welke de regeering in de Kamer aange kondigd beeit. De souverein zegt, dat hij op den grondslag van het vergelijk wil blijven, overtuigd zijnde, dat de geest die dit werk tot stand bracht, nog levendig is bij het Hongaarsche volk, en spreekt ten slotte de verwachting uit, dat de minister president, die 's Konings vaderlijke bedoe lingen aan de wettige volksvertegenwoor digers zal overbrengen, een middel zal vinden ter oplossing van de crisis. In die verwachting belast de Koning graat Khuen met de vorming van een ministerie. De Hongaarsche minister-president heeft in een bijeenkomst van de liberale partij de verklaring afgelegd, dat de Koning met leedwezen vernomen had, dat zijn leger order was opgevat ais een aanval op de Hongaarsche grondwet en het Hongaarsche volk, dat lag volstrekt niet in zijn bedoeling. In een bijeenkomst van de liberale partij heeft Hedervary gezegd, dat hij de opdracht tot Kabinetsvorming aanvaardde, om op grondwettelijke wijze de kroon te dekken, maar hij was niet voornemens een blijvende regeering te vormen. De liberale partij nam een motie aan, waarin zij genoegen neemt met de verklaring van den minister-president betreffende de legerorder van den souverein en elke nieuwe verklaring overbodig acht. De militie-begrooting in Oostenrijk. In den Oostenrijkschen Rijksraad zette de minister-president gisteren uiteen, dat het parlement bijeengeroepen is, omdat de behandeling van de begrooting voor de militie met de voorgestelde wijzigingen, die door het Oostenrijksch parlement zijn goedgekeurd, moeilijkheden heeft ondervon den bij het Hongaarsche parlement. De Hongaarsche regeering wenschte de vroegere begrooting te handhaven, maar tegelijkertijd werden eischen gesteld, die het gemeenschappelijke karakter eu de eenheid van bet Oostenrijk-Hongaarsche leger aan het wankelen moesten brengen, en die Oostenrijk's rechten betreffende het gemeenschappelijke leger aantastten. Het Oostenrijksche Kabinet diende toen zijn ontslag in, maar dit werd niet aange nomen, en het kabinet ontving van de Kroon een verzekering van vertrouwen.De wettelijke invloed van Oostenrijk op alle zaken, het leger betreffende, bleef ten volle gehandhaafd in afwachting van een verkla ring, waarbij de souverein als zijn plechtigen wil te kennen gat, dat het gemeenschappe lijke karakter en de eenheid van het leger onaangetast zouden blijven. (Toejuichingen). De regeering verlangde stemming over de wyziging in de mihtiewet voorgesteld. Een voorstel om de beraadslaging te openen over de verklaringen van den minister president werd verworpen. De Kamer beraadslaagt over de motie, strekkende om de lichting van het derde jaar, welker diensttijd den 30sn dezer afloopt, naar huis te zenden. Paus Pius X. De Romeinsche correspondent van den Patriote schrijft nog over Paus Pius X Dio Provvedere, God zal er in voorzien dat is het gewone woord van Pius X. Het is de uitdrukking van zijn geloof, van zijn kinderlijk vertrouwen. In de moeielyke oogenblikken stijgt dit woord uit zijn hart. Nooit is de Paus ontmoedigd. Hij heeft steeds geloof en vertrouwen. Pius X heeft streng bevolen, dat alles, vooral in zyn vertrek, uiterst eenvoudig moet zijn. »Ik ben een arme", zei de Paus onlangs, »als ik op mijn kamer zit, heb ik geen weelde noodig, ik moet mij herinne ren, dat ik een arme ben." De Köln, Ztg. houdt vol, dat mgr. Merry del Val bestemd is voor het ambt van staatssecretaris. De benoeming zal vermoe delijk vóór de komst van den Tsaar te Rome plaats hebben. Victor Emmanuel te Parijs. Omtrent het Koninklijk bezoek meldt de Figaro o.a. dat de Koning en de Koningin van Italië ten stadhuize hunne handtee- kening in het Gouden Boek zullen plaatsen met een pen, die vervolgens naar het museum-carnavalet zal worden gezonden. In de Opera zal een ode aan de Koningin worden uitgesproken. De dichter is nog niet aangewezen. De Parijsche correspondent van het Berl, Tageblatt meldt, dat tijdens het bezoek van Koning Victor Emmanuel te Parijs de pauselijke nuntius Lorenzelli wel te Parijs zal blijven, doch natuurlijk aan geenerlei offlcieele feestelijkheid zal deelnemen. De Kerkvervolging in Frankrijk. Tengevolge van de intrekking der bezoldiging van irfgr. Andrieux, bisschop van Marseille, zijn thans in Frankrijk 10 aartsbisschoppen en bisschoppen d. i. meer dan een negende van het geheele episcopaat door de Regeering beroofd van de inkomsten, waarop zij, krachtens het Concordaat, recht hebben. Het zijn de kardinaal-bisschop van Autun, de aartsbis schop van Besarifon en de bisschoppen van Séez, Orleans, Montpellier, Nancy, Nizza, Viviers, Périgueux en