Laatste Berichten. Kerknieuws. Posterijen en Telegrafie. Land- en Tuinbouw. Scheepvaart. Yisscherij-berichten. Handelsberichten. Werk te helpen, of hen op de eene of andere wijze te steunen. Brand. Zaterdag-avond te 9 uur is brand ontstaan in de bierbrouwerij »De Halve Maan", van H. Wouters te Hulst, welke brand tot Zondag-morgen voortduurde. He belendende gebouwen en de mouterij en machinekamer zijn gespaard gebleven. De schade aan gebouwen, machinekamer, bieren, mout en hop wordt op f 20.000 lot t 25.000 geraamd. Zondag-nacht is bij den landbouwer Rilsema, te Zuiderveen onder Winschoten, oen groote korenberg in vlammen opgegaan. Het koren was niet verzekerd. In ver- verband met dezen brand werd gisteren morgen zekere v. A., arbeider te Winschoten, gevankelijk binnengebracht. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag i September 1903, 's namiddags 2 ure. Voorzitterde Burgemeester, de beer H. J. Versteeg. Secretaris, de heer A. H. W. van Luik, waarnemend secretaris. DeVoorzitte r,de vergadering openend, zegt dat de tijd verstreken is, waarin volgens de betrokken artiken der Gemeentewet bezwaren konden worden ingediend, waarom bij voorstelt over te gaan tot de Toelating nieuwe leden. Hij verzoekt dus den Secretaris de nieuwgekozen leden binnen te leiden. Daarop nemen voor den voorzittersstoel plaats de nieuwgekozen leden, de heeren L O. Bender, H. van der Drift, N. van der Velden, mr. W. H. Jansen, J. M. van der Schalk, F. J. Smit en P. C. M. Jansen. De Voorzitter zegt, dat tegen hunne verkiozing bij Ged. Staten geen bezwaren zijn ingebracht. Hij verzoekt hun dus de gevorderde eeden of beloften af te leggen. Daarna leggen zij al de vereischte eeden zuivermgseed en trouweed achter eenvolgens af. De Voorzitter wenscht hun allen hartelijk geluk, zoowel zij die reeds zitting hadden als die nieuw werden gekozen. Hij wijst er op, dat de gemeente niet achteruit, maar langzaam vooruit gaat en vertrouwt, dat de vooruitgang in het nu volgend zesj&rig tijdperk nog grooter zal zijn en allen daartoe zullen willen medewerken. Spr. wijdt vervolgens een woord aan hen, die niet meer hier zijn en betreurt hun gemis al moet hij hun besluit eerbiedigen hij dankt hen voor hetgeen zij resp. 14 en 4 jaar gedaan hebben en in deze gemeente hebben helpen tot stand brengen. Daarna wordt mededeeling gedaan van de Ingekomen stukken. Van Ged. Staten dezer provincie goed keuring van bet Raadsbesluit tot tijdelijke benoeming aan de H. B. S. van den leeraar in de Hoogduitsche taal C. Bethe, mits in den loop der maand Juni van het vol gend jaar eene nieuwe oproeping voor de betrekking volge; van B. en W. verschil lende stukken, straks te behandelen voor stel in overleg met de commissie voor de Gasfabriek omtrent de Directeurswoning, wordt voorgesteld ter visie te leggen. De heer Honderlage Grete stelt voor dit eenigzins urgent onderwerp nog in deze zitting te behandelen. Aldus wordt besloten. Verder zijn nog ingekomen van B. en W. begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1904, met memorie van toelichting, zal den leden in druk thuis worden bezorgdschrijven van de Financieele Commissie in zake de begrooting van het Stads-Ziekenhuis en de Hotjes van Beloisde begroo ting van het ziekenhuis wordt ter vise gelegd, terwijl die der Hoijes straks zal worden behandeldrekening en begrooting van het St. Jacobs-Gasthuis en van de dd. Schutterij, de rekeningen straks, begrooting later te behandelen, de gemeente-rekening over 1903 en de rekening van den dienst der gemeente reiniging. Ten slotte zijn nog ingekomen adres van