Stads- en Gewestelijk Nieuws. het Perim-gebergte en in den omtrek van Schane, Perlepe, Fikriëk, Prespe en Rodos, waarbij 188 opstandelingen den dood vonden en veel geweren en munitie buit gemaakt zijn. Bewoners van Bulgaarsche dorpen, die door toedoen van de comité's gewapend zijn, gaan voort hun wapenen aan de Turksche overheid in te leveren. Het is een ware slag, die in den den Kresnapas geleverd wordt. De ver liezen der Turken zijn totnogtoe 5 officieren en 320 minderen dood of gewond, die der opstandelingen 20 man buiten gevecht. De opstandelingen handhaven zich in hun stel lingen, die zeer sterk zijn. Een draadbericht uit Saloniki meldt verder, in dato 23 dezer, nog De krijgsverrichtingen staan stil tengevolge van de hevige regens. Gisteren is een kleine bende uiteengejaagd bij Kotsjanazij verloor daarbij drie dooden en een gewonde. Groote hoeveelheden oorlogsbenoodigd- heden, leeftocht, kleeren, zadelwerk en tenten, komen dagelijks over zee en per spoor aan. Er zjjn bevelen ontvangen om alle bajonetten en sabels te slijpen. Een deel van het Engelsch-Middellandsche Zee eskader is aangekomen in de Soedabaai in Kreta. De Parjjsche Patrie verneemt uit Mar seille Tengevolge van de gebeurtenissen in Macedonië heeft de Turksche regeering besloten 4000 man naar Kreta te zenden met voorraad voor een veldtocht van zes maanden. Een smaldeel ligt gereed om naar den Levant koers te zetten. In den Oostennjkschen Rijksraad hield Dane gisteren een interpellatie over Macedonië. Verder werd de beraadslaging voortgezet over de moties betreffende het naar huis sturen van de soldaten. Uit de Hongaarsche Kamer. De Hongaarsche Kamer, die niet meer bijeenkomt voor het nieuwe Kabinet aan haar zal worden voorgesteld, heeft gisteren nog eene stormachtige zitting gehouden. Olay kondigde een interpellatie aan tegen de houding van den ministe-president in de omkooperij-zaak van graaf Szapary. Kossuth stelde voor, een adres aan den koning te richten om te protesteeren tegen de legerorder en tegen de zienswijze, neer gelegd in den brief van den koning. Graaf Kbuen-Hedervary staat nu op om te antwoordeu, maar een oorverdoovend kabaal belet hem het spreken. Bij de eerste woorden die hij uit, schreeuwt Frans Rigo, van de oppositie, hem toeSpreekt niet Daarop ontstaat een onbeschrijfelijk tumult, waarop de vergadering geschort wordt. Bij de heropening verlangt de minister-president toepassing van het reglement van orde op Rigo. De minister-president herhaalt vervolgens de verklaring die hij gisteren afgelegd heeft. Barabas schreeuwt dan Wij gelooven den koning niet Dadelijk staan alle leden van de rechter zijde op en roepen Barabas allerlei woorden toeEllendelingVerrader Eruit I Zelfs een deel van de oppositie protesteert. De voorzitter roept Barabas tot de orde met opteekening. De vergadering wordt vervolgens verdaagd tot het nieuwe kabinet zich aan de Kamer zal voorstellen. Internationaal Vredescongres. Het internationaal vredescongres heeft met algemeene stemmen een besluit aan genomen, waarvan op de beschaafde volken, en in het bijzonder op de mogendheden, die het Berlijnsche verdrag hebben onder teekend, een beroep wordt gedaan om zonder verwijl een eind te maken aan het uitroeien der bevolking van Macedonië. De leden van het Congres zullen al het mogelijke doen om voor dat beroep bij de regeeringen gehoor te vinden. Het vredescongres heeft den wensch uitgesproken, dat alle volksvertegenwoor digingen terzelfder tijd over de ontwapening zullen gaan spreken. 3 Uit de Kaapkolonie. Een draadbericht uit Kaapstad meldt, dat Merriman, voor zijne kiezers te Indwe het woord voerende, zeide, dat hij met ver wondering en leedwezen gelezen had, dat generaal Botha aanbevolen had, de Kaffer- territonën op te breken en de inboorlingen te dwingen in de mijnen te gaan werken. Hij achtte dat een onstaatkundige politiek. Het zou verderfelijk zijn. Een algemeene oorlog zou er het gevolg van wezen. De Bond is volslagen tegen zulke voorstellen. - H Afscheiding van Panama. Uit New-York wordt aan de Times gemeld, dat volgens geruchten, die daar loopen, de staat Panama zich opmaakt om zich van Columbia af te scheiden. Die geruchten vinden bevestiging hierin, dat verscheidene Amerikaansche avonturiers naar Panama vertrokken zijn, terwijl er in de Vereenigde Staten groote bestellingen wapenen en munitie voor