Laatste Berichten. Handelsberichten. 'n het laatst der vorige week is te s-Gravenhage gearresteerd de gepension eerde kapitein van het Oost Indisch leger Y. H., in de residentie woonachtig, 'erdacht van verduistering van geldeni gepleegd in zijne hoedanigheid van secretaris eener sociteitsvereeniging in Indië. Zijne aanhouding was door de justitie in Ned. ndië gevraagd. De aangehoudene bevindt z*ch in het Huis van Bewaring te 's-Gra venhage, in afwachting van eene gelegen heid tot vervoer naar indië. Indien de schrij ver der Haagsche Kroniek" in de IV. G. Ct. wel ingelicht is, dan is het hoofdbestuur der Liberale Unie van voor nomen in de maand November of December een speciale algemeene vergadering uit te schrijven om het kiesrecbtrapport, dat de commissie uit de Unie indiende, te bespreken- Hoe wel de luchtballon «Holland" reeds geheel en ai gevuld was, kon door het z®er ongunstige weder de opstijging te Scheveningen eergisteren niet plaats vinden. Men liet het gas dus weder ontsnappen en de menigte kon teleurgesteld huiswaarts heeren. Dit verwekte onder een gedeelte der toeschouwers groote ontevredenheid. Men eischte entreegeld terug en werd hand gemeen, terwiji de politie bg haar optreden veel verzet ondervond. Eenige rumoermakers berden naar het naastbijzijnde politieposthuis overgebracht. Het aantal slachtoffers van het faillisse ment Laane en van Bemmel te Haarlem blijk allengs grooter te zijn dan in den beginne nog werd gedachtsteeds hoort Wen nieuwe namen noemen. Wij vernemen, hat in verband met dit faillissement het werk aan de drukkerij der firma Kleinmann Co. werd gestaakt. Men hoopt evenwel m den loop dezer week den arbeid te hervatten. ^an den vervaardiger van het standbeeld van ^an van Schafïelaar, den heer Bart van Hove te Amsterdam, is bericht omvangen, dat hg onmogelijk op 1 Sept. met het standbeeld gereed kan zijn. Dientengevolge is de onthulling een paar weken uitgesteld De manslag te Haarsteeg. Nu de verdachte G. B. v. d. W. uit Haarsteeg volledige bekentenis heeft afgelegd inzake de mishandeling aldaar op zekeren Van Engelen gepleegd, die aan de gevolgen van dien is overleden, is de tweede verdachte, zekere Herman uit Vlgmen, uit de voor- loopige hechtenis ontslagen. Brand. Zaterdag-avond brak te Hoorn brand uit. De brandweer, die met eenige spuiten heel spoedig aanwezig was, slaagde er in binnen horten tijd de vlammen te dooven, die terdege aangewakkerd werden door een hevigen wind. Vele wagens hooi en een groote schuur gingen verloren. De brand veroorzaakte, dat de kermis- drukte in enkele oogenblikken was verloopen en zich verplaatste naar het terrein van den brand. Door het omvallen van een petroleum- toestel is Zondag-morgen ongeveer half zeven brand uitgebroken op het Ameland te Zaandam ten huize van F. Walst, die daar eene tapperij en slijterij, benevens een kruideniersafaire drijft. Aangewakkerd door den feilen wind, stonden weldra 4 perceeien in brand. De wet 5 spuiten aangerukte brandweer slaagde er echter in, den brand tot twee perceeien te beperken. De beide andere kregen slechts waterschade. Alles was verzekerd. Te Gouderak, in de onmiddellijke nabij heid van Gouda, (de rivier de IJsel stroomt tusschen beide gemeenten door) is gister nacht de boerenwoning met schuur en alles wat er in was, benevens een groote schelf hooi, een prooi der vlammen geworden. De huizingen was bewoond door den landbouwer De Jong. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. SEMEN ttl) NIEUWS. Eenige landeigenaars in den Eemnesser- polder hebber, aan hun pachters algeheele kwijtschelding der huur verleend, wegens de totalen mislukking van den hooioogst, tengevolge der jongste overstrooming. Door het omvallen van een petroleum- toestel geraakte gisteren te Haarlem eene 78 jarige bewoonster van het hofje van Oirschot in brand, zij werd deerlijk aan hoofd en handen gewond naar het Gasthuis gebracht. Zaterdag-avond gedurende het noodweer sloeg op den Wassenaarschen weg bij den Haag een brik om, waarin eenige dames en hoeren zaten. Enkele dames kregen vrij ernstige kneuzingen en werden door een uit de stad ontboden rijtuig naar de inrichting van het Roode Kruis aan de Jan van Nassaustraat vervoerd en aldaar ver bonden. Zaterdag-avond heeft A. H. te Tilburg met een scherp knipmes aan F. V. eene diepe wonde toegebracht boven het linker oor, met het gevolg dat de laastgenoemde Zondag-morgen is overleden. Beiden, zoowel moordenaar als verslagene, sigarenmakers