dent uitgezonderd, was de loop der beraad slaging bewonderenswaardig stichtend. Men constateerde een regelmaat, een eensgezind heid, een zucht om alleen op het belang der Kerk te letten, een afkeerigheid van eerzucht en intrigne, als waarvan zich het publiek geen denkbeeld vormen kan. De uitslag in is overeenstemming met deze no bele houding. Wij jzijn daardoor beloond door de hartelijke ontvangst overal aan onzen gekozene, of liever aan den gekozene van God bereid. Lord Salisbury, f Lord Saiisbuiy van wiens ernstige onge steldheid wij reeds melding maakten, is Zaterdag overleden. Robert Arthur Talbot Gascoigne Cecil was in 1830 geboren en was de derde mar kies van Salisbury. Op jeugdigen leeftijd werkte hij mede aan de Quaterly Review. In 1866 maakte hij voor de eerste maal deel uit van de regeering als staatssecretaris van indië, onder den naam van lord Cran borne, dien hij aannam bij üet overlijden van zijn ouderen broeder. Wegens zekeren geschillen van meening over kiesrechtuitbreiding scheidde hij zich tijdelijk at van zijn poli tieke geestverwanten, maar toen hij bij ztjn vaders overlijden in 1868 zijn plaats in het Hoogerhuis innam, keerde hij tot de oude partij terug en bekleedde welhaast de eerste plaats ais woordvoerder der partij. In 1869 werd hij gekozen tot kanselier van de hoogeschool te Oxtord. Gaandeweg werd hij een man van gezag in Indische en buitenlandsche aangelegenheden. Toen dan ook Disraeli in 1874 weer aan het bewind kwam, werd Salisbury minister voor Indië 187479. In 1876 werd hij naar Constantinopel afgevaardigd om deel te nemen aan de conteremie tot regeling van de geschillen tusschen Rusland en Turkije. Deze conferentie mislukte en de oorlog brak uit. Hij eindigde met het verdrag van San Stetano. Salisbury vergezelde daarna Beaconslield naar het Berlijnsche congres. Van 1879—80 trad hij weer op ais minister van buitenlandsche zaken en na het overlijden van lord Beaconsfiaid leidde hij met sir Stafford Northcorte de conservatieve partij. Toen Gladstone in 1885 aftrad, werd Salisbury eerste minister en minister van buitenlandsche zaken. De nieuwe regeering kon zich echter met lang staande houden. Reeds in Januari 1886 trad Salisbury's eerste kabinet af. Gladstone volgde hem op, maar was eveneens kort aan het bewind, daar deze op 7 Juni de nederlaag leed met de tweede lezing van de Home Rule bill. De algemeene verkiezingen vielen ten gunste van Salisbury uit en zoo kwam deze de volgende maand opnieuw aan de Regeering. Salisbury's tweede kabinet zat vaster op het kussen. Koning Victoria deed hem in haarjubileumjaar de eer aan om hem op Hatfield een bezoek te brengen. Ofschoon de uitkomst van de volgende verkiezing ten nadeele van de regeering was, bleef Salisbury aan, tot hij in het Lagerhuis een nederlaag leed en voor Gladstone plaats maakte. Bij het aftreden van lord Salisbury, in Juni 1895, vormde, Salisbury zijn derde Kabinet, een ministerie van coalitie, waarin een aantal liberale unionisten werden opgenomen. In 1900 kreeg de regeering by de algemeene verkiezingen eene over weldigende meerderheid. Kort daarna reconstrueeerde hij zijn ministerie, door self als minister van buitenlandse» zaken at te treden en in plaats daarvan aan zijn post van eerste minister dien van lord Privi Seal te verbinden. Het einde van zyn regeertyd heeft zich gekenmerkt door groote zorgen, die het gevolg waren van den spannenden stryd in Zuid-Afrika. Hy heeft aan willen blijven tot die in het voordeel van Engeland beslist was, toen trok by zich als moede grijsaard uit het politieke leven terug, 0m zijn plaats aan het hoefd van het Kabinet aan zijn neef Balfour af te staan. Al droeg Salisbury niet de grootste verantwoordelijkheid van den wreeden oorlog in Zuid-Afrika en de vele daarbij onschuldig gevallen slachtoffers, het valt niet te ontkennen, dat hij de politiek van Chamberlain tot het einde toe heeft gesanctioneerd en zoodoende het einde van zijn derde regeering samenvalt met een treurige bladzijde in de geschiedenis van zijn vaderland. Keizer Wilhelm eu koning Edward. Keizer Wilhelm en koning Eduard moe ten volgens berichten uit Londen, kwestie hebben. Wie nu eigelijk boos is, oom op neef, of neef op oom, weet men niet, maar het valt op, dat koning Eduard dit jaar niet naar een Duitsche badplaats is gegaan en geen bezoek aan Berlijn bracht op zijn reis naar Rome en Parijs. De groothertog van Mecklenburg. De groothertog van Mecklenburg Schwerin heeft zich,naar het Berl. Tagéblatt. uit Schwerin verneemt, naar Kopenhagen begeven. Men brengt