Panama zijn gedaan. Het schijnt dus inderdaad of Panama het voorbeeld van Cuba zal volgen. De Paus en de Tsaar. De correspondent van de Berl. Lokal Anzeiger te Milaan meldt, dat de Paus den Tsaar in bijzondere audiëntie zal ontvangen met het ceremoniëel, voor niet-Katholieke souvereinen aangewezen. President Loubet zal, volgens dezen correspondent, door Pius X niet ontvangen worden. Brand te Brussel. In het gebouw der Nationale Bank te Brussel is gisteren brand uitgebroken. Van uit bet telefoonvertrek breidde het vuur zich uit naar de overige kamers en er was drie kwartier hard werken van de pompiers noodig om het vuur uit te dooven. Al wat zich in de twee vertrekken bevond, o. a. de boekerij van den gouverneur, werd een prooi der vlammen. De schade wordt op fr. 50.000 begroot. Schiedam, 25 September 1903. Gemeenteraad. De agenda der in de Raadzitting op Dinsdag 29 dezer te behandelen onderwer pen, luidt als volgt Ingekomen stukken. Voortzetting van de voorloopige regeling van de arbeidsbeurs 1904. Voorstel tot het toekennen van een gra tificatie op grond van de verordening op de brandweer aan P. Slavenburg en A. van Grootveld. Voorstel van de bijzondere Raadscommissie betreffende openbaar slachthuis. Benoeming van personeel aan de herha- lingscholen voor jongens en meisjes. Voorgedragen worden Aan de herhalingsschool voor jongens voor hoofd, de heer C. Kerdel voor klasse-onderwijzer de heerenC. de Haan, J. A. v. d. Poel. voor klasse-onderwijzer, de heerenJ. G. v. Vlaardingen, en C. de Haan voor ondermyzer in het handteekenen, de heerenJ. A. Boer en J. G. van Vlaar dingen voor onderwijzer in handenarbeid, de heer Th. van Waart. Aan de herhalingsschool voor meisjes: voor klasse-onderwijzer de heeren J. A. van der Poel, en C. de Haan voor onderwijzeres in het koken mej. C. A. Hamaker voor onderwijzeres in nuttige handwerken mej. M. T. Born, en mej. E. J. v. d. Hout. Allen voor den cursus 1903/4. Opnieuw vaststelling van de Verordening op de heifiug van keurloon van vleesch. Wijziging van de Verordening op de gemeente-reiniging met betrekking tot de loonen der werklieden. Benoeming van een lid van de Commissie van beheer der fondsen herkomstig van de vernietigde gilden. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de matinee, die Zondag a. s. doordeSchiedamscheStafmuziek in den Officierentuin zal worden gegeven. Naar wij vernemen, is de schilderij van onzen oud-stadgenoot, den heer M. Kramer, »Bjj Schiedam", op de stedelijke tentoon stelling van kucstwerken van levende meesters in het stedelijk museum te Amsterdam, verkocht. Vee voor Zuid-Afrika. Door de welwillende medewerking van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maat schappij is gisteren het vee; bestemd voor Zuid-Afnka, in goede orde te Rotterdam aangekomen, en in ontvangst genomen door de heeren P. Loopuyt en mr. A. Ferf, respectievelijk lid en secretaris van de hoofdcommissie. In eene vergadering van de afdeeling Rotterdam van de Bond van Nederlandsche onderwijzers, te houden op a. s. Zaterdag avond, zal een bestuursvoorstel in behande ling komen, om het initiatief te nemen tot het stichten van een vereeniging ter bestrij ding van de baldadigheid der jeugd. Gisteren zijn te Rotterdam op vrije voeten gesteld Goers en Wacker, eenige tijd geleden gearresteerd als verdacht van brandstichting bij verschillende branden, teneinde de waarschuwingspremie te ontvangen. Het stoomschip Grangesberg is gisteren ochtend bij vallend water ter hoogte van Maassluis in het vaarwater aan den grond geraakt en gisteren-middag met assistentie der sleepbooten Mars, Fram en Leonard vlot gekomen en opgestoomd naar Rotterdam. Door den brigadier-titulair der rjjksveld- wacht, Bos, is proces-ver baal opgemaakt tegen het kantoor van in- en uitgaande rechten te Hoek van Holland, wegens het voorhanden hebben van ongeijkte gewichten, welke door hem in beslag zijn genomen. De commissie uit den Delftschen gemeen teraad, welke een onderzoek heeft ingesteld naar den financieelen toestand der gemeente gedurende de laatste 25 jaren, in verge lijking met andere gemeenten, heeft haar arbeid na twee jaren weikens volbrachten neergelegd in een uitvoerig rapport met eene gansche serie bijlagen. B. en W. vragen den raad een crediet om het rapport te laten drukken en voor geringen prjjs verkrijgbaar te stellen. BINNENLi.Nl). Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het kabinet der Koningin in de Staatscourant ter algemeene kennis, dat gedurende Harer Majesteits verblijf in het buitenland de aan Hoogst Dezelve gerichte brieven ingesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te's-Gravenhage. H. M, de Koningin en Z. K. H. de Prins reden gisteren-ochtend u(t naar de Koninklijke eigendommen onder Wassenaar, en brachten op die goederen het grootste gedeelte van den dag door. Het vorstelijke echtpaar gebruikte het dejeuner op den huize Raaphorst. Naar Het Oostenorgaan van d e Weesinrichting te Neerbosch, meldt, heeft H. M. de Koningin f250 geschonken voor de collecte tot delging van de schulden dier inrichting. Het totaal der collecte is tot nu toe 135,264.81*. De Staatscommissie voor de enquête omtrent hetspoorwegpersoneel heeft gisteren weder mr. J. P. Sprenger van Eyk, directeur-generaal der S. S., gehoord. Het Staatsblad no. 260 bevat een kon. besluit houdende vergunning aan regenten van het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen te 's Gravenhage tot oprichting van een gesticht voor krankzinnigen op het landgoed lOud Rosenburg", gemeente Loos duinen, alsmede bepaling van het maximum der verpleegden en het minimum der geneeskundigen. Men meldt, dat de door de regeering nieuw ontworpen bepalingen betreffende den verkoop van sterken drank thans eveneens bij den Raad van State aanhangig zijn. Naar de N. R, Ct, verneemt, zullen binnenkort door een lid de Tweede Kamer eenige vragen tot de minister van Binnen- landsche Zaken gericht worden, in verband staande met het geldelijk beheer van de gemeente Bafio. Vrouwen in Rijksbetrekkingen. Op 31 December 1902 waren in 's Rijks dienst lo. Bij de posterijen (niet met den telegraafdienst vereenigd) 114 vrouwen, nl.1 directrice, 7 commiezen der poste rijen, 2 commiezen der posterijen en telegrafie, 1 surnumerair der posterijen en telegrafie, 1 klerk der posterijen, 20 klerken der posterijen en telegrafie, 4 assistenten 8 onbezoldigde geagreëerde klerken, 66 brievengaardsters, 1 besteihuishoudster en 1 tijdelijk kantoorhoudster. 2o. Bij den telegraafdienst 289 vrouwen, nl. 7 commiezen der telegrafie, 6 surnume rairs der posteryen en telegrafie, 4 tele grafisten, 13 klerken der telegrafie, 87 klerken der posterijen en telegrafie, 140 telefonisten, 22 leerling-telefonisten en 1 tijdelijk telefonist. Congres van kinderbescherming. Het dageijjksch bestuur van den Natio- nalen Vrouwenraad van Nederland, bestaande uit mevr. A. E, van DorpVerdam te 's Gravenhage; presidentemevr. dr. Aletta H. Jacobs te Amsterdam, vice-presidente mevr. H. Cop Zeelt te Delft, le secretaris mevr. D. C. Moiijn—De Groot te Nunspeet, 2e secretares en jonkvr. C. van Hogendorp te 's Gravenhage, penningmeesteres, heeft een circulaire verspreid, waarin het steun vraagt vooreen in April 1904te 's-Gravenhage te houden congres van kinderbescherming. In deze circulaire is een voorloopige schets gegeven van hetgeen op dit congres zou kunnen worden behandeld. De eventueel te vormen congres-commissie zou deze schets dan kunnen aanvullen en verbeteren. De punten, in de schets opgenomen, in drie dagen te behandelen, zijn het «ouderlijk huis"van hetverwaarloosde kind; verschillende wijzen van uitbesteding en verzorging van verweesden, half ver weesden en verwaar loosden; «misdadige" jeugd; de Kinderwetten en hare uitvoering verwaarloozing van het kind, met veroorzaakt door armoede gevaren bjj de opvoeding van rjjk en arm lectuur en uitspanning, kinderbescherming op de school en by het onderwijs kinderbescherming in den arbeid; arbeids- opleiding van het kind. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage zal 5 Oct. a. s. haar vijftigjarig bestaan vieren met een gemeen- schappelijken feestmaaltijd. Gisteren is te 's-Gravenhage een bespreking gehouden tusschen den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten en vertegenwoordigers van de Spoorwegmaat schappijen hier te lande over de tijdstippen van opening en sluiting der spoorwegbruggen met het oog op de belangen van de scheepvaart, Naar men verneemt, moet de kellner, die in den nacht van Zondag op Maandag in zyn woning aan den Zuid Oost Buitensingel te 's Gravenhage is gearresteerd als verdacht de dader te zyn van den in dien ■/■Ltd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2