Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Een reis om de Wereld. 26ste J aars. Dinsdag 8 September 1903. lNo. 7694. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS Til DIT BLADi ▼oor Schiedam per 3 maandenf f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 7 September 1903. De Macedonische opstand. De sultan van Turkije is toch een edel "®ensch Nadat hij nog pas getuigd heeft, at het welzijn van al zijn onderdanen nauw ter harte gaat, heeft hij aarvan het overduidelijk bewijs gegeven, urkscbe bladen brengen toch aan de be volking de groeten van den Sultan over en noodigen baar uit, zijn voorbeeld te volgen. e Sultan heeft namelijk, wegens den Daderenden winter, vol zorg voor de in 't Roemelische samengetrokken troepen, uit ZÖ« eigen kas geld gegeven, opdat zijne soldaten van kleeren, flanel en warm ondergoed kunnen voorzien worden. De giften van de bevolking moeten vrijwillig ®d in overeenstemming met ieders draag- racht zijn. Ook aan de prefectuur is een commissie gevormd om geschenken in ontvangst te nemen voor «de offers van de Bulgaarsche opstandelingen." oigens Turksche berichten uit de wila- jets Adrianopel en Monastir zijn meer dan 250 inwoners van het dorp Penke, in het district Vitse, Zandsjak, Kirk Kilisse, die zich bij de benden hadden aangesloten, naar het dorp teruggekeerd. Bij de botsing ij Viacho-Kiissoera hebben de kon&itadsji's 200 man verloren en vele bommen en ge weren achtergelaten. In het plaatsje I>jau, in het district Ochrida. zijn de Turken slaags geweest met een bende onder aan voering van den pope Wassil, waarbij uigaren sneuvelden. De overige leden van de bende namen de wijk. £on bende van 170 man, die onlangs gerapporteerd was by Soefli tusschen Bemotika en Feredjeka, op de spoorlijn uaar Dedeagatsj, moet zich gesplitst hebben. 00 man zouden naar Derbend, ten westen v*n Soefli gegaan zijn, en 120 tusschen ^°ghan Hissar en Torbaliki nestelen, van- Feuilleton. (Naar het Duitsch.) 4) (Slot.) Ik verbeeldde my dat hij zich snel ver wijderde, toen hij mij zag, maar ik was moedeloos geworden, wat kan mij andere utenschen schelen; ik zag vooruit dat al juijne moeite vergeetsch zou zijn en Moor kon mij niet opvroolijken. Die goeie man dacht dat ik hem óok uit de handen van de Chineezen gered had en uitwierp tallooze plannen om door list of geweld den Japanschen verzamelaar zijn kopje te ontwringen. Zoo onverschillig als men een oud prenten- boekjdoorbladert, zag ik van verre den hoogen kegel des Fusiyana, de zonderling gebouwde schepen, de tusschen het riet staande witte 'eigers en de wilde ganzen die over ons heen v'ogen, ik had dat reeds duizendmaal op ^hermen, theebladen en waaiers gezien. waaruit zij waarschijnlijk aanslagen op militaire treinen zullen ondernemen. Edib pasja heeft uit Dedeagatsj verscheidene afdeelingen op hun vervolging uitgezonden. Het Bulgaarsche exarchaat heeft in den laatsten tijd herhaaldelijk van comités de waarschuwing ontvangen, om ze niet te belemmeren. Het exarchaat aarzelt daarom aan het verzoek van Turksche zijde, om invloed te oefenen op de opstandelingen, te voldoen. Te Sofia spreekt men in militaire kringen druk over het lauwe optreden van de Turksche militaire overheid tegen den opstand in Adrianopel. Men verklaart dat zoo, dat de Port* tijd wil hebben, om in het wilajet Adrianopel groote massa's troepen voor alle gebeurlijkheden samen te trekken. De Turken hebben de bewaking van de brug over de Maritsa van 200 op 380 man gebracht. Het comité in het wilajet Adria nopel moet besloten hebben tot uitzending van 4 dynamiet-kolonnes. Het