Stads- en Gewestelijk Nieuws. belastingen op voedingsmiddelen door andere en de invoering van een invoerrecht van 10 percent op buitenlandsche fabri- caten, waaruit de schatkist elk jaar JE 7 millioen voordeel zou trekken, nadat 3 millioen als opbrengst van de ai te schaffen belastingen van het saldo zou zijn afge trokken. De redactie van de Daily Mail verklaart, dat zulke plannen aannemelijker zijn en complimenteert Chamberlain met zyn zwenking, welke de kritiek feitelijk ont wapent. Fr ankrijks optreden in Marokko. In strijd met de mededeelingen in zekere dagbladen verklaart men in olficieele kringen te Parijs, dat de leden van het ministerie eenstemming van oordeel zijn, dat het optreden van Frankrijk in Marokko zich moet bepalen tot het onderdrukken der gewelddadigheden van de Marokkaansche roovers aan de Algerijnsche grens. Van daar dat de geruchten over het in voor bereiding zijn van eene expeditie tegen Marokko ongegrond zijn. De toestand in Zuid-Afrika, Uit Kaapstad wordt aan de Standard gemeld Generaal Botha heeft in een redevoering te Utrecht gezegd, dat hij en de generaals De Wet en De la Rey binnenkort naar Engeisch-Indië gaan om te trachten de onverzoenlijke Boeren daar tot terugkeer te bewegen. Er wordt beweerd, dat eenige krijgsgevangenen van de Bermuda's op grondgebied van de Vereenigde Staten losgelaten zijn en daar groote ellende ge leden hebben, Naar het heet, vertrekken de generaals den 15n October naar Indië en gaan zij van daar naar Europa. Uit Durban wordt aan de Standard gemeld, dat Botha zich te Utrecht ook verklaard heeft tegen den invoer van Aziaten, dwangwerk van kaffers en kafferskampen. Uit Rome. Menelik, de keizer van Ethiopië, heeft bij eigenhandig schrijven aan Z. H. Paus Pius X dezen met zyn verheffing tot Paus geluk gewenscht en de Kerk zyne deelneming betuigd bij den dood van Leo XIII. Z. H. de Paus ontving Vrijdag zijn broe- der, Angelo Sarto, die hy naar Rome ont boden bad, in particuliere audiëntie. Eenige maanden geleden stierf te Napels een kanunnik, die geheel zijn vermogen, 400.000 franc, naliet aan den H. Stoel, terwyl de bloedverwanten niet door hem bedacht waren. Dezen, lieden zonder vermogen, beklaagden zich bij den H. Stoel over de bepalingen van het testament. Daar echter de wil van den erflater in het tes tament duidelijk en beslist was uitgedrukt, konden de rechtsgeleerden van het Vaticaan de reclamanten slechts verwijzen naar de persoonlijke beslissing van den Paus. De uur. Wacht, ik zal den kapper vragen mede aan te zitten. Hy heeft voorkomen, hy zal een heel presentabel genoodigde zijn. Gouw hernam mevr. Bricard; ais hij het maar aanneemt! Toen Bricard den kapperswinkel binnen trad, zetten zich de patroon en zijne vrouw juist aan tafel: de kapper in hemdsmouwen, met een kam achter het oor. Hy heeft nog niet gegeten, mompelde Bricardik kom op tijd. De kapper sprong op, om den klant te bedienen. Neen, myn vriend, zeide Bricardik kom u uitnoodigen aan een eenvoudig middagmaal. Mijnheer, dat is te veel eer, ik dank u. Gij maakt geen verplichtingen ik geef een dineetjeik dacht aan u, daar gij myn buurman zyt. De kapper stribbelde tegen. Bricard hield aan. Kom, afgesproken, zeide hij, zich terugtrekkend, maak 'n tikje toilet, ik wacht u. De kapper deed zijn beste jas aan, parfumeerde zich, streek met het krulyzer uoor zijn haartooi en kwam by den kasteel heer ter zeitder tijd als de andere ge- genoodigden. bloedverwanten richtten nu tot Pius X een schrijven, waarin zij den H. Vader verzochten, hun een klein gedeelte der erfenis te willen schenken. Pius X liet hun door bemidde ling van kardinaal Prisco, den aartsbisschop van Napels, antwoorden, dat Z. H., met het oog op hun maatschappelijke positie, van de geheele erfenis afstand deed. Wanneer zij echter, ten einde in den geest van den overledene te handelen, den H. Stoel uit de nalatenschap een geschenk wilden aanbieden, stond hun dit vrij. Men kan zich de blijde verrassing van de recla manten voorstellen, toen de tijding van deze grootmoedige beschikking des Pausen hen bereikte. In sommige Romeinsche bladen wordt melding gemaakt van een diefstal die gedu rende een nacht der vorige week zou hebben plaats gehad in St.-Pieter. Uit de schat kamer der sacristie zouden niet minder dan 15 kelken van groote waarden ontvreemd zijn. Paus en Tsaar. De Novoje Wremja van St.