Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Donderdag 3 September 1903. No. 7690. Bureau Beterstraat 56. Telefoon No. 85. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Openbare Herhalingsscholen ALGEMEEN OVERZICHT. In onze Vroedschap. F SIJS TIJ DIT RL A Dl ▼oer Schiedam per 3 maanden - t t f 1-50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regels. i i 1 1 1 f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 203 der Gemeentewet, "*°en te weten, dat de Begrooting van de inkomsten en uitgaven dier gemeente, voor het dienstjaar 1904, den lsten September den Raad is aangeboden, op de secre- '®ne der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en, tegen betaling der kosten, ln afschrift aldaar verkrijgbaar gesteld is. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2den September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. voor Meisjes en voor Jongens. Aanmelding van leerlingen, ouder dan *2 jaar geen leerlingen eener dagschool moet geschieden voor 15 September CSkliRDEL. der «cholen, den heer Verzoeken om vermindering of vrijstelling van het schoolgeld (ad. 40 cent per maand) moeten by ae aanvragen om plaatsing worden gedaan. v 2 September 1903, De Macedonische opstand. Ondanks den ernst van den toestand toont men zich in de ambtelyke kringen van de Turksche hoofdstad buitengewoon goedsmoeds. De gezanten van Duitschland on Rusland hebben er bij den Sultan op aangedrongen, een flinken opperbevelheb ber te benoemen om de krijgsver richtingen te leiden, maar de Sultan geeft or de voorkeur aan, ze van uit Konstan- tinopel te leiden. Er worden uit Saloniki on Monastir troepen naar Adrianopel gezonden. Hierdoor wordt de Turksche krijgsmacht in het westen van Macedonië 'orwacht. De Porte heeft bericht ontvangen van oon aantal kleine voorvallen in de wilajets Monastir en Saloniki. In den loop der *0r'ge week zijn meer dan 300 opstan delingen gedood of gewond in verschillende go vechten in het wilajet Monastir. Do memorie, aan de gezanten van Oostenrijk en Rusland gericht, zegt, dat er °P een groote vergadering te Sofia besloten is nieuwe benden over de grens te zenden. Ook zenden de Bulgaarsche comités schiettuig en leeftocht met vaartuigen, éio binnenloopen in de havens aan de kust van Ioadia, welke in handen der opstan delingen zjjn. In Bulgaarsche kringen, zoowel van de Rogeering als van de opstandelingen geeft men thans vryelyk te verstaan, dat on een oorlog tusschen Turkye en Bulga rije ophanden is. Het zou althans een wonder zjjn, als men hem zou kunnen verhoeden. Men verwacht niet, dat een van beide regeeringen den oorlog in den vorm zal verklaren, maar denkt, dat de tegenwoordige omstandigheden er toe zullen drijven. Volgens het Turksche verbaal over de herbezetting van Klissoera zijn daarbij 120 Bulgaren gedood en hebben 30 hun wapenen overgegeven, Van de Turken werden tien man gedood of gewond. Volgens een officieel bericht zijn er eer gisteren bij het hernieuwd gevecht in de de buurt van Smilevo 120 Bulgareu gedood en eergisteren 460. De Turken schatten het aantal Buigaren, die in de laatste gevechten in Smilevo, Nevaska en Klissoera gedood zijn, op 1500. Het bericht dat de Turken Klissoera bij Ochrida, zonder tegenstand, hebben bezet, maakt een einde aan de onzekerheid waarin men ten opzichte van deze plaats in Turksche kringen verkeerde. Klissoera was door de Bulgaarsche opstandelingen geno men en zij hadden er, naar het schijnt, groote versterkingen ontvangen. De opstan delingen bleven echter niet in de stad, maar nestelden zich in de hoogten erom heen. De Turken hadden tien bataljons uitgezonden, om de stad opnieuw te bezetten. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat het nu nog tot een bloedige botsing komt tusschen de opstandelingen buiten de stad en de Turken daarbinnen. In Klissoera wonen vele Grieksche Wal- lacben, die de Turken natuurlijk met vreugde hebben ingehaald. Maandag is de dienst ,van den expres- trein naar de Levant tusschen Konstan- tinopel en Sofiz, en van den conventie-trein tusschen Konstantinopel en Adrianopel gestaakt. De laatste trein wordt door een anderen vervangen, die 's ochtends om zes uur van Konstantinopel vertrekt. Zoodoende heeft deze trein niet meer 's avonds of 'snachts te rijden tusschen Konstantinopel en Mustafa-pasja. Op verzoek van den Sultan zal aldus de conventie-trein niet geheel opgeheven worden. De toestand blijft intusschen hachelijk. De mobilisatie van troepen en het com- mandeeren van paarden voor de krijgsver richtingen gaan voort. De correspondent van de Times te Sofia verneemt, dat een groote Turksche strijd macht naar de grens in de districten Djoemaii en Raslog oprukt. Een bataljon Bulgaarsche infanterie wordt bij het klooster verwacht. Men meldt, dat de uitroeping van een algemeenen opstand in noordelijk Mace donië ophanden is. De uitroeping van den opstand in Raslog, zoo schrijft een kenner van het land, wil zeggen, dat de revolutie zal uitbreken van Uskub in het westen tot Djoemaa in het oosten, dus in heel de streek die recht streeks aan Bulgarije grenst, Dan dreigt het gevaar van eene botsing tusschen de Turksche troepen en het Bulgaarsche feger wat er daarna