Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ONTSNAPT. 26stc J aars. Donderdag 27 Augustus 1903. No. 7684. algemeen oyerzicht. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. JfflICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Feuilleton. PRIJS TAK DIT BLAD» Foor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERT ENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billyke overeenkomsten aangegaan. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Bat het kohier nan de belasting op edrijfs- en andere inkomsten No. 2 iqrfr gemeente, over het dienstjaar 1903/4, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 24sten Augustus 1903 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen er invordering is overgemaakt. °orts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den 9 de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken 'ngaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan alkondiging geschied, waar bet behoort, den 26den Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. 26 Augustus 1903, De opstand in Turkije. De opstand in de Macedonische wilajets van Turkije is nog in het minst niet be dwongen. Zooals wij reeds meldden, is thans ook voor het geheele district Adria- nopel de opstand geproclameerd en in de streek van Iniadaf, aan de kust van de Zwarte Zee, heerscht de grootste ontstel tenis tengevolge van het optreden der Bulgaarsche benden. In het lazareth te Monastiraghzi waren eergisteren 800 vluch telingen waaronder 150 Grieken onder gebracht. Eigenaardig dat de opstand bier ontstaan is tengevolge van eene ver assing. Toen nl. het thans weer ver dwenen Russische eskader daar aan de kust zichtbaar werd en de schepen elkaar toot zoeklichten teekenen gaven, meenden de opstandelingen, dat dit de aanduiding i) We zaten hem zoo dicht op zijn hielen, apitein, dat we hem aan dezen kant der d' Pakken moeten krijgen. Ik weet at hij niet kan zwemmen en 't water is te ""P o® door de waden. ^Misschien heb je gelijk Tompsom, maar eem voor zekerheid Grott mee en zoek het veld af. Tarraill en ik zullen dezen Kant nemen." i»;^.r TAS no8 ander, die naar hem sterde. Vlak onder hun voeten lag hij, de ontsnapte gevangene. ler 00 twintig uur lang had hij zijn volgers al weten te ontloopen. Verschei- n mijlen was hij al weg, voor hij gezien toen kregen een officier en drie r®*®0 bem in 't gezicht en begon de 1 ontmaar in wanhoop spurtte bij voort was eener weldra té verwachten landing van Russische troepen en begonnen zij daarop de Grieksche dorpen in brand te steken. In diplomatieke kringen te Con- stantinopel zoo wordt vandaar aan de Kölh. Zeit. gemeld gevoelt men zich wel verontrust door het voortduren van de onlusten, doch beschouwt men het voort bestaan der harmonie tusschen Oostenrijk Rusland en de andere mogendheden, wat de volgen taktiek betreft, als eeB waarborg voor het uitblijven van internationale poli tieke verwikkelingen. Dit is en blijft toch maar de hoofdzaak, al het moorden en brandstichten is daarbij maar van onder geschikt belang Uit verschillende berichten blijkt nu wel, dat de opstandelingen inderdaad zijn aangemoedigd door de komst van het Russisch eskader in de Turksche wateren. In bet dorp Wassiliko, ten noorden van de baai van luiada, van waar een groot deel deel der bevolking gevlucht is, namen de opstandelingen alle regeeringsambtenaren gevangen, het garnizoen, bestaande uit 50 man, werd gedood, evenals een 100-tal inwoners. Het licht van den vuurtoren van Koevoe Boesoen aan de baai is gedoofd, omdat de wachters de vlucht genomen hebben. Na twee Grieksche dorpen in de buurt verbrand te hebben, zijn de opstan delingen toen opgerukt naar het nabijgelegen Midia. Voorts zijn opnieuw Bulgaarsche benden in het district Kirk-Kilise gevallen zij hieven daar schatting van twintig dorpen en gingen er op hun gewone wijze te werk onder het oog van. de nabij Kaap Iniada geankerde Russische vloot. Grieksche en Mohammedaanscbe dorpen werden er op groote schaal geplunderd. Een telegram aan de Neue Freie Presse maakt melding van nog een aaDval in deze buurt en wel op de niet ver van de kust gelegen stad Oergas. De regeeringsge- bouwen werden met dynamiet opgeblazen men zegt, dat er in het gevecht 200 man en lichtgebouwd zijnde, bad hij zich verbor gen onder een kreupel boschje, tegen een mesthoop aan. Toen net geluid der stemmen wegstierf, stond hij voorzichtig op en zag met vol doening dat zijn vervolgers al tamelijk ver af waren. «Goddank", mompelde hij. «Voor de zooveelste maal ben ik weer eens uit hun vingers gebleven. Hoe zal ik nu gaan Zooals de een zei, ik kan niet zemmen en heb gezworen me niet levend te laten pakken. Was 't maar 't donker!" Vlug kroop hy over het veld en vlak bij een vonderije over de rivier, die hij net op handen en voeten wou passeeren, hoorde hij hoefgetrappel op het jaagpad en hij kroop onder de brug. In een flmken draf kwamen twee ponnies, voor elkaar gespannen, aan een groote, ge deeltelijke overdekte schuit voorttrekkend. Op de voorste zat een jongen van een jaar of twaalf en op de schuit was alleen de man te roer te zien. Bij den vluchtelidg kwam een ge dachte op. »'t Is m'n eenige kans". Weer schoot hij onder de brug en toen gedood werden. Een groot aantal