Stads- en Gewestelijk Nieuws. Oe Duitsche Jezuïeten wet. De Duitsche Reichsbote, het predikanten blad, bevatte eergisteren een opzienbarend bericht. Het verklaarde, uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de evange lische opperkerkeraad het zich tot zijn plicht had gerekend bij den koning van Pruisen bezwaren in te brengen tegen de voorgestelde opheffing van de beruchte paragraaf 2 der Jezuïetenwet. Het gevolg daarvan was, dat over de zaak een onder houd plaats had tusschen den monarch en den rijkskanselier, waarbij eerstgenoemde zich erover beklaagde, omtrent de ware stemming in het land vooral in evange lische kringen verkeerd ingelicht te zijn geworden. Z. M. gaf daarop als zijn verlangen te kennen, dat Pruisen zich in den Bondsraad voor de ophelfing van paragraaf 2 niet meer zou interesseeren. De Reichsbote spreekt den wensch uit, dat de Regeering zich in deze kwestie duidelijk moge ver klaren. »Wjj kunnen", zegt de Germania, »ons bij dezen wensch slechts onvoorwaar delijk aansluiten. De Centrumspartij heeft er in hooge mate belang btj nauwkeurig te weten hoe de zaken staan. Het is ons echter schier niet mogelijk te gelooven, dat de Regeering aan een in het Parlement plechtig gedane belofte van graaf Von Bülow ontrouw zoude worden". Petekind van den Tsaar. De nieuwe wereldburger, aan wie de kroonprinses van Rumenië het leven heeft geschonken, heeft den naam van Nicolaas De Tsaar zal peter en persoonlijk bij den doop tegenwoordig zijn na zijn terugkeer uit Italië en Oostenrijk. Vreemde werklieden in Transvaal. Uit Johannesburg wordt aan deLondensche Standard gemeld, dat Viljoen, die daar teruggekeerd is, hoog opgeeft van het slagen zijner besprekeningen met de boeren in Ermelo, Lijdenburg en Rustenburg, ter zake van den invoer van vreemde werklieden. De meerderheid zou zelfs een invoer van Chineezen voorstaan, mits deze beperkt bleef tot bepaalde ambachten. Viljoen zal gaan spreken in het noorden van Transvaal. Onlusten in Britsch-Afrika. Officieel wordt medegedeeld, dat een troep, bestaande uit dertig blanken en vijf honderd zwarten, den 27n Juli Burmi, in Noord Nigeria, heeft bestormd. Zij dooden zevenhonderd man, onder wie de Emir van Sokoto en de meesten van zijn hoofden zich bevonden. Een Britsch officier en zes man werden gedooddrie officieren en twee en zestig man gewond. Schiedam, 21 Augustus 1903. Uit het Gemeenteverslag. II. O n d e r w ij s. Hooger onderwijs. Gymnasium. In Jan. 1902 waren er 53 leerlingen, waaronder 5 meisjes. Bij den aanvang van den cursus 1902/3 waren er 48 leerlingen waaronder 3 meisjes. Middelbaar onderwijs. H. B. School. In Jan. 1902 waren er 131 leerlingen, waaronder 10 meisjes, voor alle klassen en 4, waaronder 2 meisjes, voor enkele lessen. De cursus 1902/3 ving aan met 126 leerlingen, waaronder 14 meisjes, en 8 waaronder 3 meisjes, voor enkele lessen. Bij het eindexamen in 1902 slaagden van de 17 leerlingen er 14. (In 1903 slaagden alle leerlingen), Burgerscholen. De gemeente is vrijgesteld van de ver- plichting tot oprichting van een burger- dagschool. De Burgeravondschool begon voor den cursus 1902/3 met 83 leerlingen. Het eindexamen in 1902 werd afgelegd door 5 leetiingen, waarvan 4 het diploma ver wierven. Lager onderwys. Er zjjn 2 scholen (A en B) voor L. O. met uitgebreid leerplan; 3 scholen (C, D en E) aer le kl. en 2 scholen (F enG) der 2e kl. Aan schooi A waren 103 leerl. (jongens), school B 150 leerlingen 30 j., 129 m C 526 (250 276 D 530 (264 266 E 485 (249 159 n F 241 (121 120 Daarvan ontvingen kosteloos onderwijs school A 3 j. B 3 m. C 204 j. 221 m. D 216 j. 205 m. E 165 j. 167 m. F 23 j. 4 m. G 8 j. 4 m. Bijzondere scholen. 