niet kan onderscheiden van dien, getrokken uit graan of aardappelen. Eeoe commissie van geleerden heeft de ontdekking gecontroleerd en bevonden dat 100 kilos grondstof tot 9 kilos alcohol geven. Te Dresden was reeds een patent voor die uitvinding gevraagd, doch dit is gewei gerd, maar men zal wel ergens een gastvrij oord vinden. Smakelijke borrel Izegt hetIlbl.v. Antw. De Humberts. Het dossier van de Humberts is gisteren bij de griffie van het Hof van Cassatie aangekomen. Tegen het einde van October zal de voorziening in cassatie van Tbérèse en Frédéric Humbert voor het hooggerechts- worden onderzocht. De huurkoetsiers te Londen. De huurkoetsiers te Londen dreigen met een algemeene werkstaking, omdat de autoriteiten hun verboden hebben stapvoets te rijden in West End en de voorbijgangers aan te roepen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 September 1903. Het onderzoek der Gemeente-begrooting II. Volgn. 85. Uitkeering van het Rijk enz. Een lid in de 3de Afdeelmg vindt de nooit onder deze en vele andere posten niets zeggend en vraagd schraping of uit breiding daarvan. Volgn. 92. Kosten van wacht gebouwen enz. Een lid in de 3de Aideeling dringt aan op het maken van een wachthuisje voor de Politie nabij het spoorwegstation. Andere leden vreezen nadeelige gevolgen voor den dienst en zeggen, dat den agenten is toegestaan in de vestibule te verblijven. Volgn. 98. Onderhoud van brandblusch- middelen. Een iid in de 2de Afdeeling dringt op het aanschaffen van een stoomspuit met paarden bespann ing. Volgn. 104. Kosten der openbare zwem plaats. In de Afdeeling 1 en 2 wordt het wen- schelijk geacht de zwemplaats naar een geschikter terrein b.v. aan de Maas over te brengen. In de 3de Afdeeling wordt tevens aangedrongen op beter toezicht en de vraag gesteld of van de klachten over het water nota is geuomen. Volgn. 107. Jaarwedden personeel publieke werken. In Afdeeling 1 wordt door vele leden de wensch geuit om over te gaan tot het benoemen van een Directeur van Gemeente werken. Enkele leden wenschen desnoods verhooging van salaris. Volgn. 108. Onderhoud van Gebouwen. In de 1ste en 2de Afdeeling wordt gevraagd om het gebouw Lange Haven (bordes) eene bestemming te geven. In de 2de Afdeeling geeft men in overweging het Ëevolkmgs-bureau aldaar te plaatsen. Volgn. 109. Iu de 1ste Afdeeling wordt door een lid gevraagd om de keistraat van at de Koemarkt tot voorbij het Gymnasium te doen vervangen door houtbestrating, omdat het geraas van rij en voertuigen, vooal op marktdagen hinder lijk is voor het onderwijs aan de beide aan deze straten gelegene scholen. Mocht deze wijze van bestrating te duur zijn, dan wordt gevraagd toch eene verbetering aan te brengen. In de 2de Afdeeling vreest een lid dat de in de begrooting opgegeven lijst van uit te voeren werken, dit jaar met tot uitvoering zal komen, tenzij men overga tot uitbesteding, hij dringt sterk op die wijze van werken aan. Het aantal stads-werklieden zal dan gelijdelijk verminderd kunnen worden. Een ander lid acht de tegenwoordige w(jze van aanbesteding van het vervoer van materiaal niet doeltreffend de toestand van de paarden die daarvoor worden gebruikt, is zeer onvoldoende te achten. In de 3de Afdeeling wordt gevraagd niet over te gaan tot andere wijze van bestrating op de Hoogstraat en alleen de straat vlak te leggen. De hiervoor uitgetrokken post kan alsdan verlaagd worden Volgn. 110. Onderhoud Koopmansbeurs. In alle Afaeeelmgen wordt door de meeste leden de noodzakelijkheid betoogd van afdoende herstelling van de bekapping der koopmansbeurs. Eenige leden stellen voor om tot dekking der kosten een matige beurs-belasting te heffen. In de 3de Afdeelmg wenscht een lid verplaatsing van de losplaats voor groenten enz. van de Ooievaarssteeg naar zijn vroegere plaats, nl het plein voor het Proveniershuis. Volgn. 