uit Monastir zijn ernstig. Te Ochidra zijn vele vrouwen en kinderen vermoord. Kroesjevo weerstond tien dagen lang de aanvallen der troepen. Kisjoera is gebombardeerd en bjjna geheel verwoest. Nabij Fiorina is een spoorwegbrug in de lucht gevlogen. Te Goemetjé zijn talrijke bommen geworpen. Te Wadena hebben een duizendtal opstandelingen zich verschanst in een hoeve beboorende aan den Sultan en tweemaal een macht van bataljons terug geworpen. Uit Constantinopel wordt verder geseind De krijgsraad heeft Halim en een metgezel wegens den moord op consul Rostkofski ter dood veroordeeldzij zijn reeds terecht gesteld. Een andere gendarme is veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid. De troepen hebben Kroesjevo bezet, de gevechten duren buiten de stad voort. Volgens draadbericht uit Saloniki heeft behalve de veroordeeling ter dood van den moordenaar des consuls Rotskofski het militair gerechtshot te Monastir twee otficieren tot degradatie veroordeeld en twee Mohammedanen tot vijftien jaar dwangarbeid wegens het afleggen van een valsche getuigenis. Nog wordt uit Sofia geseind Generaal Zontsjef en kolonel Yankhof, die zich naar Macedonië wilden begeven, zijn door de Bulgaarsche politie in hechtenis genomen. Uit het Eugelsche Parlement. De troonrede waarmede Zaterdag het Parlement geopend werd, zegt, dat de bezoeken aan Portugal, Italië en Frankrijk goede vruchten hebben opgebracht. Niets zou de hartelijkheid mijner ontvangst hebben kunnen overtreffen. Het bezoek, onlangs door president Loubet aan Engeland ge bracht, is aanleiding geweest tot een tref fend vertoon van de welwillende gezindheid wederzijds. De toestand der Europeesche provinciën van het Turksche Rijk blijft een voorwerp van algemeece bezorgdheid mijner regeering. Andere mogendheden hebben hun best gedaan de uitbreiding van het roerig gebied tegen te gaan. Ernstig hoop ik, dat de door Oostenryk en Rusland voorgestane hervormingen verbetering zullen brengen. De ratificatiën van het handelsverdrag met China zijn uitgewisseldgedeeltelijk treden de bepalingen van hel verdrag onmiddellijk in werking. Het herstellingswerk in Transvaal heeft groote vorderingen gemaakt. Een conventie over de invoerrechten, met de bepaling dat de invoer uit het moederland een bevoor rechte behandeling ten deel zal vallen, is goedgekeurd door .de wetgevers van alle Zuid-Afnkaansche koloniën, en deze unie voor fiscale doeleinden is een belangrijke en noodzakelijke stap in de richting van de politieke eenheid in het verschiet. Ik heb my verheugd bij afijn bezoek aan het volk van Schotland en Ierland, waar de warme uiting van welwillende gezindheid mij getroffen heeft. Met de grootste dank baarheid gewaagt de rede er van, dat God de eensgezindheid tusschen alle klassen der bevolking in Ierland doet toenemen, wat een nieuw tijdperk voorspelt van vereende inspanning om het algemeen welzijn te bevorderen. Komende op de werkzaamheden van de afgeioopen zitting wenscht de troonrede het parlement geluk, dat de wet betreffende de Suikerconventie is afgedaan. Ministerieele verwisseling te Berlijn. De Reichsanzeiger deelde Zaterdag mede, dat generaal von Gossler op zjjn verzoek ontheven was van de betrekking van minister van oorlog. Luitenant-generaal von Emem, genaamd von Rotnmaler, directeur van het departement van oorlog, is tot minister van oorlog benoemd. In de kroonraad Zaterdag onder voor zitterschap des Keizers op het Berlijnsche Stadtsloss gehouden, is hoofdzakelijk beraad slaagd over maatregelen tegen de over stroming in Siiezië, maar bovendien kwamen geen andere staatkundige kwesties ter sprake. Het parlementaire schandaal in Hongarije. Twee dagbladen te Budapest zijn er in gesiaagd kennis te nemen van het rapport der parlementaire commissie belast met het onderzoek naar het jongste parlemen taire schandaal. Uit dat rapport blijkt, dat de eenige ware schuldige in deze zaak is graaf Ladislas Szajsary, die 'buiten weten van zijn collega Khuen Hedervary een dienst beeft willen bewijzen aan de regeering door leden der oppositie om te koopen en aldus de obstructie tot zwijgen te brengen. Men zegt, dat de Keizer geneigd is, bij graaf Hedervary aan te dringen, dat deze zijn ontslag zal intrekken. Ministerieele crisis in Servië. De ministerieele crisis te Belgrado is spoediger dan men het verwachtte, opgelost. De