-Petersburg bevat een communiqué waarin gemeld wordt, dat de Russische keizer en de keizerin ter gelegenheid van hun bezoek aan den Paus, dezen een kostbaar geschenk zullen aanbieden. Dit geschenk zal, volgens het blad, worden saamgesteld uit de prachtige collectie gewijde vaten en kerksieraden van zeer ouden datum en groote historische waarde, welke zich bevinden in het bezit der keizerlijke russische familie. Metaallagen in Colorado. Men heeft te Colorado in het graafschap Routt groote terreinen ontdekt met rijke lagen radium. Te Denver is een maat schappij opgericht, welke dit nieuwe metaal zal opdelveD. Schiedam, 5 October 1903. Jubilee—Wolsky. Onder vele blijken van belangstelling herdacht gisteren de heer P. Wolsky den dag waarop hij vóir 40 jaar lid werd van het college collectanten der St. Janskerk aan de Lange haven alhier. Nadat ten 8 ure eene H. Mis ter zijner intentie was opgedragen, vervoegde zich in het middaguur ten zijnen huize eerw. heeren geestelijken, kerkmeesters, koristen en collectanten der St. Janskerk en leden van de collectantencolleges der andere kerken. In waardeerende toespraken werd daar de jubilaris gehuldigd, die in den loop dier jaren, steeds met ijver en toewijding zyne bediening vervullend, een onnoemelijke schat voor de vkerk" heeft verzameld. De collectanten der St. Janskerk boden hun jubileerenden president een stoffelijk huldeblijk, een zilveren beeldje, houdend een vaas met drinkhoorn, als blijvend aandenken aan dezen heuglijken dag. Van vele zijden ontving verder de jubi laris nog blyken van instemming met zijn zeker vrij zeldzaam feest. Dat hij nog tal van jaren zijn verdienstelijk werk blijve verrichten, is voorzeker veler wensch. Met genoegen vernemen wij, dat het reedery-bedryf zich te dezer stede steeds uitbreidt. Weder doet eene reederij, die van de firma Koopmans, welker schepen tot nogtoe van Pernis uitvoeren, hare schepen van hier uitgaan. Zij bracht hier drie schepen in de vaart, van welke er reeds een van de haring visscherij is binnengekomen. Zaterdag-nacht 12 ure is door burgers met een paar emmers water gebluscht een brandje dat ontstaan was ten huize van Winterberg aan de Nieuwe Sluisstraat, doordat een papiermand in brand was ge raakt. De papiermand verbrandde en in den vloer werd een gaatje gebrand. Oorzaak onbekend. Gisteren-middag is de 15-jarige Fiegee, wonende aan de Groenelaan, op de Hoog straat door een hond in een zijner beenen gebeten, waardoor zijn broek belangrijk beschadigd werd en hij een onbeduidend wondje in het been bekwam. Toen de bom 64 heden-nacht de haven alhier wilde binnenloopen, sloeg zij tegen de houten afpaling van het Hoofd, waaraan nogal schade werd toegebracht. Daarna met een lijn, die aan den wal was vastgemaakt, de haven willende binnengaan, brak die lijn en stevende de bom tegen de Veorhavenkade, die mede beschadigd werd. Aan de bom werd geen schade toege bracht. De Nederlandsche Bond van Handels en Kantoorbedienden nMercurius" te Rotter dam heeft Zaterdag-avond met art. 1, reeds Vrijdag-avond vastgesteld, ook de artikelen 2 en 3 volgens het ontwerp van het hoofdbestuur goedgekeurd en daarna de verdere behandeling van het ontwerp der statuten aangehouden. Aan het slot der vergadering verdedigde de secretaris net hoofdbestuur tegen het verwijt, dat het een taktische fout zou hebben begaan, door mr. Troelstra uit te noodigen eene lezing te houden over het kiesrechtvraagstuk hij wees er ook op, dat het vorig bestuur, waarin ook de heer Warmenhoven en anderen, van wie het verwijt kwam, zitting hadden, mannen van allerlei richting uitnoodigde, lezingen te houden. Niet om zijn politieke belijdenis, maar als man van bijzondere bekwaamheid, was mr. Troelstra uitgenoodigd, evenals ds. Talma, die echter geen antwoord zond. Het bestuurslid De Vries, meende protest te moeten aanteekenen, tegen de oprich ting door leeraren in het boekhouden, waaronder leden van ïMercurius", van cur sussen tot opleiding voor het examen boekhouden, waar dit blijkbaar ten doel heeft vMereurius" tegen te werken. De,heer Warmenhoven repliceerde, dat die vereeni- ging juis samenwerking met jMercurius" beoogt. Daarna werd de vergadering gesloten. Het lijk van den 21-jarigen smidsknecht A. W. Verra, dat Vrijdag-ochtend uit den mond van de Lsuvehaven te Rotterdam werd opgevischt, is op last van den officier van justitie ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. Men vermoedt eene wraakneming daar een dag of tien geleden V. twist had gehad met een kameraad en welke laatst toen met moord gedreigd zou hebben. Sedert Zondag 27 September werd V. uit de ouder lijke woning rermist. Te Rozendaal viel Vrijdag-avond een 27 jarige Italiaansche landverhuizer, komende uit Antwerpen, en op weg noor Noord- Amerika uit den trein. By aankomst te Rotterdam aan het Beursstation, overleed hij na enkele oogenblikken. Na weken van arbeid is men er thans in geslaagd het rynschip Wilhelmschipper Muller, dat een paar maanden geleden te Rotterdam in de Spoorweghaven voor loods 1 door midden brak en zonk, dry ven de te brengen. Het erg gehavende lijnschip zal nu naar het achterste gedeelte van de Spoorweghaven gesleept worden. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 163 schepen, waarvan 7 zeilschepen en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 159, voor Vlaardingen 2, voor Maassluis 1 en voor Hoek van Holland 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 144 schepen, waarvan 6 zeilschepen en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 138, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 3 en voor Maassluis 2. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 630, en het aantal netto registertonnen 921,036 meer dan tot op geiyken datum in 1902. Noodlottige stranding. In het dagblad Scheepvaart wordt van heden uit Maassluis gemeld De Fransche logger President Carnot, gemerkt B 2033 is heden-nacht op de Maasvlakte op 500 M. van het Zuiderhoofd gestrand. De equipage wiide zich met eigen boot redden, doch deze sloeg om, juist toen de stoomreddingsboot President van Heel op korten afstand genaderd was. 13 man verdronken,6, waaronder de schipper, werden door de reddingsboot te Hoek van Holland geland. Het schip ligt plat op de zyde en de lading haring spoelt er uit. Het schip zal vermoedelijk verloren zijn. De Delftsche politie hield vijf jongens aan, van 9—12 jaar oud, wegens diefstal van de meest uiteenloopende zaken. Zij konden alles gebruikengereedschappen, sigaretten, reisbenoodigdheden enz. BINNENLAND. De minister van Buitenlandsche Zaken, baron Melvil van Lynden, heeft zich naar het buitenland begeven. Naar het Hbld. verneemt,zal mr. Bruijn, de secretaris generaal van het departement van oorlog, tegen het einde van het jaar 's lands dienst met pensioen verlaten. Als diens opvolger wordt volgens het blad genoemd de raad-adviseur F. E. L. A. Abel, die sedert de afwezigheid wegens ziekte van den seoretaris-generaal ais zoodanig den dienst waarneemt. Door de justitie uit 's-Gravenhage, vergezeld van de Rotterdamsche justitie, is in verband met de malversatiën aan het departement van oorlog dezer dagen een gerechtelijke huiszoeking gedaan bij een bloedverwant van den in arrest gestelden referendaris M., een winkelier aan de Zomerhofstraat te Rotterdam. De Tweede Kamer is tegen morgen (Dinsdag) opgeroepen. Hoofdzakelijk voor een nadere regeling van werkzaamheden, daar de stand van het afdeelingswerk doet voorzieB, dat het Begrootingsonderzoek niet voor het laatst der volgende week kan zijn afgeloopen en de aanvankelijk bepaalde dag voor openbare behandeling der aan de Orde gestelde ontwerpen, n.l. Woensdag 7 October, dus zal moeten worden verscho ven. In verband met de bestaande ontevre denheid over de belooningen, toegekend naar aanleiding van de gebeurtenissen in April, heeft het hoofdbestuur van den Bond van staatsspoorwegpersoneel een schrijven gericht aan den directeur-generaal. Hof van Arbitrage. Aan het diner, gisteren door den Russi- schen gezant, ridder De Struve gegeven, werd deelgenomen door de leden van het scheidsgerecht uit het Hof van Arbitrage in het geschil tusschen Venezuela en de mogendheden, met den secretaris-generaal van dit Hof, mr. Ruyssenaers, en door de gezanten van de bfj deze arbitrage betrokken mogendheden. De tekst der telegrammen, door het scheidsgerecht in de Venezuela-kwestie van H. M. de Koningin en namens Z. M. den Tsaar ontvangeo, luiden vertaald als volgt Rabensteinfeld Ik dank de leden van het scheidsgerecht, te 's-Gravenhage ver- eenigd, oprecht voor de mij betuigde gevoelens en ik heb volkomen vertrouwen in de juistheid der beslissing, welke zy zullen meenen te moeten nemen. (Geteekend) Wilhelmina. Mürzsteg (Oostenrijk). Onze verheven meester, zeer gevoelig voor de gevoelens, uitgedrukt door het Intern ationaal Scheids gerecht in het telegram waarin het de opening aankondigt van de zittingen van het Internationaal Scheidsgerecht voor de Venezuela-kwestie, draagt my op, de uitdrukking Van den oprechten dank en de beste wenschen zijner Keizerlyke Majesteit "mm* i - i X i J 1 j. JLïl-t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2