gebeuren kan, is niet te voorzien. Voor de opstandelingen is het gebied tusschen de groote stad Serres en de Bul gaarsche grens een ideaal slagveld, het is één bergketen, waarvan zij, de bewoners der streek, iederen weg, ieder hol, iederen schuilhoek kennen, terwijl de Turksche soldaten er vreemd zijn. Weinige opstan delingen kunnen daar een groote krijgs macht van den vijand in bedwang houden. Zooals men weet, heeft de Sultan in deze streek een lichting gelast van 60.000 man; men verwacht, dat hij enkel het uitschot gewapend zal krijgen, aangezien de Macedonische inwoners, indien zij te velde moeten trekken, honderd maal liever naar de opstandelingen zullen overloopen. In telegrammen door de Frangais ont vangen wordt gemeld, dat een bende Macedonische opstandelingen bij Dimotika een Turksche legerplaats, bevattende 20.000 zakken graan, in de lucht beeft laten springen. Een andere bende joeg bijPasja- keuï drie compagniëa Turken uiteen en doodde er 150. Ook heet het, dat opstan delingen zich meester gemaakt hebben van het dorp Durehem en 160 mannen hebben gedood. Volgens draadbericht uit Sofia is gisteren een algemeene opstand afgekondigd in verschillende nieuwe districten van noordelijk Macedonië, grenzende aan Bulgarije. De opstand staat onder ieiding van de betaamde leiders generaal Tsontsjef en kolonel Jankof. Volgens draadbericht uit Washington zal het Amenkaansch smaldeel bij zijn aankomst te Beiroet vermoedelijk aanstonds bevel ontvangen naar Saloniki te stoomen, waar de toestand te wenschen overlaat. De toestand in Servië. Alle kwaadwillige insinuaties, in de vreemde pers verspreid betreffende een vermeend verschil van meenjng tusschen de otficieren of denkbeeldige samenspanningen en samen weringen worden uit gezagheb bende bron te Belgrado gelogenstraft. De belichten over een vermeend tekort op de begrooting en de noodzakelijkheid om nieuwe leeningen aan te gaan, zijn eveneens volkomen ongegrond. Koning Eduard te Weenen. Aan het tweede ontbyt in het Engelsche gezantschap te Weenen dankte gisteren koning Eduard in een dronk keizer Frans Jozef voor de hartelijke ontvangst en hij stelde uit naam van het Engelsche leger de gezondheid in van deszelfs veldmaar schalk, De Keizer dankte voor de onder scheiding hem bewezen en dronk op de gezondheid van den Koning, de Koningin en het Engelsche leger. Rusland en Japan. Van gezaghebbende zijde wordt te Peking verklaard, dat er sedert 12 Augustus te Petersburg tusschen Rusland en Japan onderhandelingen worden gevoerd over Mantsjoerye en Korea. Het Engelsche stoomschip Stanley Dol lar, door een Russische maatschappij naar Jongamfo gezonden om hout te laden voor een Russische concessie, werd door een Japansche kanonneerboot het binnenvallen belet op grond, dat Jongamfo geen open haven is en vreemde koopvaardijschepen er geen recht hebben te komen. Vorst Ferdinand. Vorst Ferdinand; die zyn terugreis naar Bulgarije over Bucharest en Kustendsje heeft gedaan is. Zondag-avond aan boord van de Nadesja in zijn zomerresidentie Euxinograd aangekomen. Te Kustensje moet de vorst een langdurig onderhoud hebben gehad met den Russischen minister Sludza, aan welk onderhoud men staatkundige beteekenis toeschrijft. Middenstandscongres te Munchen. In verband met het internationaal congres van den middenstand, dat heden te Stuttgart wordt gehouden, is er gisteren een verga dering geweest van vertegenwoordigers in de staten van Midden-Europa, teneinde een internationale vereeniging op te richten voor de studie van de vraagstukken, die den middenstand raken. Daartoe hadden België, Frankrijk, Nederland, Oostenrijk en Rusland afgevaardigden gezonden. De vergadering besloot de internationale ver- eenigingen op te richten. Kerkelijke en publieke vraagstukken zijn van de behan deling uitgesloten. De verplichte Raadsvergadering, die de eerste Dinsdag van September ons pleegt te brengen, deed ditmaal een niet al te lang gerekt verloop voorzien toch heeft zij weer tot kwart voor vyven geduurd, dank zij de vrij overdreven discussie over enkele ondergeschikte zaken, die in veel korter tijd konden worden afgedaan. Overigens had zij het gewone traditio- neele verloop. Opmerkelijk was 't, dat de Voorzitter bij de installatie der nieuwe leden opnieuw van zijn vast vertrouwen in den geleidelijken vooruitgang onzer stad getuigde', een vertrouwen dat zeker in 't licht der bekende feiten wel door de Raadsleden zal worden gedeeld. Na de wethouderskeuze, waarbij bleek van het verlangen der kleine fractie, die in den Raad van vier tot zes is aangesterkt, om zich ook in het college van Dag. Best vertegenwoordigd te zien een billyk verlangen, dat echter eerst in de toekomst bevrediging kan vindeG was met de benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand de samensteiling der vaste raadscommissiën aan de orde. Zij bracht weinig verandering in het uiterlijk aaDZien dier permanente commissiëa van bijstand. De plaatsen der beide afgetreden Raadsleden, de heeren Blaisse en Brillen- burg, werden natuurlyk door anderen ingenomen, maar overigens werden nage noeg alle aftredende commissieleden her» NIEUWE SGHIEDAWISGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1