portefeuille van oorlog is aanvaard door kolonel Solarovits, die van financiën door professor Alexander Bonssaulgevits, die van onderwijs en eeredienst door professor Roesits, die van justitie door Michel Jova- nowits. Rusland en China. Volgens den correspondent van de Londenschen Standard te Moskou worden Russische troepen saamgetrokken in Trans- baikalië. Tien treinen met troepen vertrekken dagelijks naar Oostelijk-Siberië, waar eerlang 100.000 man bijeen zullen zijn. Vandaar kunnen ze zoo noodig on middellijk doorgezonden worden naar Mantsjoerije. ZH. Pius X. De pastoor van de kerk der H.H. Apostelen te Venetië verhaalt, hoe hij werd ontvangen door zijn patriarch, thans Paus geworden «Daar treedt de Paus de troonzaal binnen en wij worden er terstond toegelaten. Ik werp mij aan zijn voeten. De Paus breekt in snikken uit. Ik-zelf word bevangen door een onzegbare emotie. Ik kus den voet en de hand van Zijn Heiligheid. Mijn gezelschap doet betzelfde. Een zwijgend tooneel, vol ontroering; geen woorden, maar tranen. De Paus weent, wij weenen. Dat duurde vijf minuteu. De eldelgarden, monsignori, kamerheeren, allen hadden tranen in de oogen. De H. Vader zegt ons op te staan en met verstikte stem voegt hij erbij «Ik wil u allen zien." Poveretto (de arme) hij ziet ons eerst niet, omdat tranen zijn oogen benevelen. «Brengt", vervolgt de H. Vader, »een offer zooais ik het heb gebracht. Bidt voor mij, bidt veel, omdat het kruis dat God mij heeft opgelegd, zwaar is." «Ik zegen", zoo eindigde de H. Vader, «onze zieken en onzen armen"- De zaak—Humbert. Ter zake van het proces-Humbert zegt men, dat de getuigenis van notaris Dumort de jury gunstig heelt gestemd. Zaterdag is de zitting aangevangen met het hooren van getuigen. Ook notaris Lanquest verklaarde, dat bij geloofd heeft aan net bestaan van het vermogen tot aan opening van de brandkast. Cattani verklaarde, dat hij aan Defonaie mets heeft gestort en dat bij met Vallé in geen andere betrekking heeft gestaan dan als advocaat en client. Theiése bevestigde dat Cattani aan Vallé 235.000 francs beett gestort om den steun der regeering te koopen. Het lawaai was onbeschrijfelijk. Vallé zou beloofd hebben, toen nij advocaat was, dat hij de Humoerts gevangen zou laten nemen als hij minister was. De correspondent te Mons van de Petit Bleu heeft ontdekt, dat er in de nabijheid van Mons een kasteel bestaat, den naam dragende van «Cnateau ue Marcotte". Dit is dezelfde naam, welke het raadselachtige kasteel draagt, waarop Therèse Humbert 30 miilioen francs zou nebben geleend. Amerikaansch congres. Het Amerikaansche congres is tegen 19 October je Washington bijeengeroepen, voornamelijk om te beraadslagen over de reciprociteit ten opzichte van Cuba en het muntsysteem. Nood onder de Boeren. Miss Hobhouse schrijft uit Pretoria, waar zij zich thans bevindt, aan de te Kaapstad verschijnende South African News, dat een groot gedeelte der Boeren zich in een toestand van verschrikkelijk gebrek bevindt. Velen van hen, zegt zjj, sterven letterlijk van honger. Zij besluit naar brief met een beroep op de edelmoedigheid van ae Kape naars. NIEUWE SGHIEDA p "Mien het hsslnit van de Gedeputeerde Staten dier tevinoig van den 3den Augustus 1838, no. 64 elet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 staatsblad no. 87) Vol ter kennis Tan belanghebbenden, dat, inge- 1 j bovengenoemd besluit de opening der jaeht op klein wild, vermeld 'a de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13deu Juni 1857 Staatsblad no. 87), voor dit Jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld °P Zaterdag den Visten Augustus aanstaande "'et zonsopgang met uitzondering van de jacht °P fazanten en hazen, waarvan de opening is vastgesteld op Zaterdag den 2&sten September 2 """staande mede met zonsopgang vau die opening voorts ia uitgezonderd de uit oefening van bet jachtbedrijf, vermeld in art. 15, 30 'ett' der aangehaalde wet J rte jaeht dagelijks en de lange jacht slechts driemalen 'r weeks en wel des WoensdagsVrij- dags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. t *j'. ''eze kennisgeving, in plano gedrukt, worden kei k° en aangeplakt, waar zulks te doen gebrui- lsi alsmede in het Provinciaal blad en in de et andsche Staatscourant worden geplaatst. PATIJN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1