Stads- en Gewestelijk Nieuws. binnenland. betering gekomen, daar het kromme, smalle Achterop een rechte, breede straat is geworden, tot groot genoegen voor de voer lieden, die anders nog al eens met elkander klem zijn gereden en nu ruimschoots elkander kunnen voorbijrijden. De kassier en commissionaris in efïecten J. Stolk te Delft, die vóór ongeveer drie maanden spoorloos verdween en sedert niets meer van zich liet hooren, is weer in Delft teruggekeerd. Inmiddels is de firma Stolk Co., waarvan de teruggekeerde vennoot was, in staat van faillissement verklaard. In de op de kermis te Delft staande schiettent van Vermeulen stonden gister avond eenige kinderen nieuwsgierig de gedrochtelijke mechanismen aan te staren. Dat scheen de kinderen van Vermeulen te hinderenalthans een jongen van V. nam een stuk ijzer om het kleine volkje, zoo noodig krachtdadig te verwijderen. Een dochtertje van den tentbaas, de zes-jarige Coba Vermeulen, greep een geladen geweer, legde aan, trok af en schoot een negen jarige knaap,, die tot de kijklustigen behoorde in het linkeroog. De knaap werd hevig bloedende naar het Ziekenhuis gebracht en zal bijna zeker het oog moeten missen. Met leedwezen zal men vernemen zegt de N. D. Cf. dat de gezondheidstoestand van den heer J. C. van Marken, directeur der gist- en spiritusfabriek alhier, die sedert eenigen tijd te Boppard aan den Rijn ver toeft, zijn vrienden ernstige reden tot bezorgdheid inboezemt. Het gebouw der aardewerkfabriek van de firma Renaud te Delft gaat dezer dagen over in handen der directie der Ned. Gist en Spiritusfabriek. Na afbraak van dit gebouw zal daar worden gesticht een centraal-bureau voor de verschillende fa brieken, ressorteerende onder genoemde directie. Naast dit terrein wordt een haven gemaakt ten dienste der schepen die voor genoemde fabrieken moeten lossen, waardoor zeer zeker een groote verbetering zal ont staan voor de scheepvaart in het kanaal langs den Haagweg. Dat stieren niet te vertrouwen zijn, blijkt weder uit het volgende De landbouwer P. Van Woerden, wonende aan de Oude Lee onder Vrijenban, gewoon in zijn weiland de aldaar vastliggende stier van plaats te doen veranderen, deed zulks ook Dinsdag middag. Het dier scheen dit niet te bevallen en schoot op zijn eigenaar toe met het treurig gevolg, dat hem de buik letter lijk opengereten werd. Op zijn hulpgeroep schoten de huisgenooten toe en brachten den gewonde in de woning, waarna hij naar het gesticht Bethel" alhier werd overgebracht en behandeld. bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling der openbare dronkenschap. Onze regeering stelt voor de afschaffing der Staatsloterij, en wat die loterij weet iedermaar wat is wel een lotery Wan neer een dagblad een lijfrente beloofd aan de weduwe van den eersten abbonné, die in het loopende abonnementskwartaal bij de uitoefening van zijn beroep is verongelukt, dan zal gewis niet ieder aboné zich als speler in een loterij onderneming aanmer ken, En toch is het zoo volgens de hoogste rechtspraak in Duitschland (arrest Reichs- gericht van 27 Februari 1903. Is de Telegraaf goed ingelicht, dan zal de commandant van de Nieuwe Holl&ndsche Waterlinie, generaal-majoor Roelants, alhier, eerlang den militairen dienst met pensioen verlaten. Hof van Arbitrage. Het is nog niet bekend of de Tsaar andere scheidsrechters heeft benoemd in de plaats van de heeren prof. Matzen en Lardy, die hun benoeming tot scheidsrechter in het Hof van Arbitrage ter berechting van het Venezolaansch geschil niet konden aan vaarden. Men verwacht, dat voor het geval dat het scheidsgerecht met mocht kunnen zijn geconstitueerd vóór den eersten September, hiervan bericht zal worden gezonden door den Russischen minister van Buitenlandsche Zaken aan den secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage, met kennisgeving dat de aanvang der zaak voor korten tijd zal worden verdaagd. Tot heden is echter zoodanig bericht niet ontvangen. Senator Pierantoni zal Italië vertegen woordigen bij de scheidsrechtelijke behan deling der Venezoiaansche kwestie in den Haag. Behalve den heer Herbert W. Bowen, rechtsgeleerd raadsman voor Venezuela in het geschil tusschen die Republiek en de mogendheden voor het Arbitragekof is ook te 's Gravenhage aangekomen de beer Mc Veigb, oud-procureur-generaal van de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, oud gezant dier Staten te Konstantinopei en te Rome, die als regeeringsagent zal optreden voor Venezuela. De tweede