Heden ochtend half negen is aan den Rotterdamschen dijk een hond door een gistwagen overreden. Het cadaver is naar den Aschstaal gebracht. Heden middag is aan de Lange Kerkstraat door den storm een boompje omgewaaid. Sedert lang zocht de gemeente Rotterdam, die verplicht is een sleepdienst te onder houden om schepen, die dit verlangen door de evenwijdig met de rivier ioopende Ko ningshaven te sleepeD, naar eene oplossing waarbij met het toenemende scheepvaart verkeer de belemmering van het landverkeer werd voorkomen en beider belangen werden gebaat. Die weg is thans gevonden. De Rijksre- geering heelt nl. goedgevonden, dat voor die schepen, welke onder de Maasbruggen kunnen doorvaren, de verplichting wordt gesteld, dat deze ook dien weg volgen, terwijl de gemeente op zich neemt, ook op de rivier een kosteloozen sleepdienst te onderhouden. Een wijziging van de overeenkomst van 1878 in dien zin is thans door B. en W. ter goedkeuring aan den Raad overgelegd. De onderhandelingen met den ondernemer van den sleepdienst hebben er toe geleid, dat de meerdere kosten voor de gemeente voor uitbre ding van den sleepdienst zullen bedragen 50 pet. oi f 6180 voor een vol jaar. De Rotterdamsche kermis Zaterdag-nacht had het gewone verloop. Er heerschte groote drukte op het kermisterrein en in de cafés, terwijl het aantal, die zich tot verhooging van de pret hadden gemaskerd ot op andere wijze toegetakeld, steeds grooter schijnt te worden. De bepaling van het sluitingsuur op half twee 's nachts heeft bij de kasteleins niet veel verzet gevonden. Slechts enkele herbergen moesten door de politie worden ontruimd af liepen, nadat de ronde gepas seerd was, weer voor eenige oogenblikken vol. Een zware slagregen omtrent het sluitingsuur hielp intusechen krachtig mede de kermisgasten naar huis te jagen. Ernstige vechtpartijen hadden niet plaats enkele personen slechts liepen verwon dingen op van meer ernstigen aard. Legio zijn de aangiften van gerolde horloges, portemonnaies enk, hetzij in het gedrang of van personen die zich hier of daar te slapen hadden gelegd. Gisteren ochtend is aan het station D. P. te Rotterdam trein 513 van den Hoek van Holland tengevolge van het weigeren van de Westinghouserem op de gladheid van de rails doorgeloopen. Het stoot- blok waartegen het voorgedeelte der lo comotief opliep, werd vernield. Enkele portieren konden door de drukking niet geopend worden. De passagiers kregen een zwaren schok doch kwamen overigens met den schrik ry. Persoonlijke ongeluken hadden overi gens niet plaats, als dat een reiziger tegen een ander aanbotsende een neus- oioeding kreeg. kerknieuws. Eerste Plechtige H. Mis. De parochiekerk van den H. Joannes den Dooper, de traditioneele bedeplaats van het katnolieke Schiedam, had heden weder het voorrecht een jeugdig priester het altaar des Heeren te zien betreden. De weleerw. pater Raymundus van Gent Hzn., van de Órde der Predikheeren, den 15n dezer te Utrecht priester gewyd, ging het Eerste Plechtige H. Misoffer in de kerk zijner Ordebroeders opdragen, aan het hoogaltaar, dat met levend groen en bloemen zeer net gesierd en met een overvloed van waslicht bij den rijken zilvertooi prykend, een recht feestelijken aanblik bood. Nadat de plechtigheid met het \eni Creator van A. H. de Leur, door den com ponist gedirigeerd, een aanvang had ge nomen, werd het H. Misoffer opgedragen c/jor den neomist, die bij de plechtige handeling door den weleerw. pater L. van Gent, oom des nieuwgewyden, als presbyter assistens, en door de weleerw. paters Huysmaus en Stierhout, kapelaans der parochie, resp. als diaken en subdiaken, werd geassisteerd. Door het koorgezelschap, met eenige krachten der andere kerkkoren versterkt, werd onder de H. Mis gezongen de 4-stem- mige missa R ga met het Adore Te van Kühne en het Benedictus van Berghout. Treffend was ais