111, Onderhoud van wandelplaat sen. Een lid in de 3de Afdeeling wenscht over te gaan tot het planten van boomen op het plein voor het Proveniershuis. Volgn. 112. Kosten van bruggen enz. In de 2de Afdeeling geeft een in over weging de brug aan de Koemarkt te ver nieuwen, omdat ze veelvuldig belangrijke reparatie behoett. Een lid in de 3de Afdeeling dringt bjj vernieuwing aan op de noodzakelijkheid van woonhuizen voor de brugwachters aan de Oranje- en Appelmarktbruggen en in de nabijheid daarvan gelegen. Volgn. 114. Kosten van havens, vaarten, enz. In de 3de Afdeeling wordt opgaaf ge vraagd. van de kosten voor oeververdediging van een gedeelte kade aan de oostzijde van de voorhaven nabij de sluis. Volgn. 117. Onderhoud Begraafplaats. In de de 1ste Afdeeling wordt de toe lichting van den post zinrichting lijkenhuis" ernstig bestreden. Alle leden vinden het ongewenscbt om de lijken van drenkelingen door de stad naar die plaats te vervoeren. Zoolang geen doelmatiger piaats daarvoor wordt aange wezen, wenscht men de bestaande plaats te houden. In de 2de Afdeeling achten vele leden de plaats van het kerkhof welstaanshalve ongewenscht en wordt aangedrongen op verplaatsing. Volgn. 121. In de 3de Afdeeling wordt door een lid aangedrongen op het veelvuldig reinigen der riolen. Volgn. 126. In de 1ste Afdeeling klagen eenige leden over het gemis van een speelplaats bij school B en geven in over weging daarvoor de stadswerf in te richten. Volgn. 133. Kosten van schoolbibliotheken. In de 2de Afdeeling spreekt de meerder heid zich uit ten gunste van het op de Begrooting brengen van een post groot flOOO. voor beiooningen en eereblijken, ponds-ponds ge wijze over de verschillende scholen te verdoelen. In de 3de Afdeeling wordt door eenige leden voorgesteld om 11500 beschikbaar te stellen voor schoolwandelingen en school reisjes. Het voorstel kon echter geen meer derheid krijgen. Volgn. 134. Kosten van Middelbare Scholen. In de 1ste Afdeeling vraagt een lid wan neer het advies van Burgemeester en Wet houders kan worden tegemoet gezien op het adres van leeraren der Hoogere Burger school. Door dat zelfde lid en door een lid in de 3de Afdeeling wordt de wenschelijkheid geuit om de salarissen van den Directeur der Hoogere Burgerschool en van den Rec tor van het Gymnasium nader te regelen. Volgn. 138. Kosten voor vakscholen. Een voorstel in de 3de Afdeeling tot schrapping van dezen post kon geen vol doende steun vinden. Volgn, 149, Kosten Controle Schiedam- sche Jenever. In de 3de Afdeeling vraagt een lid opgaaf van de werking dezer verordening, inzon derheid der gebruikte etiketten. Volgn. 150. Dijk- en Polderlasten. Een lid in de 2de Afdeeling stelt verla^ ging voor met f 100. Mgr. Callier. Naar wij vernemen, wacht onze stad morgen hoog bezoek. De nieuwbenoemde Bisschop van Haarlem, mgr. A. J. Callier, die zich dien dag naar Brielle begeeft met 't oog op de vergadering van de bekende Brielsche commissie, komt morgen-avond op de terugreis hier in de pastorie aan de Nieuwe Haven logeeren. Woensdag-ochtend begeeft zich dan Z. D. Hw. naar Breda om aldaar de periodieke vergadering van het Nederlandsch Episcopaat bij te wonen. Maandag 12 October, ter gelegenheid van de vergadering van het kathedraal kapittel, zal mgr. Callier in de kathedraal te Haarlem plechtig bezit nemen van den bisschoppe- Ijjken zetel. De plechtige wijding van den nieuwen Bisschop zal in de