Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Een reis om de W ereld. 26ste Jaar£. Zaterdag 5 September 1903. Mo. 7692. Bureau Boter straat 50. Telefoon No. 85. algemeen overzicht. PB IJS YAH BIT BLADl ▼oor Schiedam per 3 maandent f 1.50 Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN! Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. 4 September 1903. De Macedonische opstand. De Porte, die zich tot heden viij lucht hartig var. den Macedonischen opstand heeft afgemaakt, zal dit in het vervolg niet meer kunnen doen. Nu de opstand overgeslagen is naar het gebied tusschen Adrianopel en Constantinopel, zoodat aanslagen gepleegd worden op de enkele spoorlijnen in dit deel van Turkije en de verdediging van het ryk dientengevolge verlamd zou kunnen worden, terwijl dicht hij de hoofdstad, aan de kust der Zwarte Zee, de streek om Tirnowo heen een brandpunt is geworden van het verzet nu kan de Porte bezwaarlijk nog langer ■net een vertoon van luchthartigheid zich afmaken van een opstand, en tot de maatregelen, die zij in de laatste dagen neemt, behoort ook de verdediging van Constantinopel-zelf Wel-is-waar is de boog van versterkingen, die op 30 tot 40 kilo meter afstands de stad aan de landzijde omringt tot aan 'iVjatuldja toe, ioo goed in orde, dat ze een geregeld leger zou kunnen tegenhouden, naar men gelooft, maar een ernstig gevaar bedreigt de waterleidingen, die door een paar dynamiet aanslagen zwaar beschadigd kunneD worden, en dat zou een ramp zijn voor Pera en Galata. De landelijke bevolking tusschen Adria nopel en de Bulgaarsche grens wordt thans door d» overheid van wapens voorzien. Dat is, zoo zegt men, volstrekt noodzakelijk als maatregel van tegenweer, nu de benden, die uit Bulgarjje het land binnentrekken het vooral op de Mohammedaansche platte' iandsbevolking schijnen voorzien te hebben. In het Bulgaarsche bisschoppelijk paleis te Adrianopel en in het Bulgaarsche gym nasium aldaar is huiszoeking gedaan; ze leverde echter niets op. De Porte heeft de buitenlandsche ver- Feuilleton. Naar het Duitscli.) 2) »AI doet gij dat tienmaal", brulde hij, »jy vindt er toch geenverbeel je niet dat je mij maar alles in de hand kunt stoppen dat er op lijkt; je komt nooit meer in mijn huis, tenzij gij mij het zelfde kopje van Katsugawa brengt, doch deze behoedt het als zijn oogappel". Mimi gat mij de hand, tranen stonden haar in de oogen. Verbrijzeld als het onzalige kopje, van welks scherven de wandelende prins mij vol spot aanzag, sprong ik in een rijtuig, ging naar den grootsten Japanschen winkel en vroeg den chef om raad, ergens moest ik zoo'n kopje zien te krijgen, ai was hetjook in een museum, hebben moest ik het. Maar het ontstelde gelaat van dieD heer toen bjj de scherven zag en de strenge tegenwoordigers gewaarschuwd, dat aan slagen op de woningen der buitenlandsche zendelingen en consuls te vreezen zijn, zoodat een scherpe bewaking (welke thans de Porte ter. goede kan komen) noodzakelijk is. Daartoe zal gendarmerie en politie aan de manschappen en de reeds bestaande wachtposten worden toegevoegd. Een samenvatting van officieele en consulaire berichten levert als uitkomst, dat in het geheel tot dusver gesneuveld zijn 1109 opstandelingen en 312 Turksche soldaten en gendarmes, gewond onderschei- delijk 30 en 19voorts zouden 80 Moham medanen en 86 Christenen bjj de troebelen omgekomen zijn. Het is intusschen zeker dat deze opgaven zeer onvolledig zijn in 't bijzonder wat de verliezen der bevolking aangaat, kunnen deze getallen zelfs niet bij benadering juist wezen. De berichten over ernstige onlusten te Adrianopel zijn tot dusver niet bevestigd, ook niet door de consulaire rapporten. Het