altijd het oogenblik, waarop zich de gemeente met den jeugdigen priester bij de Opheffing in een innig stil gebed om zegen op zijnen beginnenden priesterlijken arbeid vereenigde, maar aan grijpend ook de stonde waarop hij zijnen dierbaren met eigen hand aan de Teerspijze der onsterfelijkheid deelachtig maakte. Met de Benedictie, waarbij het Tantwn ergo van Fr. Abt werd gezongen, werd de immer treffende plechtigheid besloten. Zij het den nieuwgewijde gegeven, met het blakend liefdevuur van zijn heiligen Ordestichter bezield, een reeks van geluk kige jaren in 's Heeren Wijngaard werkzaam te zijn Zilveren Priesterfeest. Men schrijft ons dd. 15 dezer uit Monni kendam 't Zal u zeker aangenaam zijn iets te vernemen van het plechtig gevierde zilveren priesterjubilé van den zeereerw. heer B. A. A. Smeeman, pastoor te Monnikendam, die zoovele jaren met voorbeeldigen ijver en toewijding onder Schiedams Katholieken werkzaam was. 't Was heden groot feest te Monniken dam. Feest bij de Roomsch-Katholieken, maar met oprechte deelneming van de andere gezindten. Reeds een week lang bracht de bedrijvige bezigheid in en om het roomsche kerkgebouw den velen reizigers, die boot en tram in dit seizoen hier aanbrengen, de vraag op het gelaat: wat hier te doen mocht wezen De eerste van Monnikendams kleine burgers en bur gertjes had hun inlichtingen kunnen geven: de pastoor viert zijn zilveren priesterfeest. Met dankbare voldoening mocht onze zeer- eerwaarde herder op dezeD plechtigen dag een terugblik werpen over zijne afgelegde priesterlijke loopbaan. Wat een levendig geloof, onvermoeibare ijver, immer krachtig Godsvertrouwen in den priester vereenigd kunnen uitwerken, dat meiden u de jaren, welke pastoor Smeeman doorbracht als kapelaan te Nieuw-Vennep en te Schiedam, in welke laatste plaats vooral hij met zooveel lust en toewijding heeft mogen werken, de jaren ook en in het bijzonder, gedurende welke hem de geestelijke zorg van Monni kendams parochie was opgedragen. Als een woord van hulde mag op dezen dag in herinnering gebracht wat onder pastoor Smeemans herderschap alhier tot stand kwam. Wij moeten dan noemen eene frissche, ruime, ingothieken stijl opgetrokken prachtige kerk, R. K. bewaar- en leerscholen, eene R K. kweekschool voor onderwijzeressen, het moederhuis eener jeugdige, doch bloeiende congregatie van eerw. Zusters Ursulinen. Na den goddelijken zegen komt daarvoor op de eerste plaats dank toe aan onzen beminden pastoor. Zyne parochianen hebben dan ook bij gelegenheid van het zilveren priesterjubilé eene treffende uiting willen geven aan hunne gevoelen van liefde, ach ting en erkentelijkheid, 't Is een luisterrijk feest geweest. Vrijdag-namiddag werd de jubilaris door heeren kerk- en armmeesters en eene eeré- wacbt van ruiters en wielrijders aan de grens der parochie afgehaald. Door het fanfaregezelschap onzer gemeente vooraf gegaan, deed de fraaie stoet zijne intrede en toog onder het gelui onzer kerkklokken door de bevlagde straat ter pastorie. Na aldaar voor een oogenblik te zijn afgestapt, werd de jubilaris door het college van kerk en armmeesters over het keurig met bloemen en slingergroen getooide voorplein den heer lijk versierden tempel binnengeleid. Deze bood met zyne smaakvolle guirlandes, draperieën en wandversieringen, waar- tusschen wapens, schilden en kunstig bewerkte chronicums waren aangebracht, een zeldzaam en verrassend gezicht. Aan den ingang werd pastoor plechtig ontvangen, en voorafgegaan door misdienaars en bruid jes, onder het zingen van een schoon wel komstlied naar het hoogaltaar geleid. De eerw. pater uit het Minderbroedersklooster van Woerden, die hier eenigen tijd op assistentie is, maakte zich hier tot tolk der parochianen, om den feestvierenden herder met een hartelijk woord te begroeten. Dan volgde een kort Lof, besloten met een door alle uit