Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De geleime kamer. Donderdag 10 September 1903. .No. 7696. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TIN DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maanden j 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummersi - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈNï Van 16 regelsI f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ÖFFICIEELE BERICHTEN. Gemeente-Gasfabriek Schiedam. De prijs der Cokes is van al heden (Donderdag) Ongeklopt 50 cents Geklopt 55 per Heet., afgehaald op de fabriek. De Directeur. ALGEMEEN OVERZICHT. 9 September 1903. De Macedonische opstand. Het nieuws uit Macedonië is schaarsch en tegenstrijdig, zoo verneemt de Londensche Standard uit Constantinopel. De buiten- landsche bladen inziende, zal men al spoedig dat oordeel onderschrijven wat het tegen strijdige betreft. Genoemde correspondent Zegt verder, dat het bijv. niet is uit te maken, waar op 't oogenblik Saratof en Tantsjef, de twee voornaamste opstande lingen zich ophouden. Van Tantsjef heet het soms tegeiyk, dat hjj io Bulgarije, Rumenië en Macedonië is. In Rumenië zou hij zeker niet veilig zitten, want een Reuter- telegram uit Bucharest zegt, dat de politie te Braiia last heeft gekregen een oog te houden op de Buigaren daar. En vijl Bul garen, die daar geld plachten op te halen voor de Macedonische comités, zijn in hech tenis genomen. De Rumeensche regeer; og wil dus blijkbaar vau geen samenzweerders in het land weten. Volgens ambtelijke rapporten uit het binnenland hebben tal van gevechten plaats gehad, die allen gunstig aflhepen voor de Turksche troepen, vooral in het wilajet Monastir. Een bericht uit Monastir aan de Times meldt, dat de laatste reserve aangezegd is zich gereed te houden. Er zijn iD de voornaamste plaatsen van het wilajet be velen ontvangen tol het beschikbaar stelieD van een zeker aantal paarden en een Feuilleton. 2) (Slot.) Mijn gastheer ontving me erg vriendelijk «h keek met belangstelling naar de kaarten van 't kasteel, die ik hem na tafel toonde. Maar over de kern der zaak wilde ouze factor geen woord loslaten. Den volgenden dag gingen Mac Phersen en ik uit visschen. 's Avonds zaten we weer hg het vuur en langzamerhand werd mijn gastheer meer vertrouwelijk. Ten laatste zei ik hem ronduit waarom ik die geheime kamer wilde zoeken en verzocht hem mij te helpen als hg dat kon zonder iets tegen zyn plicht te doen. De waardige factor schommelde eens ia zijn stoel en pookte onrustig in hei vuur. «Plicht, man Stil. Plicht heeft er niets mee te maken, 't Zal wel een oude-wijven- praatje zijn." zekere som gslds ter vergemakkelijking van de verdere krijgstoerustingen, die, naar men te Monastir gelooft, op een oorlog tegen Bulgarije doelen. Onder de vele Bulgaren, die op den dag voor het feest der troonbestijging van den Sultan te Konstantinopel aangehouden zijn, bevonden zich 18 onderdanen van vorst Ferdinand. De Bulgaarsche regeering heeft zoo krachtig geprotesteerd, dat deze menscben nu in vrijheid gesteld zijn, na vijf of zes dagen in de gevangenis te hebben gezeten. De correspondent van de Daily Telegraph te Sofia heeft Tatartsjef, een rebellenhoofd, gesproken. Deze zeideIk mag ver klaren, dat wij niets verlangen dan een Christen uit een Europeeschen staat als gouverneur en een behoorlijk toezicht van de mogendheden. Wij verlangen nie t eens wijziging van de Turksche wetten. Waar borg voor veiligheid van leven en eigendom is al wat wij verlangen. Ik verklaar, dat wij allen de wapenen zullen neerleggen, zoodra onze eisch ingewilligd is. Het Turksche gezantschap te Parijs deelt aan de pers mede, dat de