1 Christ, nat. onderwijs, 1 Geref. onder wijs, 1 R.-K. school met uitgebreid leer plan, 2 R. K. scholen voor jongens, 2 R.-K. scholen voor meisje', 1 R.-K. school met uitgebreid leerplan voor meisjes. Daarvan was het aantal leerlingen Christ, nat. onderwijs 159 j. 178 m. Geref. onderwijs 166 j. 122 m. R.-K. school le sectie 451 j. 2e 138 j. 3e 272 j. meisjes (a) 232 m. (b) 99 m. (c) 485 m. Daarvan ontvingen kosteloos onderwijs Christ, nation, onderw. 2 m. R.-K. school le sectie 60 j. (a) 56 m. (b) 10 m. (c) 23 m. Herhalingsonderwijs (art. 4 leerplichtwet) kwam hier niet voor. Herhalingsonderwij s. Op de school voor meisjes waren 89 leerlingen, op die voor jongens 47 leerlingen. Op de herhalingsschool verbonden aan school A waren 54 leerlingen, waaronder 3 meisjes. Cursus voor hoofd-akte. Deze werd gevolgd door 5 onderwijzers uit deze gemeente. Cursusvoorlandbouwkunde. Deze werd gevolgd door 10 onderwijzers. Rijksnormaallessen. Deze werden gevolgd door 24 mannelijke en 32 vrouwelijke leerlingen. Bijzondere gymnastiekschool. Deze werd bezocht door 13 leerlingen; waaronder 7 vrouwelijke. Huisvlijtschool. Deze werd bezocht door 52 leerlingen. Alleen jongens worden toegelaten. Teekenschool R. K. Volksbond. Deze werd gevolgd door 60 leerlingen. Muziekschool (van Toonkunst). Deze werd bezocht door 52 leerlingen (23 j. en 29 m. Verzamelingen van wetenschappeiijken aard. Er bestaat hier een stedelijk museum, een verzameling munten, een ryksbibliotheek voor onderwijzers, een volksbibliotheek van 'tNut en een bibliotheek voor minvermo genden van den H. Vincentius van Paulo. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende den goedkoopen trein 2 en 3e kl., welke Woensdag 26 Augustus a. s. van hier naar Haarlem en Den Helder zal rijden. Gisteren-middag is de koopman W. L., wonende aan het Broersveld, rydende op zijn fiets, aan de Lange Haven nabij de Koemarkt te water geraakt. Hij werd door eenige personen op den kant geholpen. Gisteren-avond zes ure is het paard ge spannen voor een wagen aan den Vlaar- dingschen dijk tegen de helling van den dyk geraakt, hangende in het tuig. Nadat het dier van het tuig bevrijd was, gleed het van den dyk, maar werd van beneden, zonder letsel te hebben bekomen, weer opgehaald en voor den wagen ge spannen. Heden-ochtend is hier aangehouden' de reizende koopman J, H., die gesignaleerd stond voor f 3 boete, subs. 2 dagen hech- nis, wegens dronkenschap. Hij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Heden-ochtend viel de 13-jarige J. van Koene, wonende aan de Hoofdstraat, in de fabriek van de firma G. J. Vincent Co. van een balk, waardoor hij den rechterpols verzwikte. Hij stelde zich dadelijk onder genees kundige behandeling. Den 25n Augustus a.s. hoopt Jan Noordijk den dag te herdenken waarop hij 25 jaar als knecht is werkzaam geweest aan den stoomkoren molen »De West". Behalve enkele klachten, die haar grond vinden in de malaise in de Duitsche nijver heid, heeft het verslag der Rotterdamsche