Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 30 Augustus 1903. No. 7687. TWEEDE BLAD algemeen overzicht. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. --- -- 4 i PBUS TAS DIT BLAD» Schiedam per 3 maanden per post door geheel Nederland Afconderlyke Nummers f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADV ERTENTlflt Van 16 regels Elke gewone regel meer- 0.1# Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 29 Augustus 1903. De opstand in Turkije. De treinaanslag, waarbij zes menschen het leven verloren en een achttiental werden gekwetst, is nog steeds het groote feit van den dag, waarvan de bijzonderheden eerst thans volledig bekend worden. Naar de Koln. Zeit. verneemt, is het niet de Orientexpres geweest, maar de conventietrein, die bij Koelelu Boergas opgeblazen is. De conventie-trein, dankt *tjn naam aan een overeenkomst tusschen Oostenrijk-Hongarije, Servië, Bulgarije en de Oostersche spoorwegen, welke het verkeer tusschen de verschillende landen van het Balkan-schiereiland regelt. In tegenstelling met de Orient-expres heelt deze conventietrein wagens eerste, tweede en derde klasse. De wagens van den <M>nventietrein komen niet buiten de landsgrenzen, op éen rijtuig na, dat tot Boedapest doorloopt. Dit rijtuig van Boedapest naar Konstan- tinopel, was volgens de Neue Freie Presse geheel bezet, toen de aanslag werd gepleegd. De Zeit, verneemt uit Sofia, dat er, onderweg waarschynlijk komitadsji's in den conventietrein plaats hebben genomen, en dat deze den aanslag hebben uitgevoerd. Een der misdadigers is volgens een bericht >an de Petit Bleureeds gepakt. De anderen zijn echter bekend en men zal ze vervolgen. De aanslag op den cenventietrein is, volgens een nader bericht uit Constantinopel, Koeleii Boergas geschied, terwijl de trein daar stilstond. Drie rijtuigen werden vernield en zes personen gedood, onder wie twee Turksche vrouwen. Van de gekwetsten hebben er vijf zware verwon dingen gekregen. De gewonden, een deel der overige reizigers en de post werden toet den Orient-Express, die in plaats van s morgens pas 's middags te Constantinopel aankwam, vervoerd. De overige reizigers kwamen met den gewonen trein aan, die in den dienst tusschen Adrianopel en Constantinopel voorziet. Volgens een Havas-bericht zyn een keukenwagen een derde-klas rijtuig door de ontploffing vernield. Een kok, twee Turksche vrouwen, een student en een kind moeten gedood, en o.a, drie mannen van het treinpersoneel gekwetst zijn. Dij de aankomst van den expresstrein waren aan het station Sirkidzjt veel Turken 8aamgestroomd, maar de orde werd niet verstoord. Volgens den te Londen openbaar ge staakte tekst der voorstellen, die het Mace donische comité aan den Sultan en ook aan de Europeesohe regeeringen heeft voorge- iegd, verlangt het comité, dat Macedonië ender een Europeesch bestuur zal komen waarin vertegenwoordigers der bevolking zitting hebben, en voorts dat Macedonië door internationale troepen bezet zal worden gehouden. De Grieksche Macedoniërs die te Athene woneD, hebben een memorandum tegen de Bulgaren opgesteld en dit stuk gezonden aan de regeering en aan de buitenlandsche ambassadeurs. Te Patras is dezer dagen een betooging ten gunste van Macedonië gehouden. Dat is echter geenszins in den smaak gevallen van de regeering men weet, dat Ralli er op gesteld is, goede vrienden te blijven met de Porte en hy de Grieken en de Turken in Macedonië tegenwoordig door hetzelfde gevaar bedreigd dacht en de premier moet reeds te kennen hebben ge geven, dat hij den monarch van Patras dadelijk zal afzetten, ais hem blijkt, dat deze