van beroep, staan bekend als echte vech tersbazen. De geneesheer, die de lijk schouwing verrichtte, constateerde, dat het mes door den schedel heendrong en de hersenen beleedigde. De dader is gisteren middag zwaar geboeid naar Breda gebracht. Een zekere R.. gewezen trompetter der huzaren, die gisteren te Roermond door zijn kruidenier werd aangemaand tot beta ling zijner rekening, ontstak hierover zoo in woede, dat hij den man in zijn winkel met een mes te lijf ging en hem een tweetal steken in de borst toebracht, waar van één tot het hart doordrong. De ver slagene verloor dadelijk het bewustzijn en is nog steeds niet buiten gevaar. Onder een grooten toeloop van volk is R. nog laat in den avond gearresteerd. Vrijdag reed men op het traject de Grens— Eccloo van de tramlijn EecloIJzendijke met, omdat alle tien delocomotieven defect waren. Vergadering Tan den Raad der ge meente Schiedam op Dinsdag 18 Augustus 1903, 's namiddags 2 ure. Voorzitter de heer mr. W. H. Jansen, waarnemend burgemeester. Secretarisde heer A. H. W. van Luik, waarnemend secretaris. Afwezig de heeren Faure, Van Westen dorp, Loopuyt, Wittkampf, Lagerwey en P. C. M. Jansen, de vier eerstgenoemden met kennisgeving. Na vaststelling van de notulen der ver gadering van 24 Juli wordt mededeeling gedaan van de Ingekomen stukken. Van Ged. Staten verschillende missives houdende beschikking op genomen raadsbe sluiten van B. en W. missive geleidende voor dracht van een tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de H. B. S.idem ter benoeming van tijdelijke leeraren aan de B. A. S. voorstel ter vaststelling van den pensioen grondslag van eemge gemeenteambtenaren; id. in zake afstand van grond resp. aan den Sluisweg en aan de Nassaustraatid. in zake aankoop van grond nabij de Gasfabriek, allen straks te behandelen mededeeling van den heer mr. F. N. Sickenga, dat hij zijne benoeming tot ge-; meente-secretaris aanneemt hij zal met 1 Sept. aanst. in functie treden kennisgeving. Verder zijn nog ingekomen van het Raads lid den heer M. C. M. de Groot missive in dato 30 Juli inzake wijziging van art. 7 der verordening op de gemeente-reiniging, in handen van B. en W. gesteld om advies van het Burgerlijk Armbestuur rekening over 1902 en begrooting voor 190 i en ver slag over 1902rekening en begrooting in handen der Fin. Comm. gesteld en het verslag voor kennisgeving aangenomen van de Plaatsei. commissie van toezicht op het Lager Onderwijs verslag over den toestand van dat onderwijs in 1902, opname in het Gedrukt verslag van den toestand der gemeente van het bestuur der afd. Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond rekening en verantwoording van de Teekenschool en verslag van hare werkzaamheden, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; missive van C. Bethe mede deeling dat hij zijne benoeming tot tijdelijk leeraar aan het Gymnasium aanneemt, kennisgeving id. van C. Dekker, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot opzichter bij den reinigingsdienst, beide kennisgeving. Aan de orde zijn nu Be noemingen. Achtereenvolgens worden benoemd tot tijdelijke leeraren aan de Hoogere Burgerschool a. in de wiskunde de heer G. W. ten Dam met 14 stemmen, 1 in blanco b. in natuurlijke historie voor den cursus 1903/4 de heer H. W. van der Weele met 11 stemmen, 3 in blanco c. in de Hoogduitsche taal en letterkunde de heer C. Bethe met 13 stemmen, 2 in blanco. tot leeraar aan de Burger-Avondscbool in rekenen en meetkunde de heer J. P, Kop penhagen, thans tjjdelijk leeraar, met 13 stemmen, 2 in blanco; tot tijdelijke leeraren aan de Burger- Avondschool a. in machine-vakteekenen de heer A. C. Linschoten met 13 stemmen, 2 in blanco; b. in Nederlandsche taal en wiskunde de heer A. Smit Jz. met 13 stemmen, 2 in blanco. De heer Smit vraagt wat bedoeld wordt met; behoudens goedkeuring van den minister van Binnenlandsche zaken. De Voorzitter zegt, dat de heer Smit alleen akte a heeft, terwijl voor middelbare scholen met 5 jarigen cursus akte b gevorderd wordt. Dit is echter geen bezwaar, daar de heer Smit alleen zal doceeren, waartoe hij bevoegd is het onder wijs in de taal en de letterkunde door een ander zal worden onderwezen. c. in wis- en natuurkunde de heer J. Kunst met 13 stemmen, 2 in blanco, d. in vakteekenen de heer C. Doets met 13 stemmen, 2 in blanco tot onderwijzeres aan school B met J. A. Moritz alhier met 14 stemmen tegen 1 op mej. A. A. E. Moree te Zwartewaal. De benoemde zal