Een staatssecretaris zou pas in October worden benoemd, naar nu verluidt. De jaardag van Sedan. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de jaardag van Sedan dit jaar slechts op de scholen zou worden gevierd. De meeste bladen jui chen de afschaffing of inkrimping dezer feestviering toe. Enkele zeer chauvinistische organen zijn van oordeel, dat het propa- gandeeren der vredesdenkbeelden het opko mend geslacht zal blijken benadeeld te hebben. Koning Leopold te Parijs. President Loubet zou gisteren-middag om half vijf koning Leopold ontvangen. De Koning zou eveneens een onderhoud hebben met minister Deicassé om over de Engelsche nota betreffende de Congo-kwestie te spreken. Fransche socialisten. Het katholiek blad La Croix heeft uit Guinham, een plaatsje in het departement Cotes du Noord, vernomen, dat een troep socialisten na afloop eener vergadering door de stad getrokken en onder het schreeuwen van A bas la Calotte bij hun politieke tegenstanders de ruiten hebben ingegooid, In een der gebouwen zijn verscheiden geestelijken door steenen gewond. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 September 1903. Door den grooten aanvoer van haring in den laatsten tijd hebben ook de kuipers druk werk om te zorgen, dat er fust genoeg is. Bovendien wordt het fustwerk tegen woordig vrij goed betaald, zoodat door de goede vangst deze tak van industrie er ook wel bij vaart. Rotterdam, een inspectie aan voornoemd station gehouden. Naar men mededeelt, kregen de leden een ongunstigen indruk van de verschillende localiteiten, bestemd voor het personeel. fe-jsza Gisteren-avond omtreeks kwart voor negen woede te Rotterdam een vrij hevige brand in de mandenmakerij van R. Maas- bach in de Steven Hoogdijkstraat. De mandenmakerij, staande achter het woonhuis van den eigenaar en gevestigd in een steenen loods van een verdieping met zolder tot bergplaats, werd met haren geheelen voorraad afgewerkte manden en teenen een prooi der vlammen. Assurantie dekt de vrij aanzienlijke schade. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is benoemd tot vertegen woordiger der regeering op het Nationaal Congres voor den Handeldrijvende Midden stand, dat op 8, 9 en 10 September e. k. te Rotterdam zal worden gehonden, R. P. J. Tutein Nolthenius, te Amsterdam. Door H. M, de Koningin is afwijzend beschikt op het verzoek om gratie ten behoeve van den arbeider uit Rockacje, die door het gerechtshof te 's-Gravenhage wegens misdrijf tegen de zeden tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, welk ver zoek door bekl.'s moeder ingediend en door een aantal inwoners van Rockanje onder steund was. Polem het verzet niet opgeven, maar blijven doorvechten. Wanneer Panglima Polem en zijn hoofden zich feitelijk hebben onderworpen, zal daarmede zeer zeker een groote stap voor waarts zijn gedaan naar het groote doel, dat generaal Van Heutsz reeds jaren nastreeft. Het blijft echter voorzichtig, zelfs na die onderwerping, nog niet te denken aan een volkomen pacificatie, al moge die dan ook genoemd worden een kwestie van tijd en geduld. Het is wel zeker, dat aan Panglima Polem, een hardnekkig en vastberaden bestrijder van ons gezag, maar tegelijk een tegenstander die men eeren kan na zijn onderwerping een waardigheid zal worden toegekend in overeenstemming met de hooge positie die zijn voorouders innamen, zij die als hoofden der XXII Moekims vasalien heeten van den sultan, den havenkoning, maar feitelijk onafhankelijk waren, Hoe de schrik den Leidenaars om het hart is geslagen na den val der Rijnlandsche Bankvereeniging kan wel hieruit blijken, dat in Augustus uit de Leidsche Nutsspaarbank is opgevraagd de aanzienlijke som van f 252.969.42, terwijl werd ingebracht f 67.158.72£. Gelukkig dat de Nutsspaarbank te Leiden haar welgevestigden naam van soliditeit heelt kunnen handhaven. van den brief tot tweemaal toe werd uit gesteld, schroomde niet ook nog een derden keer terug te komen. Toen was schijnbaar alles in orde en de brief werd hem ter hand gesteld. Gisteren-middag is de 56-jarige schilder P. Vos, terwijl hjj werkzaam was aan het dak van de glasblazerij der firma Van Deventer, door een viertal jongens met steenen ge worpen, waardoor hij aan het hoofd verwond werd. Hij werd aan het politiebureau verbonden. Gisteren-avond 7</4 ure zakte, terwijl hij op de Hoogstraat achter een kruiwagen ging, de 45-jarige P. Dejjl, wonende aan den Achterweg, plotseling ineen. Opgenomen en gebracht