Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ONTSNAPT. 26ste Jaar*:. Zaterdag 29 Augustus 1903. iNo. 7686. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. ALGEMEEN overzicht. Feuilleton. NIEUWE S PB IJS TAN DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maandenf i.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 010 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 28 Augustus 1903. De opstand in Turkije. Terwijl, naar de Neue Freie Presse ver- 8 «rde, er ernstig over gedacht wordt, degens het geringe personenverkeer den nent Express-trein WeenenConstantino- P® niet meer te doen loopen, komt piotse- 'nK het bericht van een aanslag op den rient-expres. Gister-ochtend in de vroegte «eft men den dagelijkschen sneltrein van oedapest naar Constar.tinopel te Koelelu öorgas ten Z. van Adrianopel, laten sPnngen. Zeven menschen werden daarbij gedood en achttien gewond. Hst Turksche gezantschap te Parijs ®aakt een telegram openbaar, waarin gezegd wordt, dat het 't Bulgaarsche comité is, dat d®n trein bij Koelelu Boergas door dynamiet 10 de lucht heelt laten springen. Er zyn Z8S dooden, waaronder twee vrouwen en een kind en achttien gekwetsten. Deze aanslag op den Orient-expres, door een telegram uit Brussel aan de financieele instellingen te Amsterdam bevestigd, is zeker wel het meest brutale feit uit den huiaigen opstand, die daardoor te meer de internationale belangen blijkt te raken Wat overigens het spoorwegverkeer in Europeesch Turkije in 't algemeen betreft, ee t de Porte een nota opgesteld ter eantwoording van een vraag van den ostenrijksch-Hongaarschen gezant over de v«digheid van het verkeer. De Porte deelt daarin mede, dat Edib-pasja en Suleiman- Pasja belast zijn met de leiding van de maatregelen tot bescherming van de urksche spoorwegen. Suleiman-pasja eeft in 't bijzonder de zorg voor de «Waking van de lijn naar Saloniki. De «waking der verschillende stations is '«rsterkt, opdat gevallen als dat bij het station Selemke niet meer voorkomen. De Porte heeft ook op aansporing van diplomatieken kant bevelen gezonden aan 2> (Slot.) mrPï0- onscll«ldig in de cel te zitten Dan 8' J® me eerst doodschieten", ur"/®n sPrak de kapitein met een soldaat. zal het eind zijn dacht no. 84 toen hij 8°mmando «vaardig hoorde. over^,mnQ6r voor laatst* He®' J8 J6 »Nooit" kwam tot antwoord, met een haastige bede. >Vuur". inn*!!* j8'88'' 'n de rechterzijde en de be- vall grÖ18 gastalle, liet de haak '®n, tuimelde in 't water en de ponnies gmgein er verschrikt, zoo hard ze konden, *an door. militairen keken naar 't water en twee naar ®8B P'«E) waar wat bloed zichtbaar was. alle civiele, militaire en geestelijke over heden om met alle krachten uitbarstingen van Mohammedaansch fanatisme te keeren en eveneens uitspattingen der troepen tegen de bevolking. Maar omgekeerd acht de Porte zich gedrongen cok harerzijds bij de Mogendheden en te Sofia wegens de door de comités in het sar.dsjak Kirk Kiiise gepleegde gruwelen en de daaruit gevolgde vlucht op groote schaal van Mohammedanen en Christenen naar Kod- stantinopel zich te beklagen en da bewijzen te leveren, dat Bulgarije niet alleen de aanvoerders der revolutionaire benden levert maar ze ook in persoonlijk en materieel opzicht steunt. De Porte zal in dat stuk tevens alle verantwoordelijkheid van zich af werpen. De opstandelingen rukken intusschen altijd maar verder. Nu is zeifs bij Pineki slechts 110 kilometer van Konstanti- nopel een bende opgedoken. Dit levert wel geen rechtstreeksch gevaar voor de hoofdstad op, maar men vindt het toph verstandig alvast bijzondere maatregelen