geestelijke bij de beiooging betrokken is. Een uit Constantinopel aan de dagbladen, gezonden telegram zegt, dat de opstand zich snel uitbreidt in het walajet Uskub. Te Kojale hebben vier dagen geleden de opstandelingen en de regelmatige troepen gedurende 11 uren met elkaar gevochten, waarbij vele dooden en gekwetsten vielen. Het gerucht loopt, dat de geregelde troepen en oasj-bazoeks Kajoe binnentrokken en de bevolking aan verschrikkelijke folterin gen onderwerpen. In het distnct| Uskub heerscht schrik en ontsteltenis. Volgens draadbericht uit Constantinopel hebben den 25n dezer de Bulgaren Neveska aangetast, waar een garnizoen van 240 soldaten lag. De Bulgaren doodden 200 man en wierpen rondom de stad aan den wallen verschansingen op. Er zijn zeven bataljons bij Neveska aangekomen en met het be schieten van die versterkingen begonnen. De Russische gezant Zinotjef heeft Woens dag weer voor het eerst sedert den moord op Rostkofski een bezoek gebracht aan den grootvizier van het ministerie van buiten landsche zaken. Het heet dat Rusland en Oostenrijk- Hongarije de terugroeping hebben verlangd van Hilmi-pasja, den inspecteur-generaal der hervormingen. Maar de Sultan wil daar niet van weten, want hij vermoedt, dat daarmede beoogd wordt de noodzakelijkheid der benoeming van een christen-gouverneur in 't licht te stellen, De correspondent van de Times te Sofia verneemt, dat het maar weinig gescheeld heeft of er had Maandag te Uskub een algemeenen christenmoord plaats gehad Een Turk had eeojouderen Turk in een kroeg vermoord, toen ontstond er een paniek en het gerucht liep, dat de Christenen in op stand waren gekomen. Gelukkig kwam de Wali tusschen beiden hy slaagde er in, de menschen tot rust te brengen en een aan val op de christenen te voorkomen. Men zal zich herinneren, dat een geruststellend telegram uit Uskub het bericht van deze troebelen reeds vooruitgeloopen heeft.; Naar de Frankf. Ztg. uit Constantinopel verneemt, wordt de benoeming van maar schalk Ibrahim-pacha, bevelhebber van de negende divisie te Seres tot opperbevelheb ber der troepen in Macedonië, elk oogen- blik- verwacht. Ibrahim is een man van de daad en een vriend van beslist optreden. Amerikaansche vice-consul niet vermoord. Het bericht van den moord op den Amerikaanschen vice-consui teKonstantinopel blijkt op een vergissing te berusten. Door een vergissing in een telegraafcode- cijfer is gisteren gemeld zoo seint Reuter uit Konstantinopel dat de vice- consul der Vereenigde Staten te Beiroet Zondag vermoord was. Dit is niet zoo. Wel is er een moordaanslag op dien vice-consul gepleegd, door een onbekend gebleven persoon, die een schot loste, waarbij den kogel zeer dicht aan den vice-consul voorbij ging. De wali van Beiroet bracht den vice- consul een bezoek, betuigde hem leedwezen, en gelastte het nemen van maatregelen om den schuldige op te sporen, Men verzekert te Washington, dat als Turkije niet onverwijld voldoet aan de door Amerika gesteide eischen, aan het smaldeel zal worden gelast een of twee havens te nemen en deze bezetting te houden tot dat aan de eischen voldaan is. In dat geval zal de Amerikaansche gezant heengaan en de Engelsphe ambassade belast zijn met het waarnemen der zaken. Volgens draadbericht uit Nizza is het Amerikaansche smaldeel gisteren-ochtend 8 uur vertrokken van Ville Franche met Genua als bestemming, van waar het waarschijulyk heden avond naar Beiroet zal stevenen. Veertig Turksche officieren en een aantal burgerlijke ambtenaren beschuldigd deelgenomen te hebben aan uitspattingen te Kroesjevo, zijn naar Konstantinopel ontboden om zich te