Ingezonden Mededeelingen. van den schipper. Deze was op zee in een vlaag van waanzin overboord gesprongen en met moeite door de bemanning gered. Bewuste loos was hij binnen boord gebracht en ge- ruimen tyd was men bezig geweest eer hij weer tot zich zeiven kwam. Zaterdag-namiddag is uit den Boschpolder te Oud-Delftshaven opgevischt het lijk van den 20-jarigen grondwerker A. Vroomans, te Raamsdokveen, in dienst van den aan nemer G. H. van Hattem te Sliedrecht, die sedert 19 Sept. vermist werd. Het lijk is naar de begraafplaats te Crooswijk ge bracht. Zondag is door de politie te Rotterdam gearresteerd zekere G., livreikoetsier by den heer H., aan de Nieuwehaven aldaar, die gemiddeld per week 4 roggebrooden en ca. 10 kop haver, behoorende tot de fourage van de paarden, verduisterde en verkocht aan 'n melkboer, v. d. M. ge naamd, en wonende in den Prins Alexander- polder, die, als verdacht van heling, mede in arrest is gesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag ten 1 ure had op de Kruiskade te Rotter dam een vechtpartij plaats om een meisje. De kapper D. H. v. d. Vis van Vlaardingen, die juist passeerde, wilde de vechtenden kalmeeren, doch kréég eenige messteken van 14 cM. over het dybeen en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Een der vechtenden kreeg een messteek in het hoofd. De vermoedelijke daders zyn bekend. Op de Zaterdag-avond gehouden bui ten gewone vergadering van de Overschie- sche werklieden-vereeniging Wederzijdsche Hulp" gehouden in de «Vergulde Koets wagen" werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van het bestuur dezer vereeniging en van dat van het Overschiesche Fanfarekorps «Door hulp tot stand gebracht", om beide vereenigingen tot één te brengen. De werkende leden van het muziekkorps zijn dus nu verplicht ook nd te worden van «Wederzijdsche Hulp", waardoor de moeilijkheden zijn opgeheven, die tusschen beide vereenigingen bestonden. Zondag-middag vermaakten zich eenige kinderen met spelen aan den Ouden Lan- gendijk te Delft. Plotseling viel van het cathechisatielokaal, staande naast de St. Josephskerk aldaar een stuk van de hard- steenen kroon versiering omlaag en trof den 11 jarigen F. op het voorhoofd en daarna op een der voeten. De knaap bekwam aan het voorhoofd een ernstige wond, terwyl de ontboden genees heer vermoedt, dat daar ter plaatse het schedelbeen is gespleten. Bovendien verbrij zelde de steen den grooten teen van den getroffen voet van den jongen. Het knaapje verkeert in zeer bedenkelyken toestand. Hoe de steen los en omlaag kwam is nog onopgelost. De vorige week Donderdag werd door de Delftsche politie te 's-Gravenhage aan gehouden een deserteur van het 4e regiment infanterie uit Leiden. Bij een voortgezet onderzoek van de wijze waarop en waar de man zich sedert zijn desertie ophield is Zondag aan het licht gekomen, dat men in hem den dader heeft van de inbraak met diefstal, gepleegd in den nacht van 8 op 9 September ten huize van mevr. wed. Drost, aan den Spoor- singel, te Hof van Delft. Het toen gestolen tafelzilver is bereids in beslag genomen, deels te Rotterdam, anderdeels te 's-Gra venhage. De man, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, is ter beschikking van de bevoegde militaire autoriteiten gesteld. BINNENLAND. De gewone audiënties van de ministers van Justitie en Marine, zullen resp. op Woensdag 30 September en Vrijdag 2 Oct. a s. niet plaats hebben. Jhr. mr. J. E. de Sturler, consul-generaal der Nederlanden te Smyrna, met verlof hier te lande, zal voor belanghebbende te spreken zijn aan het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's Gravenhage Dinsdag 6 October e. k., des voormiddags van 10—12 uren en des namiddags van 2—4 uren. Jhr. mr. J. W. M. Schorer, vice-president van den Raad van State, is sedert eenigen tijd ongesteld en lijdende aan pleurus. Gisteren-morgen vernam men dat, alhoewel de patient een rustigen nacht gehad heeft, de toestand hoogst ernstig is. Het hart klopt hevig. De N. R. Ct. verneemt uit den Haag, dat wegens verdenking van malversatie in betalingsstukken een onderzoek is ingesteld, tengevolge waarvan Zaterdag jl. Ie chef van de comptabiliteit aan het departement van oorlog naar het huis van bewaring is overgebracht. In verband daarmede is de hoofdinten dant, de generaal-majoor Thomése, voor- loopig met beheer der afdeeling comptabi liteit aan genoemd departement belast. Mgr. Callier. Z. D. H. Mgr. Callier heeft het volgende wapen gekozen Op het wapen van het bisdom Haarlem, een kruis van