güQT si nrticMt om. iMra. «n 9£ ure werd de dag;feestelijk geopend door een indrukwekkende kerkelijke plechtig heid. In de tot de uiterste hoeken gevulde Metopolitaankerk droeg Z. D. H. Mgr. H Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, de pontificale Hoogmis op, geassisteerd door dr. H. J. Brouwer, als sacerdos assistens. dr. A. C. M. Schaepman en prol E. Hins- bergh als troondiakens, de weleerw. heeren H. M. Kool en D. Verhaak, kapelaans der Metropolitaankerk, als diaken en subdiaken, De verdere functies werden vervuld door heeren theologanten van het Seminarie. Toen om half tien Mgr.'de Aartsbisschop de Metropolitaankerk was binnengetreden, omgeven door een breeden stoet geestelijken, hief het zangkoor een vijfstemmig Ecce Sacerdos van P. J. Jos. Franken aan, als om een voorproelje te geven van het groote muzikale genot, dat ons te wachten stond. Waarlyk groot is dat genot geweest bij de uitvoering der mis Haec Dies, gecom poneerd op het motief van den bekenden Paaschzang. Het koor der Metropolitaankerk bestaat, volgens den feestwijzer uit 48 jongens- en 24 mannenstemmen. Daarvan zijn de baritons, bassen en alten verreweg het best. Dan volgen de sopranen, en het Minst van kracht en klankgehalte zijn de tenoren. De Mis bleek een schoone com positie, die over het algemeen op meesterlijke wijze ten uitvoer gebracht werd. Ook het Gregoriaansch, afwisselend door jongens- en mannenstemmen gezongen, klonk zeer goed. Na de Mis werd ingezet door het koor en vervolgd door het geheele publiek het «Lied van den Hemel" uit Eppinks «Gulden Wierookvat". Als een groote menigte ge- loovigen met volle stem zulk een lied zingt, maakt het gelijk thans weder beek, een grootschen indruk. Om elf uur was de plechtigheid afge- loopen en Monseigneur Van de Wetering verliet zegenend het schoone kerkgebouw. Ten 12 ure werd in »Tivoli" de feest- vergadering gehouden, waarin mgr Lans sprak over de toestand der Vereeniging, de heer Hansen, leeraar aan het gymnasium te St. Michels. Gestel, over den weidadigen geest der kerkelijke liturgie en heer Schmeitz, pastoor te Venray over «voorbeen en thans" Te 2 uur had in dezelfde localiteiten een gemeenschappelijke middagmaal plaats en te 4 uur vereenigde men zich in de Metropolitaankerk, om aan te hooren de uitvoering van kerkelijke zangstukken, n.l. voor klein koor, zangkoor dier kerk, zang koor der Lieve Vrouwe kerk en gecombineer- den zang der beide afdeelingen. Als directeuren fungeerden de weleerw, heer J. A. S. van Schaik, de heeren P. J. Jos. Vrancken, Anton Ponten en AlphVrancken, als organist de heer W. P. C. Oosterbaan. De eerste afdeeling bestond uitGregoriaan sche muziek,de 2e uitPalestrijnschecompositie, de 3e uit composities van levende Hollandsche toonzetters. Te 7 uur 's avonds werd een gezellige bijeenkomst gehouden in de groote zaal van «Tivoli", waaraan vocaal en instrumentaal concert was verbonden. De werkstaking te Bergeijk. Men meldt aan de N, R. Cf. uit Eind hoven Door den heer G. Arts te Bergeyk (aan wiens fabriek nog steeds wordt gewaakt) is een aanklacht ingediend bij den officier van justitie tegen den N. R.-Kath. Tabaksbe- werkersbond, wegens het verspreiden van een strooibiljet, waarin wordt medegedeeld, dat de sigarenmakers aan zijne fabriek slechts f5.50 per week kunnen verdienen. De heer Aarts ziet hierin eene benadeeling zijner zaak, en het doel het werkvolk van buiten tegen hem op te hitsen, opdat de plaatsen der stakers onbezet zullen blijven. Hij verwijst naar de loonstaten aan zijne fabriek van vóór de staking, waaruit blijkt, dat aan zijne fabriek 35 pet. meer kan worden verdiend, dan door den Ned. Roomsch Kath. Tabaksbewerkersbond wordt aangegeven. De groote protestmeeting van Pauselijkev oud-zouaven zal op 18 October a. s. te Eindhoven worden gehouden, onder eiding van den heer P. Harkx. Generaal De Gharette zal, naar het heet, de vergadering bijwonen. Tegen de volgende week zijn aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen weder 20 werklieden bedankt en bestaat er alle kans, dat er deze week nog een groot aantal zal worden ontslagen wegens slapte van werkzaamheden. In hetzelfde deel der gemeente Sliedrecht, waar 't vorige jaar vele typhusgevallen voorkwamen, openbaart zich die ziekte weer opnieuw. Het afdeelingsbestuur van Het Groene Kruis zal weder maatregelen nemen tot ontsmetting en ter verschaffing van beter drinkwater. Brand. Een hevige brand is