Grieken, ook uit deze plaats, zijn naar Constantinopel gevlucht, terwijl naar Oergas troepen zijn gezonden. Al deze berichten bevestigen mede het telegram uit Sofia, dat de opstand in geheel het wilajet Adrianopel is uitgebarsten. Volgens draadbericht uit Constantinopel is Eumer Roesjdi pasja, bevelhebber van de troepen, uit Macedonië teruggeroepen. Hij kwam gisteren-avond met een extra trein te Constantinopel aan. Maarschalk Ibrabim-pasja, bevelhebber van de divisie in Seires, is tot zijn opvolger benoemd. De ministerieele crisis in Hongarije. De vorming van een nieuw Hongaarsch kabinet brengt onoverkomelijke moeilijk heden mede. De door den keizer geraadpleegde staatslieden hebben een pijnlijken indruk gekregen van hunne audiëntie. Er loopen geruchten, dat de oude keizer Frans Jozef wil aftreden. De Duitsclie Katholiekendag. Na de plechtige pontificale H. Mis door den kardinaal-aartsbisschop van Keulen, mgr. Fischer, in den Dom opgedragen werd Maandag de eerste gesloten verga dering gehouden in de groote zaal der Burgergesellschaft. Onder de aanwezigen werden opgemerkt Z, D. H. de Bisschop van Roermond, npgr. Drehmanns, en Z. D. Hw. mgr. Van Euch, apostolisch vicaris te Kopenhagen.^ De heer Cu3todis, rechter, opende de vergadering met een lange redevoering, waarin hij den toestand van Duitschland Katholieken uiteenzette en aanspoorde tot trouw en beslist optreden Daarna volgde de presidentsverkiezing. Onder stormachtige toejuichingen werd tot president gekozen dr. George Otterer, uit Munchen, lid van den opperschoolraad aldaar. In de rede waarmede hij het presiduim aanvaardde, legde hij vooral nadruk op de schuiten vlak bij hem was ging hij ge- ruischloos te water, greep een overhangend touw en klauterde naar boven, waar hij op den bodem buiten adem neerviel. «Hebben ze me gezien dacht hij, terwijl hij zich verstopte. Snel ging de schuit voort en was al meer dan een mijl van de brug toen een luid commando werd gehoord, dat den verbor gene deed rillen. «Halt". De boot ging door. «Hoor je me met, oude gek?" bulderde de kapitein. «In naam der Koningin, iaat dat oude karkas van een schuit stilhouden." «Stop Jim" riep de man te roer nijdig en terwijl de scbuit vaart minderde, luchtte hij een risje vloeken. Wie is er een oude gek zeg en denk er om, 't is geen oude karkas, maar de «vroo lijke Snlly" en nog wat anders, mijn tijd is kostbaar, want een stoomboot ligt tien mijl verder op haar lading te wachten", bulderde bij er op les. »'t Kan me geen lor schelen. Heb je een man in 't grijs, vol modder gezien? Een ontsnapte gevangene «Neon" was 't nydige antwoord«een de sociale werkzaamheid van het katholieke volk. Het eerevoorzitterschap werd, even- eveneens onder algemeene bijvalsbetuigingen aan baron zu Lowenstein aangeboden. Eerste vice-president werd baron van Stotzingen uit Baden, tweede vice president graaf Prascbma uit Rogan. Na de verkiezing van voorzitters der af- deelingen werd besloten telegrammen van hulde aan den Paus en den Keizer te zenden. Daarop werd eene motie aangenomen, welke de volkomen vrijheid en onafhanke- beid van den H. Stoel vordert. In de avond-vergadering herdacht de voorzitter, dr. van Orterer, de vriendschap pelijke betrekkingen die tusschen Leo XIII en den Duitschen Keizer hebben bestaan hij verhief ook de deugden van den nieuwen Paus. De secretaris las het antwoord voor van den Paus op de hem gebrachte hulde Pius X schonk alle aanwezigen zijn aposto- lischen zegen. Verder spraken nog de voor zitter en dr. Rumpf, uit Passan, over de Romeinsche kwestie, en pastoor dr. Wurm, uit Hausberge, over de missies. In oen loop der beraadslagingen heeft dr. Porscb nog een warm pleidooi gehouden voor een groote bedevaart der Duitsche Katholieken naar Rome. Uit het Kaapsche Lagerhuis. In de wetgevende vergadering te Kaap stad stelde Buston gisteren voor een rechter van het hooggerechtshof te benoemen om onderzoek te doen naar de vonnissen onder de krijgswet geveld, en een hof van appel in te stellen voor de behandeling van afgewezen en niet behoorlijk voldane eischen van schadevergoeding. Minister Gordon Sprigg zeide, dat het voorstel onuitvoerbaar was. De bestaande commissies hebben 60.000 eischen onder zocht en moeten er nu nog 25000 behan delen. De regeering verzette zich ten eenen male tegen het voorstel, en werd het aangenomen, dan zou zij moeten overwegen mooi ding om daar ïemind voor te laten stil liggen". «Pas op als je onbeschoft wordt 1" Net gaf een der soldaten een uitroep van ver bazing en wees naar de schuit. Aan den eenen kant zat die vol modder. «We moeten je schuit doorzoeken daar helpt niets aan. «Loop naar den duivel. Ik hebheelemaa niet nangelegd sinds ik vertrok." «Alsjeblieft hè. Er is geen tijd te verlie zen over een uur is 't donker. Met één spreng was de vluchteling ovor- eind en greep op de lading staande, de bootsbaak. De schuitevoerder keek verbazend gek en de ontsnapte zei «Goede vriend, jou wil ik geen last bezorgen, mdar alleen waarschuw ik je, dat ik je, als je 't hart hebt om de loopplank uit te leggen, deze haak dwars door je corpus steek". «Nummer 84, we hebben moeite genoeg door je gehad. Wil je je overgeven?" (Slot volgt). NIEUWE SCHIED

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1