den heer J. van Dam, verzoekend eervol ontslag als leeraar aan de H. B. S. en het Gymn., in handen van B. en W. gesteld om advies; adres van mej. Flobil, verzoe kend eervol ontslag als onderwijzeres tegen 1 Nov. e.k., wordt met algemeene stemmen aldus verleendadres van den heer H. van der Drift, verzoekend eervol ontslag als lid der Commissie van Toezicht op het L, O., wordt op voorstel van B. en W. eervol ver leend onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De heer De Groot meent, dat de heer Van der Drift zich bereid heeft verklaard, mondeling de reden van zijn ontslag vragen mede te deelen en vraagt of bij daartoe in de Raadszitting bereid zou zijn. De heer Van der Drift zegt: in besloten vergadering, niet in de openbare zitting. De Voorzitter zegt, dat dit dus plaats zal hebben in de eerstvolgende be sloten zitting. Aan de orde is nu de Wethouderskeuze. Er worden uitgebracht op den heer rar. W. H. Jansen (aftredend) 11, op den heer Faure 8, den heer Gouka 1 stemmen en 1 in blanco. De Voorzitter zegt, dat de heer Jansen de volstrekste meerderheid (11) be. haald heeft en vraagt hem of hij de benoe ming aanneemt. De heer mr. Jansen, dankend voor het in hem gesteld vertrouwen, wil met ijver de belangen der gemeente behartigen en gaarne de benoeming aannemen. De Voorzitter wenscht hem geluk en vertrouwt, dat hij met het Dag. Best. en den Raad zal willen medewerken voor den bloei der gemeente. De heer mr. Jansen neemt plaats aan de bestuurstafel. Nu moet benoemd worden een Ambtenaar van den Burger- 1 ij ken stand. Er worden uitgebracht op den heer mr. Jansen 15, Van Westendorp 2, Jansen 2 en 2 in blanco. De heer mr. Jansen, des gevraagd, ver klaard zich de benoeming te laten wel gevallen. Aan de orde is nu de samenstelling der Vaste Raadscommissien. Achtereenvolgens worden nu benoemd tot leden der commissie voor de Gas fabriek en Drinkwaterleiding de heeren M. Kranen, P. C. M. Jansen, A. Gouka, P. Loopuyt, P. M. J. A. Lagerwey en C. Klein tot leden van de Commissie voor Ge meentewerken de heeren C. Klein, W. A. Beukers, N, van der Velden en F.J. Smit; tot leden van de Commisie voor de Ge meente-reiniging de heeren W. A. Beukers, P. Loopuit, A Gouka en J. O. Bender tot leden der commissie voor het pakhuis »De Nederlanden" de heeren M. Kranen en B. A. J. Wittkampf; tot leden van de Commissie voor de Plaatselijke Strafverordeningen de heeren M. Kranen, M. L. Honnerlage Grete, D. Ris Jz., en L. H. F. A. Faure tot voorzitter en leden der Commissie voor de Plaatselijke Belastingen voorzitter de heer G. Visser Bzn, leden de heeren F. J. Smit, B. A. J. Wittkampf, J. M. v. d. Schalk en A. J. van de Poel en tot plaats vervangende leden de heeren W. A. Beukers, M. C. M. de Groot en H. v. d. Drift tot voorzitter en leden der Commissie tot het geven van verslag en het dienen van raad nopens de Begrooting en de rekening en verantwoording der plaatselijke inkomsten en uitgaven en nopens de bij art. 148 der Gemeentewet bedoelde begrootingen en rekeningenvoorzitter de heer M. C. M. de Groot, leden de heeren J. O. Bender en J. M. van der Schalk Jr. Daarna wordt overgegaan tot het samen stellen der afdeelingen voor het onderzoek van de Gemeente-begrooting. Bij loting worden benoemd In de eerste atdeeling tot leden de heeren Beukers, Smit, Van Westendorp, Van der Schalk, Bender en Faure. In de tweede atdeeling tot leien de heeren Gouka, Klein, Kranen, v. d. Poel, v. d, Velden en Wittkampf. in de derde atdeeling tot leden de heeren Loopuyt, De Groot, P. Jansen, v. d. Drift, Lagerwey en Ris en tot voorzitters: 1 