kathedraal te Haarlem, aan het eind der Octobermaand, vermoedelijk den 28n, plaats hebben. R. K. Spoorweg-Secretariaat. Op Vrijdag 25 September hield de R. K. Vereeniging van het Spoorweg-Secreta riaat alhier, onder patronaat van den H. Joannes den Dooper, des avonds ten 8 ure in een der lokalen van den Ned. R. K. Volksbond hare gewone maandvergadering. De talrijke opkomst getuigde weder van den lust en den ijver der leden voor de goede zaak, beseffende het nut van het katholieke vereenigingsleven,daar toch velen van verre komen en zich ontegenzeggelijk daarvoor opofferingen moeten getroosten. De Voorzitter opende met gebed de ver gadering en nadat de notulen der vorige waren gelezen en goedgekeurd, stelde hij op de eerste plaats aan de orde het inge komen voorloopig gedrukt verslag der Staatscommissie van Enquête, betreffende het verhoor van de afdeeling Schiedam. Met volle aandacht werd de voorlezing daar van gevolgd, waarna onder teekenen van algemeene instemming de oprechte dank der vergaderden werd gebracht aan den heer J. J. Kempeneers voor de openhartige, flinke; degelijke doch tevens bezadigde wijze, waarop hij de gevoelens der leden voor die Staatscommissie had vertolkt, hem hier eerende ais »de rechte man op de rechte plaats". De secretaris, de heer Verheul Jr., deed alsnu mededeeling van de verdere ingeko men en verzonden stukken, o.m. de missive verzonden door het bestuur houdende be zwaar tegen art. 3 van het Concept Huish. Regiement van het R. K. Secretariaatmede die voor het bekomen van vrjj-biljetten naar de algemeene vergaderingen. Door een der aanwezigen werd ter sprake gebracht het onregelmatig verleenen van da gratificaties voor betoonde activiteit, zulks, met verschillende voorbeelden stavende. De voorzitter diende jn deze van advies. Door een ander lid werd de mogelijkheid besproken of de wachter van een blok, waar geen telegraaftoestel staat, doch dat een sluitblok is en door geen vrouw bediend mag worden, daar niet als een seinhuis wachter zou kunnen worden beschouwd of aangesteld, dit met het oog op verbetering van flnancieele positie. Na eenige discussie daarover, werd dit punt aangehouden tot eene volgende vergadering, teneinde voor alsnog nadere inlichtingen te bekomen. Na verschillende huishoudelijke bespre kingen en een krachtige aansporing van den voorzitter om in grooten getale op te gaau naar de algemeene vergadering in October te Nijmegen, werd door hem deze vergadering, waar bij alle besprekingen een hartelijke kameraadschappelijke geest en toon heerschte, met geoed gesloten. Bij Koninklijk besluit is aan mr. H. M. C. Poortman, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kanton rechter-plaatsvervanger in het kanton Schiedam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Zaterdag liep het gerucht als zou er op kaarsenfabriek ïApollo" een werkstaking plaats hebben. Gelukkig is ons bij onderzoek gebleken zegt de -S. Ct. dat dit niet zoo is. Een zestal meisjes uit de gieterij hebben slechts geweigerd de bekomen orders uit te voeren, omdat zij meenden onbillijk te worden behandeld, maar er zijn er reeds die daarvan spijt hebben. Er zijn in de gieterij verschillende machines waarop verschillenden soorten kaarsen worden gemaakt. Nu levert het gieten van de eene soort aan de gietsters meer verdienste op dan de andere soort en daarom heeft de directie als een maatregel van billijkheid voor allen bepaald, dat de meisjes elkaar op die machines zouden afwisselen. Zij, die nu aan de voordeeligste gieting werkzaam waren, missen daardoor wel iets van hunne gewone verdiensten, maar dit komt natuurlijk ten goede aan