•wat haar te doen staat. Hij stelde voor de beraadslaging te verdagen. Het voorstel van den eersten minister werd verworpen en het voorstel van Barton aangenomen met 32 tegen 22 stemmen. Daarna verdaagde het huis. Rapport over den Z.-A.. oorlog. Het verslag van de koninklijke commissie van onderzoek betredende den oorlog in Zuid-Afrika is verschenen. De commissie stelt vast, dat er ernstige misrekeningen gemaakt zijn aangaande den aard en den omvang der krijgsverrichtingen, zij veroor deelt het gemis van eenig veldtochtsplan, dringt er op aan, dat het iegerstelsel bevoegdheid tot uitbreiding verkrijge en verklaart, dat de verdediging van het rijk in gevaarlijk zwakken toestand werd gelaten. Het rapport acht ten slotte de werving een ernstig vraagstuk en verklaart, dat het leger als geheel niet volkomen de mannen- waarde van het rijk vertegenwoordigt. Rusland en Japan. Rusland heeft in Kamsjatka Japan sche schepen, die vischkotters in beslag ge nomen wegens onwettig handeldrijven 28 officieren werden in hechtenis genomen, 278 man zijn naar hun land teruggezonden. Uit Rome. Z. H. Pius X heeft tot zyn opvolger op den bisschopszetel van Venetië benoemd mgr. Cavallari met den titel van titulair- bisschop en pauselijk delegaat voor het diocees van Venetië. Aldus wordt een nieuw conflict over de benoeming van een ïpatriarck" vermeden. De benoemde ontving Zondag te Rome de H. Bisschopswijding. Mgr. Cavallari is 54 jaar en waste Venetië tal van jaren pastoor der parochie van San Pietro de Castelio, welke niet minder dan 13000 zielen telt. De Paus maakt eiken dag wandelingen te voet in de vaticaansche tuinen, en daar by veroorlooft, dat wanneer hij zich daar heen begeeft of terugkeert, de bezoekers zich opstellen in de loggia's, maken tal van personen van dit voorrecht gebruik om den H. Vader hun eerbiedigen groet te brengen. Eerstdaags wordt te Rome verwacht kardinaal Moran, aartsbisschop van Sydney (Australië). Groote brand te Boedapest. By den brand in de magazijnen van Goldberg zijn negen bedienden omgekomen, terwjjl er acht doodelijk gewond zijn door uit de ramen te springen. Het aantal dooden, dat in de vlammen om't leven is gekomen, is nog niet bekend. Nader wordt nit Boedapest nog gemeld De politie heeft dertien lijken van bedienden gevonden, die zich uit de vensters hebben geworpen. Er zijn 16 personen gekwetst, waaronder drie zwaar. Er zouden een 40 4 50 bedienden in de vlammen omgekomen zijn. Onder de dooden bevinden zich de vrouw en de dochter van den eigenaar van hel magazijn. De door den brand veroor zaakte schade wordt geschat op 40.000.000 kronen, waarvan een groot gedeelte door verzekering is gedekt. Men meent ten slotte, dat het aantal menschen, die in de vlammen omgekomen zyn, op ten hoogste tien kan geschat worden. Lord Salisbury, f Op niet minder dan 50.000.000 gulden wordt de nalatenschap van lord Salisbury geschat. In het centrum van Londen vooral bezat hij eigendommen, waarvan de inkom sten verbazingwekkend zijn. Het grootste gedeelte van dit fortuin komt in handen van viscount Cranborne, oudste zoon van den overledene, die eveneens den titel van markies van Salisbury zal voeren. Over de laatste oogenblikken van den overleden staatsman wordt uit Hatfield gemeld, dat Salisbury des avonds 8 uur een eerste crisis had, welke slechts enkele minuten duurde. Even voordat hy den laatsten adem uitblies, richtte de stervende der. blik naar zijn lievelingsdochter lady Grandolm Cecil, die geknield bij het bed lag. De zaak—Humbert. Thérèse en Fréderic Humbert hebben gister avond een verzoek om hooger beroep geteekend. Emile en Romain Daurignac teekenden het stuk niet. G. en de 23-jarige J, L. W., verdacht van opzettelijke brandstichting, ten einde de vwaarschuwerspremie" te bemachtigen, in het verkoophuis »Insulinde" aan de Hoog straat 328 te Rotterdam in den nacht van Donderdag op Vrydag 1.1, Zij worden van meerdere brandstichtingen verdacht van branden, die den laatsten tijd te Rotterdam plaats hadden. Naar De Tijd verneemt, bestaat bij het departement van Oorlog het voornemen om bij voorkomende vacaturen in de verschillende betrekkingen bij de militaire autoriteiten, korpsen of inrichtingen, ressor- teerende onder het departement van Oorlog, uitsluitend te letten op de sollicitatiën van gepasporteerde militairen. Reeds is opeen aantal requesten, van volgens de nieuwe pensioenwet gepensionneerden