Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Een xnoeielijk werk. De oude schipper Berg. 26ste J aars. Zondag 23 Augustus 1903. No. 7681. EERSTE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS T1H BIT BLiDl Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. JjFFICIEELE BERICHTEN. %mnasium en Hoogere Burgerschool ite SCHIEDAM. ■K,TJVordt gevraagd een Leeraar in de «•ugelsche taal aan het Gymnasium, «n m de Engelsche taal en letter- school aa" de **ooger0 Dmrger- Jaarwedde 11900.benevens f 100 voor en graad van Dr. verkregen aan een Ned. ü*s of Gem. Universiteit en f 100 voor ieder wekel. lesuur boven bet getal van 24. De jaarwedde kan wegens 3- en 10 jarigen 'ensttijd bij het H. en M. onderwijs verhoogd worden met 5 en 10 Solhcitatiën vóór of op 5 September a.s. "anco te zenden aan den Burgemeester. t ls voorwaar diep treurig, dat in vele gezinnen niet het minste gezag meer wordt aangetroffen. Betrekkelijk jonge kinderen spreken tegen hun ouders op een toon, alsof dezen en niet genen de ondergeschikte waren. Worden die kinderen grooter, dan *ijn zij onhandelbaar, storen zich niet het minst aan gebod en verboden, zijn gevoel loos voor de zuchten des vaders, voor de tranen der moeders. Men kan in de steden Met den vinger aanwijzen in welke gezinnen regel en orde heerschen, en in welke de geest van verzet en onverschilligheid reeds is binnengedrongen. Niet zonder een gevoel van ernstige bezorgheid kan men er aan denken, wat *an deze kinderen op latere leeftijd terecht 2a' komen. Natuurlijk wenden zij zich spoedig af van den godsdienst, die zoozeer 10 tegenspraak is met hunne gevoelens en die hun voortdurend de eerste en voor- Feuilleton. Naar het Duitsch.) 2) *^onge heer, om er stil bij te gaan zitten, breken de middelen. En dit zeg ik als afstand moet doen van het schip, waaraan toet hart en ziel gehecht ben, dan zeg ik och in geeD gevai de zee vaarwel. Als 't 'et anders zou zijn, dan ga ik als stuurman Oder myn schoonzoon er op uit, of ik koop ?n "°°tje en roei vrachtjes voorde boeren 1 de omliggende plaatsen. ?Ja' dat zou ik doen, hoe zwaar het mij iu mocbt vallen. Leegioopen wil ik niet en wil ook verder eerlijk mijn brood ver- enen. Gaan bedelen, neen meneer, dat doe n!®t, als eerlijk man wil ik uit deze aeh'u d aeboiden. En met mijne gezondheid tokt het nog al. Die vijf jaar zal ik 't nog t Uithouden. Als u maar »ja" zegt dan komt alles wel terecht. naamste plichten voor oogen houdt. Die kinderen worden, als zij groot zijn, een gemakkelijke prooi der demagogen, die formeel verzet tegen de wettige overheid prediken. Dit verzet is geheel in overeen stemming met de ruwheid en onver schilligheid, in het huisgezin reeds ontkiemd en ontwikkeld. Dit is het droevige verschijnsel. Welke zijn de voornaamste oorzaken? Op de eerste plaats voorzeker de zwak heid en de toegeeflijkheid van vele ouders. Daar heerscht in veie gezinnen een geest van lafheid en bangheid, van sentimentali teit en lakschheid, die de noodzakelijke veerkracht in de opvoeding noodzakelijk verlamt. Men dreigt, scheidt, raast en tiert, maar men straft nietof wanneer men het al doet, geschiedt dit op zulk een ondoordachte, ondoeltreffende manier, dat het weinig of geen vrucht oplevert. Soms is er, heiaas, geen samenwerking tusschen man en vrouw inzake de opvoeding van hun kinderen. De vader zal straffen, de moeder zal hare kinderen verontschuldigen of de straf zóó verzachten, dat zij geen invloed heeft. Slechts weinige ouders schijnen te beseffen, dat het werk der opvoeding een uiterst moeielijk en gewichtig werk is, waarbij vóór alles