binnensmokkelen van wapens en schietvoorraad voor de opstandelingen be stemd, wordt op groote school voortgezet en de handel ondervindt daar verbazend veel last van. Omtrent de herbezetting van Klisoera door de Turksche troepen meldt een draad- bericht uit Constantinopel nog Naar luid van een ambtelijk telegram, dd. 31 Augustus, is kolonel Edkem-bei het dorp Klissoerra in bet district Kesrich binnenge trokken, na een gevecht, waarin de opstandelingen 200 man aan dooden en gewonden verloren. Het overschot der Bulgaren vlood in het gebergte, krachtig vervolgd. Reuter seint verder nog uit Saloniki Een bende van 60 opstandelingen is eergis teren verslagen bij Venetsiano Gratho(?) zij verloor 30 man, de overigen werden in de Tserna gedreven. Een andere bende van 16 man is bij Melnik aangevallen en vernietigd. blik, dien hij op mij wierp, toen ik hem vertelde, dat ik het gebroken had, vernie tigden m(jn hoop. »Gij zult in alle winkels en musea te vergeefs zoeken, baron, zulk porceleiD heb ik zelf nog nooit in handen gehaddat is niet in den handel. U wilt in Hamburg eens zien...., wat zij daar hebben, hebben wij ookbet is mij hetzelfde of gij uw geld weggooit, maar in Europa is het niet te krijgen; waart gij een dag vroeger ge komen daD had onze reiziger, die naar Hongkong is, eens kunnen zienals u den bliksemtrein neemt, treft u de boot nog wel in Brindisi, en vraag dan maar naar den heer Moor." Ik luisterde niet meer, sprong weer in het rijtuig, naar mijn bankier om crediet- brieven, toen naar mijn huis om het on- ontbeerlijkste en juist nog haalde ik den trein, suf en zenuwachtig van de inspanning der laatste uren, en ik kwam niet tot mijzelf voor ik de haven van Brindisi voor mij zag liggen en het kleine stoombootje, dat ik per telegraaf besteld had, mij pijl snel naar de boot bracht, juist toen deze wilde afvaren, en nu moest, ik besluiten tot Port-Said mee te gaan, daar de heer Een telegram uit Adrianopel aan de Parijsche Patrie meldt, dat opstandelingen Turksche posten tusschen Alankaroek en Oeroenkeui in brand gestoken en een aantal dorpen genomen hebben. Ook hebben zij in de wijken van Adrianopel brand gesticht, hetgeen een onbeschrijflijke paniek veroor zaakte. Aan de Francais wordt uit Saloniki gemeld, dat de Turken twee christendorpen in brand hebben gestoken. Het Turksche gezantschap te Parijs heeft geen bericht ontvangen over een verergering van den toestand in de Europeesche pro vincies van het Turksche rijk. Het spreekt ter stelligste de berichten tegen, die met gemakkelijk te raden bedoeling verspreid worden. Een telegram uit Saloniki aan den Parij- schen Temps meldt, dat de opstandelingen het station Eksjsoe in de lucht hebben laten vliegen. Een aanschrijving uit Yldiz Kiosk aan den Duitschen gezant te Constantinopel consta teert, dat bet optreden van het leger tegen ie opstandelingen in het wiiajet Monastir gunstige resultaten heeft, fiij de eergisteren plaats gehad hebbende gevechten in genoemd wiiajet zouden 300 opstandelingen gesneu veld zijn. Bij de ontvangst van de hoofden der verschillende kerkgenootschappen ten paleize heeft de Sultan eergisteren geantwoord opeen toespraak van den oecumenischen patriarch, De Sultans prak zijn leedwezen uit over het afschuwelijke bedryf, waarop de patriarch gezinspeeld had en zeide overtuigd te zijn, dat de beweging, die daartoe aanleiding had gegeven, niet uit de bevolkjog geko men was, maar was aangespoord van buiten af. De Sultan legde er nadruk op, dat de welvaart van al zijn onderdanen, zonder onderscheid van ras of geloofsbelijdenis hem gelijkelijk aan 't hart ging. Hij ver zocht den Bulgaarschen exarch, deze woor den over te brengen aan zijn volk, Ook