rechtsgeleerde raadsman voor Venezuela, rechter Penfield, procureur by het staatsdepartement van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, wordt heden in de residentie verwacht. In het Hotel des Indes te 's-Gravenhage zijn aangekomen de heer Chs. R. Deay, privaat-secretaris aan het Staatsdepartement van Washington en i echter Patterson te Washington, die beiden behooren tot de Venezulaansehe commissie voer de eerst daags te behandelen arbitrage-kwestie. waarbij hun onderscheidene districten belang hebben, dreigt te doen stranden. In de wetgevende vergadering stelde Sprigg gisteren de tweede leziüg voor. Sauer stelde voor de beraadslagingen te schorsen, teneinde het Huis gelegenheid te geven om kenbaar te maken of hij het spoorwegontwerp nog in deze zitting wenscht aangenomen te zien. De verdaging werd goedgekeurd met 38 tegen 33 stemmen Sprigg stelde daarom voor de zitting te verdagen, wat zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Amerikaansche vice-consul vermoord. De Londensche bladen behelzen een telegram uit Washington, dat Leishmann, de Amerikaansche gezant in Turkije, zijne regeering heeft geseind, dat de Ameri kaansche vice consul te Beiroet (Klein Azië) is vermoord. Volgens nader bericht is de vice-consul Zondag 11. vermoord. De Vereenigde Staten zullen een gestrenge bestralfing der schuldigen eischen. Indien Turkije geen voidoeoing geeft, zal het Amerikaansch eskader in de Europeesche wateren naar Beiroet stevenen. Een komplot tegen vorst Ferdinand. In de diplomatieke kringen te Athene wordt beweerd, dat markies De Rode, een Franschman, vriend van Peter I van Servië, na vernomen te hebben, dat Ferdinand van Bulgarije het slachtoffer zou worden van eene militaire samenzwering, zooals in Servie, bij koning Peter er op aandrong, dat deze vorst Ferdinand hiervan zou verwittigen, maar de Koning weigerde om politieke redenen. De markies De Rode, hierover veront waardigd, diende toen zijn ontslag in als hofmaarschalk en ging zelf naar vorst Ferdinand om hem van alles op de hoogte te stellen. Tengevolge hiervan zou Ferdi nand naar zyn land terugkeeren. De groote brand te Boedapest. Vreeselijk is de aanblik van het huis dat te Boedapest verbrandde. Maar men kan nog geen onderzoek instellen, daar het geheeie gebouw dreigt in te storten. Keizer Frans Jozef heeft zelf een bezoek aan de plaats gebracht, de gewonden toegesproken en een gestreng onderzoek naar oorzaken en schuld gelast. Het Humbert-proees. De Figaro weet te vertellen, dat de vader van den in het Humbert-proees genoemden Regnier, die 13 Februari 1896 in Cannes stierf, aan den Belgischen staat zijnvermogen heeft nagelaten. Onder de tot deze nala tenschap behoorende te innen schulden banoorde ook een wissel tot een bedrag van 1 millioen frs., geteekend door de eenteneden Humbert en Maria Daurignac. kans waar en de rest weet ge." De schipper ging naar een kastje, nam er een zakje uit en telde 20 pond op tafel. Ik geloof je. Hier heb je wat om den eer sten tijd van in Hamburg te leven. En we zuilen zien, wat we voor je doen kunnen". Na een hartelijk afscheid, stond de voor malige gevangene op 't dek der »Polly Jonnes" en den volgenden morgen was hij Engeland uit. Jack Hobson giog naar den ouden Kennedy en met hulp van een detective werd alles uitgesnuffeld. Een gesprek met een der gevangenen bewees, dat John Kennedy, die vermoed werd dood te zijn, geheel onschuldig was. Toen werd de wetsmachine in beweging gebracht en een maand later kreeg de zoogenaamde doode gratie voor een misdaad, aie ny niet bedreven had. Maar eind goed, al goed, en de gebeurte nissen der laatste maanden waren als een sombere droom voor John Kennedy. En Jack Hobson is in plaats van voor een Kwart nu geheel eigenaar van Polly Jones" en uij verklaart, dat die nu eigenljjk moet (toeten xOulsnapt." Van Moresnet. De Berlinsche Korrespondenz schrijft, dat voor de sluiting der te AUenberg in het onzijdige district Moresnet opgerichte speelbank reeds van den kant van Pruisen vereischte stappen zijn gedaan. Het valt te hopen, dat deze ondanks den eigenaar- digen rechtstoestand in neutraal Moresnet weldra het gewenschte gevolg zullen hebben, te meer wijl de Belgische regee ring hetzelfde belang bij een spoedige verdwijning van de speelbank hebben moet. De door verscheiden bladen gedane mededeeling, volgens welke ten slotte de regeling van de politieke onder hoor igheid van neutraal Moresnet zou tot stand komen op den grondslag, dat het geheeie