harmonie en samenwerking niet gemist kunnen worden. Dwaze moeders en sentimenteele vaders laten zich al te licht misleiden door de tranen van bedorven kinderen. Zij buigen het boompje niet ais het jong is en verbazen zich later, als hun kind zoo eigenzinnig en koppig is. Niets is zoo verkeerd als in tegenwoor digheid van de kinderen op minachtenden toon te spreken over de verschillende overheden. Zulke gesprekken doen het gezag, ook het eigen gezag, steeds afbreuk. De onverstandige vader, die in het bijzijn van zijn zoon diens onderwijzer bespot en in het ongelijk stelt, geeft aan de stijf hoofdigheid en weerspannigheid van den De consul ging weer aan den lessenaar zitten. »Je zou me haast overhalen, Berg, had ik jouw moed maar." »Nu, die kunt ge gerust hebben. Wij ma ken de Hermine eens flink schoon en geven ze eens een streekje, niet waar, meneerde consul 1 Dat zal een pret zijn »Weet je wat, ik zal er eens over denken. Binnen eenige dagen krijg je bescheid. Ik moet er eerst ook met de andere readers over spreken. Wij zullen zien, wat er aan te doen is." Waarschijnlijk waren de laatste marktbe richten gunstiger geweestwant aan 't eind der week ontving de oude Berg een brief van den consul, van den volgende inheud Waarde Berg Zoo spoedig mogelijk zullen wij de tUerminein orde laten brengen. Ze krijgt nieuw koper, nieuwen boegspriet, en fok- kemast. Ook de zeilen worden direct besteld. Het schip zal zoodanig worden opgeknapt, dat erin de eerste vijfjaar niets aan behoelt te gebeuren. Ge kunt dus naar Z.-Amerika gaan. Ben knaap voedsel, welke eigenschappen zich ook later tegen de ouders zelf zullen keeren. Weest goed voor uw kinderen, houdt innig veel van hen, maar weest vooral in onzen tijd streng. Indien gij na rijp beraad iets kwaads iti uwe kinderen ontdekt, weest dan met zwak en toegevend,maar houdt voet bij stuk. Na uwen dood zullen uw kinderen God danken, dat zij in hun jeugd zulk een strengen vader, zulk een bezorgde moeder gehad hebben. Uwe kinderen kunnen de gevaren van het leven nog niet, maar gij kent ze en op u, vaders en moeders, rust de dure verplichting hen voor die gevaren te beveiligen. Ziet ook vooral toe, met wie uwe kin deren omgaan Laat hen niet vertrouwelijk omgaan met vrienden ol vriedinnen, die komen uit een gezin, waarin op het stuk van godsdienst of op het gebied der zeden zekere flauwheid of lichtzinnigheid heerscht. Houdt hen in het oog en vorscht uit, hoe zij_ bun vrijen tijd doorbrengen. Tracht hun liefde voor nuttige bezigheid in te boezemen. Ia onzen tijd schijnt niets van zulk een groot belaog als de gelegen heid om zich te amuseeren. Gaat zelf niet te dikwijls uit, want daardoor bevordert gij ook de uithuizigheid uwer kinderen. Boven al, kweekt in de harten uwer kinderen vurigen, warmen godsdienstzin. Voor ons, geloovigen, is de godsdienst bij de opvoe ding zulk een hechte steun. Geeft daarom aan uwe kmderen een goed voorbeeld. Gij kent 4in uwe omgeving slechts en bedorven zoons, die het leven van hun ouders verbitterd hebben. Gij hebt, toen uw kind nog klein en onschuldig was, mis schien gezegdIndien mij zulk een ramp moest overkomen, 'k wenschte, dat God vóór dien tijd mijn lieveling tot zich riep. Welnu, indien gij zulk een ramp, en terecht, als iets vreeselijks beschouwt, waarom ver smaadt gij dan deze Hoogen Bijstand, dien gij bij de opvoeding van uwe kinderen zoozeer nooaig hebt. Zelf hebt gij de je nu tevreden Ik hoop van ja. Voor den daalder blijft je toch zeker niet borg Met vriendelijke groeten. Th. Brand. De Hermine werd opgeknapt. Hoe meer toen met het werk op de werf