in het gebergte genesteld hadden, een zwaren nederlaag heeft toegebracht. Zij verloren 90 man aan dooden, twee houten kanonnen en vele geweren. De Turken hadden 3 dooden en 2 gewonden. Een Turksche voorpost van zestig man, op twee uur afstands van Gjevgelu, heeft gisteren een aanval van vijfig Bulgaren afgeslagen. Dezen verloren drie dooden en zeven gewonden. In dato 13 dezer wordt uit Saloniki nog geseindEen bataljon Turksche troepen, dat te Milnik is aangekomen is in de Miiiipas door de opstandelingen gedecimeerd. Volgens een offieieeie mededeeling zou er een gevecht hebben plaats gehad in de bergen en bosschen in de omstreken van Kesrie tusschen de Turksche troepen en benden opstandelingen. Meer dan 100 dezer laatsten zijn gedood en een groot aantal gevangen genomen. Geweren, bom men en patronen werden door de Turken genomen. De opstandelingen verbergen zich hier en daar en bieden hun onderwerping aan. De Buigaarsche bewoners van de Turksche provinciën, oie zich bij de opstandelingen hadden aangesloten, smeeken om genade bij den Sultan. Zij leverde wapens in, hun door de revolutionaire comité's ver strekt. Offieieeie telegrammen te Konstantinopel ontvangen, melden, dat er honderd opstan delingen gedood zijn in het wilajet Mo nastir, waar de benden volkomen gedemo raliseerd zijn en of zich verbergen of zich overgeven. Bij Goriza zijn ook een veertig tal opstandelingen gedood. Volgens draadbericht uit Sofu heeft prins Ferdinand besloten, in overleg met Pëtroff, gezanten te zenden naar Weenen, Berlijn en St. Peterburg, teneinde een vreedzame oplossing te krijgen. In olficieele Russische kringen wordt verzekerd, dat Rusland en Oostenrijk een nieuwe nota aan Bulgarjje zullen zenden, om er op aan te dringen, alle relatiën met de revolutionaire comité's af te breken en te verhinderen, dat Bui gaarsche officieren aan den opstand deel nemen. Waarschijnlijk zal Petrof den minister-president antwoorden,dat Bulgarije in de onmogelijkheid verkeert, de volks geestdrift te doen ophouden. Het zou daardoor een binnenlandse» oproer uitlokken. De Secoio van Milaan meent te weten, dat Petroff, na de ontvangst van den Engelschen gezant, zou geweigerd heooen den vertegen-- woordiger van Turkije te woord te staan. De samenzwering in Servië. De acte van beschuldigingen tegen de gevangen officieren uit Nisj stelt vast, dat zij in hun manifest voorstellen de samen zweerders van 11 Juni te dooden. De krijgsraad komt waarschijnlijk heden bijeen. Chamberlain's fiscale plannen. De Eogeische ministerraad heeft gisteren drie uren vergaderd. Aan de orde was de bespreking van Cnamberiam's fiscale plan nen. Alie ministers waren tegenwoordig, Heden komt het Kabinet weer bijeen. Aanslag in Spanje. Uit Madrid worut aan de Patrie gemeld dd. 11 September, dat tot dusver onbekende misdauigers eeu zwaren boom gelegd nadden over den weg, waar de koninklijke trein langs zou komen. De aanslag geschiedde tusschen de stations Morata en Mores op de lijn Saragossa—Madrid. Gelukkig werd de aansiag op het laatste oogenblik ontdekt. Een paar minuten later passeerde de trein, waarin Alfonso XIII zich bevond. Antisemitische troebelen. Uit Lemberg wordt gemeld, dat Vrjjdag jl. te Zablatow (Galicië) het gerucht opdook, dat eene vrouw, die geld had ontvangen voor vee, aat zij verkocht had; in het huis van een Israuët zou vermoord zijn. Hoewel de gemeentelijke autoriteiten al hun best deden om het ongegronde van deze geruchten aan te toonen, richtten een aantal boeren een aanval tegen de Joden, van wie drie zeer ernstig gewond werden en velen aan mishandeling blootstonden. Offieieeie reisplannen. Thans is officieel bekend gemaakt, dat de koning en de koningin van Italië den 14 October naar Parijs zullen gaan met den minister van buitenlandsche zaken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 15 September 1903. Gemeenteraad. De agenda der in de Raadszitting op Donderdag aanst. te behandelen onderwerpen luidt als volgt: Ingekomen stukken. Toetreding door de gemeente als gewoon lid tot de vereeniging tot uitgaaf der bron nen van Oud-Vaderlandsch recht. Beschikking op het verzoek van den heer J. van Dam, om eervol ontslag als leeraar bij het Hooger en Middelbaar Ouderwijs alhier. Verdeeling van de jaarwedde van den hoofd-commies ter gemeente-secretarie, die bleef stilstaan tijdens de waarneming van het secretariaat dezer gemeente. Volksbadhuis. In de week van 7—13 