aantal opstan delingen in het wilajet Adrianopel moet 3600 bedragen. De Turken hebben troepen onttrokken aan het gebied om Mustafa pasja, wat daar een paniek onder de Muzelmannen en een algemeene vlucht naar Adrianopei en Konstantinopel tengevolge gehad moet nebben* Te Konstantinopel loopt het gerucht dat het drinkwater vergiftigd is. De bevolking blijft echter uiterlijk kalm. De Levantijnsche expres zou heden (Maandag) weer rijden; ten minste dat was het plan. Er zullen wel niet veel reizigers zijn geweest. De Times bevat een particulieren brief van iemand, die een onpartydig onderzoek heeft ingesteld naar het gebeurde te Koesjevo. Deze plaats, die eerst door Bulgaren bezet was en waar 10.000 menschen wonen, meest Grieksche Wal- lachen, dus Macedoniërs, die niet aan de zyde van de Bulgaren staan, werd door 7000 Turken ingenomen. Toen dezen de Ook de in de straat krioelende men schen kende ik, zelfs de lachende kinderen die hunne vliegers oplieten, terwijl de koelie onze bagage door de straten van Yokohama droeg. Maar van iederen koopman kwamen wij met lange gezichten terug. «Het helpt niets," zei Moor eindelijk, met een diepen zucht, wij moeten naar den ouden Katsugawa, als wij er maar inkomen, dan laat ik hem niet los," en hij klopte brutaal op de poort, die slechts voor weinigen opengedaan werd. »Ik geloof dat ik daar onzen spitsboef zag," zeide ik. Moor keek mij aan of hij twijfelde dat ik wel goed bij mijn zinnen was, maar hoe verbaasd was hy, toen de knecht zich voor ons ter aarde wiep en ons vroeg binnen te treden. Wij traden in eene kamer met uitgezochte fraaie bronzen versierd, toen ging een schuifdeur zachtkens open en voor ons stond in een kostbaar zijden gewaad onze geredde spitsboef. Hij lachte ons vrien delijk en vol vreugde toe. En... vlak bij ons op een kostbaar tafeltje van goudlak zag ik het kopje der kopjes en de wandelende prins lachte zoo vergenoegd ais zijn bezitter. Ook Moor had direct het kopje opgemerkt. stad binnenkwamen, staken zij 366 huizen in brand en plunderden de overigen. Enkele vrouwen trachtten haar kostbaarheden onder onder hare kleeren te verbergen, 'maar toen dit ontdekt werd, beroofden de soldaten haar van kleeren en kostbaarheden bejden. Vele werden onteera verscheidene meisjes verdwenen. Enkele harer vond men later dood in de buitenwijken. Van de ongewapende stedelingen werden 44 mannen, vrouwen en kinderen gedood enkele mannen, terwijl zij hunne vrouwen tegen de geweldenarijen trachtten te beschermen. De officieren deden geen poging om hun manschappen in bedwang te houden. Er werd een poging gedaan om de menschen een stuk te laten teekenen, inhoudende dat alle gruwelen gepleegd waren door de komitadji's, maar slechts een paar menschen teekenden uit vrees, daar intusschen ge meenschap was verkregen met de consuls te Monastir. De soldaten voerden hun buit mee naar Prilip en Monastir, waaar hij in het openbaar verkocht werd. De correspondent van de Times te Konstantinopel heeft hooren verluiden, dat Rusland en Oostenrijk Hongarije er aan denken Macedonië gezamelijk te bezetten. Naar uit Konstantinopel aan de Temps gemeld wordt, maakt het dagblad Dnevik het bestaan bekend van een tractaat van bondgenootschap tusschen Rusland en Bulgarije, waarin het geval van een Turksch- Bulgaarschen oorlog voorzien is. Een draadbericht uit Saloniki, in dato 4 dezer, meldtGisteren heeft Ismail pasja naet zes bataljons een stelling bij Ëksjijoe, die 1500 opstandelingen bezet hielden, aangevallen. De uitkomst van het gevecht is onbekend. De Bulgaarsche Autonomia meldt, dat een