Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Graat Je Kaï 26ste J aars. Vrijdag 11 September 1903. l\o. 7697. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS Til DIT BLAD» ▼oor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTEMTIÊN: Van 16 regels.11'. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. J)FFICIEELE BERICHTEN. Bekendmaking. Inlijving van iotelingen der lichting van een vorig jaar, voor korte oefening. De Burgemeester van Schiedam, Schiedam, 10 September 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennnis aan de ingezetenen, dat F eu i 11 et o u. t) »Heb je wat van Kelly gehoord »Neenwat heeft hij nu weer uitgehaald een bisschop ontvoerd of de Melbourne- bank bestolen »Nou, erg ver ben je er niet af. Hij heeft een bank dichtby, in Warra Warra gisteren-morgen leeggehaald en ik zou niets verwonderd zijn als ik hem over een dag of wat ook hier zag ver schijnen." »Hoor je dat Grant? Je zal nu je oogen moeten gebruiken om te loeren op struik- roovers en werken en slapen en eten met een geladen revolver naast je." »Nog al een gevaarlijk ding om mee te op heden aan R. A. de Kroes en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner broodbakkerij, staan de aan de Dam no. 13, kadaster sectie C no. 560, door plaatsing daarin van een gasmotor van 1| paardenkracht. Schiedam, den lOden September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris V. SICKENGA. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het vezoek van A. Martens om vergunning tot oprichting van een smederij in het pand staande aan de Lange Nieuw- straat no. 2 kadaster sectie L no. 445 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 24sten September &.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervaa afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. ALGEMEEN OVERZICHT. 10 September 1903. De Macedonische opstand. De laatste berichten van het terrein van den opstand ontvangen, bevatten weinig belangwekkend nieuws. Uit het wilajet Monastir wordt geen melding gemaakt van nieuwe gevechten. eten zou ik zoo denken", mompelde Jones droomerig. Probeer nu niet moppig te zijn, Jones", zei de laatste spreken; »met deze warmte zou je dat nog wel eens op kunnen breken, 'tls een feit. Kelly en zijn bende zijn hier heen op weg en Grant is de man, dien ze wis en zeker hun eerste visite zullen maken." »Heb je soms wat bizonders over hun laatste diefstal gehoord vroeg Grant, opkijkende en op zjjn gewone langzame manier de asch uit zijn pijp kloppend. »Neen, ik heb alleen gehoord dat ze 't hem weer op hun speciale manier gelapt hebben ze liepen de bank vol volk in, richtten hun zesloopers op de kler ken, haalden de brand kasten leeg en gingen weg zonder dat een vinger naar ze was uitgestoken. 't Treft me dat er geen een vlug genoeg is om zijn pistool te trekken en te vuren voor zij 't doen", merkte Tanner, een baar uit Engeland op, die tot De Turken maken zich gereed, het hoofd kwartier van de opstandelingen aan te vallen in de bergen van Peristeri, dat zij in den laatsten tijd tevergeefs trachten te veroveren. De troepen schijnen zich in den regel te bepalen tot het verwoesten van het land om aldus de opstandelingen uit te hongeren, maar deze laatste hebben, naar 't heet, in hetgebergte zooveel leeftocht bijeengebracht, dat zij ernstig denken over een winter- veldtocht. Deze zou ontzettende gevolgen hebben voor de vrouwen en kinderen, maar de Turksche troepen zouden wellicht, door gebrek en gemis van gemeenschapsmiddelen, er haast even erg aan toe zyn. Men zegt, dat het Turksche legerbestuur een groote hoeveelheid prikkeldraad in Duitschland heeft besteld, op voorstel van Eöhem pasja wil men beproeven, de methode te volgen die de Eogeischen tegen de Boeren hebben aangewend. Zelfs zou een Engelsch officier, die aan den oorlog in Zuid Afrika heeft deelgenomen, hierbij als raadsman van de Turken optreden. Men zegt, dat Boris Serafof, bij een schermutseling te Dairene, aan zyn been gewond is. De Porte heeft last gegeven, dat alle Europeesche dagblad correspondenten Mace donië moeten verlaten, omdat zij onware mededeehngen verspreiden. Nog altijd blijven de leiders van den opstand van de tusschenkomst der mo gendheden voor hun zaak heil verwachten. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat de Macedonische opstandelingen opnieuw een nota hebben opgesteld ter verzending aan de vertegenwoordigers der mogend heden te Sofia. Daarin verwijzen zij naar de memorie, vroeger by de consuls te Monastir ingediend, en geven een lange lijst van gruwelen, door de Turken be dreven, met namen en dagteekening. Er zouden op dit oogenblik 55.000 menschen, tengevolge van het verbranden van dorpen en hoeven aan de ellende ten prooi zijn. Het stuk zegt ten slotte, dat de revolutio nairen nu tot, het uiterste gedreven, nu toe geen deel aan het gesprek had genomen. »Dat is heel makkelijk te verklaren als je bedenkt dat de man, die dat deed, da delijk neergeschoten zou worden, onverschil lig of hy geraakt had of niet. En niemand heeft daar trek in." »En dan nog" zei een ander, wor den ze altijd bij verassing