Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R. K. Volksbond. President Roosevelt heeft zijn blijdschap betuigd, dat Magelsen er zoo goed is afgekomen, maar zal geenerlei wijziging brengen in de bevelen aan het eskader, dat toch naar Beiroet gaat. Minister Hay is naar Washington gegaan in plaats van naar zijn zomerverblijf in New-Hampshire; dit bewijst, dat hij den toestand ernstig opvat. Uit Rome. Paus Pius X is, volgens den correspondent van de Iranpais, lijdende aan eene ont steking van den voet. Z. H, kon Vrijdag zijne dageltjksche wandeling in de tuinen van het Vaticaan niet maken. Donderdag-ochtend heeft Z. H. de Paus den kardinaalshoed overhandigd aan Zijne Eminentie Herrora y Espinosa. Deze is weder geheel hersteld en vertrekt weldra naar Spanje. Graaf Camillo Pecci, commandant van de Palatijnsche garde, heeft van den H. Vader een schrijven van dankbetuiging ontvangen voor de diensten door dit korps bewezen gedurende de ziekte en na het overlijden van Paus Leo XIII alsmede bij de kroning. De Paus stelde 3000 frank ter beschikking van den graaf, om ze onder de garden te verdeeien. De H. Vader heeft een buitengewoon bewijs willen geven van zijn sympathie en achting voor het Iersche volk. Nadat Z. H. dezer dagen den leider der Iersche partij in het Parlement in bijzondere audiëntie ontvangen had, dicteerde de Paus aan mgr. Merry del Val een brief die in de Engelsche bladen met groote belangstelling is afge drukt. Dat overigens de H. Vader nog niet gewend is aan de hooge plaats, waarop de Voorzienigheid hem zoo onverwacht bracht, doet hjj duidelijk blijken. Tot een journalist zeide Z. H. dezer dagen»Ziet ge, ik was gewoon, eiken dag de couranten door te zien, maar in deze laatsten tijd heb ik my geheel van deze soort lectuur onthouden of door overmatige bezigheden of door vrees voor zooveel oor- deelen en zooveel profetiën aangaande mijn Pausschap. Het eerste dat ik thans te doen heb, is mijn gedachten te verzamelen. De H. Vader wint, overal, zelfs bij ieder zyner audiënties, inlichting in over het geen zijn blik kan verruimen. Hij wil blijkbaar, voordat by het schip der kerk in volle zee stuurt, nauwkeurig de branding van den huidigen tijd verkennen. Te Mestre, dicht bij Venetië, woont een oud aartspriester, geboortig uit Riese en die Pius X als kind zeer goed gekend heeft. Dezer dagen ontving hij het portret van den H. Vader met het volgende door Pius eigenhandig geschrevene »De Paus denkt aan u nog met veel sympathie en schenkt u zijn zegen". De zuster» van Z. H., die tot dusverre nog te Venetië wonen, zullen zich weldra naar Rome begeven, om daar haar intrek te nemen in eene woning, gelegen in de nabijheid van het Vaticaan. Kardinaal Rampolia is dezer dagen aan een ernstig gevaar ontsnapt. In de Vierden- Septemberstraat sloegen de paarden van zijn rijtuig op hol. Toegeschoten politie agenten slaagden erin de dieren tot staan te brengen, zoodat de kardinaal kon uit stappen. Frankrijk en Duitschland. Het Berl. Tageblatt is zeer ingenomen met de gift van president Loubet voor de slachtoffers van de overstrooming in Silezië. Het blad schrijft naar aanleiding daarvan. 