dadelijk in functie treden. Aan de orde zijn nu voorstellen tot Aankoop van grond Het voorstel tot aankoop van grond nabij de gasfabriek van de firma C. Meijer Co. wordt aangenomen met algemeene stemmen. Aan de orde is nu het voorstel tot aan koop van grond van N. van der Velden. De heer De Groot heeft niet beslist kunnen opmerken waarin de grond gelegen is, alleen aan de Noordzijde van den Rotterd. dijk. De Voorzitter zegt, dat bedoelde grond is ter plaatse waar nu twee huisjes staan, die moeten worden afgebroken om den grond op te leveren. De heer De Groot besluit, dat zijn bedoeld de huisjes dicht aan de zijde van den Tramweg. In behandeling komt nu het adres van L. van Eijk tot aankoop van grond nabij den Sluisweg. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen op dit adres afwijzend te beschikken. Na de mededeeling, dat adressant niet voornemens is den grond a f 5 per M2 te koopen, moet hem worden bericht, dat zjn verzoek niet voor inwilliging vat baar is. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Op het verzoek tot aankoop van grond aan de Nassaustraat van D. de Lange wordt mede afwijzend beschikt, omdat adressant niet met de voorwaarden van 3. en W. wil genoegen nemen. Het voorstel tot regeling van den grond slag van pensioen gemeente-ambte naren wordt met algemeene stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Bij Kon. besluit is aan den heer A. J. van de Poel, verificateur 1ste klasse bij 's rijks belastingen alhier, een pensioen verleende van f 1338. Bij de laatste groote promotie onder de commiezen bij de postergen is naar hier benoemd de heer L. Witmaar, commies -e klas, komende van Amsterdam. De heer L. Meijer (4 de kl.) is van hier naar het postkantoor te Amsterdam over geplaatst. Ter gelegenheid van den verjaardag van keizer Frans Jozef wapperde heden de Oostenrijksch—Hongaarsche vlaggen van de woning van den Jgezant van Oostenrijk- Hongarije te 's-Gravenhage. Op het Kurhaus en de overige établis sementen te Scheveningen wordt het geboortefeest gevierd ook als hulde aan de vele Oostenrijksch-Hongaarsche kurgasten. In Hotel Central in den Haag is aange- komen de prins van Salm-Salm, lid van de Kamer van Pairs in Oostenrijk. Naar men aan de IV. R. Ct. mede deelt, is onze gezant te Stockholm mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Keil, bestemd als opvolger op te treden van den Neder- landschen gezant te Rome, mr. B O. T. H. Westenberg. In zake den Macedonischen opstand wordt uit Constantinopel gemeldDe op stand breidt zich uit. De proviandeering der Turksche soldaten is slechtin het wilajet Adrianopel breekt ook de opstand uitdaar zouden 60 Turksche soldaten gevangen genomen zijn. BEURS VAN SCHIEDAM. 18 Aug. 1903. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 18 Aug. Moutwijn f 9. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Paws. Stemming vast. Bond van Distillateurs Moutwijn; f9Vs- Jenever: 113.50. Prima Graanspiritus f 15 f 151/». Spobuno f 0.90. Berlun. Parijs. Hamb. Spiritus in loco (Rogge, p. Aug. Sept. i Spirit, p. Aug. f Sept./Oct. New-York. Mai's 14.40 14.50 15.- 15.- Q gesi. 15- 15.— 60. Amsterdam. 17 Aug. Rogge op lev. zonder noteering. 18 Aug. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 17 Aug. 2.33 cM. 18 Aug. 2,37 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06 Disc. 3 pCt. Parijs - 47.92£ Antwerp, i 47.85 3 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 18 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 30 paarden, 1 veulen, 1 ezel, 455 vette runderen, 1207 magere dito, 195 vette kalveren, 43 nuchtere en 212 graskalve ren, schapen of lammeren, varkens 126 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 25 tot 39 c., stieren tot c., kalveren 38 tot 47jj c. per kilo. Melkkoeien f135 a 290, kaltkoeien f180 tot t 300 stieren 160 a 180 graskalveren 125 a 76, pinken 155 a 115, vaarzen f 70 k 175, alles mager veebiggen f 7.— a 20 paarden 155 a 145. Nuchtere kalveren, slacht- f 8.— a 12.50 fok- f 13 a 22. Handel in runderen matig. Vette kalveren waren zeer goed te plaatsenhandel iets beter dan vorige weken. Gras- ea nucutere kalveren werden zeer duur verkocht. Meik-, tok- en mager vee met matigen omzet. Op de botermarkt werden aangevoerd 78/8 en 54/16 vaten en 454 stukken a kilo. Prijs le kwal. 149, 2e kwal. f47, 3« kwal. f43. Per kilo 60 a 65 c. A MSI. PROEF f 15. 16 Aug. 60. I 17 Aag. 18 Aug. 17 Aag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3