toestand in de provinciën Kossova en Saloniki bevredigend is. Met uitzondering van eenige roover- streken, die dadelijk onderdrukt zijn, heeft zich niets voorgedaan, dat de orde en rust verstoorde. In de wilajets Monastir en Adrianopei zijn de Buigaarsche opstande iingen verstrooid, waarbij zij overal ver liezen leden aan dooden, gewonden en gevangenen. Men zegt, dat de Paus een vertoog gericht heeft tot keizer Frans Jozef om nog eens de aandacht van de katholieke vorsten te vestigen op de noodzakelijkheid de moordtooneelen op het Balkanschiereiland te doen ophouden. De toestand te Beiroet. De zaak van den Amerikaanschen vice- consul te Beiroet, die eerst gedood, later »Maar," zei ik, half teleurgesteld,is het dan niet waar dat ge een van de drie zijn, die het geheim kent gij, die graaf en zijn erfgenaam »Wat zijn lordschap weet of niet weet, heb ik niet mee te maken" antwoordde Mac Pherson; »maar ik heb nooit iets van een geheim geweten." Mijn hoop reduceerde tot nul en ik begon zelfs te vreezen dat de beele geschiedenis een verzinseltje was. Hier verklaarde een der drie geheimbewaarders dat bij niets wist 1 »En ik twgfel of de graaf iets meer weet dan ik als hij al net zooveel weet." »Dan weet u in alle geval iets van het geheim," riep ik. »In 's hemelsnaam vertel me wat ge er vaD weet. U kunt u niet voor stellen, hoe verlangend ik ben om die kamer te zien." »Dat heeft, voor zoover ik geloof, in geen twee of drie generaties iemand gedaan. Ik heb 't geheim nooit bezeten en twijfel hard of mijn vader het hadmaar ik heb hem over de plaats lioopen spreken en heb twee of drie oude lui, die bier meer dan zestig jaar wonen er naar gevraagd. En ofschoon ik de kamer nooit kon vinden, heb niet eens aangeschoten bleek te zijn, houdt nog steeds de aandacht gespannen. Admiraal Cotton seinde den 4n dezer, na zijn aankomst te Beiroet, aan de regeering te Washington. Er is geschoten op den vice-consul Magelsen, die echter niet geraakt werd. De Turksche overheid heeft den consul laten weten, dat vier personen, ver dacht van medeplichtigheid aan het gevat, in hechtenis zijn genomen. Mijn krachtige steun heeft tot gevolg gehad, dat het aan zien der vertegenwoordigers van de Ver- eenigde Staten aanmerkelijk gestegen is. Ik zal een schriftelijk rapport vragen over den toestand te Beiroet. De aanwezigheid van mijn smaldeel steide vreemdelingen en Christenen gerust. Uit Constantinopel wordt aan Wolfs bureau te Berlijn gemeld Zondag hebben te Boiroet een groot aantal Mohamedanen, men weet nog niet naar aanleiding van wat, een aanvai gedaan op de Christenwijk Meszra. Tien Christenen," onder wie een Amerikaan, zijn gedood en tien andere zwaar gewond. In de stad heerscht een paniek. De Amerikaansche gezant te Constantino pel seinde naar Washington, dat volgens bericht van den consul te Beiroet daar Maandag bij een oproer zeven Christenen gedood en verscheiden gewond zijn.De troepen plunderden twee huizen van Christenen. Volgens nader bericht hebben al de gezanten te Konstantinopel zich tot de Porte gericht met de opmerking, dat de gebeurtenissen te Beiroet een slechten indruk hebben gemaakt. Tewfik pasja antwoordde daarop, dat hij den wali bevel had gegeven te zorgen, dat er geen nieuwe onlusten voorvielen. Hij voegde er bij, dat wat er gebeurd is, met zoo erg was, ais men 't voorstelde. Natuurlijk heeft de Porte, als gewoonlijk weder hare lezing van het geval. Zij heeft aan haar vertegenwoordigers in het buitenland een telegram gezonden over een vechtpartij te Beiroet. Nadat, zegt de Porte, ik toch een idee waar ik naar haar moet zoeken." »Ik sprong op van mij stoel en preste den factor dadelijk met me mee te