Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Woensdag 2 September 1903. No. 7689. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TIN BIT BLADl ▼oor Schiedam per 3 maanden t f *-50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummersj - 0-05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regels0-60 Elke gewone regel meer0-10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. J)FFICIEELE BERICHTEN. SCHOUW BAKKERSSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Donderdag 10 September a.s., aanvangende des morgens 10 uur, op grond van art. 37 der Bouwverordening een SCHOUW zal gedreven worden over de Bakkersstraat en de daarin gelegen werken. Schiedam, 31 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. ALGEMEEN OVERZICHT. 1 September 1903, De Macedonische opstand. De toenemende gewelddaden van de opstandelingen wekken het vermoeden, dat zy zei ven hun zaak niet sterk achten. Want het is moeilijk te denken, dat zij de sympathie van Europa willen verwerven door de internationale verkeerswegen met helsche werktuigen en dynamiet bommen te bestoken. Zooals met een enkel woord gemeld is, heeft thans ook de expres-trein naar de Levant het moeten ontgelden. De aanslag geschiedde tusschen de stations Usunkempri en Tsjerkeskeni, volgende op het station, waar het ongeluk met den conventie-trein gebeurde. Gelukkig, hebben de opstandelingen weinig wil van hun werk gehadalleen de locomotief liep van het -spoor en de schade schijnt spoedig hersteld geworden te zijn. Behaive op het verkeer te land, hebben de opstandelingen het echter ook gemunt op dat te water. Zoodra het Russische smaldeel het anker gelicht had, hebben zij den vuurtoren van Ineada in brand gestoken en de bewakers met bommen vermoord. Daar de wederopbouw van den vuurtoren maanden zal duren, is de toch al gevaarlijke vaart langs de kust daar bij nacht geheel onmogelijk geworden. Aan de limes wordt uit Sofia gemeld, dat de leiders van den opstand in het noorden van Macedonië alle toebereidselen maken voor een groote uitbreiding van den opstand in die streekbet tijdstip daarvoor is echter nog niet vastgesteld. De leden der revolutionaire benden in Melink, Dzjie- ma, Razlog, Petrits en Demi Hissar hebben zich met een plechtigen eed verbonden, tot den dood toe te strijden voor de vrij heid. Intusschen zegt men in ambtelijke kringen te Constantinopel, dat de berichten uit Monastir veel bevredigender zijn. Twee groote Buigaarscbe benden zijn omsingeld in de districten Klisura en Snulova, in het wilajet Monastir. Men hoopt, dat de troepen in minder dan een week tijds volkomen meester van den toestand zullen zyn. Een draadbericht uit S&loniki meldt nog De Turken hebben Kissoera zonder tegenstand bezet. Smilevo, Mokrino en andere Bulgaarsche dorpen zijn in brand gestoken. Servische troepen trekken de grens over onder leiding van Dragomir Bratovits, gewezen directeur der Servische school te Saloniki. Sarafof is in den omtrek van Saloniki aangekomen om de oproerige beweging te leiden. Uit Albanië onrustbarende berichten. De Albaneezen, die van de Turken wapens hadden gekregen, gebruiken die niet alleen tegen de christelijke bevolking, maar nemen ook een uitdagende houding aan tegenover de Turksche overheid Loontje komt om zijn boontjeDe Porte doet alle mogelijke moeite om de beweging onder de Albaneezen te onder drukken door de aanstelling van andere bevelhebbers, maar dat vermeerdert de verwarring slechts. Uit Sofia wordt gemeld, dat minister Petrof zijn reis door Bulgarye, die hij had afgebroken, om nieuwe maatregelen te nemen tot bewaking van de Bulgaarsch- Turksche grens, hervat heeft. Dezelfde berichtgever meldt, dat de bladen van de oppositie op ongehoord heftige wijze te keer gaan tegen den vorst. Voor de familie van den moordenaar van den Russischen consul of althans voor hem, die als zoodanig ondanks zijn onikentenis werd "gevonmsd, werd in dne dagen f5000 bijeengebracht tot ergernis van den nieuwen Russischen consul. Te Lorient is bevel ontvangen, dadelijk den grooten gepantserden Franschen kruiser Gueydon in gereedheid te brengende plaats van bestemming is nog niet bekend. Koning Eduard te Weenen. De Engelsche koning is gisteren-namiddag te Weenen aangekomen. Hij werd met geestdrift ontvangen. Om vijf uur kwam de keizerlijke trein het station binnen. Do Koning stapte uit het salonrijtuig, begroet door het Engelsche volkslied. De Keizer ging zijn gast te gemoet en de twee souvereinen omarmde elkaar allerhartelijkst vervolgens werd de Koning begroet door de aartshertogen en de aanwezige overheids- personen. De souvereinen stapten in een met vier; paarden bespannen rijtuig en de menigte, die zich overal verzameld had, juichte luide, toen het rijtuig voorbijkwam terwijl de Koning, vriendelijk daDkend, groette. Aan het feestmaal op den Hofburg heeft de Keizer, een dronk instellend op den Koning, gezegd, dat hij in het bezoek van koning Eduard een nieuw bewijs zag, dat de goede betrekkingen voortduren, welke reeds zoolang bestaan tusschen de twee vorstenhuizen en de twee natiënbanden die te hechter zijn, omdat er geenerlei tegenstrijdige belangen