te nemen, waartoe o. m. het oppakken van alle verdachte Bulgaren in deze streek behoort. Uit Adrianopel zijn officieele telegrammen van den wali ontvangen, meldende, dat alle Mohammedaansche dorpen in de buurt van Tivorno door de komitadsji's in brand gestoken zijn. De vrouw eti het kind van den belastinginspecteur te Tivorno zijn op gruwelijke wijze Vermoord. Een bende van 60 man heeft voorts het Mohamme daansche dorp Hadji Dao Isjmed, zes uur van Adrianopel, aangevallen en volkomen terwoest. Volgens het derde telegram vielen de opstandelingen in den nacht van 22 op 23 Augustus de kazerne van Tivorno aan, maar zij werden terugge- Een particulier telegram uit Adrianopel voegt hier nog aan toe, dat de benden de oogsten in de dorpen Kavaklii en Benidsje «Ik heb hem maar geschampt, zooals u bevolen had. Hij zal wel dadelijk boven komen". Ze wachtten en wachtten en roeiden met een bootje naar de plek. tot het donker was. Een hevige wind deed het water rijzen zoodat alle kans om het lichaam te vinden hopeloos scheen. Nummer 84 had blijkbaar woord gehouden en was dood. «Zoo, dat is goed, jongen" en een ruw, grofgebaard gezicht boog over een mannen- gestalte en bracht dien een kop aan de lippen. «Zoo, dat brengt er weer leven in. Toen ik je in 't water zag vallen, dacht ik, dat ik je voor 't laatst had gezien." De gestalte scharrelde op en vond zich, zonder bovenkieeren in de hut liggen. Toen draaide hij zich, keek naar den schipper, doch een scherpe pijn herinnerde hem, aan zijn zijde. »Je mag van geluk spreken, dat de kogel je niet goed heeft geraakt". Je bloedt wel, maar dat is niets, dat is gauw over. Maar je hebt geboft hoor. Hij haaide wat eten en de vluchteling zette zich aan den arbeid. in Kirk Kiiise verbrand hebbenop ver schillende plaatsen is de telegraaf vernield. De lijn naar Kirk Kilise is hersteld, zoodat van daar weer geregelder nieuws kan komen. Uit alle door de komitadsji's om singelde dorpen in dit sandsjak is de bevolking gevlucht. De Turksche regeering heeft last gegeven in Tripoli zooveel mogelijk paarden op te koopen voor den militairen dienst in Macedonië. De uitvoer naar andere landen uit Tripoli is voorloopig verboden. Naar de Frankf. Zeit. uit Constantinope 1 verneemt, hebben acht bataljons van het in de hoofdstad vertoevende garde-corps bevel tot mobilisatie ontvangen. Dit is sinds menschenheugenis niet geschied. Generaal Nassu pasja, die het bevel voerde over de brigade tegen de Albaneezen en die den naam heeft van een bekwaam officier te zijn, is benoemd om Omer Roesjdi, pasja te vervangen in de opperleiding der operaties tegen de Macedonische opstande lingen. Te Belgrado meent men te weten, dat de ontevredenheid onder de Turksche troepen zeer hoog gestegen issedert lang hebben zij geen soldij ontvangen. Tal van redifs moeten geweigerd hebben onder de wapenen te komen. De Turksche minister van buiteniandsche zaken heeft de vreemde gezanten te Con- staminopel een nota aangeboden, waarin geprotesteerd wordt tegen de telegrammen en correspondentiesin buiteniandsche bladen, welke de Turksche troepen moorden en plunderingen ia Roemehë ten laste leggen. De minister kwalificeert die berichten als laster en leugen en legt alle verantwoor delijkheid op de Bulgaarsche benden, die dorpen in de wilajets Kossovo, Monastir Saloniki en in het sandsjak Kiik Kilisse in brand hebben gestoken en ongehoorde bar- baarschheden hebben bedreven. Hoe valt aan te nemen, zegt de minister, dat de keizerlijke Ottomaansche regeering, die er «Ben je volgestuwu V' zei bij, toen de ander zijn mes neerlei. «Ik moet alles van je weten en hij