vorderde, des te opgeruimder werd de oude schipper. Hij was als 't ware jong geworden en hoewel hij acht-en-zestig telde, leek hij een man in 't best zijner jaren. Reeds voor het zomer werd, was de Hermine onder zeil. Bij een frisch middagkoeltje, op een schoonen Meidag lichtte ze het anker en verliet ze met volle zeilen de haven, terwijl de zoomjes van den consul de bemanning saluutschoten als iaatsten groet nazonden. De consul en de overige reeders, die allen met hun familie tegenwoordig waren, wuifden met hoeden en zakdoeken den vertrekkenden een vaarwel na. Slechts de vrouw van den consul zag Berg niet en toch was zij degene, voor wie be oude man de grootste vereering koesterde. Maar wachtDaar boven naast de villa wapperde een vlag. De oude Berg zette zijn glas voor de oogen. Een gelukkig lachje ver helderde zijn gezicht. Ja, hij vergiste zich opvoeding van uw zoon of dochter niet in handen. Verschillende omstandigheden kun nen op zijn of haar geesterichting of zedelyke vorming gewichtigen invloed uitoefenen. Wij hebben den loop der dingen niet in handen onze macht gaat niet over alle omstandig heden. Daar zijn gevaren, die wij niet kennen of niet doorschouwenwelk een troost voor het christenhart, te weten dat er Eén is, die alles weet en ziet, en ten beste kan leiden. Troosteloos en somber moet de toekomst schijnen voor een ongeloovige moeder, die haar zoon of dochter den dwaalweg ziet inslaan en den troost mist van het gebed, de hoop op de hulp des Hemels. Het werk der opvoeding is een moeilijk werk. Een beeldhouwer moge uit het blok marmer een gestalte te voorschijn doen springen, zóó schoon, dat zij als een Michel Angeio den uitroep op de lippen brengt sspreek, want gij leeft", van oneindig hooger waarde is de kunst om met den beitel van het ouderlijk gezag het beeld van een edelen jongeling, van een brave maagd te vormen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 22 Augustus 19Ü3. Uit het Gemeenteverslag1. III. Armwezen. Bij het houden der algemeene beschou wingen over het armwezen in het gemeente verslag wordt opgemerkt dat de algemeene toestand der arbeidende klasse in het begin van 1902 zoo was, dat middelen tot werk verschaffing moesten worden genomen. Men zal zich herinneren, dat door den Minister door middel van Gedeputeerde Staten en der gemeentebesturen een onder zoek naar de werkeloosheid werd ingesteld doch dat van alle zijden de tijd van voorbereiding om voldoende daarover inlich tingen te kunnen verstrekken als tekort werd beschouwd. Na de aanschrijving van Z. Ex. werden nietzij wat het werkelijk I Daar stond zij en wuifde hem met de vlag toe. Hij nam zijn hoed van het hoofd en wuifde terug en zijn witte lokken schitterden als zilver in de stralende zon. 't Was den ouden man, alsof er een nieuwe zon aan den hemel was opgegaan, toen hij voortgedreven door het zachtje koeltje, op de fiere Hermine de haven verliet. En waar hij ook kwaam, overal trof hij vroolyke gezichten, overal schenen schippers en makelaars op te leven, overal was licht en bedrijvigheid. In de schippersherbergen was het drukker en in de hotels en in de salons werden betere merken gedronken. Dat was trouwens heel natuurlijk, de vrachten namen bij den dag toe, van week tot week werd de bandellevendiger. Het scheen, of de goede oude tijd was terug gekeerd. Alle menschen, die met de scheep vaart en de zee te doen hadden, waren blij en als herboren. Overai werd gezongen en geklonken, iedere klacht was verstomd, alle nood en zorg vergeten. (Slot volgt). NIEUWE SCHIEDA t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1