binseslasd. do juista aanwijzing van de plaats en do bepalingen der afmetingen van het gebouwtje zal moeten geschieden door den Directeur van gemeentewerken. Directeurswoning—Gasfabriek. Bij B. en W. is ingekomen een schrijven van de Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding, nadat hun mededeeling gedaan was van een verslag door deskun digen uitgebracht omtrent den toestand der woning van den Directeur der Gasfabriek en de middelen tot verbetering van dien toestond. Zij zouden zich wel kunnen ver eenigen met het denkbeeld om het tot wonen ongeschikt gebouw eene andere bestemming te geven op de wijze als de commissie in haar schrijven uiteenzet, een bestem ming waarvoor anders binnen korten tijd toch gebouwd zou moeten worden. ïn afwachting dat een geschikte dienstwoning kan worden aangewezen, behoort den Direc teur vergoeding te worden toegekend voor het gemis van zijn woning, vuur, licht en water. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor, aan de commissie voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding machtiging te verleenen de tegenwoordige Directeurs woning geheel in te richten voor den dienst der fabriek en in afwachting van eene definitieve regeling, den Directeur der Gasfabriek eene vergoeding toe te kennen voor het gemis van vrije woning, vuur, licht en water, van f400. Herexamens H. B. S. Toegelatentot de 1ste klasse J. A. R. Erkeiens, tot de 4e klasse J. J. Hoogendijk, L. N. Lourens, J. Ris en J. P. Sanders, tot de 5e klasse G. H. van Driel, J. H. Hoogen- dijk, P. M. Hooykaas, A. de Kroes, J. F. Putters en C. de Wit. Een leerling voor de 2e klasse werd afgewezen. minste ongesteldheid zeker zoude moeten nalaten. Volksbadhuis. In de week van 24 - 30 Aug. 1903 werden genomen 226 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 21 kuipbaden 42 regen 13 regen 132 school kinder »a3ct 18 De Schiedamsche Tramwegmaatschappij vervoerde gedurende de maand Augustus 11. 35786 passagiers. Op de rivier is de stoomboot Pernis aangevaren door de veerboot Padang. De aanvaring had plaats doordien de veerboot voor een schip uitweek, en toen in de vaarlijn van de Pernis kwam. Beide booten beliepen schade aan den voorsteven. Het Delftsch comité voor kinder-gezond- heidskolonies ontving van H. M. de Koningin- Moeder een gift van f 100 voor het door het comité te stichten koloniegebouw en als blijk van belangstelling in het met dat gebouw beoogde doel. H. M. de Koningin heeft benoemd tot vertegenwoordiger en raadsman van Neder land voor het Hof van Arbitrage in het geding tusschen Venezuela en de mogend heden mr. von Weckherlin, Harer Majesteits gezant te Konstantinopel, thans met verlof hier te lande. De heer von Weckherlin was, zooals men weet, vroeger gezant bij de Amerikaaasche Unie te Washington en is dus uitteraard bekend met de aangelegenheden van de Staten in Noord en Zuid-Amerika Werd in den laatsten tijd meermalen de opmerking gemaakt, dat H. M. de Koningin er met zooweivarend en opgewekt meer uitziet als voorheen, tot geruststelling kan dienen, dat H. M. de Koningin zoo welva rende is als ooit, want nog de vorige week maakte Zy met prins Hendrik een langen wandelrit te paard, iets wat Zy by de Zondag-middag even drie uur, terwijl een ontzaglijke menigte op dit moment met verlangen stond te wachten voor 't Paleis t Loo, reed H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder met Z. K. H. Prins Hendrik in open victoria uit voor een rijtoer door de Soerensche bosschen, de Prins eenvoudig als Hij is, naast den koetsier, die het vierspan mende. Prins Hendrik Zwanenbroeder. De commissie uit de Iilustre Lieve Vrouwe Broederschap te 's-Hertogenbosch belast met het aanbieden van de oorkonde en het insigne van Zwanenbroeder aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden, werd Zaterdag te 12 uur op het Paleis het Loo door Z- K. H. in audiëntie ontvangen, by welke gelegenheid de Regeerende Proost meteen korte toespraak de oorkonde en het insigne aan den Prins overhandigde. De Prins bedankte minzaam en verklaarde met het Zwanenbroederschap hoogelijk ingenomen te zijn. Nadat de Prins zich met de leden der commissie eenigen tijd had onderhouden, werd de commissie in audiëntie toegelaten bij Hare Majesteit de Koningin, die, getooid met het insigne van Zwanenbroeder, de commissie in Hare particuliere vertrekken ontving. Nadat de Regeerende Proost met een kort woord aan Hare Majesteit den nederigen groet van den Broederschap had overge bracht, onderhield H. M. zich met de verschillende