volle borst gezongen feestlied. Bruidjes leidde pastoor toen naar de pastorie terug. Met aanbieding van verschillende cadeaux eindigde deze feestavond. Onder nog vele andere zagen wij een volledig, prachtig en kostbaar eikenhouten ameuble ment voor de zaal der pastorie, het geschenk der parochie, eene fijne groen marmeren pendule met dito candelabres van het zang koor, tafelzilver en inktstel van de jongelui, twee volledige stellen van keurig bewerkte alben van de eerw. Zusters, die zich boven dien zoo allerverdienstelijkst maakten voor de versiering der kerk en den luister van het geheele feest. Den volgenden dag, den eigenlijken jubel dag, naderden in de Vroegmis reeds zeer velen tot de H. Tafel, om met hun herder Gode dank te zeggen voor de aan dezen verleende weldaden. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door den zeer- eerwaarde jubilaris, geassisteerd door den weleerw. pater Benitius Woolderink C. F. M. en den weleerw. heer P. Nieman, kapelaan- te Itpendam, respectievelijk als diaken en subdiaken. Het zangkoor voerde de Veni Creator van Beitjes en de missa Cordis Jesu op hoogst verdienstelijke wijze uit. Na het Evangelie sprak de jubilaris zelf zijnen parochianen toe. In een warm, hartelijk woord sprak hij zijne dankbare voldoening uit over het hem zoo luisterrijk bereide feest, betuigde hij zijne innige erkentelijk heid tegenover God voor de vele weldaden in zijn priesterleven ontvangen, spoorde hij zijnen hoorders aan ook dankbaar te wezen voor al het goede, wat zy door den priester van God ontvangen en verzocht een krachtig gebed van hen om nog veel tot hun heil en tot Godes eer te mogen werken. Na de H. Mis werd op muziek van pater Haaghs Pnestercantate eene Hulde aan het Priesterschap" door een uitmuntend koor op meesterlijke wijze ten geboore gebracht. Op den middag werd een druk bezochte receptie gehouden. Onder de aanwezigen merkten wij ook op het dagelijksch bestuur onzer gemeente, verschillende leden van den Raad, terwijl verscheidene andersdenkenden den jubilaris eveneens kwamen gelukwen- schen. Met een plechtig Lof eindigde deze onvergetelijke dag. Moge pastoor Smeeman immer de aange naamste herinneringen aan dit feest bewa ren. Moge Gods rijkste zegen hem bijstaan om nog lange jaren zijn vruchtbaren pries terlijken arbeid voort te zetten onder de hem toevertrouwden, dan is voorzeker de eerste wensch vervuld van allen, die met hem dit luisterrijk feest mochten vieren. In alle kerken van het aartsbisdom werd Zaterdag 11., den feestdag van O. L. V. Hemelvaart, van den kansel een schrijven voorgelezen van den aartsbisschop mgr Van de Wetering, waarin de geestelijkheid en de geioorigen officieel in kennis werden gesteld met de verkiezing van Paus Pius X en dankgebeden bevolen werden. Voorge schreven werd, dat op den lln Zondag na Pinksteren (eergisteren) na de Hoogmis in alle kerken van het aartsbisdom het Te Deum zoj gezongen worden en dat de priesters, in plaats van de Oratio de Spiritu Sancto gedurende een maand vanaf de afkondiging van het aartsbisschoppelijk schrijven in alle H H. Missen zuilen bidden de Oratio impe rata pro Papa. Prins Hendrik der Nederlanden is gister middag om half zes te Schwerin aangekomen, en begaf zich naar Rabensteinfeld om een bezoek te brengen aan groothertogin Maria De Jansche gezant is, na eenige dagen te Groningen vertoefd te hebben, naar 's-Gravenhage teruggekeerd. Z. Ex. heeft toegezegd, de Groninsche Lustrumfeesten, in 1904 aldaar te houden, te zullen bijwonen. De Stel. (no. 192) bevat den staat der nalatenschappen, berustende bij de wees kamers te Batavia, Samarang, Soerabaja en Makasser, die door de daarop recht hebbenden kunnen worden opgevraagd en ontvangen bij het departement van koloniën. De gewone audiënties van de ministers van Marine, Financiën en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De