aan het politie bureau, werd daar doer een dokter, die er mede aanwezig was, de dood geconstateerd. Het lijk werd naar het lijkenhuis bjj het ziekenhuis overgebracht. Den 25-jarigen J. F.Lühring, wonende aan de Maasstraat, werd gisteren aan de Hoofd straat een blauw oog en dikke lip geslagen. Zekere Th. D., wonende aan de Kreupelstraat, sprong gisteren-middag tot tweemaal toe in de Noordvestgracht, waar schijnlijk in een vlaag van waanzin of overspanning. Hij werd beide keeren door eenige personen gered, die hem ten laatste, ondanks zijn verzet, naar zijne woning brachten. Het Kamerlid, de heer Van Kol, is van zijn West-Indische reis weer in het vaderland terug, „Onberaden Plannen". Zoo is de titel van een vlugschrift, waarin de oud-minister mr. S. van Houten critiek oefent over de drie voorstellen van grond wetsherziening, betreffende het kiesrecht, die dit jaar zijn verschenen en waarmee hij zich niet kan vereenigende beide wetsvoorstellen van de vrijzinning- en van de sociaal-democratische Kamerleden en de voorstellen in het rapport van de Liberale Unie. Volgens mr. Van Houten hebben de grondwetsherziening van 1887 en de kieswet van 1896 de klasseregeering der gegoeden afgeschaft en is daardoor »een toestand geschapen, waarbij alle klassen behoorlijken invloed, geen enkele overwicht bezit." Daar voor willen nu de voorstellers met het algemeen kiesrecht »een klasseregeering der handenarbeiders" in de plaats stellen, in plaats van de vroegere ^plutocratie" een »pauperocratie". Mr. v. H. is geenszins tegen Grondwets herziening wat de samenstelling der Eerste Kamer, het vrouwenkiesrecht en de even redige vertegenwoordiging betreft, als eerst voor een bepaalde oplossing een meerderheid is te vinden. Maar hij is stellig tegen het loslaten van »eike beperking wegens gemis van alle kenteekenen van eenige voldoende inkomsten voor levensonderhoud, ook op allerbescheidensten voet". Daarom verdedigt hij de bestaande kieswet. Hij blijft toch zijn eigen kinderen lief hebben, de oud-minister. Of is het meer bewondering voor den vader dier kinderen zeiven Gisteren nacht om 3 uren vertrok van Leiden als naar gewoonte de stoompak- schuit van den heer P. v. d. Meer naar Rotterdam. Aan de spoorbrug Leiden Woerden over den Trekviiet wilde dé machinist W. v. d. Weyde .de schoorsteenpijp laten zakken om onder de brug door te varen, met het treurig gevolg echter, dat de man daarbij over boord sloeg. Dadelijk stoomde men achteruit, maar helaas, de ongelukkige was al in de diepte weggezon ken. Zijn lijk werd om halfvijf opgevischt en naar huis vervoerd. De verdronkene laat een weduwe met 9 kinderen achter. Woensdag-avond kwartier over zevenen, werden de bewoners in den omtrek van de waskaarsenfabriek aan de Ruysdaelkade te Amsterdam, opgeschrikt door een hevigen slag. Or.middelijk daarop zag men een dichte wolk uit de fabriek opstijgen. De grootste der drie schoorsteenen was ingestort. Het gevaarte kwam voor het grootste deel als puin neder in de sloot, die het fabrieks terrein aan de zuidzijde begrenst, maar beschadigde in zijn val tevens twee kostbare distilleermachines en een bijgebouwtje van het ketelhuis. Persoonlijke ongelukken vielen er gelukkig niet bij voor. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft aan dat van St. Petersburg ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan dier stad een afbeelding van het CzaarPeterhuisje in zilver met inscriptie gezonden. Het eenvoudig visschersdorpje Volendam wordt van jaar tot jaar steeds meer door schilderessen en schilders uit het buitenland bezocht. Op het oogenblik houden er niet minder dan een 50-tal hun verblijf. Aller, kiezen onder deze typische bevolking hun modellen en trekken er, zoodra ze op het doek zijn gebracht, mede naar verschillende oorden der wereld. Ook de binnenhuizen van de visscherswoningen worden in toe nemende mate door het penseel aan de vergetelheid ontrukt. Menig arm visscherskind brengt in dezen tijd een aardig centje thuis, dat met het poseeren voor de schilders uit den vreemde is verdiend. De gezameiijke collecten in ons land voor de noodlijdenden van den Kethelpolder hebben tot nu toe ruim f12000 opgebracht. Bij het spelen aan de Rotterdamsche Schie is eergisteren-middag onder Overschie te water geraakt de vijfjarige Cornelia van der Donk. Gelukkig werd dit opgemerkt door eenige bewoners aan de overzijde, die door hun geroep de aandacht wisten te trekken van den blokmaker J. van der