de anderen, die vroeger steeds in ongunstiger conditiën verkeerden dan hunne meoiearbeid- sters. Deze maatregel werkt nu een paar maanden, doch voortdurend werd daarover gemopperd, waarna door een der directeuren aan de meisjes werd uiteengezet waarom de billijkheid dezen maatregel eischte. Echter heeft dit niet het gewenschte gevolg gehad en Vrijdag weigerden het zestal aan de machines te gaan, waarna zij vertrokken. Het is te hopen, dat alle meisjes spoedig tot inkeer zullen komen alvorens zij van hun ontevredenheid zelf het slachtoffer worden. De S. Ct. heeft eens geïnformeerd welke gilden er vroeger hebben bestaan te dezer stede. Uit die informatie is haar gebleken, dat in de maanden Nov. en Dec. 1798 aan de provisioneele bewindvoerders zijn over gegeven de electen en contante penningen van de volgende gilden Het schippersgilde, het schoenmakersgilde, het opreedersgilde, het kuipersgilde, het St. Nicoiaasgilde, het timmermansgilde, het chirurgynsgilde, het metselaarsgilde, het visschersgilde, het scheepstimmermansgilde, het groengilde, het smidsgilde en het koornwijnbranders- gilde. Naar wij vernemen, zal de afd. Schiedam van het Ned. Werkliedenverbond »Patrimo- nium" a.s. Dinsdag 29 Sept., des avonds ten 8 ure, in haar vereenigingslokaal aan de Tuinlaan, een leden-vergadering houden, waar o.m. zal besproken worden het koopen of bouwen van arbeiderswoningen, terwijl door den voorzitter zal ingeleid worden vakorganisatie in verband met destellingen van ds. Sikkel. Buitengewone en gewone leden hebben vrijen toegang. (S. Cl.) Zaterdag-avond kreeg een vrouw aan de Hoogstraat een toeval, dat zoodanig aanhield, dat de echtgenoot verzocht haar per politie- brancard naar hare woning te vervoeren, waaraan dan ook gevolg is gegeven. Zondag-avond is aan het politie-bureau gebracht de sjouwerman J. de K., die in beschonken toestand de orde verstoorde, wilde vechten en zich niet wilde verwijderen, toen er een volksoploop ontstond. Door een bewoonster der Maasstraat is aangifte gedaan, dat gepasseerdeu nacht uit een hok achter hare woning zes konijnen zijn gestolen. De justitie hield zich Zaterdag te Rotter dam geruimen tjji onledig met huiszoekin gen bij twee firma's aan de Wijnstraat en Spaanscbekade in verband met het faillis sement der zeepfabriek van de firma Krouwel, te Delftshaven. Arrestatiën hadden niet plaats. De toestand van den heer Van MarkeD blijft gelukkig steeds vooruitgaandewel »is" de patiëat er nog niet en zijn de krachten nog niet volledig weergekeerd, doch dagelijks gaat hij vooruit, zoodat alle hoop bestaat, dat hij binnen niet al te langen tijd weder geheel hersteld zal zijn. Tenzjj in dien gunstigen gang belangrijke verandering mocht komen, zullen dan ook geen wekelijksche bulletins meer worden uitgegeven. BINNENLAND. H, M. de Koningin heeft ook f 200 ge schonken voor de noodlijdenden te Arne- muiden. Op Walcheren is thans reeds meer dan 16000 voor de slachtoffers van deze visschersramp ingekomen. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan de heeren mr. E. J. Korthals Altes en J. D. Reiman, beiden lid le klasse van het Nederlandsch Instituut van Accountants, een boeken-onderzoek opge dragen bij een veertiental steenfabrieken aan den Hoilandschen IJssel, ten einde over den stand dier industrie en haar verloop over de laatste vijf jaren nauwkeurig te worden ingelicht. Door den Tsaar is in het geschil tusschen Venezuela en de Mogendheden tot derde arbiter benoemd de Russische staatsraad de heer Martens, die eerstdaags te 's- Gra venhage wordt verwacht. Het gading voor het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2