Ook zouden de gearresteerde officieren weer op 7rije voeten zijn gesteld Zonderling zijn en blijvende Servische wegen. Interparlementaire conferentie. Uit Weenen wordt in dato 8 dezer nog gemeld Onder de voorgestelde besluiten op de interparlementaire conferentie was er een van den Eogelschman Cremer, die de instel ling verlangde van een arbitragehof in eerste instantie, bestaande uit twee leden uit de staten, die samen het geschil hebben. Ingeval partijen 't niet eens worden, kunnen zij zich richten tot het hof in den Haag. Rahussen uit Nederland noemde dit voorstel onnoodig en gevaarlijk. De conferentie heeft de voorstellen aangenomen van Puquet, Bajes, Lobat, Beernaert en Robertson. Engeland en Portugal. De koning van Engeland heeft den koning van Portugal in een hartelijken brief mede gedeeld, dat hij hem benoemd had tot admiraal bij de Engelsche vloot. Een geschenk des Pausen. De H. Vader heeft aan het patriarchaal seminarie en Venetië de prachtige kelk ten geschenke gegeven, hem indertijd bij zijn benoeming tot patriarch aangeboden door de geestelijkheid der Dogenstad. De genezingen te Lourdes. Dokter Boissarie, directeur van het geneeskundig bureau te Lourdes, heeft aan een redacteur van de XXe Siècle zijn voor nemen medegedeeld om het volgend jaar te Rome, ter gelegenheid van het Mariaan- sche Congres, die personen te doen bijeen komen, die te Lourdes het voorwerp zijn geweest der meest sensatiewekkende plotse ling ingetreden genezingen en tevens de fotographieën en volledige certificaten te exposeeren betrekking hebbende op deze voornaamste genezingen. Tegelijkertijd wil hij trachten naar Rome een bedevaart te organiseeren van geneesheeren uit alle oorden der wereld. Werkstaking in Spanje. Tengevolge van het wegzenden van kameraden zijn de werklieden bij de spoor wegen in Spanje tot een werkstaking overgegaan. Het aantal stakers beliep gisteren reeds 3000. Men verwachtte, dat nog velen zich bij de stakers zouden aan sluiten. De politie en de gendarmerie bewaken de stations en de perrons. Volgens nader bericht is er echter eenige verbetering in den toestand gekomen. Het spoorwegpersoneel te Madrid, Saragossa en Alicante heeft besloten den dienst te hervatten. Chamberlain's fiscale politiek. Het congres van vakvereenigingen te Leicester heeft, met twee stemmen tegen, een besluit genomen, waarin Chamberlains fiscale politiek als verkeerd en gevaarlijk voor het land veroordeeld wordt. Roovers in Algiers. De Deensche luitenant Selchau Housen is bezweken aan de wond, die hy in het gevecht bij El Moengar ontvangen heeft. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 9 September 1903. De Gemeente-begrooting. Dezer dagen is bij den gemeenteraad ingediend de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1904. In afwachting dat ons tyd en gelegen heid zal ten dienste staan dit belangwekkend stuk wat nader te beschouwen, ontleenen wij daaraan de volgende cijfers De begrooting bedraagt in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 641.205.31^. Voor de kosten van algemeen bestuur is uitge trokken f35.115, id. voor die van toezicht en invordering der belastingen f 8135.61, id. van de openbare veiligheid en de brandweer f 60740id. der plaatselijke gezondheids- politie f3368.35, id. van openbare werken f92661.50, id. inrichtingen van nijverheid en bedrijf f24213.40, id. voor het lager onderwjjs f86136, id. middelbaar onderwijs f 31965.40, id. hooger onderwijs gymnasium f 22500, id. van het armwezen en subsidieën en bijdragen aan de daarmede in verband staande instellingen f 23200, id. voor landbouw, handel en nijverheid f1610, id. voor het beheer en onderhoud der bezittingen f6995, id. rente en aflossing f75335, pensioenen en wachtgeld f8132, id. andere uitgaven niet onder vorige hoofdstuken bepregen f 1445 voor onvoor ziene uitgaven is uitgetrokken f 9343.25£, voor uitgaven, welke zoo noodig door buitengewone ontvangsten mogen gedekt worden, f 150.000. De prijs van het gas wordt ingevolge de begrooting van de gascommissie voorge dragen op 7 cent per kub. M. De ontvangen schoolgelden worden ge raamd voor het lager onderwijs op f 14.000, het middelbaar f7560, het gymnasium f3150. De inkomsten uit bezittingen der ge meente werden op f25274.43 geraamd. De Arbeidsbeurs. (Opgave 9 September 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak. id. voor de plakkamer van sigarenfabriek. id. voor het rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. jongen