De Paus en het zettersmaatje. De Romeinsche correspondent van den Figaro verhaal het volgende: Zoeals men weet, heeft het Vaticaan een eigen drukkerij. Het personeel moet meermalen de Galerij der Beeldhouwwerken passeeren, welke galer jj toegang geeft tot hetxdellaPigna." Nu gebeurde het dezer dageG dat de Paus, zich door deze galerij naar de Vaticaansche tuinen begevende, er een jongmaatje van de drukkerij ontmoette, die, zoodra hij onverwachts den H. Vader en diens begeleiders in zijn onmiddelijke nabij heid zag, nederknielde en 's Pausen ring kuste. Pius X liet dit toe, legde met vaderlijke goedheid de band op het hoofd van den knaap en vroeg hem naar zijn naam, naar zijn werk en naar zjjn ouders. De knaap antwoordde vrijmoedig en de Paus zeide tot hem»Gij moet morgen eens bij mij komen, vriendje, en mij iets verders meedeelen over uw ouders." Het duurde niet lang, of de directeur der drukkerij wist wat er gebeurd washij dienden den jongen een niet zachte berisping toe en zond hem, als straf, acht dagen naar huis, hetgeen den knaap dus meer dan een week loon koste. Den volgende dag verscheen de jonge letterzetter niet bij den Paus. Deze informeerde naar hem en men antwoordde, dat de knaap ongesteld was en eenige dagen thuis moest blijven. De H. Vader meende, dat die onge steldheid wel niet veel te beteekenen zou hebben, en gaf bevel, dat men den knaap zou ontbieden, sik wensch hem hier te hebben." De directeur der drukkerij liet echter den jongen eerst bij zich komen en las hem de les. sAis Z. H. vraagt of ge ongesteld zijt geweest, zegt ge ja, anders kunt ge vertrekken." De knaap wordt binnengeleid bij den Paus. s Waarom zyt ge niet gekomen, zooals ik u gevraagd had sHeiiige Vader, ik ben ongesteld ge worden." Pius X ziet den knaap ernstig aan en zegt: Waarom spreekt ge onwaarheid tegenover den Paus? Dat is zeer verkeerd. Komaan, wees openhartig." En nu viel de knaap op de knieën en verhaalde weenend wat er gebeurd was. Z. H. deed hem opstaan en had aan stonds woorden óm hem te troosten. sGij gaat naar de drukkerij terug vriendje ;met de boodschap dat de Paus u dit bevolen heeft". En tegelijkertijd stopte de H. Vader den knaap een biljet van 50 franks in de hand met de woorden «Geef dit aan uw vader." De directeur ontving namens Z. H. een vermaning, om tegenover zijn onderge schikten anders op treden, en de mede- deeling, dat, indien de knaap wegens het geval onaangenaamheden te verduren bad, de directeur zelf op zijn ontslag rekenen kon. «Reeds onmiddellijk na zijn verheffing tot Paus," zegt de correspondent, «ueeft het Romeinsche volk Pius X den Paus der armen genoemdhet heeft goed gezien." Koning Eduard. Koning Eduard is te Londen teruggekeerd en daar door de menigte op hartelijke wijze verwelkomd. Uit Weenen wordt gemeld, dat keizer Frans Jozef zijn contra-bezoek zeker niet vóór de lente van 1904 zal brengen Koning Edward heeft een som van 2500 kronen geschonken voor de armen van Weenen. President Loubet. President Loubet is van zijn zomer- vacantie te Montelimar naar Parijs terug gekeerd. Toen hij in den trein zou stappen, werden hem de eerste nikkelen geldstukjes, in Frankrijk geslagen, overhandigd. Deze stukjes zijn nog maar proeven, men verwacht echter, dat ze door de regeering zullen worden goedgekeurd en dan zal 20 September de aanmunting van het Fransche nikkelen geld op tien persen tegelijkertijd beginnen. De opstand in Marokko. De troepen van den Sultan zijn te Sidi Hellousk door de aanhangers van den pre tendent op de vlucht gedreven. Zij kwamen te Ogda in de grootste wanorde aan. Rooyers in Algerië. Een draadbericht uit Aingefra (Algerië) meldt, dat een karavaan in de buurt van Eimougar overvallen is door een rooverbende, die 102 kameelen buit maakte. Het kwam tot een hevig gevecht, waarbij officieren en soldaten sneuvelden. Bijzonderheden ontbreken nog. De Bulgaarsche Kamer is gisteren ont bonden. De verkiezingen zullen onder de bekende omstandigheden zeker met heftige bewegingen gepaard gaan. Spoorwegongeluk in Mantsjoerije. Op de Cbineesche spoorweglijn tusschen Si Niu-Tcheng en Tau-Tse-Liken is een brug bezweken, terwijl een trein er zich op bevond. De machinist en de hoofd conducteur werden gedood en tal van beambten ernstig gewond. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 September 1903. Zaterdag-nacht is aan de Nieuwe Haven een koe onbeheerd gevonden. Het dier is aan den eigenaar terugge geven. Zondag-morgen is in een land over het water tegenover de Overschiesche straat, bij een koppel schapen, behoorende aan iemand te Rotterdam, een schaap ziek bevonden, dat kort daarna bleek dood te zijn. Het cadaver was reeds bij een slager alhier terecht gekomen, doch werd nog tijdig door de politie in beslag genomen, zoodat het niet in consumptie kon worden gebracht. Gisteren heeft M. Zonneveld, werkzaam aan de Stearine kaarsenfabriek «Apollo", het ongeluk gehad, dat van twee wagens die boven elkaar stonden, er een afviel en hij onder dat voertuig geraakte. Vrij ernstig gekneusd er onder van daan gehaald, is hij daarna naar zijne woning aan de Hoofdstraat overgebracht. De Vereeniging ter behartiging van de langen der vrouw, te Rotterdam, heeft be sloten twee diploma's uit te reiken by het examen voor zwemonderwijzeres, dat op 20 dezer in de bad- en zweminrichting aan de Boompjes zal afgenomen worden door eene commissie, waarin, behalve drie deskundigen, ook drie vrouwelijke leden der vereeniging zitting hebben. Diploma A wordt uitgereikt voor gewoon zwemmen en springen, diploma B voor duiken en gekleed zwemmen. De vereeniging heeft twee leden afgevaardigd naar de nationale meeting voor algemeen kiesrecht, te Rotterdam, op 13 dezer te houden. Een 7-tal rijksambtenaren hebben Zater dag op het Willemsplein te Rotterdam aangehouden een 4-tal werklieden, in dienst van de firma Blankenheijm Nolet, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een aantal vierkante flesschen met jenever uit de distilleerderij dier firma, welke jenever bovendien ongedekt door hen vervoerd werd. Zij droegen de flesschen onder hunne kleeding verborgen. Men schrijft uit Vlaardingen aan het R. N. De afgeloopen maand Augustus heeft het bevolkingscijfer van onze stad boven de 20.000 zielen gebracht. Den len Sept. bedroeg het 20,004. Dat onze plaats snel vooruitgaat is algemeen bekend, maar als een bijzonder heid mag zeker wel vermeld worden dat hier nog een groot aantal inwoners zijn, die zich goed kunnen herinneren, dat Vlaardingen nog geen 10.000 ingezetenen telde. De aanvoer van haring door de Vlaar- dingsche vloot is in vergelijking met het vorige jaar: 1902 aangebracht 203.063 ton, 1903 aangebracht 290,197 ton, alzoo tot heden 31.583 ton meer aangevoerd dan in 1902. De totale aanvoer was tot heden 209.197 ton tegen 203.063 in 1902, hetgeen een meerdere aanvoer is van 87.134 ton haring. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 165 schepen, waarvan 1 zeilschip en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 158, voor Schiedam 2, voor Vlaardingen 2, voor Maassluis 1 en voor Hoek van Holland 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 162 schepen, waarvan 1 zeilschip er. 5 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 158, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 2 en voor Maassluis 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 544, en het aantal netto registertonnen 801,271 meer dan tot op gelijken datum in 1902. BINNENLAND. Bij Koninklijk besluit is de heer A. W. Knoops erkend en toegelaten ais consul van België te Soerabaja, voor de residentiën Bezoeki, Pasoeroean, de eilanden Ball, Lombok en Madoera en de Zmder- en Oosterafdeeling van Borneo. H. M. de Koningin begeeft zich in den laatsten tijd meermalen naar Vaassen, waar Zy zich bezig houdt met een Harer meest geliefkoosde werkzaamheden, het schilderen. Thans worden door H M. het overoude kasteel De Cauuenburgh en onderhoong park op het doek gebracht. Vaak ook trekt H. M. zien terug in atgeiegen bosschen van Het Loo voor het maken van schetsen (teekemngen). Koninklijke giften. H. M. de Koningin Moeder heeft de Militaire wederkeerige waarborgmaatschappij »Onderiinge Voorzorg" f 100 geschonken. De Commissie tot Exploitatie van Huize Tnugater te Amsterdam, Te-Huis voor onderwijzeressen en aadere vrouwen, die door intellectueelen arbeid in haar onderhoud voorzien, ontving van H. M. de Koningin en van H. M. de Koningin-Moeder, als blijk van belangstelling in de pogingen tot uitbreiding dier inrichting. De heer Domela Nieuwenhuis, benoemd zaakgelastigde, tevens consul-generaal te Bangkok, zal den 22n dezer naar zjjn post vertrekken. Atjeh. De