9 Met buitengewone voldoening nemen wij kennis van dit teeken van vriendschappelijke gevoelens van den president. Opnieuw wordt bewezen, dat de Vogezen geen scheidsmuur meer vormen, waar het gaat om werkelijke menscheoliefde. Het is president Loubet gelukt de intieme betrek kingen, welke ontstaan zijn tusschen Frankrijk en Duitschland door wetenschap en beschaving, te versterken door een nieuwen vasten band van sympathie." Tram op Curasao. El Impartial maakt melding van het gerucht (waarvau het blad goopt, dat het waar zij), dat Curagio een electrische tram zal krijgen. Onderhandelingen daarover moeten gaande zijn. Schiedam, 31 Augustus 19Ü3. afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering der Schiedamache Bondsaideeling, gisteren-middag in;,.Musis'' gehouden, was vrij druk bezocht. Koninginnedag. Da nationale driekleur, wapperend van torentrans en molenkap, van de scbepen in onze havens en uit de huizen van vele ingezetenen, verkondigt ons heden weder den heuglijken geboortedag van H. M. Koningin Wilhelmina, die heden voor de 23ste maal verjaart. Met blijde opgewektheid wordt in Schie dams veste, waar de Oranjeliefde zoo traditioneel is, deze heuglijke gedenkdag gevierd. Reeds vroeg in den avond zag men gisteren hier en daar een enkele vlag en toen heden-ochtend de koraalmuziek werd gehoord, golfde reeds alom de nationale driekleur door den hevigen wind fel be wogen. Heerlijk, plechtstatig klonk in het vroege morgenuur de stichtende koraalmuziek van het bordes van het raadhuis. Om acht ure stond Verhailen's wakkere schaar daartoe gereed, bespied door tal van belangstellenden, die zich op de Markt en in de aangrenzende straten verzameld hadden. De dankbare, godsdienstige stemming, die op dezen hoogen dag velen onzer be zielt en zich ook uitte in het Te Deum, dat gisteren in de katholieke kerken werd gezongen en in de buitengewone godsdienst oefening, die heden-ochtend in de Groote Kerk gehouden werd, werd zeker door de schoone uitvoering van de treffende koraalmuziek 't best vertolkt. Nadat in de ochtenduren het carillon zijne opwekkende tonen had doen hooren, rukte omstreeks 1 ure de Schutterij uit om de gebruikelijke inspectie te houden. De inspectie door den majoor commandant, den heerG., Visser Bid., over de dd. Schutterij in het Exercitieveld gehouden, werd door kapitein Meijer ais gewoonlijk gecom mandeerd. Nadat met het gebruikelijk defié de inspectie teneinde was geloopen, deed de opgewekte stemming, die zij in de stad had verhoogd, zich verder door den dag kennen o. a. door de vroolijke zangen der spes patriae, die weder op hare eigenaardige wijze den nationalen gedenkdag viert. Heden-namiddag 5 ure wordt verder tot besluit van den feestdag in de Plantsge door de stafmuziek der dd. Schutterij eene uitvoering gegeven, die zeker weer tal van belangstellenden zal trekken. Koninklijke Onderscheiding. Onder hen, wien ter gelegenheid van den nationalen gedenkdag koninklijke onder scheidingen ten deel vielen, vinden wjj met veel genoegen vermeld onzen stadgenoot, den" heer J. C. Sander, die tot ridder in de orde van Oranje Nassau werd benoemd Schiedams afgevaardigde ter Tweede Kamer, mr. O. J. H. graai van Limburg Stirum, wien het ridderkruis van den Ned. Leeuw ten deel viel onzen oud-stadgenoot, den zeereerw. pater C. W. J. Wenneker S. J., waarnemend pastoor te Batavia, die tot officier in de orde van Oranje Nassau werd benoemd. Gouden Jubilé. Heden herdenkt de heer W. van der SmaD, geneesheer alhier, den dag waarop hij voor vijftig jaren de bevoegdheid tot het uitoefen der geheele geneeskundige praktijk verkreeg. Nadat de heer Van der Sman, die zijne opleiding aan de Klinische school te Rot terdam genoot,in April 1853 voor de genees- en heelkunde was gepromoveerd, deed hij den 31 n Aug. d. a. v. het laatste examen (verlos kunde), zoodat hij nu voor de geheele praktijk als plattelandsgeneesheer bevoegd wa3. Na de wetswijziging