Marseille. Verkiezingen in Engeland. Bij de tusschentydsche verkiezing voor het Lagerhuis te Rochester ter vervanging van lord Cranborne, is Tuff, de conserva tieve candidaat, gekozen met 2054 stemmen tegen 1983 op Harry Johnston, den liberalen candidaat, uitgebracht. De pest te Marseille. De prefectuur heeft de consuls laten weten, dat de geneesheeren de epidemie voor bedwongen houden en den gezondheids toestand volstrekt bevredigend noemen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 24 September 1903. Jubilee—pater Stierhout. Heden herdenkt de woleerw. pater A. H. Stierhout, kapelaan der St. Janskerk, den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijne H. Geloften in St. Domioicus' orde heeft afge legd en daarmede een aanvang nam, dat rijke religieuze leven, 'tweik later, vervol maakt door de eerekroon van het H. Priesterschap, zulke overvloedige vruchten voor het heil der zielen heeft opgeleverd. Nadat de weleerw. pater Stierhout na zijne H. Priesterwijding eenige jaren in het College der EE. Dominicanen te Nijmegen werkzaam was geweest, was hij ruim 13 jaren werkzaam als kapelaan der St. Dominicus-parochie te Amsterdam, waar hij zich als een ijverig zielzorger en vader lijk vriend der armen deed kennen. Sedert 16 Aug. 1901 kapelaan der St. Janskerk alhier, heeft men ook hier zijn vurigen ijver voor het heil der zielen, zyne ijvervolle werkzaamheid in de veelomvattende ziel zorg, van nabij mogen zien. Dat hem heden op den dag van zijn zilveren jubilee ruime deelneming zou wor den betoond, was dan ook wel te verwachten. Zij betoonde zich reeds door de talrijke schare, die tegenwoordig was bij het plechtig H. Misoffer,heden-ochtend8uredoorden jubi laris met assistentie van de weleerw. paters Van den Tempel uit het klooster teHuisen, en Van Dijk, kapelaan der St. Jansparochie, aan het feestelijk getooide hoofdaltaar opge dragen, waarbij door het koorgezelschap na het Veni Creator van De Leur de 4-stemmige missa Riga werd gezongen. Ook verder op deD heuglijken dag uitte zich de veelzydige deelneming op de meest welsprekende wijze. Zij sprak ook uit zoo menig stoffeiyk huldeblijk, in den,vorm van voorwerpen voor kerkelijk en huiselijk gebruik, den algemeen geachten jubilaris vereerd. Dat den jubileerenden priester-religieus nog vele gelukkige en voor het heil der zielen vruchtbare jaren worden geschonken, is voorzeker veler wensch. Gisteren-middag is de twaalfjarige Joh Petr. Rein talder, wonende in het Wdlems- hofje, toen zij aan de Koemarkt van het trottoir stapte, door een fietsrijder aange reden, waardoor zij viel. Nadat zij weer op de been was, kon zij huiswaarts gaan, alleen klagende over wat pijn in den rug. Gister avond kwart voor achten rukte de slangenwagen der politie uit op het gerucht dat brand was omstaan in het pakhuis van den grossier K. Bijloo aan de Boterstraat. Het bleek, dat de brand op een zolder was ontstaan, doordat op een stelling van in stroo verpakte lampecglazen een bran dende petroleumlamp was omgevallen eu het stroo in brand had gestoken. Daar het personeel van de grossierderij den brand reeds had gebluscht, behoefde de politie brandspuit geen dienst te doen. Maandag-ochtend is in het hulpziekenhuis op de Hoogstraat te Rotterdam overleden de recidivist Antony Kraayenbrink. Hy was 55 jaar oud, werd tijdens zijn leven van verschillende zware misdaden verdacht en was het laatst nog betrokken in den te Berkel gepleegaen moord. Den lOen October zal in het Hótei Coo- mans te Rotterdam de jaarlijksche vergade- dering gehouden worden van den Bond van inspecteurs van gemeentepolitie m Neder land. Omtrent den brand te Smitshoek (Oud C-iariois) meldt men nog, dat de opstallen der wed. Roobol slechts verzekerd waren voor f7600, bij de Onderlinge Brandwaar borg Maatschappij firma De Jong Co. te Amsterdam en de inventaris, de oogst, huisraad gereedschappen doch uitgenomen het vee, voor slechts f6700, terwijl de vermoedelijke schade f 4'J.OOO zal bedragen. Een gouden horloge en eene hoeveelheid bankpapier zijn mede verbrand. Het is nog niet mogen gelukken de ver moedelijke daders op te sporen. De brand werd ontdekt door den brood bakker Nieuwdorp, die met zijn 15 jarigen broer twee paarden naar 't land bracht. Gisteren-nacht is er een hevige brand ontstaan bij den bakker P, O ver weel, te Bergschenhoek.Het huis met de aangrenzende bakkerij, brandde tot den grond toe af. Huis en inboedel waren verzekerd. Dinsdag-middag geraakte op de hoogte van de Korte Breedsteeg te Delft een dame met het wiel van haar fiets in een tramrail beklemd, met het gevolg dat zij viel en met fiets en