rood op een zilver veld wordt gehecht het wapenschild van den nieuwen Bisschop, voorstellende een «kraak", (benaming van een vaartuig) die vaart op een rivier bij het licht van een ster. Deze ster is geplaatst in den rechter bovenhoek (gerekend van het schild bord af) en laat haar stralen vallen op de kraak. «Kraak" is een zinspeling op den naam van de overleden moeder van Mgr. Callier, terwijl de rivier doet denken aan de Schelde, aan welker uitmonding te Vlis- singen Mgr's vader zeeloods was. De ster beduidt het Geloof. In verband hiermede, luidt de wapen spreuk: In fide nihil haesitans. Het wapen wordt, volgens de gewoonte der Haarlemsche bisschoppen, van boven gesierd met kruis, mijter en staf, terwyl het geheel gedekt wordt door den hoed met afhangende kwasten. De lijd, waaraan wy bovenstaand ont- leenen, brengt in herinnering, dat volgens kerkelijk gebruik de wijding van een bisschoy plaats heeft op een Zondag of de feestdag van een der apostelen. De eerstvolgende Aposteldag is 28 October, HH. Simon en Judas. Ten teeken van vreugde over de benoe ming van mgr. A. J. Callier tot bisschop van Haarlem wapperde te Vlissingen dadelijk na het ontvangen van het officieele bericat de vlag van den toren der katholieke kerk. Spoedig hebben de katholieke gebouwen in de stad dit voorbeeld gevolgd, om daarmede uiting te geven aan de vreugde der katholieke bevolking over de verheffing van een hunner vroegere stadgenooten tot de bisschoppelijke waardigheid. 1 1 Asï Het Amsterdamsch Sanatorium voor borstlijders, dat Zaterdag geopend is, zal tot 1 October voor het publiek ter bezich tiging zyn tegen betaling van 25 cent, ten veordeeie van de kas. De feestelijke opening van de groote nieuwe sluis in den Hoogendam te Zaandam is bepaald op Zaterdag, 24 October. Tot bijwoning dezer plechtigheid zullen worden uitgenoodigd de verschillende autoriteiten en particulieren, die hunne medewerking verleenden aan het tot stand komen van dit voor de geheele Zaanstreek zoo belang rijke werk. Te Soestdijk heerschte Zondag-middag, dank zij het prachtige weer, een ongemeene drukte, zoodat het terras van hótel Trier geheel bezet was. Tusschen een dichten drom van toeschouwers reed H. M. de Koningin-Moeder met den Erfprins en de Erfprinses van Erbach uit om een tochtje in de omstreken te maken. H. M. de Koningin-Moeder hield het lieve tweejarig dochtertje ,van den Erprins op den schoot. De uitsluiting te Borne. Naar de correspondent van het Hbl. meldt, hebben zich een 30-tal arbeiders naar Enschedé en Oldenzaal begeven om bij het uitgaan der fabriek te collecteeren en strooibiljetten te verspreiden. Mr. Sybrandi, griffier van den Raad van Beroep te Almelo, heeft met de uitgeslo- tenen sympathie betuigd en gevraagd zijn naam onder het manifest «aan onze land- genooten" te plaatsen. M Men meldt aan de Tel. uit Maastricht Mulder, verdacht van Hufkens in brood dronkenheid en zinder eenige aanleiding vermoord te hebben, blyft zijn misdaad ontkennen, niettegenstaande de bewijzen tegen hem getuigen. Waarschijnlijk zal hy aan een geneeskundig onderzoek onder worpen worden, daar hij reeds vroeger in een krankzinnigengesticht opgesloten is geweest. Krankzinnig of dronken, iemand die een hem onbekend persoon in koelen bloede doodsteekt mag evenmin als een wild dier in vrijheid rondloopen. De maatschappij moet tegen zulke monsters gevrijwaard worden. De Bossche Katholiekendag. De vierde Katholiekendag in het bisdom 's-Hertogenbosch is Zondag onder alge meene deelneming te Eindhoven gehouden. De stad prijkte met een algemeenen vlag- gentooi en had een ongewoon levendig aanzien door de talloozen, die van alle zijden met spoor en trams binnengekomen, naar het gebouw van den R. K. Volksbond optrokken. Omstreeks 10 uur trok van uit dit gebouw de stoet met vaandels en muziekkorpsen naar de parochiekerk van St. Catharina, waar te 10^ ure eene H. Mis ter eere van den H. Geest door mgr. Van de Ven werd opgedragen. Daarna verspreidden zich de deelnemers naar de vijf verschillende plaatsen, waarde atdeelingsvergadenugen werden gehouden. 