trein, die Oitomansche troepen ver voerde tusschen Uskub en Koepula, Vrijdag bij Navoana in de lucht is gevlogen. Een aantal soldaten moeten omgekomen zijn. De Grieksche Kamer is wegens de bui- Katsugawa had nu zich genoeg verheugd over onze verwondering, maar hij had ook dadelijk begrepen dat wij toevallig bij hem kwamen, en het was hem een genoegen zich te toonen in al zijn glans en heerlijkheid. Kleine reisjes deed hij dikwijls in de armoedige kleeding waarm wij hem zagen bij was dan vrijer. Toen wendde hij zich tot mij«Waar mee kan ik mijn levensredder een genoe gen doen, alles is van hem", sprak hij pralend, door mijn weigering in Hongkong zeker van zijn zaak. «Niet verlegen zijn," zei Moor en wees naar het kopje. Hoe veranderde zijn gelaat. Alles kon ik nemen, maar dat niet. Doch Moor herinnerde hem aan zijn heilige eedenik nam mijn portefeulille, maar trotsch weigerde hij de banknoten pakte eindelijk voor onze oogen het onver gelijke kopje in een sierlijk gelakt kistje, terwijl Moor hem nogmaals zeide, dat van het verkrijgen van dit kopje mijn ievesgeluk afhing. Ik stak het doosje in mijn borstzak an ais «en bezetene ijlde ik weg, bang tengewone tijdsomstandigheden tegen 15 October bijeengeroepen. Uit Ochidra wordt gemeld, dat de Turk sche troepen in dat district 35 dorpen hebben verbrand en er dientengevolge vol slagen hongersnood heerscht. Te Weenen is bericht ontvangen, dat het Macedonische comité den Sultan van zijne terdoodveroordeeling verwittigd heeft en sedert dien de bewaking van het paleis verdubbeld is. De toestand in Servië. Een telegram uit Belgrado aan den Parijschen Temps gewaagt van den ern- stigen toestand in Servie, veroorzaakt door de eischen der officieren, die aan den koningsmoord vreemd bleven en nu de bestratffag eischen van ailen, die aan het bloedig drama in de hoofdstad deelnamen. De ministerraad is den geheelen nacht (van Vrijdag op Zaterdag) bijeen geweest. De toestand is zeer ernstig. Het heet, dat minister Kaljewitz zijn ontslag heeft ge nomen. De samenzwering der officieren omvat meer dan 900 personen. Men vreest, dat de onderteekenaren van de proclamatie zich solidair zullen verklaren met de gevangen genomen officieren, hetgeen hoogst ernstige gevolgen zou hebben. Er zijn weder drie officieren in hechtenis genomen. De Servische minister-president Avahou- mowits heeft intusschen aan een journalist verklaard, dat de zaak te Nisj weidt a doodgebloed zou zijn. Er kwam geen hoogverraad noch samenzwering bij ;e pas. Het gerucht loopt, dat de in hechtenis genomen officieren reeds weder in vrijheid zijn gesteld. Amerika en Turkije. De kruisers der Vereenigde Staten, Brooklyn en San Francisco, zijn Vrijdag in den namiddag te Beiroet aangekomen. dat hij mij het doosje nog listig zou ont rukken. Ik ging met eer, Engelsche stoomboot naar San Francisco en van daar zonder oponthoud met den sneltrein naar New-Vork, steeds met de hand op den borstzak, vol angst steeds dat het kopje zou breken. Van daar per boot naar Bremerhaven hier hoorde ik weer Duitsch: «kerel" word toch wakker 't is hoog tijd" Verbluft keek ik om my heen, ik zat op mijn kamer met een boek in de hand. Onwillekeurig voelde ik naar mijn borst zak het doosje was er niet. «Goed dat je al gekleed bent, Lobe zal ons wachten't is al bij vijf, kom kerel gauw 1" Wij gingen naar den heer Lobe, Mimi, was niet de onbekende schoone en haar oogen waren ook grys. Ik kreeg geen thee in ;het zeldzame kopje en kon het dus niet breken er stond ook geen wandelende prins .op. NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1