in 1865, waarbij volgens Thorbecke's begripen voor eenheid van stand ook eenheid van bevoegheid werd verleend, verkregen de geneesheeren ten plattelande ook de bevoegheid in de steden te practiseeren. Vanaf 1 Novenber 1853 dagteekent 's heeren Van der Sman's ves tiging te dezer stede, waar tailoozen in den loop eener halve eeuw hem ais een nauwgezet en volijverig geneesheer leerden kennen. Nog op zijn gevorderden leeftijd vervult hij zijne praktijk met de meeste opgewektheid. Het was dus wel te verwachten, dat hem op dezen dag de veelzijdige deelneming in zyn gouden jubilé op vereerende wijze zou blij ken. In de receptie-uren verschenen achter eenvolgens ten huize van den gouden jubi laris het bestuur der St. Willibrordus- Stichting, het R. K. Par. Armbestuur, afge vaardigden vau den raad der conferentiën van de St. Vincentius-Vereemging te dezer stede en van de conferentie van O. L. Vrouw van den A. H. Rozenkrans, waartoe de jubilaris behoort, met tal van eerw. heeren geestelijken, eerw. broeders en particulieren, die allen de volijverige werk zaamheid van den geneesheer Van der Sman van verre of meer nabij mochten gadeslaan. Ook in stoffelijke huldeblijken werd hem de waardeerende deelneming aan zyn feest betuigd. Omstreeks half drie kwam daarna eene deputatie van den Geneeskundigen Kring. By monde van haren voorzitter, dr. J. Voogt, te Viaardingen, erkende zjj de veelzijdige verdiensten van den jubilaris, ook als lid van den Kring, en bood hem als een tast baar bewijs van aller sympathie in sierlyke eikenkleurige lysten een paar etsen, resp. naar Landschap van Maris en Schaapjes van Mauve, met den wensch dat hij aan den avond des levens dankbaar op de volbrachte taak in het verleden zou mogen terugzien. Mèt zijne ambtsbroeders wenschen zeker velen, die het voorrecht hebben hem te kennen, den jubilaris nog tal van gelukkige jaren als een waardig besluit van een nuttig, welbesteed leven. Wy vestigen de aandacht op achterstaande advertentie waarin weer net gebruikelijk, concert door Schiedams Mannenkoor »Orpheus" (met het Rotterdamsch Schut terijmuziekkorps) in den Officierentuin ter gelegenheid van Koninginne-verjaardag te geven, tegen aanst. Woensdag wordt aan- gekondigd. Met de leden van ïOrpheus" zullen zeker de Tuinleden m groote getale van deze gelegenheid gebruik maken. Zaterdag-namiddag sloeg de 25 jarige J. H. N., wonende Bieekerstraat, bjj een zijner buren een ruit stuk en, op hem zijne woede niet kunnende koelen, sloeg hy daarna in eigen huis al de meubelen stuk, waarbij hij sicu aan den rechterarm zoo verwondde, dat hij aan het politiebureau gebracht, door een dokter moest worden verbonden. De alhier wonende H. V. d. K., die meermalen aan toevallen Ijjdt en in dien f Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed had geopend en de notulen waren gelezen en goedgekeurd, was het woord aau den geestelijk adviseur, den vrel- eerw. heer kapelaan A. G. van den Berg. Moest hij in de vorige vergadering een woord van hulde brengen aan den onsterfelijken hoogvereerden Pans Leo XIII, dien allen met kinderlijke liefde be minden was toen de droefheid algemeen over de gsheele katholieke wereld; enkele dagen daarna onder vonden wij toch weer de waarheid van het onsterfelijk woord van Christns, de Eeuwige Waarheid „gij hebt nu wel droefheid, maar uw droefheid zal in vreugde verkeerd worden." Hoe groot toch de droefheid was over het verscheiden van den grooten Leo XIII, zij werd toch in vreugde veranderd, toen wij 't mochten hooren Habcmus Pontijicemwij hebben