Kamer van Koophandel op een lichtpunt te wijzen en niet bepaald voor Rotterdam alleen, maar voor het geheele land. Door voortdurende energie zijn de Rotter damsche handelsmannen erin geslaagd, den uitvoer uit Rotterdam te verhoogen, zoodat de schepen, vol binnengekomen, niet met bijna enkel ballastlading behoeven te ver trekken. Het algemeen verblijdend feit is echter, dat een groot gedeelte van dien uitvoer wordt bezorgd door de Nederlandsche industrie zelve, in steeds groeiend cijfer Weldra zal geen Nederlandsch industrieel meer gebruik behoeven te maken van vreemde uitvoerhavens, daar Rotterdam voor alle streken als uitvoerhaven kan dienen. Dit lichtpunt in den handel beschaamt wel wat de profeten, die den ondergang onzer industrie voorspellen. (C.) Heden-nacht is een felle brand uitge broken in het kleerenmagazijn Insulinde, Hoogstraat hoek Nauwe Marktsteeg tegen over bet hotel St. Lucas, te Rotterdam. Het magazijn, waarin sedert eenige weken uitverkoop werd gehouden, is grootendeels verwoest. In de Eudokiastraat 31, gemeente Hille- sluis, nabij Rotterdam, had het de aandacht der buren getrokken, dat de alleenwonende zonderlinge bejaarde dame, M. C. Duuring genaamd, 53 jaar oud, sedert eenige dagen zich niet had vertoond. Bovendien bespeurde men den laatsten tijd een scherpe lijklucht. Gisteren-middag 6 uur werd door den burgemeester van Hillegersberg de justitie gewaarschuwd en het benedenhuis geopend. In de alcooi werd in de bedstede in dekens gewikkeld het met bloed overdekte lijk gevonden, terwijl ook in andere vertrekken en op het oehangsel sporen van bloed werden aangetroffen. Ook werden in een andere bedstede, in de voorkamer, verschillende bebloede doeken gevonden. Den geheeien avond en een gedeelte van den nacht hielden zich de olficier van justitie mr. R. D. Ledeboer en de burgemeester van Hillegersberg, de heer Lefébvre de Montigny, met het onderzoek bezig, daar aan misdrijf gedacht wordt, wijl, volgens personen, die aan huis werk zaam waren geweest, een vrij aanzienlijke som gelds aanwezig moet zijn geweest, waarvan slechts f2.50 werd teruggevonden. Volgens de couranten, die zich in de vestibule bevonden, moet zij 3 Augustus overleden zijn. De voornoemde dame leefde zeer zonderling en onderhield zich niet met de buren, terwijl zij er ook geen dienstbode op na hield. Gisteren-middag is het lijk ter gerechtelijke schouwing naar de sectiekamer in het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Het is der justitie nog niet mogen gelukken hare familie op te sporen. De gemeenteraad van Delft besloot gisteren o. m. bij acclamatie tot aanvaarding, onder dankzegging, van de door den heer nar. P. de Keth, te 's-Gravenhage, ten behoeve van het gemeente-museum, gedane aanbieding in bruikleen van zijn omvangrijke en belangrijke verzameling munten en van zijn aanbieding boeken enz. Het verzoek van den heer Otto Friedrichs te Parijs, gedaan namens mevr. wed. le- Clercq, geboren De Bourbon, om vergunning tot het leggen van een nieuwe zerk op en het plaatsen van een hek om het gral van Naundorff (zich genoemd hebbende Lodewijk XVII) op de gesloten gemeente-begraafplaats te Delft is door den raad toegestaan. Door den njksveearts Kruijt te Delft is gisteren het vleesch van eene aan miltvuur lijdende koe, afkomstig van een landbouwer uit Kethel, voor de