leden der commissie en ver klaarde het zeer op prijs te stellen, dat de Broederschap ook aan Z. K. K. den Prins der Nederlanden het Zwanenbroederschap had aangeboden. Na afloop der audiëntie ontving de commissie de vereerende uitnoodiging tot deelneming aan het déjeuner ten hove. (C.) Het voornemen bestaaat in de nabijheid van het paleis 't Loo aan de linkerzijde van de Paleislaan, nieuwe stallen te bouwen ten dienste van H. M. de Koningin, waarbij manege en woningen voor het gehuurde personeel. Dit werk zal ongeveer 2 ton kosten. Eenige teekeningen zijn te 's Gravenhage te bevoegder plaatse reeds gereed. -jL Drankwet. Ter bescherming der belangen van allen bij den handel in gedistilleerd betrokken heeft zich te Rotterdam een comité ge vormd, hetwelk beoogt alle belanghebbenden te vereenigen tot een gemeenschappelijke actie inzake de te verwachten wetsontwerpen regelende de drankwet. De overtuiging, dat een voor Nederland zoo belangrijk bedrijf, waarmede toch de belangen van den staat niet weinig gemoeid zijn, niet door overdreven, eenzijdige en onpractische voorstellen, door tegenstanders can de hand gedaan, tot ondergang mag worden bedreigd, deel reeds tal van fabrikanten en belanghebbenden vereenigen. Het comité stelt zich voor om door middel van sub-comité's in alle plaatsen, de actie zoo algemeen mogelijk te doen zijn en noodigt allen uit, die belanghebbenden zijn zich op te geven bij den secretaris van het drankwet-comite, den heer H. F. L. de Wit, NieHwe Haven 102 Z.Z, Koninginnedag. Vroolijk wapperde gisteren in de residentie allerwegen de nationale vlag ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin en het speelwerk van de groote kerk deed af en toe de volksliederen hooren. Overigens was 't het gebruikelijk feest betoon: kermis in 't Voorhout, vacantie op de school en departementen en gemeente- bureaux, met vlaggen versierde étalages, mitsgaders allerlei uitvoeringen van straat muziek. Iets nieuws was een kinderfeest op Wan- delpier co in Koekamp, georganisseerd door de commissie uit$Handel en Nijverheid", daar de commissie hiermede haar proefstuk leverde in het veredelen der volksvermaken. Wegens de paardentenioonsteiling in het Malieveld moes de parade thans gehouden worden op de Stadhouderslaan bij den ouden Scheveningschen weg, waardoor dit militair schouwspel veel van zijn aantrek kelijkheid verloor. Voor charges toch is daar geen plaats: boomen en trottoirs staan en bggon daar in den weg. Om half twaalf kwamen de grenadiers en jagers met de muziek voorop, de breede laan op en stelden zich op langs de huizenrij. De veldartillerie en de huzaren stelden zich op op het nog vrij gelegen land nabij het Statenplein. Generaal van Ermer Scherer nam ten slotte met zijn stat plaats op de brug tegenover de Danckerstraat bij de Groothertoginnelaan waarop de troepen voor den generaal defileerden en daarna weer kazernewaarts marcheerden. Gisteren-avond waren als gewoonlijk de openbare gebouwen geïllumineerd en trok men dansend en hossend door de verlichte straten. De groote menschenstroom richtte zich echter naar het bosch waar de waarljjk fantastische balionverlichting tusschen de boomen slechts weinig de aandacht werd gekeurd, maar alles naar de verlichte vijvers drong. Wat was dat machtig shet groote stuk op den tweeden vijver". Daar was maar een roep over 't Was een nabootsing van de Amsterdamsche poort te Haarlem en de Oosterpoort te Hoorn met bruggen er voor, alles verlicht langs alle lijnen zonder dat,' bij volkomen windstilte, ook maar een enkel lichtje met brandde. Inderdaad het stuk ontworpen door den gemeente-architect, den heer Schadee, deed 't uitmuntend. En zoo is de verlichting van het Haagsche bosch een waar genot geweest voor de oogen, een waardig besluit van den nationalen feestdag, die in den Haag uitnemend is geslaagd. Het huldelijk der Intendance aan H. do Koningin bestond uit een bloemenmand en namens 't jachtdepartement uit een rustieke band bekleed met heidebladeren en ericade bank werd op een versierden wagen van het departement, getrokken door fraai opgetuigde paarden, aan de Koningin aangeboden. Het Koninklijk Echtpaar en de Koningin Moeder brachten gisteren te Apeldoorn een bezoek aan het feestterrein in een a la Daumont bespannen rijtuig. Om 2.15 u. had de ontvangst door de feestcommissie plaats, waarbij aan de Koninginnen bouquetten werden aangeboden door kinderen van de leden van 't feestcomité Bas Backers en Steghers. Het overtalrijk publiek hief luide hoera's aan. De Kon. familie