uitte de Sultan zijn medegevoel met de Grieken en Armeniërs, die onder de han delingen van anderen hadden moeten lijden. Een draadbericht uit Sofia meldtEr is gisteren te Esinograd een gewichtige bijeen komst van ministersgebouden onder voorzitter schap van vorst Ferdinand. De eerste mi nister Petrof en de ministers van binnen- landsche zaken, oorlog en justitie namen er deel aan. Men is bier zeer gespannen op den uitslag der beraadslagingen. De brand aan boord van een Hongaarsch schip bij Boergas is ten onrechte aan een Bulgaarschen aanslag toegeschreven. De Turksche minister van oorlog heeft eergisteren den Sultan verzekerd, dat de opstand binnen eenigee dagen onderdrukt zou zyn De Amerikaansche vice-consul. De Porte heeft den Amerikaanschen gezant de gevangenneming gemeld van vijf menschen, die betrokken heetten te zijn bij den zoogenaamden aanslag tegen den vice-consul te Beiroet. De Turksche minister van oorlog houdt vol, gelijk men weet, dat geen sprake was van een aanslag, maar dat iemand, die tot een bruiloftstoet behoorde, een schot in de lucht afvuurde, terwijl toevallig de vice consul langs kwam. De zaak zal intusschen onderzocht worden. Tegen het einde dezer week wordt het Amerikaansche smaldeel op Beiroet ver wacht. Uit Rome. Men is bezig, de vertrekken te restau- reeren, die Paus Leo XIII gedurende 25 jaar op de tweede verdieping van het Vaticaan heeft bewoond. In de volgende maand zullen ze gereed zijn, maar de H. Vader wil, dal zij slechts voor audiënties gebruikt zullen worden. Hij zelf heeft de kamers betrokken, die vroeger door mgr. Angeli en later door Pio Centra en dr. Lapponi werden gebruikt. Moor zoo zeeziek was, dat hij buiten staat Was naar mijn boodschap voor Japan te luisteren. OI die vreeselijke zeeziekte 1 ik had niet gedacht dat ik door dat wiegen en schudden ooit ziek zou kannen worden, en de kapitein en de manschappen noemden dat nog maar een frissche bries, niet eens een storm. Door mijn zeeziekte was ik niet in staat in Port Said den heer Moor te spreken en nu ik eens zoover was, kon ik, dacht ik zoo, zelf wel naar Japan gaan, evengoed als ongeduldig op het nieuws te gaan zitten wachten. Mijnheer Moor had weinig vertrouwen in de zaak, toen hij de scherven bezag, want hij zette nog een hopeloozer gezicht dan zijn chefzijn uitlegging over de fijnheid en zeldzaamheid van het porcelein overtroffen nog die van mijnheer Lobeja, gedurende de geheele reis wist hij over met anders te spreken. Ik wreekte mij door de ge heele reis lang uit te weiden over de schoonheid en de beminnelijkheid van het meisje, dat ik slecht kon veroveren door een kopje met een wandelenden prins. Ofschoon deze gesprekken den tijd niet verkortten, kwamen wij eindelijk te Hong kong aan. De andere reisgenooten begaven zich dadelijk in de stad, doch wij scheidden ons van hen, want Moor, zeide mij, dat hij hier een paar kooplieden kende, die soms zeer zeldzame stukken bezaten men mocht evenwel niet vragen waar zij ze vandaan hadden, en het ongeluk was dat eenige Japanscbe kooplieden ook deze adressen wisten en hem dikwijls iets voor den neus wegkaapten. Wjj gingen spoedig door het elegante voor Europeanen bestemde stadsgedeelte en met mijn vertrouwden gids drong ik mij door al die scheefoogige, gestaarte Cm- neezen heen, die schreeuwend de smalle straten vulden, en ging met hem door de deur van een armoedig huis, in welks kamers de prachtigste zaken opgestapeld lagen. Mijn gids kocht na lang bieden eenige ivoren beeldjes, die in zijn jaszakken verdwenen, maar ik kocht niets daar ik alleen dacht aan het onbereikbare kopje. (Wordt vervolgd). V ül NIEUWE SGHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1