Zaak—Macdonald. De nieuwe minister van Schotland heeft na het onderzoek van de bijzondere com missie, belast met het onderzoek naar de oorzaak van den zelfmoord van generaal Macdonald, uit den Z,-Afrikaanschen oorlog wel bekend, dezen vrijgesproken van de hem aangetichte feiten. De regeering zal worden uitgenoodigd de stukken bekend te maken waarop de schuld van den generaal werd vastgesteld. Weigert zij hieraan te voldoen, dan zal de Schotscbe groep de regeering bij de opening van het Parlement interpelleeren. „De keizer der Sahara". Jacques Lebaudy heeft, volgens de Daily Telegraph, gezegd, dat het eenige doel van zijn reis naar Engeland is een kolonisatieplan te vormen. Daarvoor sluit hij met allerlei leveranciers contracten af. Het schijnt, dat Lebaudy's souvereiniteit over de Juby-Kaap hem betwist wordt door een handeissyndi- caat hetwelk invloedrijke leden te Londen heeft en dat beweert concessiën ie bezitten, door Europeesche regeeringen erkend. Onder socialisten. De advocaat Heine, socialistisch afge vaardigde te Berlijn, heeft op de door hem saamgeroepen vergadering van kiezers en partijgangers rekenschap afgelegd van zyn houding op het congres te Dresden. Hij verklaarde, dat hij zijn mandaat ter be schikking zou stellen van zijne kiezers, indien deze de houding door hem tegen Bebei aangenomen, veroordeelden. Na een hevig debat nam de vergadering een motie van vertrouwen in mr. Heine aan. De socialisten in Italië gaan langzamer hand afzien van hun plan, om kabaal te maken tegen den Czaaralleen de heer Ferri bekend door de hulde, hem hier te lande als vgeleerde" gebracht, wil nogsteeds manifesteeren»tegen detyrannie.'' Rudolf Falb. f De door zijn weervoorspellingen zoo algemeen bekende prof. Rudolf Falb is in den ouderdom van 65 jaar, te Schöneberg bij Berlijn, overleden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 2 October 1903. Voor de leden van den Raad is ten raadhuize ter visie gelegd, teneinde in de eerstvol gende vergadering tot eene benoeming te kunnen overgaan, een voordracht ter oenoe- ming van een onderwijzeres aan school C (hoofd de heer C. Kerdel), waarop geplaatst zijn raej. A. C. de Kok te Zevenhuizen, mej. C. A. M. Breugelmans te Rotterdam en mej. E. J. Arends te Vlaardingen. Door de politie is een man opgespoord, wiens opsporing door de politie te 's Gra- venhage was verzocht, omdat hij voor eenige weken zijn vrouw en vijf kinderen onverzorgd had achtergelaten. Gisteren-avond zijn van hier door de politie naar Delft overgebracht, om verder beider lievelingsbloemZij zouden ze samen verzorgen, samen gieten Verder moest het huis dicht bij een kleine rivier liggen, waar Bonardeau zou kunoen hengelen, en ook dicht bij weiden, met schapeeNoch de schapen, noch de weiden zouden van hen zyn, maar zij zouden genieten van hun gezicht, dat was wel geoorloofd De schapen waren vooral het »desider atum" van juffrouw Bonardeau. En eiken Zondag, als het mooi weer was, gingen zij links en rechts de omstreken van Parijs af, op verkenning uit; Verrièresmet zyn verlokkelijke bezies, Montmorency met zyn heerlyke kersen, Montreuil met zijn vischwater o, de keus was niet gemak- keiyk 1 Maar men had den tjjd om een besluit te nemen. Het voornaamste was het huis in te richten een kamer voor net noofd van het kantoor, ook een harts- locnieujk hengelaar evenals hjj zelf, een kamer voor de trouwe naaisters van juffrouw Bonardeau en vooral een kamer voor Charles v [Slot volgtl. naar hunne woonplaats overgebracht te worden, twee minderjarige matrozen, die bij de kon. ned. marine waren ontslagen. Van nacht is aan de Noordvest een paard onbeheerd gevonden en aldaar in den branderij in bewaring genomen. Het dier is later aan den eigenaar, uit wiens land 't was geloopen teruggegeven. De geheele Pernisservloot, voor zoover de schepen bemand zijn, is eergisteren en gisterenochtend naar zee vertrokken tot uitoefening der schelvischvangst. Het vorige jaar vertrokken reeds sloepen op 5 Sep tember. Bij den gemeenteraad te Rotterdam is ingediend een adres van 143 bewoners van de Van Oldenbarneveltstraat, hunne volle instemming betuigende met het bij den raad ingekomen request van een aantal bewoners van den Mauritsweg en den Wes tersingel, inhoudende het verzoek om het daarheen te willen leiden, dat de Rotter- damsche Tram weg-Maatschappij genoopt worde, de paardentramlijn over den Nieuwen Binnenweg tot aan het Beursplein door te trekken. De bewoners der Van Oldenbarne veltstraat verklaren, dat ook voor hen eene zeer