's Avonds werd de algemeene vergadering, vereerd met de tegenwoordigneid van Z. D. Hw. den Bisscoop van 's Bosch, Z. Ex. den Commissaris der Koningin en tal van nota belen uit heel het bisdom, in het gebouw van den Volksbond gehouden. Door den Voorzitter, den heer J. F. Bosx, geopend, voerden op deze vergadering het woord pater Nieuwbarn O.P., professor te Nijmegen, prof. Sweers van het groot seminarie te Haaren en ten slotte Z. D. Hw. mgr. Van de Ven, die der vergadering zijn bisschoppelijken zegen schonk. Plaatsgebrekt noopt ons ditmaal ons tot deze korte mededeeling te beperken. Tengevolge van het overlijden van den heer L. J, H. van Waesberghe Janssens zyn thans in district Hulst twee vacatures in de Provinciale Staten ontstaan, daar, zooals gemeld, mr. J. G. van Deinse eervol ontslag heeft genomen. De voor deze vacatures te kiezen leden zuilen by de periodieke verkiezingen in het volgende jaar weer aan de beurt van aftreden zijn. Brand en Onweer. Zondag-ochtend ontstond te Leiden een felle uitslaande brand in een Koffiehuis in de Haarlemmerstraat. Het huis brandde ge heel uit; de belendende perceelen kregen waterschade. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Zondag-avond is vermoedelijk door het inslaan van den bliksem, de landbouwschuur van de weduwe P, Vandamme, onder de gemeente Hontenisse, in brand geraakt. Een rund, een kalf en 9 varkens zijn in de vlammen omgekomen.- De overige dieren werden gered. De dochter is by de redding bijna zelf verbrand; zij werd met wonden aan armen en hoofd door haar broeder gered. Bij het onweder, dat eergisteren-avond ook boven Walcheren hevig woedde, is tus schen Oostkapelle en Grijpskerke de blik sem geslagen in eene schuur van den land bouwer A. W. De schuur, zoowel als het woonhuis, werden eene prooi der vlammen. De geheele inboedel ging mede verloren. Ongelukken. Door den laatsten trein uit Boekeloo naar Hengelo werd Zondag-avond bij laatst genoemde plaats de klompenmaker de W. overreden en gedood, 't Schijnt dat hij door drank beneveld den trein niet heeft opgemerkt. Zondag-ochtend werd op den ceintuurbaan der electrische tram, bij de Turfsteeg aan het Spaarne te Haarlem een man overreden, die, niettegenstaande het hevige bellen van den wagenvoerder, toch op de ljjn bleef. De man werd voor dood naar het gasthuis gebracht. De 68-jarige werkman M. de V., te Zweins (Franekeradeel, die bezig was met hooiladen, is, doordien het paard plotseling aantrok, van den wagen gevallen, met het noodlottig gevolg, dat hij kort daarop is overleden. Een weduwe met acht kinderen blijven grootendeels onverzorgd achter. Te Maarsen is zekere W. H., gehuwd en vader van een vrij talrijk gezin, te water geraakt en helaas verdronken. 20 ct. per regel. Eene zenuwachtige vrouw. Te 's Heerenberg prov. Gelderland woont Mejuffrouw Wiersberg wier man borselmaker is. Deze vrouw was zeer zenuwachtig en haar zenuwachtigheid had haar zeer vrees achtig gemaakt. By een bezoek dat onze verslaggever aan juffrouw Wiersberg bracht, stond haar echtgenoot hem te woord, daar zij zelf met thuis was. Haar man verhaalde dat zijne vrouw eene erge zenuwziekte had gehad, ontstaan door familie aangelegenheden en vooral des nachts had zij hevige schokken door het geheele lichaam. De eetlust was ook met al te best, zij was duizelig, droomde akelig en klaagde ook over oorsuizingen. Zoo leed zij gedurende acht maandea en ik begon alle hoop te verliezen. Wy hadden reeds zoovele malen in de couranten gelezen de wonderen die de Pink-Pillen verricht hadden en nog verrichten, dat mijne vrouw er ook eens aan zou beginnen, en het resultaat is zoo danig geweest dat zij van dag tot dag kalmer is geworden en zooals U ziet is zij met meer te huis en verricht weèr hare werkzaamheden als voorheen. De zenuwachtige vrouwen zijn legio, vele hebben zekerlijk beproefd zich te genezen zonder er toe te hebben kunnen geraken. Dat zij een proef nemen met de Pink-Pillen, de beste versterker der zenuwen, de grootste hernieuwer van het bloed. Wij zijn overtuigd, dat de verbetering die zij van af de eerste pillen zuilen gevoelen er hen toe zal brengen de behandeling voort te zetten. De Pink- Pillen geven iederen dag bewyzen van genezingen. Men kan omtrent hunne werkdadigheid bij de genezene personen inlichtingen bekomen welke personen eervo 1 bekend zijn. Prijs f 1.75 de doos, f. 9.— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabiué, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Fi anco toezending tegen post wissel. GEMENGD NIEUWS. Te Vreeswijk hebben kermisgasten Donderdag-avond bij de Raadsleden, die vóór de inkrimping der kermis hebben gestemd, de ruiten ingegooid. Een der laatste oudstrijders van 1830 is al op bijzonder treurige wijze om het leven gekomen, Toen de 93-jarige H. Groot Zwaaftink, te Raalte het vuur wilde aan- maken, vatte zijn kleeren vlam, waarna hy naar buiten vluchte. Zijn zoon wilde met e** - i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2