consumptie afgekeurd en verbrand. BINNEN LANIL Prins Hendrik is eergisteren te 10 uur met den Groothertog en de hertogen Paul Friedrich en Johan Aibrecht te Wismar aangekomen, waar zij op het marktplein ontvangen werden door den burgemeester, die een toespraak hield. De Groothertog noemde in zijn antwoord Wismar een kleinood van Mecklenburg. Zooals men weet, viert het stadje zijn 100-jarig feest met optochten, parade, zeetocht en tot slot onthulling van een gedenkteeken. Gisteren is de Prins over Berlijn naar het Loo vertrokken. Het bestuur van de Rotterdamsche Brood bakkersgezellen-Vereeniging Bijstand zij ons Doel" heeft een adres aan den Minister van Binnenl. Zaken gezonden, inhoudende het verzoek, dat het geheele bakkersbedrijf alsnog als verzekerings- plichtig bedrijf bij koninklijk besluit worde aangewezen en aldus het geheele bakkersbedrijf in de Oagevallenwet van 1901 op te nemen. Naar het weekblad Limburg verneemt, zou het de minister van Justitie zijn, die heeft bevolen een zeer uitgebreid en nauwgezet onderzoek naar de beweerde immoreele praktijken bij de jongste Sit- tardsche verkiezing in te stellen. In elke gemeente zouden buiten den burgemeester een viertal ingezetenen worden gehoord. Het ontslag-Lindeman. Het conservatief-liberale Utrechtsch Dag blad meent, dat de minister met alle recht optrad tegen den ambtenaar, die 's morgens stond in bezoldigden dienst van den Staat en 's avonds meehielp den Staat omver te werpen. Het prijst bovendien 's ministers groote lankmoedigheid. »Is het echter gerechtvaardigd, van ont slag als een straf te spreken vraagt het Utr. Dbl., en het antwoord daarop Als astral" kunnen wij ons denken be risping, boete, verplaatsing of wat dier meer zij. aOnslag" isbeëindiging eener rechtsverhouding. En de rechtsverhouding, die hier bestond, moest beëindigd worden. Een ambtenaar neemt in vry verdrag op zich eenige staatsfunctie te vervullen. Hij wordt daardoor staatsorgaan. Hy neemt op zich de verplichting van trouw en gehoor zaamheid aan de hiërarchisch boven hem gestelde machten. En zoo ontstaat tusschen hem en den Staat een rechtsband, hechter dan een civiel-rechtelijk contracteen pu- bliek-rechtelyke ondergeschiktheidsverhou ding. Verbreking van de aldus vrijwillig aanvaarde verplichting van trouw en ge hoorzaamheid door agitatie tegen den Staat in wiens dienst men trad, is verraad is felonie'. Het eenig mogelijke, dat overblijft is, dan onmiddellijke, met eervolle en plechtige verbreking van den band, die feitelijk reeds moedwillig werd verscheurd. Het Utr. Dbl. acht met ons dit plotseling ontslag een logisch-onontkoombare conse quentie van de daden van den betrokkene, die toonde verantwoordelijkheidsgevoel niet te kennen, en het blad meent dan ook dat het er slecht zou uitzien met een gemeen- scqap, waar men dat zou vergeten. Het Bestuur van den Bond tegen Vaccine- dwang stelt pogingen in 't werk, een eigen orgaan op te richten. Het vraagt daartoe financieelen steun, in de eerste plaats van de leden van den Bond en in de tweede plaats van degenen, die, ofschoon geen lid, met het streven van den Bond instemmen. De Tsaar van Rusland heeft uit de leden van het Permamente Hof van Arbitrage benoemd tot arbiters in het geschil tus schen Venezuela en de Mogendheden omtrent k*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2