een nieuwen Paus: kardinaal Sarto is tot Paus gekozen en heeft den naam aangenomen van Pins X. God ia wonderbaar ia het bestuur Zijuer Kerk: eeuwenlang heeft zij alle stormen getrotseerd, alle aanvallen verduurd, alle vijanden hebben zich te pletter geloopen tegen de Rots, waarop Christus Zijne Kerk heeft gebouwd, hoe die vijanden zich hebben ge splitst, hoe onwettige staatsinmenging getracht heeft zich te doen gelden, toch hebben zij niet kunnen verhinderen, dat in Petrus'verren opvolger, Pius X, de Kerk weer een zichtbaar opperhoofd kreeg en het woord des Heereu te meer werd bewaarheid. - God is wonderbaar in het bestuur Zijner Kerk. In dezen tijd van zucht naar grootheid, van jacht naar rijk dommen en schatten, waarin de wereldling dikwijls nog in hooge afkomst en edele voorvaderen de groot heid zoekt, ve. heit God dezen man, genomen nit het volk, van geringe afkomst, en stelt hem op den hoogsten troon der wereld, waar hij regeert en ge biedt over millioenen onderdanen, doet hij vorsten en grooten lnisteren naar dezen man nit het volk, aldus tooueud, dat de ware grootheid vertegenwoordigd ia in hem, dieu Hij uitverkiest. Met moed eu vertrouwen gaan wij de toekomst te gemoet, want al zfjn wij ook geen oogenblik bevreesd dat God iemand zon uitverkiezen, die onmachtig zou zijn de Kerk te bestnren; toch ia die moed en ver trouwen gegrondvest op het verleden van dezen Paus, die zeker ook als opperpriester zijn liefde voor den werkman zal toonen, waar hij in zfj n vorig leven reeds zoo'n groot en krachtig aandeel genomen heeft aan de katholieke actie en de oplossing der sociale kwestie. Met moed en vertrouwen gaan wij dus de toekomst tegemoet en nit de volheid deB harten rijst voor den waardigen opvolger vau den grooten Leo de oprechte wansch en de innige bede: Bewaar, Heer, dien Opper priester large jaren voor Uwe Kerk, geef vele geluk kige regeeringsjaren aan onzen Paus Piua X Dave rend applaus). Aan dit huidewoord moest apr. verbinden een woord van hulde eu eerbied voor Hair, die wij hoog achten en beminnen, onze geërbiedigde Koningin Wil- helmina, wier verjaardag wij morgen vieren. Beren wij in den Paus het geestelijk gezag, in de Koningin eerbiedigen wij de tijdelijke macht. Schenken wij onzen tronw en lieide aan den Paus, ook aan onze Koningin Wilhemina zij die trouw en liefde verzekerd. En waar men zou willen beweren, dat ons vaderland is over de bergen, getuigen wij, dat wij in liefde voor Vaderland en Koningin voor niemand wenschen ouder te doen. Wij scharen ons om den troon van onze Koningin Wilhelmina, overtuigd dat wij. Katholieken, die het gezag hooghouden, daar op de eerste plaats behooren. Eindigend besloot spr. met een krachtig leve onze Paus, leve koningin Wilhelmina, dat geest driftvolle instemming vond. .Namens de Bondsleden sloot de Voorzitter, den eerw. adviseur dankend, zich aan bij dit woord van eerbiedige hulde aau onzen H. Vader Paus Pius X en H. M. onze Koningin Wilhelmina. De Bondsleden weten het maar al te goed, dat hoe jeugdig Hare Majesteit ook is, zij als eeue ware moeder al hare onderdanen bemint en dat dezen daarvan overtuigd zyn, getuigt de geestdriftige ontvangst, die Haar aloia ia den Lande, waar zij zich vertoond, ten deel valt. Verder de beste wenschen uitesd voor Hare Majesteit en haar eene langdurige, gelukkige regeering toewen- schend, uitte spr. den wensch dat de eerw. adviseur nog lang getuige zou zijn van de liefde die de Bonds leden Paus en Koningin toedragen, (Applaus). Daarna had de Voorzitter nog eenige mededeelingen