Tel. ontving van haren correspondent te Kota-Radja het volgende telegram Panglima Polim en Radja Kemala hebben dan pretendent-suitan en Toeankoe Machmoed schriftelijk om voorspraak bij den gouverneur van Heutsz gevraagd in zake hun onderwerping en hun ontvangst te Lbo-Semawé door de Groot-Atjehsche hoofden. De Nias bracht do hoofden over. Polims voorwaarde van staking der actie is slechts ingewilligd voor den dag zijner onderwerping. Heden seinde de gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië aan bet departement van koloniën: Panglima Polem en Toeankoe Radja Keumala onderwierpen zich te Lbo-Semawé. In een bijvoegsel tot de Staatscourant no. 208 behoorende, wordt opgenomen eene statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftjjd en de oorzaken van den dood in Nederland, over de maand Juni 1903, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De examens ter verkrijging van akten bekwaamheid voor middelbaar onderwijs (met uitzondering van die voor het hand en rechtlijnig teekenen, de gymnastiek, de Hoogduitsche en Engelsche taal, de land bouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt) en die voor het lager onderwijs in de wiskunde, zullen dit jaar in November en December en, zoo noodig, in de laatste helft van October worden gehouden. Aanmelding vóór 10 September. Zie voorts de Staatsct. no. 204. Van verschillende zijden werd herhaalde lijk erop gewezen, dat men bij het Depar tement van Oorlog zeer langzaam te werk ging bij het aanvullen van opengevallen officiersbetrekkingen. Als verblijdend ver schijnsel kan thans erop gewezen worden, dat verbetering in uitzicht is. De dezer dagen benoemde luitenant kolonels worden op den dag af, dat ze daarop recht hadden, bevorderd. De verkiezing voor een lid van de Pro vinciale Staten van Zeeland, district Hulst, noodig tengevolge van het ontslag nemen door rar, J. G. van Deinse, is bepaald op 29 Septemberde stemming en herstemming, zoo noodig, op 13 en 27 October. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderw. keurt het ontslag van den heer Lindeman als leeraar aan de rijkslandbouw school te Wageningen (wegens zjjn optre den voor het uit de staking welbekende «Comité van Verweer") eenstemmig ten strengste af. Besloten werd over deze zaak een adres aan de Tweede Kamer te zenden. Een telegrafisch bericht van prof. Wich- mann, uit Gorontalo, door de Maatschappij ter bevordering van het natuurkundig onderzoek der Nederlandsche Koloniën ontvangen, houdt in, dat de onder zijne leiding staande Nieuw-Guinea-expeditie het nog onbekende Jermormeer ten zuiden van de Geelviksbaai bereikt heeft en dat de leden dier zoo welgeslaagde expeditie zich thans allen op weg naar Batavia bevinden. Meer uitvoeiige berichten kunnen tegen het einde dezer maand worden tegemoet gezien. Jacques Lebaudy, de «Keizer van de Sahara", sluit zich, sedert zijn aankomst te 's-Gravenhage, als 't ware op in zyn kamer in het «Hotel des Indes". Stellig is zijn deur «rigoureusementdef endue" voor journalisten, die, naar hij zich heeft uitgelaten, toch maar allemaal grappenverkoopers zijn, die hem en zijn werk maar bespotten. Bovendien schijnen enkele Fransche dag bladen hem angstig te hebben gemaakt met de bewering dat by ieder oogenblik zou kunnen gearresteerd en aan de Fransche justitie uitgeleverd worden. De «Keizer" blijkt in ieder geval aan die bedreiging zooveel waarde te hechten, dat hy heden-ochtend misschien ook tevens voor andere zaken, een rechtsgeleerd consult is gaan nemen bij de advocaten mrs. Addink en Van Praag te 's-Gravenhage. Men beweert, dat de heer Jacques Le baudy naar Den Haag is gekomen om de mogelykheid te onderzoeken of zijn zaak te brengen zou zyn voor het Hof,van Arbitrage, om al dan niet de wettigheid van de stichting van het «Keizerryk der Sahara" uit te maken. Voor de Commissaris der Koningin in Fries land mr. B. P. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, Zaterdag-namiddag zjjn ambtgenooten en vroegere ambtgenooten, drie waren om verschillende redenen verhinderd geworden te komen, aan een dmer te zjjnent veree- nigde, boden zy hem, ter gelegeheid van zijn 25 jarige ambtsvervulling, een beker van gedreven zilver ten geschenke aan, als bewijs van belangstelling in zijn zilveren feest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2