dit, volgens het blad, in verband met eene aanstaande verloving met prinses Thyra van Denemarken. Een waarschuwing van Botha. Botha waarschuwt in de Volksstem zijn landgenooten tegen de agenten, die onwettig zijn naam gebruiken in verband met de meetings ten gunste van de invoering van Chmeesche werkkrachten. Zy handelen niet in het belang der Boeren, maar wel tegen hen. Amerikaansche vakbonden. De Londensche Standard verneemt uit Ottawa. Het koninklyk arbeidscomité heeft verslag uitgebracht over de arbeidscrisis in Britsch Columbië en daarbij de tactiek van de Amerikaansche vakbonden, die de Canadeezen in hun macht hebben, sterk veroordeeld* Die tactiek is vooral te San Francisco een gevaar gebleven. Het comité beveelt aan, in de Amerikaansche wetgeving Arufïte bedreigen tegen de Amerikaansche drijvers. Reis om de wereld. Een Amenkaansch journalist heeft de reis om de wereld in 53 dagen en bijna 10 uren volbracht en zoodoende een nieuw record vastgesteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 22 Augustus 1903. Van morgen is aan de Groenelaan het circa driejarig^zoontje van J. van der Berg, wonende aldaar, door een handmanufac- turenwagen bij ongeluk over het Imker beentj e gereden,waardoor dat lichaamsdeel eenigszins gekwetst werd. Voorloopig in de Politiewacht verbonden, is de kleine daarna naar hui3 gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen Op de kermis te Rotterdam werd door een wassen beeldenspelhouder een valsche gulden ontvangen, welke hij by de politie deponeerde. In verband daarmede heeft een inspecteur van politie aangehouden en naar het bureau overgebracht den 17-jarigen fabrieksarbeider J. de B. In verhoor geno men, bekende deze knaap den gulden te hebben vervaardigd en uitgegeven. De inspecteur nam daarop in de woning van den gearresteerde in beslag de compo sitie, de lepels en de vorm, waarvaD deze gebruik maakte om de valsche geldstukken te vervaardigen. Naar het Huis van Bewaring aan de Bergstraat te Rotterdam is overgebracht de 27-jarige kantoorbediende C. J. J. Z. de V., verdacht van moordaanslag in den nacht van Dinsdag op Woensdag op zijn 19-jarig meisje Wilhelmina Meyer, om haar uit den weg te ruimen. Het meisje verkeert nog in levensgevaar. Met het loon tarief van de kuipers te Vlaardingen is bet nog niet in 't reine. De kuipersgezellen-vereeniging »Wij streven naar verbetering", heeft opnieuw aan de kuiperspatroons aldaar verzocht, het loon te verhoogen, en wel voor heele tonnen met 5 ets., halve tonnen (witband) met 2 ets. (grauwband) met 1£ ets, en kwart tonnen met 1 ets. De patroons hebben daarop nog niet geantwoord. Omtrent den brand van het Engelsche barkschip Rosa wordt nader nog gemeld De equipage, bestaande uit 9 man, den kapitein medegerekend, waren allen aan boord, toen het ongeval plaats had. Daar onmiddellijk hulp toesnelde, gelukte het nog 2 man ongedeerd van boord te halen. De kapitein Bowden echter was gedood en 3 man der equipage waren gewond. Ongeveer 8 uur kwam de sleepboot Bagatel de haven van Vlaardingen binnen met de equipage van de Rosa aan boord. De vlag was, ten teeken van rouw, half stok, daar men een doode, den kapitein van de Rosa, aan boord had. Het lijk was zeer verminkt., Toen de gewonden met behulp van ver scheidene personen van boord kwamen, kon men het dien drie menschen aanzien, dat zij ontzettende pijnen leden. Natuurlijk was net aan de haven ook een drukte van belang en de belangstelling met de ongeiukkigen was algemeen. Sommige vrouwen, die ook waren toegesneld, konden haar tranen niet inhouden. De 3 gewonden werden per rijtuig naar net ziekenhuis vervoerd, terwijl het lyk van den kapitein in een ziekenwagen naar het ziekenhuis werd gebracht. De twee personen, die ongedeerd waren gebleven, werden van alle kanten mat vragen bestormd en vertelden, zoover zy het wisten, hoe het ongeveer was gebeurd en kregen in het politiebureau een onder komen. Voor de menschen, die aan den Maas kant waren, was het een grootsch ge zicht, het schip geheel door vlammen omringd te zien, die zich hoe langer hoe meer uitbreidden, zoolang tot zij geen voedsel meer konden vinden en het overgeblevene van den schoener in de diepte verdween. Ook was er nog een drietal sleep boo ten op de plek des onheils aanwezig om hulp te bieden. Gedurende de vorige week zijn den Nieu- wen Waterweg ingekomen 149 schepen, waarvan 7 zeilschepen en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 144, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 1, voor Maassluis 1 en voor Hoek van Hol land 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 137 schepen, waarvan 3 zeilschepen en 5 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 132, voor Schiedam 3 en voor Vlaardingen 2. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 535, en het aantal netto registertonnen 779,982 meer dan tot op gelijken datum in 1902. BINNENLAND. Jhr. mr. J. C, Van Eys, minister-resident in disponibiliteit, is bestemd om tijdens het verlof van onzen gezant te Konstantinopel, mr. Von Neckerlin, de ieiding van het Nederlandsch gezantschap aldaar op zich te nemen en zal zich binnenkort derwaarts begeven. Prins Hendrik te Enschedé. Zaterdag-ochtend arri veerde prins Hendrik, vergezeld van zijn beide adjudanten, jhr. van Suchtelen en jhr. Hooft Graafland en de heer H. J. Lovink, directeur-generaal van Landbouw, te Enschedé, waar hij zich aan het station eenige oogenblikken onder hield met den burgemeester, den heer Bergs- ma en waar hem de heeren van Heek en Blijdenstein werden voorgesteld. Een zeer groote menigte had post gevat in de nabijheid van het station en de straten door welke de rijtoer een aanvang nam overal juichte men den Prius warm toe. De rit ging eerst naar Lonneker ter bezichtiging der heide-ontginningen. Ta Lenneker haalden de kinderen der R. K. School, met vlaggen en wimpels in de hand, den Prins in, die door de kapel van de R. K. arbeidersvereeniging met hetWilhelmus" werd begroet. De heer Loving gaf den Prins de verlangde inlichtingen over de heide-ontginningen. De Prins keerde te 12 ure terug naar Enschedé, waar een groote drukte heerschte. In het Volkspark wordt een landbouw tentoonstelling gehouden, die inmiddels door den burgemeester was geopendin den loop van den middag werden er een paar concerten gegeven. Atjeh. De correspondent van de Telegraaf in Atjeh seint uit Kotaradja De onderwerping van Polim wordt binnen enkele dagen verwacht. Het blad teekent hierbij o. m. aan Den 12n Augustus jl. seinde onze corres; pondent te Batavia ons >Panglima Polim en Radja Kemala hebben staking der vervolging verzocht. Generaal Van Heutsz eischte hun onderwerping." Blykens het heden door ons ontvangen telegram zijn de onderhandelingen dus voortgezet en zal het nog enkeie dagen duren of Panglima Polim, jaren lang de ziel van het verzet in Atjen, zal zich als gevangene in handen stellen van generaal Van Heutsz. Dit is een nieuw succes voor den bekwamen gouverneur van Atjeh en in zijn gevolgen voor de pacificatie van Atjeh zonder twyfël vrij wat belangryker dan de overgave van den pretendent-sultan, eenige maanden geleden. Eenige leden van de spoorweg-enquête commissie nameu Zaterdag aan het Holl. spoorstation te 's-Gravenhage verschillende dienstlokalen in oogenschouw. Op Zaterdag 19 en Zondag 20 Septem ber zal de vereeniging van ambtenaren der registratie en domeinen te 's-Graven hage, eene algemeene vergadering houden en tevens haar 25-jarig bestaan vieren. De algemeene vergadering is uitgeschreven tegen den 19n September in Mtiles Colonnes, aldaar. H. K. H, prinses Mary van Hannover, en zuster van den hertog van Cumberland, is Zaterdag-ochtend van Scheveuingen naar Gmunden afgereisd. De prinses heeft het voornemen later andermaal te Scheveningen te komenvermoedelijk zal dan ook Z. K. H. de hertog van Cumberland aldaar verblyf komen houden. De ballon, gisteren middag te Scheve ningen opgestegen, dreef naar zee! De luchtvaarster, KiLcnen Paulus (die geen schuitje had, maar op een adelaar stond) liet het gas ontsnappen, waardoor zij weder in 't gebied van den landwind kwam, die haar naar de kust terugdreef. Nabij het strand dreef zy zoo laag, dal een paar zwemmers de ballon naar het droge konden trekken. Eenmaal zoover was er natuurlijk hulp genoeg. Het was wel een interessante opstijging. Zondag overleed in den Haag in den ouderdom van 75 jaar de weloekende landschapschilder Gabriel. Door den gemeenteraad van Boskoop is gisteren besloten tot het aanleggen van een aërogeengasinstallatie. Het hiertoe benoodigde buizennet heeft een lengte van 10.000 strekkende meter, terwijl door 150 straatlantarens in de verlichting wordt voor zien. Boskoop is de zevende gemeente, die tat deze moderne veriicnting is overgegaan. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft f200 ter beschikking gesteld van den commandaut van het korps mariniers om daarvan de afdeeling van dat korps, daar in garnizoen, op den verjaardag van H. M. de Koningin te onthalen. Vrydag-middag werd een bediende van de effectenfirma De jong en Latori te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2