110 millioen en Duitschiand van 56 millioen. Na eenige statistieken te hebben aange haald, verklaarde hy dat, indien de koloniale handel niet toenam in evenredigheid met de bevolking en met de vermindering van den buitenlandschen handel, dan zullen we tot een vijfde klasse natie afdalen. Ons lot zal hetzelfde zijn als van de vroegere rijken. Onze algemeene handel zal verminderen, als we niet de noodige stappen doen om dit te voorkomen voordat het te iaat is. Met nadruk zette hij uiteen, dat geen belasting zou worden voorgesteld op ruw materiaal, maar als wij den kolonialen handel wenschen te winnen en verdeeling Voorkomen, dan moeten de voedingsmidde len in alle geval belast worden. Hij wil niets voorstellen, waardoor het levensonder hond van eenige familie in het land ook maar met een farthing zou verhoogd worden. Het grondplan van zijn voorstellen was 2 schilling belasting op vreemde granen, een evenredige belasting op meel, geen belasting op granen, afkomstig van de Britsche bezittingen. Hij stelde voor 5 pet. belasting op buiteB- landsche vleesch en zuivel, maar gerookt spek niet te belasten. Aan de koloniën wenschte hij een groote bevoorrechting toe te staan op wijnen en fruit. Hij stelde voor de belasting op thee met sJt te verminderen en suiker met de helft en en een evenredige vermindering in te voe ren op koifie en cacao. De nieuwe belastingen wegen ruim op tegen de voorgestelde ontheffingen, maar hy geloofde, dat de belastingen overvloedig worden betaald door het buitenland. Hij schatte het verlies voor de schatkist op 2,800,000 pond per jaar. Hij stelde voor dit terug te krijgen door wat nu eens genoemd wordt weerwraak, dan weer ruil. Hy besloot met de verklaring dat hij streed voor het keizerryk en verzocht het land niets te ondernemen wat een scheiding ten gevolge kan hebben. staan door de scheiding van de prinses en den erfprins. De militaire spoorweg. Bij den proefrit, gisteren gedaan op den militairen spoorweg tusschen Berlijn en Zosson, voor proefnemingen met electrische beweegkracht ingericht, werd een snelheid van 201 KM. in het uur bereikt. De stroom spanning bedroeg 14.000 volts. De minister van spoorwegen en veel hooggeplaatste ambtenaren en technici woonden de oefening bij. Toen men den spoorweg later onderzocht, bleek hij in 't minst niet geleden te hebben onder deze kolossale snelheid. Het Boerenhulpfonds. Uit Durban verneemt de Standard Zaterdag sprak generaal Botha te Vrijheid voor een vergadering van Boeren over het geld, dat in Europa opgehaald is. Het be droeg in het geheel 130.000. Het fonds wordt beheerd door eene commissie in Transvaal, die het verdeeld heeft over de Kaapkolonie, Transoranje en Transvaal. Transvaal kreeg slechts van 40 tot 50 pond voor de weduwen. Er is 30.000 voor onderwijszaken op zij gelegd. De som die aan Botha en De La Rey gegeven is, wordt afgescheiden gehouden. Er is een reserve fonds van 15.000. Botha drong er by zyn hoorders op aan, hun zelfstandigheid te be waren, die na in hun taal bestaat. Koningen in Frankrijk. De Itaiiaansche kolonie te Marseille maakt zich gereed om de komst van koning Victor Emmanuel door festiviteiten op te luisteren. Eene commissie van twaalf leden, aan wier hoofd de voorzitter der Itaiiaansche Kamer van Koophandel, en vergezeld van den consul-generaal, zal te Parijs den koning en de koningin begroeten: Koningin Ranavalo, de ex-souvereine van Madagascar, heeft vacantia. Men weet, dat ze haar gedwongen residentie houdt in Algiers. Maar nu heeft ze in Cantal de baden mogen gebruiken, en toen ze naar Algiers zou teruggaan, is haar wensch ingewilligd, om een trip van enkele dagen te maken naar Parys. Daar is ze nu met baar tante en haar nichtje en logeert in «en hotel. Men zal haar wat laten rondryden en modes zien. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 October 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgaaf 7 October 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor de plakkamer van een sigarenfabriek, id. voor het rij wiel vak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vylwerk. Een schoenmaker (halfwas). Een schoenmakers jongen. Een bakker (halfwas). Een bakkersjongen. Een smidsknecht. Een verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Een boerenknecht. Een jongen voor een moestuin. Een schippersjongen. Een kuiper (halfwas). Een leerling wagenmakerij. Een zakkenmaker noodhulp. Meisjes voor de chocoladefabriek. Een keukenmeid. Een dienstbode voor meid-alleen. Een dienstmeisje voor halve dagen. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerlieden. Letterzetters. - Win kelbediende. Kantoorbediende. Distilla- teursknechts. Boerenknechts. Tuiniers- knecht. Koetsiers. Slagersknecht.— Kistenmakers. Ververs. Een hout koopersknecht. Een loodgieter. Een jongen voor meubelmakerij. Personen voor lichte werkzaamheden. id. voor schrijfwerk. id. voor loopwerk, id. voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak, kuipersvak, manufacturenvak, boekhandel en timmervak. I Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Een dienstmeisje voor halve dagen. Een dienstmeisje voor heele dagen. Maandag-avond vergaderde in den «salon" van het gebouw Musis Sacrum onder voorzitterschap van dr. Entz de Vereeniging tot wijkverpleging. Ofschoon het ledental niet groot is, was de opkomst geringer dan man voor zulk een nuttige vereeniging mocht verwachten. De wensch werd dan ook uitgesproken dat in het vervolg van meer belangstelling mocht blijken, ook van het publiek door met giften de vereeniging te sterken, die hoe meer zij ontvangt, ook zooveel meer goed kan stichten. Gaarne brengen wij dezen wensch over aan ieder, die iets voor dit goede doel kan missen. (S. Ct.) De storm, die gisteren ook boven onze stad hevig woedde, heeft hier en daar nog al schade veroorzaakt. Gisteren-avond zijn bij de politie een stuk zink en een stuk lood van circa 10 kilo gedeponeerd, resp. afgewaaid van daken aan de Vlaardingerstraat en de Lange Kerkstraat. In het plantsoentje bij het Ludwina's- Gesticht is gisteren avond een boompje omgewaaid. De koienlichter Bismarck, met eene lading kolen van Dordrecht voor de baggermachine te Maassluis, is gisteren-middag, tengevolge van het ruwe weder, in de buitenhaven aldaar gekenterd en gezonken. De nieuwe Berging Maatschappij is het lichten van het vaartuig opgedragenzij zou hiermede gisteren-middag aanvangen. Hoek van Holland. Ook van Hoek van Holland wil men thans een badplaats maken. Te Rotterdam is uitgegeven het pros pectus met plankaart voor een naamlooze vennootschap «Rotterdamsche maatschappij tot exploitatie van bouwterreinen aan den Hoek van Holland" met een maatschappelijk kapitaal van f 500.000. Directeuren zijn de heeren Zaayer Kurpershoek, commis sarissen de heeren A. J. A. Gilissen, L. J. en W. M. Pieters, D. J. Schrauwen en M. Slinkert. In het prospectus wordt gewezen op de zeer eigenaardige en gunstige ligging der ontworpen badplaats, hare snelste interna tionale verbindingen met het groote wereld verkeer en op het feit dat ook elders der gelijke havenplaatsen in bloei zijn vooruit gegaan. Door al deze overwegingen geleid, rijpte de overtuiging, dat vrij spoedig een aan zienlijke waardevermeerdering der terreinen aan Hollandsch Hoek niet zal uitblijven en vormde zich een combinatie, welke na overleg met de heeren Zaayer Kurpers hoek c.s. eigenaars van een aanzienlijke oppervlakte gunstig gelegen gronden aldaar, een maatschappij in het leven riep met een kapitaal van f500.000, welke van genoem de heeren ongeveer 55.64 Hectaren terreinen kocht voor de som van f 280.000, en waarop bereids de noodige concessiën van het Ryk en Delfland's Hoogheemraadschap verkregen waren. Met het tot exploitatie gereed brengen van een gedeelte dezer eigendommen werd in dit voorjaar aangevangen, zoodat binnen kort een aanzienlijk complex ten verkoop zal gereed zijn. Uit de plankaart blijkt, dat het villapark ontworpen is noordwestelijk van het station tusschen den weg naar 's-Gravenzande en de zee met een Kurhaus op terras als middenstuk der waaiervormig uitloopende breede straten. I niet met zekerheid bepaald kan word®"' wanneer de Kamer openbaar zal word®" bijeengeroepen. Een afdeeling is re®ds gereed, drie andere zullen heden of morg®" gereed komen, terwijl omtrent een afdeel"^ nog onzekerheid bestaat. Donderdag Vrijdag zal de Kamer dus misschien by®®11 kunnen komen. In de volgorde der te behandelen wets ontwerpen is in zoover wijziging gebracb'i dat eerst het Bankoctrooi afgedaan 2®' worden, daarna het wijzigings-ontwerp d«f Militiewet in de afdeelingen zal word®" onderzocht, en daarna de ontwerpen tot wijziging der gemeentewet en tot exploitatie en aanleg van telegrafen en telefonen behandeling zullen komen. Nadat aldus besloten is, gaat de verg®' dering uiteen. Bij Kon. besluit is aan den wachtmeester te paard A. Maassen, van de 2e divisie Kon. marechaussee, vergunning verleend tot het dragen van de Belgische eerem®' daille le klas voor moed en zelfopoffering* De mipister van BinneBlandsche Zaken heeft zijne beschikking van 18 September 1903, waarbij Marseille is besmet verklaard wegens pest, ingetrokken. De gewone audiëntie van den minister van Justitie op Woensdag 7 October en die van den minister van Financiën op Donderdag 8 October zullen niet plaats hebben. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat voor de Miliciens der lichtingen 1900 en 1901, die in dit jaar voor de buiten gewone omstandigheden onder de wapenen werden geroepen, deze oproeping voor eene herhalingsoefening van 5 weken telt. Dientengevolge zullen 1904 bij het 'wapen der infanterie en bij het korps genietroepen in stede van drie slechts twee lichtingen voor herhalingsoefeningen worden opgeroe pen. Het Dresdener Hofdrama. Er is besloten, dat prinses Louisa Antoi- netta bij hare kinderen zal terugkeeren. Men zoekt den modus vivendi te bepalen, waardoor de moeder zal worden tevreden -■tela en aan de wenscheD van het volk zal worden tegemoet gekomen, terwijl men rekening zal houden met den toestand ont- Te Rotterdam is een afdeeling van den Bond van machinisten en stokers (scheep vaart) opgericht, met aanvankelyk 37 perso nen, meest varende op rynschepen. Een I voorloopig bestuur van 5 personen is benoemd om verder propaganda te maken. Maandag-avond is aan de Binnenhaven te Feyenoord door byziendheid te water geraakt en verdronken de 23-jarige kantoorbediende W. F. de Groot. Het lijk is door de familie herkend. De stranding aan den Hoek. In zake de stranding van den Franschen logger Président Gamot aan den Hoek van Holland wordt nog gemeld De schipbreukelingen zijn opgenomen en van droge kleeren voorzien in het Hotel Amerika. Een geheelen nacht nog is aan het zuiderhoofd naar de vermisten gezocht, te vergeefs echter. Gisteren-ochtend om zes uur zyn drie lijken gevonden, die de kapi tein heeft herkend. Het schip kwam van de Noordzeevis- scherij en was bestemd naar Boulogne. De schipper verklaart, dat een miswijzing van het kompas aanleiding heeft gegeven tot verzeiling. De lading haring en het wrak hout dry ven aan land. Het schip is totaal verloren. Een der geredden, een oude man, is geheel troosteloos. Zijn kloeke zoon is verdronken. Hy had hem in de branding vastgehouden tot het laatst, de reddingboot is vlak by geweest, toen hij hem toch nog had moeten loslaten en zien verdwijnen in de diepte. Heel veel deelneming vindt hier ook een jongen, wiens vader verdronken is. De jon gen kan het nog haast niet gelooven. Hy weet immers van wonderbare reddingen op een stuk wrakhout en dwaalt met anderen langs het strand, al maar turende over de schuimende zee. Zooals men schrijft aan de Tel. algemeen verwacht werd, heeft de ervaring geleerd, dat op de aanwezigheid van gereëngageerd reservekader niet gerekend kan worden, terwijl de toeloop geringer wordt. Op 1 Juli j. 1. waren niettemin beschikbaar 141 vaandrigs of korneiten, 4 reserve adjudant-onderofficieren, d. d. officier, 33 opperwachtmeesters en sergeant-majoors, 1010 sergeanten en wachtmeesters, 9 fouriers, 666 korporaals en 260 aspirant vaandrigs en kornetten. Binnenkort zullen bij 2 regimenten infanterie proeven worden genomen met 2 soorten zelfiaadpistolen, ten einde te komen tot een betere bewaping van de revolver- dragendeo. Volgens den Haagsche briefschyver van De Tijd heeft de ontrouwe ambtenaar van oorlog „een gladde Israëliet" met vervalschte mandaten meer dan 30.000 geïnd. De Rhein Westph. Ztg. ontving bericht dat oud-president Steyn eergisteren van Bad Reichenhall te Munchen aankwam. De heer Steyn, die nog den indruk maakte ernstig, ongesteld te zijn, zou zich naar Hilversum begeven om oud-president Kruger een bezoek te brengen vóór dien s vertrek naar Mentone BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 6 October. De Voorzitter deelt mede, dat door den stand van het afdeelingonderzook nog Nadat het stoffelyk overschot van jhr. mr. Schorer, in leven vice-president van den Raad van State, het sterfhuis te 's-Gra- venhage reeds had verlaten, werd nog een prachtige krans aldaar bezorgd namens hertog en hertogin Albert van Mecklenburg, welk bloemstuk, na door de betrekkingen bezichtigd te zijn, toen zij van de begrafenis plechtigheid waren teruggekeerd, naar Heemstede is gezonden om op het graf te worden gelegd. Onder den naam «Kennis en Geloof" is te Gouda een vereeniging van R. K. jonge lingen opgericht, waarin door een priester godsdienstige politieke en sociale vraag stukken zullen worden behandeld. Als

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2