Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zaterdag 19 September 1903 i\o. 7704. Opgehelderd. o Bureau Boterstraat 50. Telefoou No. 85. algemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLADi ▼oor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0. f 1.50 .05 PRIJS DER A DTERTENT1ËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. 18 September 1903. De Macedonische kwestie. De Porte blijkt zich, ondanks alle ver keringen dat de opstand spoedig onder drukt zal zijn, op een formeelen oorlog met de rebellen voor te bereiden. De Frankfurter Zeitung verneemt uit KoDStantinopel, dat het 4a legerkorps te Ezzingjan en het 5e le Bagdad gemobiliseerd wordt. Reuter seinde ook den 15n uit Constan- tinopei, dat vertrouwbaar nieuws uit Monastir en Saloniki, dd. 10 dezer, de Turksche zegeberichten tegenspreekt. De opstandelingen zouden er zich niet alleen staande houden, maar de Turken geweldige verliezen toegebracht hebben. De Turksche overheid te Monastir tracht de consuls en de Engelsche correspondenten te weerhouden de stad te veriaten, zoogenaamd omdat hun even buiten gevaar loopt, maar inderdaad om en te beletten op de boogte te komen van den waren toestand. Reuter, die uit Sofia seinde, dat Bul- gaarsche troepen aan de grens voortdurend door Turksche soldaten beleedigd worden, meldt verder uit de Bulgaarsche hoofdstad nog: Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een betrouwbaar verslag ontvangen, volgens hetwelk de Turken de stad Kastoria hebben verwoest en de bevolking van 10.000 zielen vermoord. Het ministerie van oorlog heeft de offi cieren teruggeroepen, die studeeren aan militaire scholen in Rusland, Frankrijk, Oostenrijk, Italië en Duitschland. De diplomatieke vertegenwoordigers hier hebben een nota tot de Bulgaarsche regee- r'hg gericht, waarin zij de verklaringen bekrachtigen, door Rusland en Oostenrijk gedaan,behelzende dat Bulgarije niet rekenen moet op hulp van eenige zijde, indien het tot een conflict met Turkije mocht komen dat op verwezenlijking van het Oosten- rljksch-Russische plan van hervormingen door den Oostenrijkschen vertegenwoordiger Het waren twee goede, echte vrienden on zij werkten nu al den vijfden zomer satnen aan navorschingen van de aardschors, als door den Staat bezoldigde geologen. De één, Anton Karlén, was een degelijk geleerde, met uitzicht op een professorstitel, en overigens een groote, blonde, nog knap uitziende reus, met een hart van goud, een rustig temperament en ietwat aanleg tot corpulentie. De ander, Fredrik Harling, solliciteerde nog steeds naar een leeraars baantje, en Wroette in de lange zomervacantie in het aardrijk, deels uit liefhebberij, deels ook vanwege zijne schulden. Zijn geest dorstte is aangedrongen met de nadrukkelijke opmerking, dat Bulgarije vooral kalm moet blijven. Ook is betoogd, dat indien het vorstendom niet bij machte is het voort trekken der benden te doen ophouden, Oostenrijk en Rusland van deze onmacht nota zouden nemen en Turkije zouden opdragen hare rechten te doen gelden om het grondgebied te verdedigen tegen invallen van buiten tot handhaving van de orde. Volgens particuliere berichten uit Uskub zouden er door mannen van Mustapha ernstige buitensporigheden zijn bedreven in christendorpen, rooverijen, aantasting van vrouwen en andere euveldaden, De Porte heeft bericht gekregen, dat een bende van 4000 Macedoniërs in Bul garije gereed is in do buurt van Kustendil de grens over te trekken. In regeeringskringen is men zeer ver stoord over de vertoogen der mogendheden in zaken buitensporigheden van de troepen. De mogendheden hebben zelf aangeraden, zeggen zij, de beweging krachtig te onderdrukken. De Londensche bladen bevatten nog bijzonderheden, over de tusschenkomst der mogendheden. De Daily Chronicle verneemt, dat de Engelsche regeering besloten heeft, te Konstantinopel vertoogen in te dienen om een einde te maken aan het moorden in Macedonië. De zending van een Eugelsch smaldeel zal aan die vertoogen kracht bijzetten. De St. James Gazette is in staat te berichten, dat Rusland en Oostenrijk nieuwe voorstellen gedaan hebben aan Engeland, welke, indien er iets van komt, naar men hoopt, de rust iu Macedonië zullen herstellen. Het voornemen is, de door Turkije uit té voeren hervormingen zoo spoedig mogelijk door te drijven. De Parijsche Liberté berichtWij ont vangen uit Sefia het volgende telegram van hedenDe regeering beeft zoo even besloten tot mobilisatie van het Bulgaarsche leger. naar gesteenten en minerale, en zijne porto- monnaie naar een beetje meer edel metaal. Hij was eenige jaren jonger dan Karlén klein en met een fijn gezicht, tenger, licht ontvlambaar, en aan zijn grooten kameraad van ganscher harte verknocht. Er terwijl zjj daar zoo samen in Nord- Tjush groeven en delfden, groeven zij zich op een fraaien voormiddag heen naar een allerliefste villa, met varanda en balkon, en op die veranda eene groote tafel met frambozensap en water, en aan die tafel twee betooverende dames in lichte zomer- costuums en paar ware edelgesteenten, zooals er op het Zweedsche boerenland door een paar arme, in de aarde ploeterende geologen maar zelden gevonden worden. De beide gravers leunden op hunne hou- weelen en staardon naar de appetijtelijke tafel. »Dat zijn een paar duivels, zeg 1" zeide de groote. »Wat een paar engelen!" bromde de kleine. De oordeelvellingen weken wel