Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars:. Dinsdag 29 September 1903. No. 7712. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. ^GEMEEN OYERZICHT. PRIJS TAK RIT BLADj ▼oor Schiedam per 3 maanden i f 1-50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De 28 September 1903. De Macedonische kwestie. verhouding tusschen Turkije en Bul- §arije verkeert nog steeds in hetzelfde stadiumi waarin zij reeds zoolang heeft Varkeerdzij is er niets op verbeterd. r«kt eerst uwe troepen van onze grenzen terug en wij zullen gelooven aan den ernst van uw hervormingsvoorstellen" zoo luidt van den Bulgaarschen kant, doch aan het d» Turksche zijde heeft men daartoe geen ast. De vorming van een commissie be- Ult Khalussi Bey, voorzitter van den gemeenteraad van Saloniki, en een vertegen woordiger van elke soort der verschillende christengemeenten in Rumelië, te weten eer. Bulgaar, een Serviër, een Griek en een Walach, met Hilmi pasja, inspecteur- generaal der Roemelische wilajets tot president, ziedaar het maximums der concessies, waartooe men zich te Yildiz Kiosk voor het oogenbhk laat bewegen. In dit aldus onveranderlijk en onverbeter lijk stadium der kwestie kan alleen de tusschenkomst der mogendheden nog de lang gewenschte vurig verbeide oplossing brengen. De correspondent van de Köln. Zeii. te Sofia meldt, dat de jongste verklaring der Russische regeering in de Bulgaarsche r«geeringskringen diepen indruk gemaakt hoeft. Maar men bouwde groote verwach tingen op Engeiands optreden. Die hoop is echter nu door Balfour's verklaringen ver nietigd. Naar de berichtgever van de Times te Sofia aan zijn blad seint, meent men daar nu alle reden te hebben om te twijfelen, a*n de beloften, door den grootvizier aan ^esjof afgelegd. Het besluit van den Sultan *°ch, zooals het aan Hilmi pasja gezonden 's> houdt in 't minst geen rekening met het verlangen van de Bulgaarsche regeering hat de Bulgaarsche leden van de commissie niet in de minderheid zouden zijn, en dat door den exarch aangewezen zouden borden. De gemengde commissie zal toch bestaan uit vijf leden een Turk, een ^uigaar, een Griek, een Serviër en een Gallach, onder voorzitterschap van Hilmi. To Sofia verwacht men van zulk een com missie geen ernstig werk. De overige toezeggingen van de Porte, die slechts mondeling gedaan zijn, zullen vermoedelijk hooit verwezenljjkt worden Het is eigenlijk reeds te laat, zoo voegt de correspondent er bij, om nog een Schikking tot stand te brengen, rechtstreeks tusschen Turkije en Bulgarije over de hwestie der hervormingen. Al was zulk ®«n schikking mogelijk, dan zouden de twee mogendheden die het herstel van de orde m Europeesch Turkije verzekeren willen niet toelaten. Het is duidelijk, dat men to Weenen, en vooral te Petersburg met gunstig gedacht heeft over de onderhande hngen tusschen den vazalstaat en den suzorein. Dezelfde berichtgever meldt nog, dat de Turksche troepenbewegingen ongerustheid blijven wekken in Bulgarije. Het overbrengen van twee divisiën redifs uit Monastir naar Adrianopel kan niet verklaard worden door den opstand in Kirk-Kilisse, want in dat district bevinden zich reeds troepen genoeg om er de beweging te onderdrukken. Ook de mobilisatie van twee divisiën te Konia wekt onrust. Ook van Bulgaarsche zijde zullen dus de toebereidselen voortgezet worden. Verscheiden lichtingen der artil lerie en der genie zijn onder de wapens gekomen om hur. drieweekschen oefeningslijd door te maken. De rapporten van de consuls over den toestand in het wilajet Adrianopel, en in de