ter opleiding ververy. Schoenma ker (halfwas). Een schoenmakersjongen. Jongens voor branderij. In een fabriek een jongen bekend met kleeden- naaien.Een drukker. Een verver. Een schippersjongen. - Een loopjongen voor manufacturenwinkel. Een bakker (halfwas). Een bakkersjongen. Een boerenknecht. Jongens voor een moes tuin. Een leerling wagenmakerij. Een timmerman, met branderij werk bekend. Een zakk6nmaker (noodhulp). Een smidsknecht. Een keukenmeid. Een Dienstmeisjes voor halve dagen. Aangeboden arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbedienden. Kantoorbedienden. Boerenknechts.Tuiniersknecht.Koetsiers Distillateursknechts. Slagersknecht. - Kistenmakers. Ververs. Een hout- koopersknecht. Een loodgieter. - Een jongen voor meubelmakerij. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk. id. voor los werk. Gelegenheid gezochtvoor jongens ter opleidingin smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak, boekhandel en timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. - Een dienst meisje voor halve dagen. Bij Koninklijk besluit is aau den by Koninklijk besluit van 10 Juni 1903 op zijn verzoek eervol ontslagen 1ste luitsnaDt bij de d.d. Schutterij te Schiedam J. D. C. Steenberg, alsnog vergunning verleend om de uniform der schutterij met de onder- scheidingsteekenen aan evenvermelden rang verbonden, te blijven dragen en is bij de d.d. Schutterij te Schiedam benoemd tot 1ste luitenant A. Dirkzwager, thans 2de luitenant. Van morgen omstreeks 9 ure kwam hier nabij het huisje van den havendienst aan den Overschieschenweg een spoelingschouw aandrijven, waarop niemand werd gezien. Vermoedelijk was de spoelinghaler overboord geslagen. Nadat de politie hiermede in kennis was gesteld, ging zij in den omtrek aan het dreggen en haalde na eenigen tijd op den 31-jarigen, gehuwden, A. Lansbergen, wonende te Overschie,die vermoedelijk daar op die hoogte van den schouw was gevallen. Op de werf van den scheepmaker Van der Burg werden nog pogingen aangewend om de levensgeesten op te wekken, doch een dokter, die daar ter plaatse verscheen, moest, helaas, den dood constateeren. Het lijk is daarna naar het drenkelingen huisje op de stadsmetselwerf overgebracht. Voor het maken en leveren van een ijzeren pont, ten behoeve van het veer over de Lek, tusschen Vreeswijk en Vianen, waren laagste inschrijvers de heeren Gebr. Jonker te Kinderdijk voor f 3249. Het hoogste was ingeschreven door den heer G. J. Vincent te Schiedam voor f 4149.13. Ter benoeming van een gemeente-veearts te Vlaardingen worden aanbevolen de heeren H. C. L. E. Berger, veearts te Utrecht, en G. H. J. Tervoert, rijksveearts te Drachten (gem. Smailingerland). Door de recherche te Rotterdam wordt de opsporing verzocht van een aangetee- kenden brief, verzonden van Rotterdam naar Amsterdam, inhoudende 4 biljetten van f 200, 2 biljetten van f 60 en 2 biljet ten van f 40. De nummers zyn bekend. De diefstal heeft vermoedelijk plaats gehad 29 Aug. 11. Ver dronken. Aan de Schiehaven te Oud-Delfshaven is van een aanlegsteiger te water geraakt de stoker van het s.s. Sanduo W. Ter- meytelen, wonende te Amsterdam. Gisteren is te Rotterdam over boord geslagen en verdronken van de sleepkaan Pietronella, liggende aan boei 19, de 17 jarige schippersknecht A. van Meggelen, wonende te Dussen in Noordbrabant. Zijn lyk is nog niet opgevischt. BINNENLAND. Bji Kon. besluit is, als blijk van goed keuring en tevredenheid, de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan E. Krab, stuurman, en C. Oldenburg, matroos, van de te IJmuiden thuis behoo- rende stoomtrawler Ilolland 111, wegens het met levensgevaar redden van de bemanning der Noordsche bark Nora, welke 7 Juli j.l. op de hoogte der Haaksgronden in de Noordzee tydens hevigen storm is verongelukt. Opening der Kamers. St. Ct. no, 210 bevat het programma voor de opening van de zitting der Staten- Generaal, te 's-Gravenhage, op Dinsdag den 15den September a.s. Het is hetzelfde als dat van vroegere jaren. De Voorzitter van de Vereenigde Verga dering der Staten Generaal geeft in de Staats Ct. kennis, dat behalve degenen, die deel ditmaken van de Vereenigde Vergadering, uitsluitend zjj die voorzien zyn van de voor de Vereenigde Vergadering geldige toe gangskaarten tot de gereseveerde tribune en de lokalen der Tweede Kamer worden toegelaten. Bedoelde toegangskaarten worden intus- schen, met het oog op de beperkte ruimte, alleen op aanzoek van de leden der vergadering verstrekt» Deze mededeelingen strekken tot antwoord op de verzoeken van particulieren om toegangskaarten, mondeliDg en schriftelijk bij het bureau der vergadering ingekomen. Reuter seint ons uit Bentheim, dat H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden van daar gisteren-avond weder naar het Loo zijn vertrokken. De toestand van H. Ms. Hofmaarschalk, baron Clifford, blijkt vooruitgaande. De dignitaris wordt verpleegd in een villa (dependance van het paleis Het Loo) behoorende tot de particuliere eigendommen van H. M. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 12 September e. k. niet plaats hebben. De minister van Oorlog zal bij het feest ter herdenking van het 75-jarigbestaander Koninklijke Militaire Academie, een officieel bezoek aan deze inrichting brengen en deelnemen aan het reunisten-diner. De kapitein der infanterie C. Smith in garnizoen te Meester-Cornelis, is sedert eenigen tijd werkzaam gesteld aan het departement van oorlog ter uitwerking van een belangrijke en natuurlijk allerdiepst geheime opdracht. Naar men verneemt, heeft jhr. mr. W. Six wegens gevorderden leeftijd ontslag gevraagd als ryks-commissaris bij de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Bij de »Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw" is antwoord inge komen van de Gedeput. Staten van Zuid- Holland, dat de gemeenteraad van Vrijen ban de instructie voor het onderwijzend personeel veranderd heeft, zoodat de door de vereeniging gewraakte bepaling, vdat onderwijzeressen vóór het aangaan van een huweiijk haar ontslag moesten aanvragen", daarin thans niet meer voorkomt. Gedeput. Staten achten die bepaling in stryd met de wet. Men schryft uit Haarlem Voor eenige weken was hier de heer Erasmus uit Transvaal, die door bemidde ling van den heer A. A. v. d. Berg een 60-tal paarden kocht. Gisteren zijn die dieren van hier naar Antwerpen gezonden om daar met een koppel koeien, waaronder er zijn van f 600, naar Zuid-Afrika ingescheept te worden. Ter begeleiding gaan mede twee Haarlemmers, een zoon van een hoefsmid en dan een door de Aprilstaking werkeloos geworden machinebankwerker, die daar hun geluk gaan beproeven. Men schrijft uit Kaapstad, dat de reis van ds. van Broekbuizen naar Nederland wegens een plotselinge verhindering uitge steld is. Hy zou anders gisteren hier te lande zyn aangekomen. In de Leidschestraat tusschen Heerengracht en Keizersgracht te Amsterdam zal een proef worden genomen met een nieuwe soort bestratiog. Een zevental firma's zullen daar ieder in een gedeelte van de straat een bevloering leggen van asphalt- blokken. Het verschil met gewone asphalteering bestaat daarin, dat de asphalt- blokken naast elkaar worden gelegd en met cement gehecht wordenom de voegen te doen verdwijnen, worden ze met asphaltpoeder opgevuld. Het perceel N. Z. Voorburgwal 73 te Amsterdam, dat eergister-avond publiek geveild zou worden, is naar het JV. v. d. D. mededeeid, met nog 6 andere perceelen, naifvol met gouden en zilveren munten I Toen we weer in de frissche lucht waren, zei hy me, dat nij geloofde,de geschiedenis van dit spookachtig geheim, dat de geheime kamer zoo lang verborgen had, te kennen. Net voor den opstand van 1745 verdween de graat, die een Jacobiet was, geheim zinnig. Hy was niet bij de armee der rebellen en geloofd werd, dat hij op een geneime zending voor den Prins was geweest en in de een of andere ontmoeting gedood was. Maar 't vreemdste was, dat de o rdste zoon, die met Hannover sympathiseerde, ook weg was. Niemand kon gissen wat er van hem geworden was. In die woeste dagen zochten ze echter niet lang naar vermiste lui en de nieuwe factor de oude was by Culloden gesneuveld haalde den tweeden zoon spoedig over om den titel te voerenhij had immers nu de goederen. Hy deed het, niemand verbood het hem en na een jaar of wat was de geschiedenis vergeten. Wat hun lot is geweest, is nu duidelijk genoeg. De graaf had ai 't geld dat hij kon krygen, verzameld en in de geheime kamer geborgen ona het, naar alle waarschijnlijk heid prins Karei aan te bieden. De zoon had dit ontdekt en was waarschijnlijk in de donjon gegaan om 't zelf te zien en er tegen te protesteeren, dat zyn vader het oen pretendent zou geven. Bij toeval,zal een van de twee de deur gesloten hebben, die met een veerslot openend, hen voor ee uwig opsloot. L 11 '!!■-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2