gebied met zijn inwoners aan België komt en Pruisen van het prijs geven zijner aan spraken een geëvenredigde som gelds krygt, is volkomen onjuist. Staking van grondwerkers. Volgens draadbericht uit Werwick hebben een 60-tal losse grondwerkers van den Belgischen Staatsspoorweg het werk ge staakt. Zy verlangen meer loon. De stakers trokken naar de gemeenteplaats en verklaarden, dat zij het werk niet zouden hervatten. Schiedam, 28 Augustus 1903. De Vereeniging tegen Bedelary zal een algemeene vergadering houden op Dinsdag 1 September e.k., 's avonds 8 uur, in het Volkshuis (bovenzaal) Lange Haven no. 131. Agenda: Verslag over 1901 en 1902. Rekening over 1901 en 1902, Verkiezing bestuursleden, voorstel bestemming kassaldo. Vannacht werd door een burger een paard aan de politiewacht aan de Hoofd straat gebracht, dat hij aan de Hoofdbrug onbeheerd vond loopen. Het paard is aan den eigenaar terugge geven. Vanmorgen brak in de Gerrit Ver boon- straat van een spoeiingwagen de spaak van het wiel, waardoor de wagen kantelde. Ongelukken hadden niet plaats, terwijl er bijna geen spoeling verloren ging. Een uit de Congo teruggekeerd passagier berichtte, dat te Banana in het begin van de maand Augustus feesten plaats hadden ter eere van het 25-jarig verblijf van den heer Van der Most als Nederiandsch consul- generaal in Afrika. Talrijke ambtenaren van den onafhanke- lijken Congostaat woonden officieel de verschillende plechtigheden bij. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal te Vlaardingen een matinee plaats hebben door de harmonie- vereeniging aConcordia" en een concert door het oud-muziekkorps der dd. Schutterij, kapelmeester de heer L. P. Gaillard. Beide uitvoeringen zullen op een boot in de haven plaats hebben. Door de kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente te Vlaardingen is bij den gemeen teraad een verzoek ingediend om grond in erfpacht voor het bouwen van een tweede kerk voor die gemeente aan den Binnen singel, lang 40 a 50 en diep 60 M. By gelegenheid der groote nationale betooging voor algemeen kiesrecht te Rotter dam op het Schuttersveld, die 13 Sept. plaats heeft, zal na de meeting een optocht gehouden worden. De weg, dien de stoet volgen zal, wordt in overleg met de autori teiten vastgesteld en later gepubliceerd. Nu door het gemeentebestuur van Over- schie de oude woonhuizen en loodsen in het Achterom zijn onteigend en die oude gebouwen zyn afgebroken en veranderd in een openbare staat, is er een groote ver- A. s. Maandag, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, wordt ten paleize het Loo een gala-maaltijd gegeven. Behalve de leden der Huizen van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. den Prins, zyn tot dit diner genoodigd: de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaalde Ministers, Hoofden der Departementen, uitgezonderd de Minister van Buitenlandsche Zaken, die, zooals gemeld, op dien dag een feestmaal aan de gezanten aanbiedtvoorts zijn gevraagd de vice president van den Raad van State, de directeur van Hr. Ms. Kabinet, en de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. He stafmuziek van 5e reg. inf. uit Amersfoort zal zich gedurende het diner doen hooren. In bijvoegsels tot St. Ct. no 201 worden medegedeeld de opgaven over het tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1902. be doeld in art. 12 der wet van 28 Juni 1881 Staatsblad no. 97), houdenden wettelyke Landverhuizing in 1902. Uit de aan de verslagen van de com- missiën van toezicht over den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Amsterdam en te Rotterdam omtrent de werkzaamheden in 1902 door de Staats courant ontleende mededeelingen blijkt, dat van Amsterdam in 1902 slechts weinig landverhuizers vertrokken, nl. 231 recht: streeks van Amsterdam en 46 over vreemde havens, tegen in het geheel 1404 in 1901. Uit Rotterdam daarentegen was in het aantal vertrokken landverhuizers een groote toeneming te constateeren45.535 ver trokken in 1902, tegen 32,905 in 1901. Van deze 45.535, zijnde het maximum tot nog toe bereikt, vertrokken direct van Rotterdam 28,304, tegen 22,300 in 1901, en over vreemde havens 17,231, tegen 10,605 In 1901. Uit Harlingen vertrokken in 1902 over vreemde havens 74 landver huizers, tegen 34 in 1901. Van alle landverhuizers, die uit de 3 genoemde havens vertrokken, waren slechts 231 voor Suriname en 3 voor Zuid-Afrika, alle anderen voor Noord-Amerika bestemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2