Sept. 1903 werden genomen 163 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 15 kuipbaden 18 regen 11 regen 114 school kinder»A3ct 5 Gisteren geraakte in de Schie een motor schuit tusschen den wal en een aakschip zoodanig beklemd, dat de passage ge stremd was. Nadat de motorschuit een deel van de lading had gelost, werden de schepen bevrijd en was de passage hersteld. Gisteren-middag is door de politie alhier aangehouden een deserteur van een haring - logger uil Vlaardingen. Hij is naar zijn schip teruggebracht. Gisteren-avond maakte op de Hoogstraat drie personen, waarvan er twee beschonken waren, zoodanig spectacle, dat er een volks oploop ontstond. Aangemaand om zich te verwijderen, voldeden zij daaraan niet. Een hunner werd daarna aangehouden, maar bij zijn over brenging naar het politiebureau ontstond zoodanig verzet, dat de politie den sabel moest trekken. Heden-ochtend is een 17-jarig persoon aan de Tuinlaan zonder eenig aanleiding door zekere H. de H. een blauw oog geslagen. Eerstbedoelde deed daarvan aangifte. Bij het onweder van Zaterdag-avond werd de middelste watermolen van den polder Schiebroek door den bliksem getroffen, die in den molen danig huis hield, doch zonder brand te veroorzaken dien verliet. Thans is definitief benoemd tot station chef te Rotterdam aan het station D. P. den beer Mulder, thans stationchef te Eindhoven, terwijl de adjunct stationchef te Rotterdam de heer Levinson benoemd is tot stationchef te Eindhoven. Zondag-middag had te Rotterdam de groote nationale betooging plaats voor Algemeen Kiesrecht. Van heinde en verre, zelfs uit Groningen,Leeuwarden,Enschede, en Arnhem waren vereenigingen opgekomen, die zich te 1 uur op het Scbuttersland opstelden, waar weldra flinke regenbuien losbarstten. Een deel der meeting werd in localen gehouden. Ook werd een groote optocht gehouden. Aan W. F. d'Harvant te Lobith is ver gunning verleend om op 17 dezer met het schip Geertruida van Herwen en Aerdt naar het eiland Rozenburg te vervoeren twee partijen dynamiet, netto re3p. 29,340 en 6,4 K.G., ten einde wat eerstgenoemde partij aangaat aldaar te worden overgeladen in het schip Samuel Holland met bestem ming naar Engeland en daarna de tweede partij te vervoeren naar Jutphaas voor het korps genietroepen te Utrecht. Men meldt uit Maassluis Na ongeveer 1000 ton der lading erts eer gisteren en gisteren overboord te hebben gewerkt, is het stoomschip Leander gisteren avond half acht vlot getrokken door de sleepbooten ScheveningenKatwijkFr am ill ars en Leonard. De boot lag daarna ten noorden der gasboei ten anker en zou heden vroegtijdig naar Rotterdam worden opge sleept. BINNENLAND. Het Koninklijk Echtpaar kwam gisteren te 2.35 uur. (stadstijd) te Baarn en werd aan het station H. IJ. S. M. verwelkomd door Hare Majesteit de Koningin-Moeder. In drie open rijtuigen werd naar het paleis Soestdijk gereden. Om 5.10 vertrok de koninklijke trein weer naar 's-Gravenhage. H. M. de Koningin-Moeder en Hare Zuster de Erfgravin van Erbach, deden de hooge gasten uitgeleide tot aan den trein. De burgemeester van Baarn was mede ter begroeting aanwezig. De Koningin in den Haag. Met heel veel geestdrift zijn H. M. de Koniugin en Z. K. H. de Prins der Neder landen gister-avond by hun aankomst in de residentie ontvangen. Het ruime plein voor het stationsgebouw der Holl. Spoor, van 'twelk de vaderlandsche vlag wapperde, was bezet met een enorme menschenmassa, die verder opgepakt stond langs den Stationsweg en alle straten van het centrum der stad, want het koninklijk echtpaar zou ditmaal door de Wagenstraten, Veenestraat, Hoogstraat en Noordeinde naar het paleis rijden. Precies op tijd, 6.52 minuten stadstijd, was de trein aangekomen. In het salon van den schitterend verlichten koninklijken trein zat H. M. aan het venster, gekleed in een langen beige -kleungen mantel, terwijl de Prins aan Haar zijde stond, in burger- kleeding. Ter ontvangst van H. M. en den Prins waren, voor den ingang van net koninklijk paviljoen aanwezig de Gouverneur der Residentie, generaal Van Ermei Scherer, de burgemeester der Hofstad, baron van Harinxma thoe Slooten, en Harer Mnjesteits stalmeester baron Bentinck, die dus geheel hersteld bleek van zijne ziekte. Nadat de Vorstelijke personen zich eenige oogenblikken met deze heeren hadden onderhouden, bestegen zij het onder de porte-cochère van het paviljoen wachtende galarijtuig, langs welks portieren