bestaan. Ik hoop, 1 zeide de Keizer, dat die betrekking^ ongestoord zullen voortduren. Leve koning Eduard 1 Nadat het Engelsche volkslied gespeeld was, antwoordde de Koniug Ik ben diep geroerd door de ontvangst. De gevoelens van vriendschap, die reeds koningin Victoria koesterde voor den Keizer en zijn Huis zullen altijd even oprecht en hartelijk blijven. Leve de Keizer en Koning! (Het Oosten- rijksche volkslied werd daarna gespeeld.) Koning Eduard heeft den Keizer benoemd tot Britsch veldmaarschalk. Naar aanleiding van koning Eduards komst te Weenen wijdt de pers aldaar artikelen vol loftuiting aan hem. Alle bladen herinneren aan de altoos vriendschappelijke betrekkingen tusschen Oostenrijk en Enge land. Zij merken nog op, dat bij het dubbele bezoek van den Koning en den Tsaar de Balkan het onderwerp van ernstige samen- sprekingen zal wezen. Alleen de Alduitsche Oostdeutsche Rund schau mengt een wanklank in het koor, door den Koning het in Zuid-Afrika vergoten bloed te verwijten. Uit de Kaapkolonie. De regeering te Kaapstad beeft besloten, den gouverneur te verzoeken, het parlement te verdragen tot 15 Septemberdan loopt de tegenwoordige zitting ten oinde. Dien tengevolge zal de gouverneur mandaten moeten uitgeven ter dekking van de uitgaven die noodig zullen zijn, zoolang het nieuwe parlement nog niet bijeengekomen is. De kerkeraad te Richmond (Kaapkolonie) heeft thans verzekerd, dat geen blaam rust op ds. Botha wegens den brief, dien deze in Augustus 1901 schreef, toen hjj te ver staan gaf, dat de voortzetting van den strijd door de Boeren misdadig was en zy zich onder Britsch gezag behoordeH te stellen. Botha schreef aan Ons Land om zich te rechtvaardigen, maar men bleef verbitterd tegen hem. De kerkeraad heeft het geval reeds een half jaar geleden overwogen toen werd echter geen besluit genomen, men wilde eerst nog pogingen doen om een verzoening te weeg te brengen tusschen den predikant en zijn gemeentenaren. Botha heeft zijn ontslag genomen wegens de tegen hem uitgesproken beschuldigingen, De Amerikaanache conaul. De Porte verzekert nu, dat niet alleen de Amerikaansche consul te Beiroet niet vermoord is, maar dat er zelfs geen aanslag op hem is gepleegd. Toen Ma- gelssen in den avond van 23 dezer met zijn rijtuig naar huis terugkeerde, kwam hij langs een bruiloftsstoet en een van de deelnemers schoot, naar 's lands ge bruik, zijn geweer in de lucht at. De consul dacht eerst, dat er op hem geschoten was, en dit onbeteekenende voorval heeft geleid tot al de beweging die men kent. Geen komplot. De Bulgaarsche gezant te Parjjs heeft in een interview aan een redacteur van de Echo de Paris veiklaard, dat de berichten over een komplot tegen vorst Ferdinant volkomen ongegrond zijn. De vorst denkt er niet aan, afstand te doen. Een aanslag tegen het leven van den Vorst is onmogelijk. - Onmogelijk 1 Men denkt hier onwillekeurig aan het spreekwoord, dat wie te veel bewijst, niets bewijst. Schietproeven in Oostenrijk. Gisteren beeft men in de buurt van Krakau proeven genomen met de in het Oostenrijksche leger gebruikte onploffiags- stof »ecravue". Er was een soort fort gemaakt, waartegen de kanonnen het vuur openden. Na eenige uren werd het fort door de vecravite" totaal vernield. De uitbarsting van den Vesuvius. De uitbarsting van den Vesuvius duurt voort, maar neemt met toe in kracht. De lava-stroom heeft thans Plana Zolfi bereikt. De laatste uitbarsting duurde met tusschen- poozen van Juli 1895 tot September 1899. De directeur van het observatorium Matteucci verwacht, dat deze uitbarsting niet zoolang duren zal. Eene zijde van den berg schijnt in orand te staan, daar de vallende lava een val van vuur gelijkt, waaruit tailooze vonken opspatten, die aen indruk maken van vallende sterren. Stads en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 1 September 1903. Wethouderskeuze. De Raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering op heden tot wetnouder her benoemd den neer mr. W. H. Jansen niet 11 stemmen tegen 8 op den heer Faure, 1 op den heer Gouka en 1 in blanco. Schadevergoeding—Ter Borgh. B. en W. stellen voor op het adres van H. ter Borgh, commies by's Rjjks belastin gen, wonende Nieuwstraat 29 alhier, om schadevergoeding voor het bij de onweersbui op 17 Juli jl. onderioopen van zyn woning door verstopping van het gemeenteriool, afwyzend te bescmkken. Zij zeggen, dat de doorloop zoo weinig verminderd was, dat van verstopping van het riool geen sprake kan geweest zijn, terwijl uit geen enkel toeken waarneembaar was. dat er een defect bestond. Adres —Volksbadhuis. Door B. en W. wordt voorgesteld goed gunstig te beschikken op het adres vau het bestuur van het Schiedamsch Voiksbadhuis, om 20 Ms van het plantsoen, aansluitend aan het gebouw van adressant, van de gemeente voor kolenbergpiaats in erfpacht te mogen ontvangen. Na overleg met de commissie voor de gemeentewerken meenen B, en W., dat het verzoek kan worden toegestaan onder dezelfde voorwaarden waarop de grond van het Volksbadhuis is uitgegeven en tegen een erfpachtscauon van f 2.50 per jaar, terwijl NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1