eenigs- Het effectief op oorlogsvoet is 126.870 man. Het decreet van mobilisatie vermeerdert het effectief met 15.000 man. Het Oostenrijksche leger. Iieizer Frans Jozef heeft een dagorder tot het leger gericht, waarin hij met den grootsten iof spreekt over de geoefendheid, het weerstandsvermogen en de bekwaamheid der legerkorpsen van de Hongaarsche Landweer. Merkwaardig is de optimistische verwachting waarmede die dagorder besluit. De Keizer vertrouwt, dat de geest van eenheid, die het nationaal karakter van elk volk eerbiedigt, alle geschillen zal vereffenen door alle eigenschappen van iedere nationa liteit tot hun volle recht te doen komen in het belang van het algemeen. Chamberlain minister af. De geruchten, die gisteren te Londen liepen over een wijziging van het Kabinet, hebben spoedig alleszins bevestiging ge vonden. De ministers Chamberlain, Hamilton en Ritchie hebben hun ontslag bij den Koning ingediend, die het heeft inge willigd. In een schrijven aan den minister president Balfour van den 9n dezer heeft Chamberlain gezegd, dat toen hij en Balfour in het begin de aandacht vestigden op de verandering in Engeland's handelstoestand, noch de een noch de ander voornemens was een geschil te doen ontstaan, dat de staatkunde kon raker.. Niettemin hebben de hoofden der liberale partij van het b"gin af het denkbeeld van een fiscaal onderzoek verworpenzonder gewetens wroeging bedienden zij zich van het dure oudbakken brood, aldus een werkelijk voor oordeel doende onstaan bij het gemis van een volle openlijke discussie. Gevoelende dat het vraagstuk van de voorrechten voor de koloniën als een vraag stuk van onmiddellijke praktische staatkunde Diet met hoop op succes op den voorgrond kan worden gebracht, schoon er een krachtige meening bestaat vóór repressaille- zms van elkander af; maar dit schonende beide sprekers niet te merken. »öt daar niet wat mee zou te onder nemen zijn vroeg de kleine. »Als mijn boordje maar Diet zoo verdui veld vuil waszuchtte de groote. Middelerwijl waren op de veranda een paar jachthonden uit hunne sluimering ont waakt en blaffend naar het hek gevlogen. De ééue dame liep hen na, om hen af te weren, daar haar roepen niet hielp de heeren groetten en toen ja, toen zaten de beide geologen vijf minuten later op de veranda, en dronken fram bozensap met water, en aten krakelingen, alsof zij hun gansche leven lang nooit iets anders hadden gedaan. »Mijn naam is Emma Hailner en dit is mijne dochter Tnerese", verklaarde de ééne dame, toen de heeren zich hadden voorgesteld. Hh hm. dat moet dan wei hare stief dochter zijn I dachten zij beiden tegelyk, zóó jong en knap was nog de aanminnige gastvrouw, een welgevulde brunette, die maatregelen, meent Chamberlain, dat hij zijn program het best kan dienen builen het kabinet, dus neemt hij zijn ontslag. In zijn antwoord aan Chamberlain van eergisteren zeide Balfour, dat hij diens ontslag met tegenzin aanvaardt. Hij is het met Chamberlain eens, dat de openbare meening niet rijp is voor de instelling van het voorrechtenstelsel voor de koloniën om vattende invoerrechten op voedingsmiddelen. Dienovereenkomstig is het in de tegen woordige omstandigheden werkelijk het best gezien, de fiscale hervorming vooruit te heipen door de belasting op de voedings middelen van het unionistisch program te schrappen. Nader wordt nog gemeld, dat Austen Chamberlain, zoon van Joe, bereid is lid van de regeering te blijven. Dat overigens de wind in Engeland niet gunstig voor de tegenwoordige regeering waait, bewijst weer de verkiezing van het Lagerhuis te St. Andrew Burgs, waar An- struther moest vervangen worden, een unioGist,die tot directeur van het Suez-kanaal is benoemd. De liberaal Ellice is daar met 1334 stemmen gekozen de unionist majoor Thomson kreeg 1288 stemmen. Aldus behaalden de liberalen hier de overwinning. Uit Spanje. In Spanje gaat 't goed. De Patrie heeft een onderhoud gehad met Silvela. De oud minister president liet zich opgewekt over den toestand van zijn vaderland uit. De reis, die de jonge koning Aiphonsus door het Noorden van Spanje had gemaakt, noemde hij een waren triomftocht. Silvela was van meening, dat de partij van Don Carlos m de laatste jaren veel van haar kracht verloren had en dat men met haar nauwelijks meer rekening behoefde te houden. Een revolutie is in Spanje uiterst moeilijk geworden. Naar aanleiding van belangrijke bedrie gingen, die onlangs door de politie van Madrid bedreven zijn, is het hoofd van de politie van zijne waardigheid ontzet en echter in werkelijkheid reeds acht-en-dertig zomers telde en inderdaad de mama van juftrouw Therese was. Een goed opmerker kon ook wel degelijk gelijkenis vinden. Alleen was de dochter iets blonder en vrij wat slanker dan de moeder. Papa Hailner was dood, zoodat er van hem niets dan goeds te zeggen viel. De geologeD bedankteu voor het vriende lijke onthaal, en vertrokken. Maar zij kwa men terug, en telkens bleven zij al langer. »Het is verkwikkelijk eens andere lucht te ademen, dan hier in dit boerengedoe", zeide Anton Karlén. ïEn moeder Stina's eeuwigdurende spie geleieren met spek eens een avond te ont- loopen", meende Frederik Harling. »De cognac van den ouden Hahner zaliger is ook niet kwaad", meende Anton Karlén. »Ik heb er wel minderen gedronken", gaf Frederik Harling toe. (Wordt vervolgd NIEUWE SÖHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1