zich onmiddellijk plaatsten, te paard gezeten, Harer Majesteits adjudant, luitenant-kolonel baron Van Tuyil van Óerooskerken ter rechter- en Hs. Ms. ordonnance officier, le luitenant jhr, H, A. van Reyersberg Versluijs, ter linkerzijde. Een donderend hoera steeg op uit de menigte. Het was wel reeds vrij duister buiten, maar men kon het Koninklijk Echtpaar toch goed waarnemen. En overal langs den weg hetzelfde geestdriftige welkomstgejuicb, door Koningin en Prins hartelijk beantwoord met buigingen, In de Wagenstraat, waar enkele vlaggen waren ontplooid, werd zelfs aan een der huizen Bengaalsch licnt ontstoken. Vóór het Paleis en in de omgeving stonden de trouwe Hagenaars weer in grooten getale op post om het Koninklijk Paar hartelijk te verwelkomen. Vooral naast het Ruiterstandbeeld, aan beide zyden, stond een dichte menschen massa, die al maar aangroeide en een luid, spontaan gejubel aanhief, toen Koningin en Prins even over zevenen aankwamen, vrien delijk groetende tegen de juichende en wuivende menigte. Nog eens klonk er een ferm, lang aan gehouden hoera-geroep, toen het Vorstelijk Paar aan den wensch van het publiek voldeed en voor een der vensters van het Paleis verscheen, waarvan dadelijk na aankomst van de Koningin en den Prins de standaard werd geheschen. Het Koninklijk Echtpaar keert na het bezoek aan Mecklenburg in het begin van November op het Loo terug. De toestand van den oppermaarschalk baron Clifford is uitnemend. Hij vertrok gister-morgen naar 's Gravenhage. De opening der Staten-Generaal. Reeds Zaterdag-avond stonden in den Haag menschen op het Binnenhof te wachten om hunne plaat3 voor de tribune der Tweede Kamer Dinsdag bij de opening der zitting aan de liefhebbers voor geld af te staan. Men meldt ons nog heden uit den Haag De Kameropening werd aanvankelijk door goed weer begunstigd. Gedurende den terugtocht naar het paleis viel er echter een flinke regenbui. Het Koninklijk echtpaar bereed de gouden koets, voor deze gelegenheid nog niet gebruikt. De Koningin droeg een zeegroen toilet, de Prins de generaalsuniform. Er was veel gejuich. De ministers van Oorlog, van Marine, van Koloniën, van Financiën en van Justitie geven deze week geen audiëntie. De Rijksmiddelen. In de maand Augustus ontving de Rijks schatkist f 10.810.000 tegen f 11.134.000 in dezelfde maand van 1902. Deze achter stand van ruim 3 ton wordt veroorzaakt door een mindere opbrengst zoowel van de directe belastingen als van de accynzen. Het zou echter door de invoerrechten en door andere middelen welzijn goedgemaakt, als ook de successierechten met bijaa 4 to n bleven beneden dezeitde maand van 1902. In het geheel zijn de inkomsten over de acht eerste maanden dezes jaars nog ruim 3 milhoen vóór bij dezelfde periode van het vorige jaar, en hebben alle middelen te zamen met uitzondering van de accijnzen op wijn, bier en azijn, die achterbleven, en buiten hetaltijdonberekenbare succescierecht een voorsprong van 2^ milhoen, zoodat de teruggang in Augustus nog geen bezorgd heid behoeft te wekken voor het eindresultaat. De gezant von Weckherlin heeft zich bereid verklaard de belangen van Zweden te behartigen ter arbitrage in zake Venezuela. De Deensche regeering heeft gelijk aanzoek gedaan. Van beide regeeringen was mr. von Weckherlin vroeger de diplomatieke vertegenwoordiger in Japan. De begrafenis van jhr. van Tets, kamer heer en thesaurier van H. M. de Koningin- Moeder, had gisteren onder veel deelneming plaats. Alle leden van de civiele en militaire Huizen van de koninklijke familie, voor zoover in de residentie aanwezig, woonden de plechtigheid bij, met bijna alle groot- olficieren van Hr. Ms. Huis. Zeer velen uit burgerlijke en militaire kringen ook bewezen den overledene de laatste eer. Met kransen en bloemstukken was de lijkbaar omhangen In drie hofnjtuigen waren de vertegenwoor digers van HH. MM. en den Prins gezeten. Verschillende sprekers voerden aan de groeve het woerd. Te 's-Gravenhage is aangekomen de paedagoog Ph. Franck van de hoogeschool te Parijs, schrijver der »Algemeer.e regelen voor opvoedingsleer" en van 'n leerboek voor de uitspraak der Fransche taai. Deze geleerde is door den minister van Binnen- landscne Zaken, dr. Kuyper, gemachtigd tot het houden van voordrachten aan open bare gymnasia en openbare burgerscholen hier te lande over »La diction du Tnétre Francais.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2