te doen. Sinds de iaatste vergadering zijn een tweetal nieuwe leden tot den Bond toegetreden, spr. uitte den wensch dat de afdeeling steeds in ledental zou voor uitgaan. Verder deelde de pres. nog mede, dat in den laatsten tijd in den kring der Bondsbroeders een aan tal familiefeesten zjjn gevierd. De beste wenschen voor allen uitsprekend, herdacht hij in 't bijzonder het zilveren huwelijksfeet, dat het bestunrslid, de heer Th. Groenendaal, de volgende week hoopt te vieren. Vervolgens gaf hij het woord den heer Panlssen, die als een der verifieurs voor rekening en verantwoording van den penningmeester, in diens tegenwoordigheid thans hulde bracht voor de zeer nauwkeurige, accurate boek houding, den wensch nitsprekend dat „onze schoone katholieke Bond" den heer Brederiks nog lang als zoodanig mag behouden. Verder verklaarde deze spre ker zich nog sterk voor ondersteuning voor heu die te Bergeijk tot staken genoopt werden, waarvoor de heer Hilhuizen hem dank zegde, de stakera in aller sympathie aanbevelend. Verder deed de Voorzitter eenige mededeelingen in verband met de opening van den toeken- en rekea- cnrsus en het Vakcongres, waarbij de heer Van Hees als afgevaardigde van de Kistenmakersafdeeling zon optreden, terwijl men omtrent den afgevaardigde der timmerlieden nog geen besluit had genomen. Verder wijzend op de vereeuiging die hier voor het stichten van arbeiderswoningen is opgericht, deelde hij mede, dat men daaraan tot garing bedrag deel zon kunnen nemen en dat bij den bouw van werkliedenwoningen aan leden der Vereeuiging de voorkeur tot bewoning zou worden gegeven. Daarna kreeg nog het woord de heer Vau Gerven, die^in betrekking tot de staking te Bergeijk aan den betrokken Bondsadviseur, den eerw. heer Van Erp, hulde bracht cn een pleidooi hield om alsnog iets uit de kas der Bondsafdeeling voor de stakers af te staan. Terwijl de Voorzitter zich met het eerste gedeelte van sprekers betoog geheel vereeuigde, beantwoordde de heer Prederiks hem omtrent het financieel gedeelte, opmerkende, dat waar de Bondskas nog niet geheel aan hare verplichtingen kan voldoen, zij het onder steunen der stakers te Bergeijk aan de broederlijke liefde moet overlaten. Het bedrag aan het eind der vergadering voor de werklieden te Bergeijk gecollecteerd, is f6.671/,. Ten slotte verontschuldigde de Voorzitter zich nog over het ontbreken van muziek bij deze vergadering. Zag hij zich teleurgesteld in zijne verwachting, dat de tooneelafdeeling dit gemis zbu vergoeden, hij ver trouwde toch, dat de zangafdeeling zon bereid zijs, den leden toe te staan hare repetitie voor het concours na afloop der vergadering bij te wonen, wat door den Directeur later volmondig werd beaamd. Ben enkele opmerking omtrent het ontbreken van een afgevaardigde der timmerlieden voor het aan staande congres gaf aanleiding te wijzen op de weinige liefde die zich voor de vakvereenigingen onder de leden der Bondsafdeeling openbaart. Nog werd de vraag gesteld of, waar de onderafdee- lingen zang, muziek en tooueel veel meer op eigen eer dan op de opluistering der Bondsvergaderingen bedacht zijn, zij niet beter als zelfstandige vereenigingen dan als onderafdeelingen van de Bondsafdeeling konden bestaan. Van de zijde der zangvereeniging werd daarna opgemerkt, dat zij steeds bereid is op hare beurt de vergaderingen op te luisteren en voor eigen rekening naar de concoursen gaat. Na korte repliek omtrent dit punt werd de verga dering door den Voorzitter met gebed gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2