dringende behoefte bestaat aan eene tram, die verbinding geeft met het centrum der stad. De Raadzaal te Rotterdam prijkte gisteren met twee marmeren busten van HH. MM. de Koningin en de Kofiingin-Moeder, ter vervanging van de portretten, welke daar tot nu toe hingen. De voorzitter bood deze den Raad aan, daarbij mededeelende, dat het hem door de groote welwillendheid van H.H. M.M. ver gund was geworden, den kunstenaar den heer Pier Pander op te dragen deze beelden naar het leven in marmer te beitelen. De heer Ha velaar aanvaardde dit geschenk namens den Raad met een hartelijk woord van dank. Stremming van het verkeer. Omtrent de stremming van het verkeer te Rotterdam (Feijenoord), waarvan wij gisteren reeds met een enkel woord melding maakten, wordt nader nog gemeld Toen gisteren-middag omstreeks een uur de turretboot Maudcastle der firma Muller en Co., galaden met ijzererts, door de Koningshaven de rivier zou opstoomen, bleek reeds ter hoogte van de Wilhelmina- kade dat, ofschoon het water hoog was, er gevaar bestond voor aan den grond te varen. De boot bleef echter vlot en dus waagde men het de Koningshaven in te varen, de voetbrug der gemeente werd gepasseerd, doch midden in de spoorbrug raakte bet schip aan den grond, terwijl het met zijn achtersteven de voetbrug nog niet geheel gepasseerd was, zoodat beide bruggen niet gesloten konden worden. Ontzaglijk was de stagnatie, welke dit veroorzaakte. Niet alleen het verkeer tusschen Rot terdam en den linker Maasoever was er door gestremd, maar het geheele spoor wegverkeer naar het Zuidenalle treinen werden te Rotterdam en te Dordrecht gestopt. In het verkeer te voet werd door een zestal stoombootjes zoo goed mogelijk voorzien, doch alle goederenvervoer was gestremd en men weet wat dat voor Rot terdam zeggen wil. De sleéperswagens en andere voertuigen stonden in dubbele ryen langs de toegangs wegen en de aangrenzende kaden te wachten. Nadat twee zware yzeren laadmasten door yzerwerkers waren omgehakt, kon om half zeven de spoorbrug over het voorschip der Maudcastle heen worden dichtgedraaid. Een gedeelte van de brugleuning moest evenwel worden weggebroken. Op verkeerd spoor werd daarop de treinenloop hervat en passeerden buitenlandsche treinen met veel vertraging. Om 11.20 uur, toen 200 ton ijzererts gelost waren, gelukte het beweging in het schip te brengen, dat 23 voet diep lag, doch tot 1 uur heden-nacht werd de vloed afgewacht in de brugopening der aangren zende voetbrug, die al dien tijd open moest biijven. Daarna werd het kolossale schip van 330 voet lengte en 5400 ton lading ijzererts, weggesleept naar de Maashaven en was het geheele verkeer hersteld. Een groot aantal vrachtwagens bleet te Feyenoord stationneeren. Gisteren-morgen vroeg werd aan boord van het s.s. Lawoe der Rotterdamsche Lloyd, welke Javaboot Woensdag-avond iaat te Rotterdam arriveerde verwelkomd, en om zijn moedig gedrag geprezen de infan terist le kl. J. A. Kreder, geboortig uit Zwolle, wiens borst getooid is met het ridder kruis M.W.O. 4e kl. voor moedig gedrag in Pedir betoond. Den 8n Maart 1901 heeft hjj daar onder een kogelregen een zwaar gewond Duitsch sergeant, die bewusteloos in een rawa (moeras) viel, daaruit gesleept, naar onze zijde gedragen en zoo uit 's vijands handen gered. Voor dit heldenfeit kreeg Kreder bij koninklijk besluit van 26 Eebr. 1902 bet ridderkruis, terwijl de sergeant de kroon van eervolle vermelding kreeg. Kreder, die blijkens zijn dienststaat een zeer oppassend soldaat was, telt 12 dienst jaren, waarvan hij er 10 onafgebroken op Atjeh doorbracht. Hij gaat thans den dienst met pensioen verlaten. Gisteren werd te Rotterdam gevankelijk per stoomschip Lawoe uit Indië aangebracht de 25-jarige ontslagen militair G. A. Baars- gast, geboortig uit Gorinchem, die nog 26 jaar gevangenisstraf moet ondergaan wegens mishandeling van een officier en insubordinatie. Hij zal naar Leeuwarden worden over gebracht. In Indië onderging hij reeds 2 jaar gevangenisstraf en 150 rietslagen wegens andere feiten. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 1 October. De Voorzitter deen mede, dat is ingekomen hel opgevraagde proces-verbaal van de verkiezing van net lid oer Kamer voor Sittard, den neer Jean Beckers. De heer De Savornin Lobman, voorzitter der commissie van onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Sittard, den heer Jean Beckers, stelt namens de commissie de toelating van den neer Beckers voor. Uit de overgelegde rapporten is mets gebleken, dat met met de wettigheid der verkiezing m verband kan woraen gebracht. Daarna wordt tot de toelating besloten. De Voorzitter stelt namens de Cen trale Afdeeling voor, na afloop van het thans genouden afdeelingsonderzoek open baar te behandelen de wetsontwerpen tot wijziging der gemeentewet tot verlenging van het bankoctrooi en die over den aanleg van telegrafen en telefonen. De heer W i 11 i n g e vraagt een vasten datum van behandeling, opdat de ver afwonende leden daarmee rekening kunnen houden. De Voorzitter stelt dan voor de behandeling in geen geval voor Woensdag aan de orde te stellen. Nadat aldus is besloten, gaat de verga dering uiteen. JOH. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik beoefenen tegenwoordig de zangkunst en hebben zich onder de leiding gesteld van den heer T. Morello, den nieuwen hoofdlee: raar aan het Amsterdamsch Conservatorium. De heer J. Roussille, ingevolge koninkljjke machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Pau, is in die hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. De minister van Justitie heeft bjj besluit van 29 September jl. zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven aan den brigadier-majoor derrijksveldwacht D. Otten, te Utrecht, en den brigadier der rijksveld- wacht E. van Broekhuizen, te Barneveld, ter zake van hun kalm en beleidvol optreden, bij gelegenheid van de op 13 Sept. jl. nabij het station der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij te Barneveld plaats gehad hebbende ontsporing van een sneltrein. De Regeering zal eerlang een wetsontwerp indienen tot invoering van staatsschuldboek jes in den geest der Belgische carnets de ren tes, die voortreffelijke resultaten voor de be vordering van het sparen opleveren. De Standaard meldt Ons werd uit den Haag gemeld, dat het ontwerp-Drankwet dezer dagen naar den Raad van State was verzonden. Nader blijkt ons, dat dit bericht niet juist is. De Drankwet moet, evenals de Arbeidswet, reeds maanden geleden naar den Raad van State zyn gezonden en het advies over de Drankwet (niet over de Arbeidswet) reeds zijn uitgebracht. Het ontwerp-Drankwet moet intusschen ook over Justitie loopen, en zulk een verzending veroorzaakt altoos weer oponthoud. Is de Standaard wel ingelicht, dan is onder de wijziging en aanvulling in het wetboek van strafrecht, in de Troonrede aangekondigd, o. m. ook begrepen een voorstel tot verbod van openlijke huizen van ontuchttegen de uitstalling van Nieuw-Malthusiaansche schandmiddelen tegen schandaalcolportage. Jhr. mr. Schorer. f Zooals wij reeds met een enkel woord meldden, is jhr. mr. Schorer, vice-president van den Raad van State, gisteren te 's-Gravenhage aan zijne reeds vermelde ziekte bezweken. Johan Willem Meinard Schorer werd in 1834 te Middelburg geboren. Van 1870 tot 1879 was hij burgemeester zijner geboorteplaats. Daarna werd hij commis saris der Koningin in N.-Holland, welke functie hij vervulde tot in 1896, toen hem het vice presidentschap van den Raad van State werd opgedragen. (Daar de Koning(in) president van dit hooge Staatscollege is, wordt het feitelijk voorzitterschap steeds door den vice-president uitgeoefend). De overledene was grootkruis zoowel in de orde van den Ned. Leeuw als van Oranje-Nassaubovendien was hij groot officier, commandeur enz. in verschillende buitenlandsche orden. Atjeh en Djambi. Blijkens uit Indië ontvangen telegrafische berichten zijn sedert de jongste mede- deelingen dienaangaande in de Ned. St.-et. van September 1903, no. 205 bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en onderhoorigheden gesneu veld de kap. der inf. A. H. van der Hoeve, en de sergeanten H. Boshoven en W. van der Horst gewond, de sergeanten J. J. Chr. Kurtz, J. Dolleman en W. de Droog, de fuseliers J. F. Kneuver, J. de Meijer, C. Geboers, O. Franke, K. Rant, B. Bylsma, P. van der Ster en A. J. Boots, en de cavalerist W. Bakkers b. in Djambilicht gewond, de kapitein der infanterie J. H. Hoekstein, de korpo raal M. Hakkaart en de fuseliers P. Baas, P. J. H. Schoemakers en G. H. Scheffer. De correspondent te Batavia van het H.blad seint De opening der waterleiding te Soerabaja, waarop vyftig jaar gewacht werd, is aan leiding geweest tot het geven van schitte rende feesten gedurende drie dagen. Alle kantoren en scholen waren gesloten. Het Venezolaansch geschil. De eerste zitting van het scheidsgerecht in het Venezolaansch geschil voor het Hof van Arbitrage werd door den voorzitter

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2