verantwoorden. Reuter seint, dat er onder het garnizoen van Saloniki gisting heerscht. De Haven, aldaar onder de wapens geroepen, gedragen zich als basji-bazoekszij maken zich dagelijks schuldig aan diefstallen. Te Weenen loopt het gerucht dat een verbond tusschen Turkije en Griekenland ophanden is. In geval van oorlog zouden de vereenigde troepen gesteld worden onder het opperbevel van een Turkschen generaal, terwijl de vloten onder een Grieksche n admiraal komen. De Amerikaansche vice consul te Beiroet, moet Magelssen heeten, van Hollandsche afkomst, en in Minnesota geboren zijn zijn vader was predikant. Enkele uren voordat het telegram van den Amerikaanschen gezant te Constanti nopel, Leishman, te Washington aankwam ontving het ministerie aldaar bericht uit Boston, dat er een poging tot brandstichtin g was gedaan in het Euphrates-college. Het bestuur der Amerikaansche zending vreest, dat het leven van de 1500 Amerikanen in Turkije in gevaar verkeert. Een oordeel over Pans Pius X. Louis Olivi, een professor van naam in de rechtsgeleerdheid aan de Universiteit van Modena, behoort tot de persoonlijke vrienden van Paus Pius X. Hij kent dezen sinds 1864. toen de abdé Sarto de zielen- zorg uitoefende in een plattelandgemeente. »Ik heb hem toen", aldus verhaalt hij, sTreviso een feestpredikatie hooren houden over den H. Antonius van Padua, en zijn woord wekte in mijn jeugdige ziel de eerste geestdrift. Later trof mij bijzonder een andere predikatie van hem, over het H. Hart. Ook herinner ik mij, verscheiden zijner vastenpredikaties te hebben bijge woond. Hij was de geachte redenaar bij allen. Hij zette zijn onderwerp duidelijk uiteen, ontwikkelde fijn en in keurigen vorm zijn bewijzen, de aandacht boeiend, het gemoed treffend, den geest overtuigend. Op den kansel scheen hij als een heilige, die geïnspireerd was. »Wij spraken dikwijls met elkaar. Ik herinner mij nog goed, hoeveel bekommer nis hem zijn benoeming tot bisschop veroorzaakte. Ik ken hem als een oprecht- bescheiden man. streng en onverzettelijk, wat de geloofsleer betreft, maar daarbuiten altijd bereid, om uw inzicht en uw beter oordeel in deze of gene zaak recht te doen wedervarentegen allen, tegenstanders zoowel als vrienden, vervuld van groote beminnelijkheid, een man, zooals Sint- Paulus dien verlangt in zijn brieven. Alleen zijn tegenwoordigheid dwong eerbied voor hem at, en was als een aansporing om goed te doen. Over den strijd, die de maatschappij verontrust' sprak hij met blijmoeiligen ernst. Zijn wetenschap was geadeld door zijn hooge deugd en door zijn liefde tot den naaste. Zijn hart is eenvoudig en rem als dat van een kind J Het spreekt uit al zijn woorden en uit geheel zijn wezen." De Kerkvervolging in Frankrijk. Gisteren-ochtend zijn te Sables d' Olonne de paters Redemptoristen uit hun klooster verdreven door de militaire macht. Er was een groote menigte op de been, die »Leve het leger! Leve de paters 1" riep. Uit het klooster en den tuin werd op de indringers, die de deuren rammeiden en over de muren klommen, door leeken geworpen met dak pannen en steenen. De paters verschansten zich op het dak, doch werden genoodzaakt eraf te komen, toen de pompiers de brand slang erop rjchtte. Eenige personen werden gearresteerd. Spoorwegramp, Bij Udine (Noord-Italië) had gisteren een botsing plaats tusschen een trein, die militairen vervoerde en een goederentrein. Er werden 9 personen, onder wie een kapitein, gedood en 45 gewond. Zij werden naar Udine overgebracht. Men gelooft, dat er in 't geheel 80 gewonden zyn. NIEUWE SDU E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5