weth. Visser, 2 weth. Honnerlage Grete, 3 weth. mr. Jansen. Rekeningen en Begrootingen. Achtereenvolgens worden goedgekeurd de gemsenterekening, sluitende met een batig saldo van f 171539,98^; de rekening van den Reinigingsdienst, in ontvangst en uitgaat f27038.86; de rekening der dd. Schutterij, sluitende met een batig slot van f 197.55; de rekening van het St. Jacobs-Gasthuis, met een goed slot van f385.85£. de suppletoire begrooting der Hofjes van Belois, in ontvangst en uitgaat f8800. Op het adres van H. ter Borgh wordt overeenkomstig het advies van B. en W. afwijzend beschikt. Het voorstel tot afstand van grond aan het Volksbadhuis wordt aangenomen, nadat bij amendement - Van Westendorp de erfpachtscanon op 1 0.50 per jaar is bepaald. Het voorstel van B. en W. om verlenging van de ontheffing te vragen tot verplicht invoeren van Vrije en orde-oefeningen op school E wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hervat wordt daarna de beraadslaging tot regeling van de Jaarwedde Concierge M. Scholen Na verwerping van het amendement Gouka om de jaarwedde van f 800 op f 900 te brengen, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het voorstel tot inrichting van de Directeurswoning Gasfabriek tot magazijn enz. en toekenning van f 400 voor het gemis van vrije woning, vuur en licht, wordt aangenomen. Aan de orde is ten slotte Beëediging Secretaris De nieuwbenoemde gemeente-secretaris, de heer mr. A. F. Victor Sickenga, legt in handen van den Voorzitter de gevorderde eeden af. De Voorzitter wenscht den Secre taris geluk met zijne benoeming. Het Dag. Best heeft hem met genoegen voorgedragen. Een niet gemakkelijke taak is hem opge legd in eene gemeente die vooruitgaat. Veel wordt van hem geëischt ook in verband met de uitvoering der Gezondheids- en Woningwettenmaar de steun van den Burgemeester, de Wethouders en de amb tenaren ter secretarie is hem verzekerd. Spr. wenscht, dat de Secretaris iets zal kunnen bijdragen tot den nieuwen vooruit gang der gemeente Schiedam. De Secretaris, met verlof het woord voerend, dankt voor het in hem gesteld vertrouwen en zegt, dat zjjne benoeming te Schiedam hem aangenaam is geweest. Hij vertrouwt op de welwillendheid van den Burgemeester, de Wethouders, den Raad en de ambtenaren ten stadhuize. Hij hoopt, dat de onderlingeverstandhouding een aaDgename, gelukkige en vruchtbare zal zjjn. Zijnerzijds zal hij steeds voor allen, ook voor het publiek, toegankelijk zijn. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Het faillissement van J. Th. van Dormolen, restaurateur te Schiedam, is heden geëin digd. Aan den galamaaltijd door den Minister van buitenlandsche zaken, heden ter eere van H. M. de Koningin gegeven, ktelde de Russische gezant, ridder de Struve, deken van het gezantenkorps, een heildronk in op de gezondheid van de Koningin, waarop de gastheer namens de Ned. regee ring met een woord van dank antwoordde. De minister van Marine vertrekt morgen voor eenigen tijd buitenslands. Z, D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Beek den weleerw. heer J. Rjjppaert; tot kapelaan te Sas van Gent, den weleerwf heer G. Huys, priester aan het Seminarie. Zondag werd in de Benedictijner Abdij te Maredsous (België) door Z. D. Hoogw. den bisschop van Namen de fI. Priester wijding toegediend aan een tiental eerw. fraters, waaronder onze voormalige land genoot, Dom. Adelbertus Charles Gresnicht. Onbestelbare brieven. Lijst van brieven, verzonden door het postkantoor Schiedam, geadresseerd aan onbekenden, over de 2e helft der maand Augustus Mej. W. Holleman, Rotterdam. Mevrouw Reikers, Scheveningen. Briefkaarten. Mej.T. Peters, Beek (bij Nijmegen.) A. Schuurs, Rotterdam. J.H.v.Westendorp, Haarlem, Fam. van der Veen, Tiel. Buitenland. P. L. Smit, Dusseldorf. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Schiedam en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustusl903: ingelegd f 12760,49, terugbetaald f13918,11. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4334. Door de afd. «Maasland en Omstreken" der Holl. Maatschappij van Landbouw zal dezen winter bij genoegzame deelneming een landbouwcursus gegeven worden. Alle jon gelieden van 13 jaar en ouder kunnen worden toegelaten, indien zij voldoende schoolonderwijs genoten hebben. Het onder wijs zal twee of driemaal per week gegeven worden door een onderwijzer met acte Landbouw, aan te wijzen door het hoofd bestuur der. M. v. L. en zal o. a. omvatten plant-en dierkunde, voedings- en bemestmgs- Iand, n atuur- en scheikunde enz. Schiedam, 1 September. Gedurende de maand Augustus arriveerden alhier 3 stoom- en 2 zeilschepen, tegen verleden jaar 4 stoomschepen en 1 zeilschip. SCHIEDAM, 1 September. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCII 252 Zeeburg, schipper C. den Duik, met 21 last haring van de derde reis, SLM 20 Ludwina, schipper J. Bal, met 28 last haring van de tweede reis. Vertrokken naar zee de loggers SCH 113 Johannes, schipper F. Verbaan, SCH 422 Adriana, schipper M. Taal, SCH 402 Iluibertje, schipper C. Roeieveld, SCH 408 Teunis Jacobusschipper A. de Ruiter, en de bommen SCH 71 Marie, schipper A. den Duik, SCH 341 Phoenix, schipper M. Baak. BEURS VAN SCHIEDAM. 1 Sept. 1903. Otficieale noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 1 Sept. Moutwijn f 10. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting, Namens de Commissie voor de noteering D. F. W, Prins. Stemming vast Bond van Distillateurs: Moütwun f lO'/a- Jenever: 114.50. Amst, proef 116. Prima Graanspiritus f 15—f151/». Spoeling f 0.70. Berlijn. Spiritus in loco Parus 1Rogg8' p> pt Hare. f Oct i Spirit, p. Sept. Oct./Nov. 14.40 14.50 14.40 14.50 15.- 15 15.- 15.- (*- 29 Aug. 31 Aug. 59V«- I 591/4. New-York. Maïs Amsterdam. 31 Aug. Rogge op lev. zonder noteering. 1 Sept. Rogge op lev. zonder noteermg. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 31 Aug. 3.12 cM. 1 Sept. 2 90 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort 112.05 Disc. 3 pCt. Parijs - 47.95 3 Antwerp. - 47.85 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 1 Sept.. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 44 paarden, veulen, ezel, 551 vette runderen, 1644 magere dito, 212 vette kalveren, 80 nuchtere en 405 graskalve ren, 4 schapen of lammeren, varkens 228 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 25 tot 37 c., stieren tot c., kalveren 34 tot 45 c. per kilo. Melkkoeien f 135 a 290, kalfkoeien f 180 tot f 300 stieren 160 a 180 graskalveren f 25 a 80, pinken f 55 a 115, vaarzen f 70 A 175, alles mager vee; biggen 17.— a 18 paarden f 55 a 145. Nuchtere kalveren, slacht- f 7.50 k 12.— fok- 113 a 22. Handel in vette runderen matig. Vette kalveren alleen in puike kwaliteit goed te plaatsen, mindere soorten met tragen omzet. Gras-, tok- en nuchtere kalveren werden duur verkocht. Handel in mager-, fok-, en melkvee bjj zeer ruimen aanvoer vry goed. Voor het buitenland werd nogal veel gekocht. Op de botermarkt werden aangevoerd 57/8 en 50/16 vaten en 430 stukken J kilo. Prijs le kwal. f 49, 2e kwal. f 47,3e kwal. f43. Per i kilo 60 k 65 c. Aug. I Sept. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3