overvallen en de lui in Australië loopen met altijd met hun vingers aan den trekker van een revolver wat ze in Engeland doen, dat »In Engeland begon Tanner nijdig. »De roover hier", vervolgde de spreker, »stapt naar binnen met zyn revolver vaar dig en als iemand een vin verroert, schiet hij hem meteen neer." »Ik hoorde een dag of wat geleden een verhaal", zei Ferguson, »van een man die een roover overwon en ik geloof dat het waar was ook. Ik weet niet of het pas gebeurd is en of een van jullie'tal gehoord hoeft." heftige weerwraak zuilen nemen, en dat de verantwoordelijkheid daarvan op Europa neerkomt. Men gaat nog altijd voort, zoo zegt deze correspondent, met het vernielen van dorpen. Zoo zouden de Turksche troepen de dorpen Kamen en Elovo, in het district Derin, verwoest hebbende bevolking be stond uit Albaneesche christenen. De Buigaarsche dorpen Virsjevo, Dlotsjitza en Pisovani ondergingen hetzelfde lot. In het district Dibra moeten reeds 28, door Chris tenen bewoonde dorpen verbrand zijn. In het district Adrianopel schijnt de aanwe zigheid eener groote troepenmacht de Turksche bevolking slechts weinig te beschermen daar hebben de opstandelingen o. a. de dorpen Liman, Sazari en Kadievo verwoest. De Buigaarsche bladen melden, dat Sjangof, redacteur van de Velsjerna Posjtch, de grens overgetrokken is aan het hoofd eener bende van 120 man. Te Varna is het onderzoek heropend naar de ramp, die den ondergang van de stoomboot Vaskapu ten gevolge heeft ge had er is een gedelegeerde van het Oos- tenrijksche agentschap heengezonden. Het onderzoek wordt uitsluitend door de consuis geleid, daar de ramp in voile zee plaats had, maar Buigaarsche ambtenaren ziju uitgenoodigd, deel te nemen aan de beraad slagingen. De Grieksche gezant te Konstantinopel heeft reeds verscheiden malen geklaagd over den toestand der Grieken in Turkije* die, naar zijn oordeel, bijna even erg dooi de Turksche troepen vervolgd worden als de Buigaarsche bevolking. De Grootvizier heeft een onderzoek toegezegd, en belootd, dat de troepen de Grieken zullen sparen. De onlusten te Beiroet. De Porte heeft aan den Italiaanschen gezant te Constantinopel, markies Malespina medegedeeld, dat de vali van Dunas, een bekwaam en energiek ambtenaar, de noodige instructies beeft gekregeh om »Doet er niet toe, oude jongen," zei Jones. Steek maar af. 't Zai je eerste verzinsel niet zijn." vAccoord" was het bakende ontwoord »hier heb ja net zooals ik het heb ge hoord." »'k Wed twee tegen een dat hij 'tniet vertelt zooals bij het geboord heelt" nel Jones in; »'t is mets voor hem om een ding te vertellen zonder 't mooier en erger te maken." »Goed zoo Jones, maar geef Fer guson dan nu een kans. Vooruit. Vooruit, kerel." »Een man laten we hem Jones nos- men iedere naam is goed - »Zeg eens eventjes Ferguson »Kop dicht, Jones. Ga voort Ferguson", riepen er twee of drievnoem hem Jones." (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDA Gezien de circulaire van den heer Commissaris der Koningin dezer Provincie van 28 Angnstus 1903, A, no. 5115 (2e afd.) Provinciaal Blad no. 71, Brengt ter kennis van de na te melden Iotelingen dat door den Minister van Oorlog is bepaald dat voor de aanvulling van hen, die op 15 October van het jaar der algemeene aflevering aan het aandeel der gemeente in de categorie der tot korte oefening inge- bjfden ontbreken, in de eerste plaats in aanmerking komen zij, die in het bezit zijn van een getuigschrift van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefend heid (Model III, behoorende bij de Beschikking van 23 Juli 1902, 11de Aid. No. 90, a. M. 1902, bladz. dat aangezien aan een zoodanig getuigschrift alleen dan waarde ia toe te kennen, indien het verworven ia kort vóór de inlijving, ia bepaald dat de voorrang voor toewijzing aan de categorie van tot korte oefening ingelijfden slechta zal worden genoten door die iotelingen, welke evenbedoeld getuigschrift hebben verkregen in het jaar, waarin zij zullen worden afge leverd dat getnigachriften in een vroeger jaar behaald ten deze buiten aanmerking blijven dat mitsdien de Iotelingen der lichting van 1903, •e ia 1901 zullen worden ingelijfd, ter vervanging "I'® in dit jaar zijn afgekeurd om op be- oelden voorrang aanspraak te kannen maken, in auuari 1904 dat getuigschrift moeten verwerven of opnieuw moeten verwerpen 5 dat ingevolge het bepaalde bij de derde zinsnede van art. 104 der Militiewet 1901, de houders van een getuigschrift van militaire bekwaamheid of van liehamehjke geoefendheid, voor zoover zij daartoe ge schikt bevonden zija eu dit met de belangen van den aieuat is overeen te brengen, zullen worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hnnner keuze dat in verband met het vorenstaande de voornoemde lotingen, alsnog in het laatste winterseizoen vóór hunne inlijving tot het voorbereidend militair onder richt zullen worden toegelaten, mits zij zich daartoe bi) den aanvang van het eerste oeleningsunr in dat seizoen aanmelden bij den officier, die ter plaatse met de leiding van dat onderricht is belast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1