eergister-morgen te Stokhem uitgebroken. De landbouwers woning met schuur en stallingen, bewoond door den landbouwer Vaessen en toebe- hoorende aan de Erven Knops, is een prooi van het vuur geworden. Een massa graan, akker- en schuurgereden, alsmede een gedeelte van den inboedel zijn ver nield. Het vee is gered. Alles was ver zekerd. Men meldt uit Terborg In het naburige Oer bij Ulft brandden eergisteren twee blokken huizen tot den grond af. De huizen waren bewoond door Banning, Rondeel, Roes en Kip. Een kind van Banning van 15 maanden is in de vlammen omgekomen. Men vond later het lijkje geheel verkoold. Gedeeltelijk waren de bewoners verzekerd. De oorzaak is waarschijnlijk hier in te vinden, dat de kinderen bij afwezigheid der moeder met vuur speelden. Te Oud-Gastel (Nbr.) is eergister-nacht de boerderij van de wed. Van Hassel geheel afgebrand. De bewoners hadden den tijd niet om zich te kieeden en hebben in nachtgewaad het brandende huis moeten ontvluchten. Niets is er gered. Gisteren-nacht zijn in de Koestraat te Tilburg drie woningen afgebrand, behoo- rende aan de wed, W. De schade wordt door assurantie gedekt. Te Alfen sloeg gisternacht de bliksem in de woning van F. D. en veroorzaakte brand. Door het optreden van de brandweer werd de brand spoedig gebluscht. Storm. Men maakt zich op Texel ernstig ongerust over het lot, dat eenige visscherschuiten van daar getroffen zal kunnen hebben. Na den storm van Dinsdag-nacht zijn ze nog niet uit zee teruggekeerd en van elders heeft men nog niets van ze vernomen. Er wordt naar alle plaatsen waar ze zouden kunnen zijn, getelegrafeerd. Van de visschuit Ilelder 274 zijn gister nacht in de Noordzee, buiten de Haaks gronden, door een hooge zee de schipper Jurrie Kramer en de knecht Gerrit van der Heide overboord geslagen. Zij zijn verdronken. De eenig overgebleven opvarende, een 17-jarige, broeder van den schipper, bracht de schuit bij stormweer te Nieuwediep binnen. GEMENGD NIEUWS. De bakker A. M. M. uit Lonneker, is als verdacht van verduistering van goederen tot diens faillieten boedei beboorende, gevankelijk naar Almelo overgebracht. Temidden van een groote schare kinderen (alle tien zijn nog in leven), kleinkinderen en achterkleinkinderen, heeft het echtpaar A. van der Vliet en S. van der Krol te Loosdrecht, in zeer goeden gezondheids toestand, zijn 65 jarig huwelijksfeest gevierd. In de St. Antonius Breedstraat te Amster dam werd gisteren-ochtend een man dood gevonden, door gasdampen gestikt. De vrouw was bewusteloos en is in het gasthuis bijgebracht. Het ongeval is veroor zaakt doordat het sluiten van een gaskraantje verzuimd was. Een der kelners van het hotel de La Promenade te Baarn trachtte zich eer gisteren naar Amsterdam te verwijderen met een 20 stuks zilver. Juist bijtijds werd het gemerkt en de politie gewaar schuwd. Aan het station H. IJ. S. M. werd hij aangehouden en gevankelijk naar Utrecht vervoerd. Wegens het schrikken voor een hevigen donderslag sloeg gisteren te Barneveld het paard van den landbouwer W op hoi en rende, met de kar achter zich, tegen een ar.der voertuig aan, waardoor beide karren onderstboven sloegen en de inzittenden, ten getale van vier, tegen den grond vielen. Ook braken door den schok een kleine duizend eieren, die men ter markt wilde brengen, terwijl ook een pot mei honig in de modder terecht kwam. Daar ook de voertuigen erg beschadigd zijn, is vooral de materieele schade aanzienlijk. Te Ostende zal gedurende het zomer seizoen van 1904 een internationale ten toonstelling van vrouwenmodes worden gehouden. Er zullen o. a. afdeelingen. zijn voor kleederen, hoeden en kapsels, toiletbenoodigdheden, reukwerk, kantwerken juweelen enz. vrouwenliteratuur en boek handel, vrouwenarbeid en kunstwerken. Posterijen en Telegrafie. De directeur van het postkantoor te Rotterdam vestigt de aandacht der belang hebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar New-York, door middel van het stoomschip Noordam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 12 dezer, des voormiddags te 12.30 ure. Sport. Omtrent de paardententoonstelling met concours-hippique te 's Gravenhage meldt men, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden er tweemaal een bezoek wenschen te brengen, de eerste maal op Dinsdag middag 15 Sept. Heden (Vrijdag) komen de eerste paarden op het tentoonstellingsterrein aanZaterdag moeten ze allen aanwezig zijn. Zondag 13 Sept. zullen van 2 