gaan," maar bij lachte me uit en beloofde morgen met me op den snor te gaan. Ik giste uit de koelheid van mijn gast heer den volgenden dag, dat hij zijn vertrouwelijkheid betreurde. Maar hij hield woord. We gingen naar het kasteel en Mac Pherson nam me meer naar een der benedengangen. »De traditie wijst deze gang aan," zei hij »als degene die naar de geheime kamer leidt, maar ik heb nooit kunnen vinden waar die was." Te vergeefs sondeerden we de muren en toen wilde ik den vloer opbreken. Na eenige aarzeling vond Mac Pnerson het goed en onder de planken zag ik een ringmuur, die met op mijn kaart stond. Het was de muur van een wenteltrap, Ik beefde van opge wondenheid en Mac Pherson was bijna net zoo opgewonden als ik. In minder dan een uur hadden we een gat gemaakt, groot genoeg om er door te kruipen en na dat gedaan te hebben, stonden we op een smalte steenen trap. De lucht was zoo slecht, Christenen geschoten hadden op vier Mohammedanen, ontstond er een gevecht, waarbij de troepen tusschenbeiden moesten komen. Drie soldaten werden gekwetst en een gedoodook is er één Christen gedood en een gewond. Deze opgaven worden onnauwkeurig geachtonder de bevolking moeten de verliezen grooter zijn dan onder de militairen. De wali is bedreigd met ontscheping van matrozen van de Amerikaansche oorlogs schepen, indien er weder onlusten plaats vinden. Volgens een telegram van den consul is het gevecht begonnen, nadat een Mohammedaan geschoten had op een christelijk bediende van de Amerikaansche zendingsschool. De samenzwering in Servië» De gepensioneerde generaal Magdalenits is gisteren-nacht te Belgrado in hechtenis genomen. Hg moet geld verschaft hebben voor de jongste samenzwering der officieren. Van de zijde der tegenstanders der samenzweerders, de vrienden van koning Peter, wordt nu gezegd, dat Oostenrijk achter de schermen zit. Met grot geld -— wordt gelasterd poogt Oostenrijk twee dracht te stoken in Servië. Men had een Oostenrijkschen of Duitschen prins op den troon te Belgrado willen hebben. En dan volgen de gewone beschuldigingen en verdachtmakingen aan het adres van bladen, welke »d»n vreemdeling" verkocht heeten. De minister-president Awakumowitch heeft zich bjjzonder optimistisch over den toestand uitgelaten. Een militaire commissie zal, volgens hem, de zaak in een oogwenk klaar spelen. Het zou hier volstrekt niet om hoog verraad gaan en evenmin een samenzwering betreffen, maar men had er nu eenmaal iets tegen, dat de officieren zoo aan het handteekeningen verzamelen gaan. En men kan niet weten, zei Zijn Excellentie nog wat hun eigenlijk doei is. dat we nauwelijks konden ademhalen en er was geen schijntje licht. Spoedig hadden we kaarsen en gingen naar beneden beneden beneden tot we aan aan een deur kwamen een deur in de rots waarop het kasteel stondNu snapte ik waarom mijn opmetingen niets gegeven hadden. De deur was erom dik en met ijzer beslagen. Waarschijnlijk was de plaats vroeger als gevangenis gebruikt. We schoven de grendel weg en gingen naar binnen. Een hoop van iets lag op den vloer, koe ren en goede GodTwee menschelijke geraamtes lagen in een verwarde massa bij een eiken kist. De arm van den een lag over de borst van den ander, maar betzy in worsteling, hetzij in laatste omhelzing, wie zal 't zeggen Ik keek Mac Pherson aan. Hij was erg bleek en geagiteerd. Met bevende band nam hg wat van de kleeren en onderzocht ze. Toen vroeg hij mijn hulpde geraam tes werden gebracht in een kamer van het kasteel. Op 't oogenblik dat de kamer leeg was, wenkte de facter me hem te heipen I het deksel der kist op te lichten. Ze was NIEUWE SCHIEP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1