Bulgaarsche grensdorpen, staan weer vol sombere beschrijvingen. In antwoord op het irade, waarin de Sultan Hilmi pasja gelast met het vervolgen van Macedouiërs op te houden, heeft Petrof, de Bulgaarsche minister-president, geant woord, dat hij geen voorstellen van Turkije in overweging zou nemen voor het inder daad de bewegingen zijner troepen heeft gestaakt. De correspondent van de Times te Sofia merkt op, dat Bulgarije's twijfelmoedigheid jegens Turkije reeds gerechtvaardigd is, want het besluit van den Sultan betreffende invoering van hervormingen in Macedonië blijkt alles behalve te behelzen, wat de Turksche agent te Sofia aan de Bulgaarsche regeering heeft voorgespiegeld. In dato 26 dezer wordt nog uit Weenen gemeld Twee beambten en een gendarme, leden van de teiling-commissie, zijn in het district Kotshvana door leden van de Macedonische opstandelingen-comités gedood. Verschelden boeren, tot de opstandelingen behoorend, bieden aan de Turksche autori teiten hun onderwerping aan. De onlusten te Beiroet. De Porte verlangt, dat de Amerikaanse he regeering haar oorlogsschepen uit Beiroet terugtrekt, voor dat zij de regeling der tusschen Turkije en de Unie hangende geschillen ter hand neemt. De gezant Leishman heeft Vrijdag daarover een onder houd gehad met Tewfik-pasja. De Marokkaanseke kwestie. De geruchten, die onlangs liepen over een tusschenkomst van Frankrijk in de Marok- kaansche kwestie, waardoor die kwestie dan hoofdzakelijk door eene overeenkomst tusschen de betrokken mogendheden zou worden opgelost, hebben thans een vasteren vorm aangenomen. Volgens een telegram uit Londen aan de Figaro staat een overeenkomst tusschen Frankrijk en Engeland op het punt gesloten te worden, met medewerking van Spanje en Italië, ter afdoende regeling van de Marokkaansche kwestie, door een Frans ch protectoraat met onzijdigverklaring van een gedeelte der Marokkaansche kust. Engeland zou waarschijnlijk de erkenning krijgen van zijn protectoraat over EgypieSpanje en Italië zouden schadeloos gesteld worden. Even pertinent als de loopende geruchten is echter de officieele tegenspraak. De Fransche minister van buitenlandsche zaken logenstraft, dat er een overeenkomst tus schen de mogendheden gesloten zou zijn met betrekking tot Marokko. Even onjuist is het, dat er in gedachtenwisselingen tus- chen de verschillende kanselarijen sprake is geweest van het vestigen van een Fransch protectoraat over Marokko. De correspondent van de Daily Mail te Parijs schrijft aan zijn blad, dat over de overeenkomst tusschen Frankrijk en Enge land betreffende het Fransch protectoraat in Marokko reeds is onderhandeld tijdens het bezoek, dat koning Edward te Parijs bracht. En hij verzekert, dat Engeland vol komen tevreden is met de schikking. Het schijnt inderdaad niet zoo onaan nemelijk wat gemeld is omtrent de «com pensatie" die Engeland zou ontvangen, in ruil voor zijn inschikkelijkheid, en dat deze naar den Egyptischen kant moet worden gezocht. Immers eindelijk zou dan, langs dezen weg, tot oplossing worden gebracht het vraagstuk, dat vaak zooveel moeilijk heden en gevaar dreigde te verwekken, namelijk van de toepassing, door John Buil, in Egypte van dezelfde taktiek, die Rusland thans in Üost-Azië met veel succes beproeft, die van 't sj'y suis, j'y reste". Uit Rome. Het reumatisme, waaraan de H. Vader lijdt, is van geen ernstig karakter het wordt geweten aan de verandering van lucht, gewoonte enz. De Iribuna had gemeld, dat Paus Pius X met drie zijner zusters had gedineerd. De Difesa van Venetië, die hare