tot 5 uur de terreinen en stallen voor het publiek geopend zijn. Van Dinsdag a.s. af is er eiken middag concours-hippique. De inschrijvingen hier voor hebben de verwachtingen overtroffen. Land- en Tuinbouw. Tentoonstelling te Naaldwijk. De tentoonstelling van land- en tuinbouw ingericht door de aid. Westland der Holl, Maatsch. van Landbouw, werd gisteren te Naaldwijk door den heer H. J. Hoek, van Wateringen, geopend, die daarna het woord gat aan den burgemeester, den heer Van Beekum Maurisse, die alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. De heer Vas Visser, voorzitter der maatschappij, wenschte de afdeeling geluk met het succes dat deze tentoontelling hebben zal. Moeder natuur had dit jaar zeker niet medegewerkt om ons dien rijken schat van vruchten te geven dien we gewoonlijk in het Westland aantreffen. Maar die tegenslag had zijne lichtzijde onze tuinders zullen daardoor beter inzien, welken weg zij te volgen hebben en aan de cultuur onder glas nog meer hunne aandacht schenken. Een koor van 90 dames en heeren zong daarna een cantate, die warm werd toe gejuicht. Vervolgens werd eene rondwandeling door de zaal gemaakt. De algemeene indruk is zeer gunstig druiven zijn er buitengewoon prachtig appelen, peren, perziken, meloenen zijn goed vertegenwoordigd, maar in kwaliteit minder dan bv. op de tentoonstelling te Poeldijk en te Wateringen. Ook de ver zamelingen groenten geven een onvolledig beeld van wat het Westiand leveren kan. Laatste Berichten. De felle rukwinden, die heden-morgen telkens door de lucht gierden, hebben van morgen een boom op de Gedempte Broers- vest omvergeworpen, zoodat de geheele wortel uit den grond is gewerkt. Op verschillende plaatsen zijn zware takken van boomen afgerukt. Het water in de Voorhaven is wel op den kant gekomen, maar stoornis in het verkeer heeft het niet veroorzaakt. (5. Cf.) Men meldt heden uit Apeldoorn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins vertrokken van ochtend om acht uur in een open rijtuig, met zes paarden bespannen, onder stortregens naar da Harskamp. Het gevolg had in een rqtuig, met vier paarden bespannen, plaats genomen, terwyl het bedienend personeel, met de koude keuken vooi den lunch, afzonderlijk naar het terrein vertrok. Naar men uit den Haag meldt, zal de regeering bij de Staten-Generaal binnenkort aanhanging maken, voorstellen tot wijziging van de tegenwoordige tractementsregeling van officieren van de landmacht en daar mede gepaard gaande verhooging dier tractementen. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, mr. J. C. de Marez Oyens, is te Berlijn aangekomen. Hij heeft in het Britannia-Hotel zijn intrek genomen. te Schiedam. GeveildVrijdag 11 September. Notaris H. B. E. Blaisse. Een Winkelhuis met twee bovenwoningen en twee woningen met open grond daar achter aan den Lange Achterweg, f 1330. Een Wilkel- en Woonhuis met open plaats aan het Broersveld, t 1280. Een Huis verdeeld in een beneden- en bovenwoning, met erf aan de Noordmolen straat, f 1220. Visscherij-bericbteu. SCulEDAM, 11 September. Binnengeko men van de haringvisscherij de loggers SDM 17 Catharina, schipper J. Bos, met 27 last haring, SDM 12 De Schie, schipper C. Pronk, met 24 last haring, beiden van de tweede reis. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 11 Sept. 19C3. Otficieele noteering van de Com uissie uit de Kamer van Koopnandsi voor de Beurs. Vrijdag 11 Sept. Moutwijnf 9Vg. p« Hectoliter com., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteenng D. F. W. Prins. Summing vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: flOVj. Jenever: 114.50. Amst. proef f 16. Prima Graanspiritus f 15—f 151/». Sfosunu f 0.70. Berlijn. Parus. Hamb. Spiritus in loco J Rogge, p. Sept. j Oct. (Spirit, p. Sept. Oct./Nov. Maïs 1450 14.60 15 15.- 1450 14.60 15 15.— t) New-York. Amsterdam. 10 Sept. Rogge op lev. zonder noteering. 11 Sept. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s more. 11 uur) 10 Sept. 2.16 cM. 11 Sept. 1.97 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06J Disc. 4 pCt. Parys -47.92* 3 Antwerp. -47.77* 3 CURECHEM-ANDERLECHT, 10 Sept. Heden waren aangevoerd 1367 stuss run deren, waarvan 491 ossen, ll3 stieren, 753 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.85 a 0.97, stieren tr. 0.75 a 0.87, koeien fr. 0.75 a 0.87 per kilo. 9 Sept. 59. I 10 Sept. 10 Sept. 58 Va il Sept.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3