minister van Marine brengt ter ken nis, dat Hr. M. kanonneerboot Wodan in den nacht 11 op 12 dezer, nabij Hoorn, een reddingboei heeft verloren. Het vinden van dat voorwerp behoeft der halve geen reden tot ongerustheid te geven. Notariswet. De Regeering heeft gewijzigd ingediend het in 1901 ingetrokken ontwerp van wet tot herziening van de wet op het notaris-ambt. £en werktijd van twee jaren in den regel niet toereikend achtende voor voldoende practische ontwikkeling, wil de Reg. een werktijd van vijf jaar verplicht stellen en deze voor een gedeelte doen vallen binnen een zeker tijdsverloop, vallende onmiddellijk voor de benoeming. Door de tegenwoordige wetsvoordracht wordt bij ontstentenis van een notaris, hetzij een candidaat-notaris, hetzij een notaris met de tijdelijke waarneming belast. Aan den aandrang naar plaatsvervanging uitsluitend en alleen door candidaat- notarissen kan de min. geen gehoor geven, evenmin aan het verlangen om alleen dan een notaris met de waarne ming te belasten, wanneer geen candidaat beschikbaar is. Met nadruk wijst de min. er op, dat een candidaat-notaris, die bij verplaatsing of overlyden van zijn patroon geduren de eenigen tijd met de waarneming is belast geweest, geen aanspraken daar aan zou kunnen ontleenen om op die vaceerende standplaats tot notaris te worden benoemd. Ten aanzien van het toezicht blijk, dat de min zich in hoofdzaak kan vereenigen met het Regeeringsontwerp van 1886, wat de wijze van samenstelling van de Kamers van toezicht oangaat. In het ontwerp worden voortaan de candidaat-notarissen mede aan toezicht on derworpen. Reeds geruimen tijd wordt door vele garnalenvisschers geijverd om vrijstelling van den zout-accijns te verkrijgen, op dezelfde wijze als dit vergund wordt aan de ansjoviszouters. Ofschoon tot dusver alle pogingen mislukten, is thans naar het N.v.d.D. gemeld wordt voor den tyd van zes maanden vrydom van zoutaccijns verleend aan vereenigingen van garnalenvisschers te Zoutkamp, te Veere, te Arnemuiden en te Vlissingen. De heer B. G. Versélewel de Witt-Hamer, oud lid van den Tweeden Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek en bevelhebber van het Hollander-Vrij willigerscorps, dat in den Boerenoorlog meegevochten heeft, is uit Transvaal in ons land gekomen en bevindt zich te Amsterdam. Ned. R. K. Vakcongres. Het programma voor het Congres, dat op 20 en 21 September te Utrecht gehouden wordt, is thans verschenen. Daaruit blijkt, dat het Congres op den eersten dag ten 11 uur wordt geopend met een algemeene vergadering onder leiding van mr. P. J. M. Aalberse. Van 12 tot 6 uur zijn er 10 sectie-vergaderingen en wel voor typogra fen, timmerlieden, tabaksbewerkers, losse arbeiders, textielarbeiders, schilders, metaal bewerkers, kleermakers, handels-, kantoor-, winkel- en magazijnbedienden en kalk-, en steenbewerkers. De ten 7£ uur te houden teestvergadering zal worden opgeluisterd door de tegenwoordigheid van mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, 's Maandags worden van 912£ en van 2£—4£ uur algemeene vergaderingen ge houden, waarop bet woord zal worden gevoerd door dr. P. J. H. Cuypers van Roermond en den heer A. A. J. Engels, respectievelijk ever het leerlingstelsel en over katholieke vakactie, desverlangd met debat. Daarna sluitrede door den voorzitter. De pers heeft alleen toegang tot de alge meene vergaderingen, niet tot de sectiever gaderingen, die een huisboudelyk karakter dragen. Het anti-militaristisch congres, dat door eenige Fransche anti-militaristen, waaronder twee redacteuren van l'Aurore op touw was gezet en op hun verzoek in Nederland zou gehouden worden, is, naar men verneemt, wegens onvoldoende voorbereiding een jaar uitgesteld. Het congres zou anders in het begin van September plaats gevonden hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2