toefde lang bij de gymnastiekoefeningen der knapenvereem- gmg »Klein maar Dapper" en de volks spelen. Ook maakte zij een tocht over het feestterrein langs de draaimolens en tentjes. Nadat de vorstelijke personen de feest commissie bedankt hadden, vertrokken zij onder daverend gejuich naar Het Loo. Er werd druk geteekend op de felicitatie registers. Namens gemeente en vereenigingen werden H. M. bloemstukken aangeboden De Koninginnedag te Nijmegen luisterlijk gevierd. De Hoofdnummers van het feest programma waren een étalage-wedstrijd, die Zaterdag gehouden werd, en een reclameoptocht Maandag-middag, waarvan vele njj verheidsondernemingen deelnamen. Beide nummers trokken de belangstelling van de geheele stad, en ook velen uit de omliggende dorpen kwamen de optocht zien. In d8 stad werd mear gev|agd dan gewoonlijk. De feestdag eindigde met een volksconcert op de Groote Markt. Wegens het groote aantal reizigers heeft de H. IJ. s. M. gisteren 5 extra treinen loopen tusschen Rotterdam en Den Haag en 6 extra-treinen tusschen Den HBag on Rotterdam. Er heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit verschillende hooggeplaatste, personen met mr. W. H. De Beaufort, oud minister van buitenlandsche zaken, aan het hoofd, ten einde te geraken tot de oprichting van een standbeeld voor onzen roemrijken stadhouder Willem III. Vele bekende lanagenooten hebben reeds aar. de commissie van hun ingenomenheid met het plan doen blijken en hun steun toegezegd Rechter Penneld van het Amerikaanscb staatsdepartement, een der raadslieden van Venezuela voor het Hof van arbitrage, is gisteren-ochtend in Hötel den Ouden Doelen aangekomen. De heer Paul die indertijd tot wethouder te Leiden werd benoemd, is voornemens als zoodanig te bedanken, nadat de niet- vrijzinnige leden van den Raad aan de vrijzinnige geschreven hebben, dat zij den liberalen wethouder J. Korevaar P.Az. zullen herkiezen onder voorwaarde, dat een ander liberaal wethouder bedankte. De afdeeling Noord-Holland van den Nederlandschen bond van gemeente ambte- nat en heeft besloten het bondsbestuur in overweging te geven, eene lijst te doen samenstellen van de secretarissen, ontvangers en ambtenaren ter secretarie der verschillende gemeente van Nederland, met vermelding der bezoldigingen, en om die lijst over te leggen bij een aan de regeering te richten verzoek ter verkrijging van eene wettelijke regeling der bezoldigingen over het geheele land. De inbrekers oefenen in Haarlem nog steeds ongestoord hun misdadig handwerk uit. Zoo is Zaterdag-nacht ingebroken ten huize van den heer W. Stolp, Kleine Houtweg. De bewoners waren tijdelijk afwezig. Aan de achterzijde hebben de inbrekers zich toegang verschaft, waarna ze de zilverkast openbraken. Daar vonden ze alle sleutels van kasten en laden en van de brandkast. Deze werden dan ook ach tereenvolgens opengemaakt. Het tafelzilver is onaangeroerd gebleven en in de brandkast heeft men de effecten laten i'ggfu, toch is er nog een aanmerkelijke waarde ontvreemd. De heer Stolp was tegen inbraak ver zekerd. Men schrijft uit Baarn aan het Vad Er is sprake van dat ex-president Steyn zich na zijn herstel aldaar metterwoon zal vestigen. In ieder geval zullen zijn dochter tjes van 12 en 14 jaar half September als interne leerlingen geplaatst worden op het Jongedames-instituut »Erica" aldaar. Spoorwegongeluk. Nabij het station Melick-Herkenbosch (L.) had gisteren een vrij ernstig ongeval plaats. De goederentrein, die te ongeveer 11 uur des avonds uit de richting van M. Gladbach te Roermond moet aankomen, verloor nabij het station Meück, door het breken der koppelstang, een gedeelte der wagons. Door de helling op dit gedeelte der lijn rolden deze waggons even later met groote kracht op het andere stilstaande gedeelte, waardoor verschillende waggons op en in elkaar schoven Van uit Roermond werden aanstonds de noodige mannen en materieel gezonden. Den geheelen nacht is aan het vrijmaken der lijn gewerkt, waarmede men tegen den morgen klaar kwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch de materieele schade is nogal aanzienlijk. Vooral wegens het bedanken van een 90~tal werklieden op de Kon. Mjj. De Schelde" en ook wegens slapte in de bouwvakken zijn te Vlissingen thans een groot aantal werkloozen. Het onlangs opgericht plaatselijk chr, arbeids-secretariaat heeft daarom do werkloozen opgeroepen om mondeling van gedachten te wisselen over de mogeljjkheid om deze personen aan f i - I- J ,-JS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2