blies een kolom rook uit en keek zijn bezoeker nieuwsgierig aan. «Ten eerste, ik heet John Kennedy". De schipper sprong op en stootte de lamp haast van den zolder. «Kennedy Welke. Die uit Chestershire Ja. Thomas Kennedy is mijn vader. Kent u dien «Ik kende hem voor jij geboren was. Vijf- en-twintig jaar geleden werkte ik voor hem en mijn vrouw is bij hem uit getrouwd. Ze was er meid. Of ik hem ken. Hij gaf ons 20 pond voor huwelijkscadeau en aat was myn begin in een boot; nu heb ik een kwart van het zeilschip «Polly Jones" en ik ben blij, dat ik Tnomas Kennedy zijn zoon heb kunnen helpen. »lk denk dat je me aan de politie zult uitleveren Wat Jack Hobson, den zoon van Thomas Kennedy en zooals je zegt, nog wel on schuldig uitleveren, Laat ze naar den duivel loopen." «Maar hoe zit 't met mijn vervolgers?" «Maak je daar niet benauwd over. Je bent dood en visscheuspijs ea alleen mijn zoon alle belang bij heeft om voorspoed over het land te brengen, kan medewerken om er verwoesting te bezorgen. Te Konstantinopel is uit Uskub bericht ontvangen, dat de militaire overheid in de stad krachtige maatregelen genomen heeft om de plaatselijke onlusten te onderdrukken. Te Weenen trekt het de aandacht dat graaf Goluchowski na een onderhoud gehad te hebben met Stanlof, een vertrouweling van vorst Ferdinand, eergisteren naar Boe dapest vertrokken is, hoewel hij daareenige dagen geleden reeds is geweest, en men maakt daaruit op, dat gewichtige buiten iandsche kwsstiën overwogen worden. De Polit. Correspondent meldt, dat de vorst van Bulgarije, die op 't oogenbhk in Hongarije vertoeft, binnenkort naar Sofia vetrekt. De Duitsche Katholiekendag. De eindvergadering van den Duitschen Katholiekendag werd gisteren gehouden. Nadat Freiherr von Hertling had gesproken over de «Katholieken en de wetenschap" en Kommer over «volksopvoeding, hield de voorzittter, dr. Orterer, de slotrede. Daarna spraken HH. EE. de kardinalen Fischer en Ferrari, deze op meesieepende wijze. Deze beide prelaten en 4 bisschoppen gaven gezameiijk hun zegen onder diepe stilte, waarna vol geestdrift het lied Grosser Gott voir danken werd gezongen. De volgende Katholiekendag komt in Regensburg, die van 1905 in Straatsburg bijeen. Uit het Kaapsche Lagerhuis. De politieke toestand in de Kaapkolonie baart ongerustheid onder de gematigde leden van den Atnkaanderbond, die ont stemd zijn over het optreden der leiders, dat een crisis verhaastte, die het spoor- wegontwerp en andere aangelegenheden, Jim, aan 't roer en ik weten, dat je op de schuit bent. En ik wist 't ook niet voor de ponnies wat zachter liepen." «Waar was ik toen je me vondt?" «Wei, toevallig hing er een ketting bui ten boord met een haak. Toen je nu tui melde pakte die haak je kleeren en hield je hoofd net boven water; en toen ik je vond, bracht ik je in de hut. «God zegene je, Jack Hobsou. Waar zyn mijn kleeren Och, daar je toch dood bent en geen menscb er wat aan heeft, heb ik er een goeden steen aan gebonden en ze over boord gegooid. Je kunt wel zoolang een paar spulletjes van mij aantrekken. Over een paar minuten zyn we bij de «Polly Jones" en dan zeil je veilig naar Hamburg; dus spin nu af, hoe kwam je in dat hok «Om 't kort te zeggen, ik heb herrie met mijn vader gehad en kwam in Londen als klerk op een kantoor, dat in alles handelde en alles scheen in den haak. Later bleek het een zwendelzoodje te zijn en de politie rekende ons allen in. Mijn patroons, oplichters eerste klas, zwoeren dat ik mee had gedaan en ik kreeg twee jaar. Zes maanden had ik gezeten, nam toen mijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1