ZwaaJ, die aldaar aan het werk was. Deze begaf zich dadelijk gekleed te water en smaakte het genoegen het kind, dat reeds zinkende was, van een wissen dood te redden. Door eenige leden der Enquête-commissie op de spoorwegen is naar aanleiding van de ongunstige rapporten over de dienst- lokaien aan het Centraal-station D. P. te Panglima Polem (Atjeh). In telegrammen van den jongsten tijd werd eenige malen bevestigd, dat Panglima Polem en zijn zwager Toewangkoe Radja Keumala, toch wel bleven volharden in hun plan, om zich te onderwerpen, en aangezien de weigering van generaal Van Heutsz, om in te gaan op de gestelde voorwaarde, dat de vervolging door onze troepen zou worden opgeheven. De Tel. ontving nu een telegram uit Batavia, luidende »In een treffen met de bende van Polim sneuvelden 59 vijanden. De sultan en ver schillende Atjehsche hoofden zijn te Seu- maweh aangekomen ter ontvangst van Polim en Radja Keumala. Zij zonden bericht gevers uit naar de beide hoofden. Hieruit blijkt, dat de vervolging inderdaad wordt voortgezet en dat de volgelingen van De Abdjj ran Egmond. Naar het Ii.bld. verneemt, heeft de heer Bern. I.M. de Bont de gronden aangekocht, waarop weleer de abdij van Egmond gestaan heelt. Ofschoon de abdij-zelve met den grond gelijk is gemaakt, liggen op die plek o. a. begraven de eerste graven van Holland. De heer de Bont moet van plan zijn, de oude fundeeringen bloot te leggen en, bij ontdekking der grafkelders, die overblijfselen in een waardiger rustplaats over te brengen Bisschop ran Haarlem. De Romeinsche correspondent van het Centrum bericht Verleden week is tegelijk met die voor Westminster de keuze van den nieuwen bisschop van Haarlem geschied. Dezer dagen zal Z. H. den Paus deze keuze ter goedkeuring worden voorge legd. Daar deze bevestiging terug gaat naar de Congregatie der Propaganda, vervolgens aan de Congregatie der Breven het officieeie stuk moet worden opgesteld, en eindelijk de Propaganda de breve moet expedieeren zal zich de bekendmaking der benoeming nog eenigen tijd laten wachten. »Uit goede bron vernamen wij, dat de keuze niet dezelfde is als die, welke eenige maanden geleden werd gemeld". In de gemeenten Katwoude (N. H.), Hemmen (G.), Ittervoort (L), Overslag (Z.) en Snelrewaard (U.) bestaan geen inrich tingen, waar krachtens vergunning, sterke drank in het klein wordt verkocht. Op Texel houdt zich een zwarte ooievaar op (Ciconianigra), die als een zeldzaamheid voor ons land geldt. Ook vroeger werd hier een exemplaar dezer vogelsoort geschoten, dat een plaatsje in »FauDa Neerlandicae" van Artis heeft gekregen. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Crt. Ten postkantore alhier is wederom een aangeteekende brief met f 1000 in verkeerde handen geraakt door misdrijf. De brief, aan een Amsterdamsche firma geadresseerd, is in ontvangst genomen door iemand, die in het bezit der kennisgeving van aankomst was geraakt en een vaische handteekening plaatste. De misdadiger, die niet goed op de hoogte der formaliteiten scheen, zoodat de afgift De anti-sociaal-democratische vereeniging van spoorwegpersoneel »Recht en Plicht" te Utrecht heeft eergisteren-avond aan den bekenden leider van vRecht en Plicht", pater Weijers, ter gelegenheid zijner benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau een serenade gebracht. Van het Jansveld werd ouder flambouwen licht getrokken naar de woning van pater Weijers op de Mariaplaats. Deze verscheen, omringd dooreen tiental ambgenooten, op de binnenplaats van de St. Dominicuskerk en werd donderend toege juicht. Zjjneerw sprak zijn hartelijken dank uit voor de hem gebrachte serenade. Een groote menigte had de stoet verge- zeld en stond op de Mariaplaats, terwijl pater Weijers een kleine .toespraak hield en Kuiper's kapel vroolyk haar kopermuziek deed schallen. Om negen uur trok men weder, omringd door veel volk, naar 't Jansveld terug, waar de stoet uiteenging. Door eenige stafmuzikanten is den 31 n een leuke mop uitgehaald. Ingepakt in een doosje verzonden ze netjes aan een collega een hondenpenning met het lint der Oranje-Nassauorde. Reeds een paar dagen lang waren op verschillende plaatsen aan zijn adres naamkaartje en ansichts- kaarten met felicitaties per post bezorgd, zoodat de gedecoreerde wel denken moest, dat hij in geheel Europa niet alleen een bekend man is, maar dat men hem boven dien ook een bijzondere sympathie toedraagt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2