al in het water geraakte. Een voorbijganger had de tegenwoordigheid van geest terstond in de gracht te springen. De drenkelinge, die het bewustzijn had verloren, werd door hem naar een lager gedeelte van den hoogen wal gebracht, waar eenige voorbijgangers hem verder in het reddingswerk te hulp kwamen. In de Schie, onder de gemeente Vrijenban, ter hoogte van de scheepswerf der firma H. Boot Zo,, is een aak met eene lading van 1500 H.L. steenkolen gezonken, door aanvaring van een zandbank behoorende aan de gemeente Rotterdam. De steenkolen bestemd voor de af deeling brandstoffenhandel der Coöperatieve Bakkerij en Verbruiks- vereenigmg Vooruitte Delft, waren verzekerd, de aak daarentegen niet. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Pensioenen voor weduwen en weezen. Bij verschillende wetsontwerpen, thans gelijktijdig ingediend, wordt voorgesteld als deeigerechtigden in het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlyke amb tenaren op te nemen a. de onderwijzers bij de lagere scholen b. de onderwijzers bij bijzondere lagere scholen, waarvan de besturen in het genot zijn van de rijksbijdrage, bedoeld in art. 54bis der wet op het lager onderwijs; c. het onderwijzend personeel aan ge meente hoogere burgerscholen, onverplichte gemeente burgerscholen en gymnasia d. het onderwijzend personeel aan gemeentelijke middelbare scholen voor meisjes e. het onderwijzend personeel aan ge meentelijke kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Onderwijzers pensioenen. Ingediend zijn wetten lo. tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het lager onderwijs en der burgerlijke pensioen wet 2o. tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van onderwijzers en wijziging en aanvuling der wet tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren 3o. tot regeling van de pensioenen van het onder wijzend personeel aangemeente hoogere burgerscholen, onverplichte gemeente- burgerscholen en gymnasia; gemeentelijke middelbare scholen voor meisjesgemeen telijke kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Bij Koninklijk besluit is de heer R. M. Tabutean, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van consul der Nederlanden te Dublin en in die hoedanigheid benoemd de heer J. Mooney. die als zoodanig door de Britsche regeering is erkend. H. M. de Koningin vereenigden gisteren aan tafel baron Gericke van Herwijneo, gezant te Londen, en zijn echtgenootejhr. mr. Testa, gezant te Madrid, en baron Gevers, gezant te Washington. Op het slot Rabensteinfeld bij Schwerin is men reeds druk in de weer, om zich voor te bereiden op de ontvangst van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Groothertogin Marie is Dinsdag uit Rudolstad naar Rabensteinfeld terug gekeerd. Ook de Groothertogin-Moeder Anastasia en Hertogin Caecile keeren dezer dagen uit Rusland, in verband met het hooge bezoek, naar Mecklenburg terug. De minister van Binnenland3che zaken heeft zyne beschikking van 19 Juni 1903, waarbij Durban is besmet verklaard wegens pest, Ingetrokken. De minister van Financiën herinnert belanghebbenden aan de bepalingen van de Kon. besluiten van 14 November 1860 eu van 8 April 1895, waarbij hun de ver plichting is opgelegd zich vóór of op 15 November tot het Departement van Finan ciën te wenden ter verkryging van de huwelijksgelden uit het fonds der vrouwe Clara Jansdr. van Sparwoude, wordende onder hunne aandacht dat de uitkeenng slechts plaats heeft ten behoeve van die personen, wier huwelijk niet langer dan 3 jaren vóór de aanmelding heeft plaats gehad, en welke te dier zake nog geen uitkeenng hebben genoten. Wegens hoogen reeftijd heeft de heer Van Alphen bedankt als voorzitter van de anti-revolutionnaire Kamerclub. Het bestuur ls thans ais volgt samengesteldvoorzitter de heer Heemskerk2e voorzitter, de heer De Waal Maiefijtpenningmeester, de heer Van Asch van Wycksecretaris, de heer Krap, en 2esecretaris, de heer Van der Velde. Afjeh. Het Handelsblad ontviog een vertraagd telegram uit Batavia, omtrent de onderwerp ping der gisteren door ons genoemde hoofden, en het bericht dat de deserteur Kambi zich heeft aangemeld. In een telegram, dat we uit Batavia ontving, wordt ook Radja Lho genoemd onder de hoofden, die zich bij ons bestuur aanmeldden. Aan boord van het stoomschip \an Riebeek van de »Koninklijke Pakket vaartmaatschappij" heeft, zoo blijkt uit de uit Indië ontvangen bladen, op 15 Juli een hevige brand in de mailkamer oen gedeelte van de te Soerabaja ingenomen brievenmaal voor de molukken beschadigd of vernield.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2