afwijzend beschikt. Gedurende de vacantia worden in de vergaderzaal der Eerste Kamer derStaten- Generaal de zitbanken opnieuw bekleed met donker groen laken en de stofleering van andere deelen der zaal in die kleur vernieuwd. Zondag zijn in verschilende plaatsen in het land meetings gehouden ter voorbe reiding van de snationale" betooging voor grondwetsherziening (om langs dien weg tot invoering van algemeen kiesrecht te kunnnn geraken), welke 13 September van socialistische zijde te Rotterdam gehouden zal worden. De drie Nederlandsche torpedobooten, op reis naar Oost Indië, die te Falmouth, wegens stormweder, moesten binneuloopen hadden, blijkens te 's-Gravenhage ontvangen bericht, niet de minste averij bekomen. Zoo dra de zee kalmer was geworden, zouden de booten weer uitvaren. De officieren logeerden in hotels in de havenplaats, omdat aan den wal in torpedo vaartuigen bij uitzondering verblyf wordt genomen. Het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ontving de kennisgeving, dat de diplomatieke conferentie tot herziening der Internatianale Roode-Kruisconventie van 22 Augustus 1864, welke bijeenkomst aan vankelijk gesteld was op 14 September a.s. te Genève, door den Zwitserschen Bonds raad voor onbepaalden tijd is moeten worden verdaagd. Reuter seint uit Kopenhagen Volgens de National Tidende heeft professor Henning Matzen, die door den keizer van Rusland benoemd is tot lid van het scheidsgerecht in het geschil tusschen de mogendheden en Venezuela, voor die benoeming moeten bedanken, aangezien Denemarken erbij betrokken is. De Haagsche correspondent van de Zw. Ct. sprekende over de zomerreis van onzen premier, zegt o. a. »Te Innsbruck vertrouwde een mijner stadgenooten zijn oogen niet. toen hij, onlangs daar een voetganger in volledig nationaal Tirolsch kostuum, met alle attri buten van die schilderachtige kleederdracht versierd, ontmoetende, het expressieve gelaat van onzen vermaarden premier onder den Tiroler hoed herkende. Was het geen zinsbedrog Huisvestte Innsbruck wellicht een dubbelganger? Bij onderzoek bleek echter, dat de Nederlandsche premier inderdaad aldaar vertoefde en, naar men verzekeree, een uitgebreide garderobe medevoerde." Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal wederom op 31 Augustus het Haagsche Bosch schitterend geïllumineerd worden. De politie heeft be palingen omtrent het rijtuigverkeer op dien dag vastgesteld en de voetgangers worden uitgenoodigd rechts te houden. De wandel paden, gelegen langs de vijvers, mogen slechts in éèn richting begaan worden en enkel ingaande het pad gelegen aan den kant van het Bezuidenhouten. Hat hek toe gang gevende tot het voetpad tegenover de uitspanning »Overbosch", mag niet ingegaan worden komende van den kant van het Huis ten Bosch. De stallingen voor de paardententoonstel- ling op de Maliebaan in den Haag zyn reeds grootendeels klaar. Er worden stallen gebouwd voor ongeveer 400 paarden voor de De keizer der Sahara. De Parijsche uitgaaf van de New York Herald verneemt uit Las Palmas, dat Lebaudy, de »keizer der Sahara" gisteren aan boord van de Ascan der Woermannlijn naar Hamburg is vertrokken onder den aange nomen naam baron Ivry. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 Augustus 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 26 Augustus 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijl werk. Een schoen makersjongen. Jongens voor branderij. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Een drukker. Een verver. Een schippersjongen. Een loop jongen voor een manufacturenwinkel. Een bakker (halfwas). Een boerenknecht. Jongens voor een moestuin. -- Een leerling wagenmakerij. Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alleen. Aangeboden arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbedienden. Kantoorbedienden. Distillateursknechts. Boerenknechts. Tuiniersknecht. Koetsiers. Slagers knecht. Tabaksbewerker. Kistenma kers. Ververs. Houtkoopersknechts. Een Smidsknecht. Een Bakkersknecht. Een jongen voor meubelmakerij. Personen voor lichte werkzaamheden. id.' voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezochtvoor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak en boekhandel. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Een dienstmeisje voor haive dagen. Onder vele blijken van belangstelling herdacht Jan Noordjjk gisteren den dag, waarop hy 25 jaren werkzaam was aan den stoommolen »De West". Door den directeur werd hem met een hartelijk woord een geschenk onder couvert uitgereikt. Gisteren-avond is een minderjarige jongen, die bier sedert eenige dagen werkzaam was, op transport gesteld in de richting Amster dam, zijne woonplaats. Hij wilde weer naar de ouderlijke woning terugkeeren. Heden-ochtend 10 ure is de 6£-jarige Am. de Veld, wonende aan de Breedstraat, op het vlot aan de Nieuwe Haven bij den Vlaardingschen dijk bezig zijnde met viscbjes vangen, daarbij te water geraakt. Nadat de wagenmaker Van Slobbe van het geval onderricht was, heeft deze, na eerst tevergeefs met een haak te hebben gestoken, onmiddellijk daarna de dreg in werking gesteld en mocht het hem gelukken na eenige worpen den kleinen drenkeling op te halen. Hy stelde dadelijk pogingen in het werk om de levensgeesten nog op te wekken, welke pogingen kort daarna door twee doctoren in het caféHuiswaard werden voortgezet, echter zonder resultaat, zoodat na eenigen tijd de dood moest geconstateerd worden. Het lykje is daarop per drenkeiingenwagen naar de ouderlijke woning overgebracht. Mej. C. H. Flohil, onderwijzeres aan school C (hoofd de heer C. Kerdel), heeft tegen 1 Nov. e. k. als zoodanig ontslag verzocht. Naar het Huis van Bewaring te Rotter dam is overgebracht de 18-jarige O. A. F Maandag-nacht woedde aan den Schulpweg onder Charlois, een zware brand. Hij brak, uit in een houten met riet gedekte schuur, behoorend aan S. Bravenboer, landbouwer, Zuidhoek 194, en deelde zich mede aan de woonhuizen van de wed. G. Moerkerke en den arbeider P. Rijsdijk er naast gelegen, en ontstond waarschijnlijk door broeïag. De schuur, waarin hooi, rogge en vlasgereed schap geborgen worden, brandde tót den grond af; eveneens kwamen een 13-tal konijnen in de vlammen om. De daken der voornoemde woonhuizen gingen eveneens in vlammen op, doch de huizen zelf bleven gespaard. Alles op de gewone wijze, door twee brandspuiten 54 en 43, zonder dat mede uitgerukte krachten hulp verleenden. De schuur en het huis van O. Moerkerke waren verzekerd. De inhoud der schuur en dat van den arbeider P. R. niet. Om vier uur was men het vuur meester, Maandag is aanbesteed de uitbreiding van het scheikundig laboratorium en bijbe- hoorende werkzaamheden aan het bestaande gebouw voor de polytechnische school te Delft. Minste inschijver J. J. Hornstra te Bergen-op Zoom voor f 138.669. In den gezondheidstoestand van de heer J. C. van Marken, te Delft, die in het bui tenland (Marienberg) vertoeft, is sedert de laatste dagen geen verbetering gekomen. De pijnen worden opnieuw moeiiyker te dragen, terwijl neerslachtigheid hiermede gepaard gaat. BINNENLAND. H. M. de Koningin wordt Maandag 14 September, den dag vóór de opening der zitting van de Staten-Generaal, van het Loo alhier verwacht. De heer C. Milchsack, ingevolge Koninklijke machtiging benoemd tot vice consul der Nederlanden te Ruhrort, is in die hoedanig heid door de Duitsche regeering erkend. H. M. de Koningin-Moeder, met de groothertogin van Albany en gevolg in twee hotrijtuigen, bracht gisteren een bezoek aan het sanatorium Oranje Nassau-oord waar zij door den directeur werden ontvangen en rondgeleid. De heer L. Schoonhoven, zilverwerken te Groningen, heeft van H. M. de Koningin- Moeder de opdracht ontvangen een ver zameling van door hem vervaardigde zil veren gietwerken te zenden, zooals H. M. in zijn étalagekast op de tentoonstelling heeft gezien, om daaruit een keuze te kunnen doen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, voorzitter van den Raad van beheer van het Hof van Arbitrage, moet voornemens zijn ter gelegenheid van den aanvang der werkzaamheden van dit Hof in zake het geschil betreffende de regeling der vorderin gen van verschillenden Mogendheden op Venezuela, in een der eerste dagen van September de arbiters in deze kwestie, de Regeeringsagenten, den secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage en de gezanten der bij deze arbitrage betrokken mogend heden, aan een diner te vereenigen. Ook zal hun een feest worden aangeboden door den gezant van Rusland, als vertegenwoor diger van den Tsaar, die bet scheidsgerecht heeft samengesteld. De ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van Oorlog en Justitie begaven zich gisteren naar Waalwijk, ter bezichtiging van de tentoonstelling aldaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2