mededee ling uit de directe- en intieme omgeving van den Paus ontvangt, zegt dienaangaande. De zusters van den Paus bezoeken dik wijls Z. H. Toch is het nieuwtje dat Pius X zijne zusters bij zich ten eten gehouden zou hebben, onwaar tot heden is dat niet gebeurd. De «Consulta heraldica" had het plan opgevat in den Romeinschen adel op te nemen den broeder en de zusters van den Paus overeenkomstig een bulle van Paus Clemens XIV. De Osservatore CaUolico zegt dat Pius X deze inschrijving in den Romeinschen adel niet verlangde, en bijgevolg komt er niets van. De Romeinsche correspondent van den Patriote schrijft over Paus Pius X de vol gende aardige anekdoteDen dag, waarop de H. Vader na de H. Mis in de Sixtijnsche kapel door een flauwte werd overvallen bracht men hem een glas wijn, van den Tokayer, dien keizer Frans Jozef aan Leo XIII had gezonden, toen deze ziek was Pius X dronk er een weinig van. Den volgenden dag, aan tafel, dacht de Paus weer aan dien wijn en verzocht, dat men het overgeblevene zou brengen. Gr oote verslagenheid de flescb was leeg gemaakt, bij vergissing zeker. Toen zei een der bedienden, dat men de flesch had wegge worpen, in de meening, dat ze leeg was! De H. Vader begreep wel, wat daarvan aan was en zei lachend «Ja, 't is waar een vorst mag nooit de overblijfsels van zijn tafel terugvragen". Het Venetiaansche blad Difesadat beschouwd wordt als het persoonlijk orgaan van den Paus, verklaart officieel gemachtigd te zijn mee te deelen, dat de Tsaar door den Paus in audiëntie ontvangen zal worden, met het ceremonieel bij zulke vorstelijke bezoeken gebruikelijk, doch dat president Loubet niet zal worden ontvaDgen. Een Roode Kruiszuster mishandeld. Uit Constantinopel wordt aan de Prankf, Zeit. het volgende gemeld In het hospitaal te Güokone werd eer gisteren nacht eene zuster van het Roode Kruis uit Stuttgart, aikomstig door soldaten, als ziekenoppassers aangewezen, beroofd en op schandelijke wijze mishandeld. De soldaten zijn in heentenis genomen. De zusters zijn voorloopig buiten het hospitaal onder dak gebraent. De Porte heeft haar leedwezen te kennen gegeven over het gebeurae en beloofde op verlangen van het Duitsche gezantschap maatregelen te zullen nemen, dat dergelijke schanddaden niet meer zullen voorkomen en schadeloosstelling zal worden aangeboden. Internationaal congres voor statistiek. Het internationaal congres voor statistiek, te Berlijn gehouden, heeft gisteren zijn taak geëindigd. Voorlezing werd gedaan van een telegram van gelukwensen van keizer Wilhelm. De vermaarde cezonoom Scbmoiler hield in de algemeene vergadering een magistrale rede over de loonsbeweging van 1300 tot 1900. Het volgende congres zal over twee jaar te Londen worden gehouden. Mijnongeluk in Pruisen. Een vrij ernstig ongeluk heeft te Lauiahiiite in Pruisen door een onder- aardschen brand m de Ticinusmijn plaats gehad. Achthonderd bergwerkers werden bedolven. De aanvankelijke berichten luidden, dat er 52 zwaar gewonden en drie aooden te voorschijn waren gebracht en er zeventig man werden vermist. Bij de eerste ont ploffing was echter de dagploeg zonder ernstige gevolgen boven gekomen. Volgens nader bericht van de Frankf. Zeit. zijn bovenstaande mededeelmgen omtrent dooden en gewonden, naar ambtelijke opgave, onjuist. Er zija maar twee bergwerkers gewond. Alcohol uit beer I Een Duitsche scheikundige heeft het middel ontdekt om alcohol te trekaen uit beerstoffen. En die alcohol is zoo zuiver, dat men hem NIEUWE SGHIED - v ld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1