Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar::. Zaterdag 10 October 1903. No. 7722 Mijn Wekker. Bureau Beterstraat 66. Telefoon No. 85. PK IJS TIN DIT BLADl ▼oer Schiedam per 3 maanden t f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFEICIEELE BERICHTEN. Burgemeester en Wethouders van j?cöiEDAM, geven kennis, dat bij de op 8 lezer plaats Z6had hebbende Uitloting *at> 8 aandeelen, ieder groot f 1000, van eerste serie ad f 1.500.000 der 3% Seldleening ten laste dier gemeente, groot *3000000 ter aflossing zijn aangewezen aandeelen Nrs. 88, 343, 615, 648, 773, 974, 1070 en 1307, ^elke allen 31 December a.s. aflosbaar betaalbaar zijn gesteld ten kantore van de gemeente-ontvanger, alsmede bij de Kas- vereemging te Amsterdam en bij de firma OPPENHEM VAN TILL te 's Graven- haga. Schiedam, den dden October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be Secretaris, V. SICKENGA. ALGEMEEN OVERZICHT. 9 October 1903. De Macedonische kwestie. De stand der onderhandelingen tusschen Dolgarije en Turkije blijft, naar de cor espondent van de limes uit Sofia seint, Vrijwel onveranderd. De Bulgaarsche ge machtigde Natsjowits heeit te Constantinopel met Tashin pasja, den secretaris van den Sultan, een onderhoud gehad, dat vier uren buurde; de Sultan zeil heeft den Buigaar- schen gemachtigde nog niet ontvangen, futusschen krijgt de onderhandelaar allerlei Vr«dehevende en geruststellende verzeke rden, o. a. dat de mobilisatie der reserve 111 Klein-Azië slechts geschiedde ten behoeve 'an korte oefeningen. De concessiën die Natsjowits van den Sultan verlangt, dragen om zoo te zeggen bet karakter van een aanvullingsprogram Feuilleton. i) De laatste tien jaar heb ik de gewoonte baar huis te gaan met den 5.30 van Victo- I|a iu gezelschap van Jones en Brown van l'ntack's bureau en dan zit ik altijd voor- m den linkerhoek. Ik wijk nooit graag Va& die gewoonte af, maar een getrouwd 0aai» kan niet altijd even regelmatig in zijn 8«woonten zijn- s Morgens van den 4en December vroeg mfln vrouw me een wekker mee te brengen m er een, precies naar haar wensch, die m details had aangegeven, te krijgen, meest ik verscheiden winkels bezoeken, aar eindelijk kreeg ik er toch een. ^adat de bediende me getoond had hoe haar moest opwinden en haar op 6.45 had gezet, deed ik haar in mijn city-bag en ging naar Victoria. Ik was bijna een uur te iaat en moest een zit m midden, achteruit nemen m op de hervormingen, waarbij de verhouding tusschen Turkije en Bulgarije zou ver beteren. Hij raadt verder een stelsel van gemeentelijk zelfbestuur aan de gemeente besturen zouden dan beiast worden met de handhaving van de orde. Volgens een telegram uit Constantinopel aan de Times zal een gevolg van de ont moeting der Keizers te Weenen zijn, dat da Porte ernstige waarborgen zal moeten geven voor de tenuitvoerlegging der her vormingen. Het plan zou zijn het toezicht te laten uitoefenen door de consuls, althans die van Oostenrijk—Hongarije en Rusland. Volgens nadere berichten uit Sofia deelde het regeeringsorgaan Dnevik gisteren avond mede, dat de Turk'sche en Bulgaarsche regeeringen tot een overeenkomst zijn gekomen in de kwestie van demobilisatie, krachtens welke Bulgarije 20,000 en Turkije 40.000 man naar huis stuurt, Als de over eenkomst wordt ten uitvoer gelegd, zal Bulgarije alle reservisten, die onlangs onder ae wapenen zijn geroepen, naar hun haard steden laten lerugkeeren. Naar de Porte heeft doen mededeeleu, is aan het optreden der benden in het noorden van het sandsjak Seres grooten- deels een einde gemaakt. Er zouden meer aan 1000 komitadsji's naar 't Bulgaarsche klooster Rilo gevlucht zijn. Dat viucbten der komitadsji's is van dezelfde soort ais gewoonlijk het vluchten der Boeren tijdens den oorlog in Zuid-Afrika waszoodra de «vluchtelingen" hun kans schoon zien, vallen zij hun vijand onverhoeds op het lijf en berokkenen hem zware verliezen. Voorts heeft de Porte een mededeeling gedaan aan de Oostenrijksche en Russische gezanten te Constantinopel, nl. dat volgens bij den bevelhebber van het tweede leger korps ingekomen berichten, de nieuwe in het Bulgaarsche grensgebied verzamelde benden zich aansluiten bij de pas onder de een rookcoupé, waarin reeds vier menschen zaten, die ik geen van allen kende. Het individu naast me was een korte donkere man, met onplezierige familiare manieren. Hij vroeg vuur. Ik gaf 't hem. Hij merkte op dat 't kouder was dan gisteren. Ik ant woordde dat ik van tegenovergestelde meening was. Hij onderstelde dat het gauw warmer zou worden. Ik antwoordde, dat ik geen reden wist om dat te onderstellen. Hij bemerkte, dat hij veel hield van een praatje met een onbekende. Ik vertelde bem, dat ik er niet van hield. Hij had toen hersens genoeg om zijn mond te houden. Bij Herne Hill liet hij het raampje neer en keek naar buiten. Nadat hij dit een poosje gedaan had, gaf hij zijn voornemen te kennen om wat te drinken. «Bewaar mijn plaats, mijnheer," zei hij. Ik keek hem eens aan. «Als u uw plaats wilt bezet houden, deed u beter er een tascbje op te zetten," zei ik. «Dank uHij nam een tascbje, gelijk aan 't mijne, uit het rek, zette bet opzijn plaats en ging haastig de coupé uit. Toen de trein vertrok, was hij niet terug. Nadat hji z;ch al in beweging had gezet, sprong nog een man met een rood gezicht naar binnen. Hij loenschte tegen de on bezette plaats en vroeg me het tascbje weg wapenen geroepen Bulgaarsche reserve, om op het gunstige oogenblik de grens over te trekken. De Porte beklaagt zich verder, dat aan Turksche onderdanen in Bulgarije de terugkeer en het verkrijgen van passen onmogelijk wordt gemaakt. Ten slotte zegt de Porte, dat de comités te Varna en te Boergas in Grabovo en Elena munitie laten aanmaken. Verschrikkelijke verhalen komen uit Sofia over de ellende onder de Macedonische vluchtelingen, die nu nog bovendien den winter tegemoetgaan. In het district Kas- toria zijn 40,000 vluchtelingen, die zonder voedsel en zonder beschutting zich in de bergen verschuilen. Hun huizen, hun dorpen, hun oogsten, alles is vernield en voor den winter is er niets gezaaid. Daar in de bergen zoowei als in de weinige dorpen, die de Turken gespaard hebben, moeten velen van honger omkomen. Langs de Bulgaarsche grens zyn meer dan 20,000 vluchtelingen gelegerdde meesten van dezen zijn er ook droevig aan toe. Te Saloniki is Maandag een bij Raslog in zijn uniform gevangen genomen Bui- gaarsch officier aangebracht. Een keizerlijk commissaris, van een alge- meene volmacht voorzien, is naar Raslog waar de opstandelingen zulk een goeden slag geslagen hebben en toen zijn wegge gaan op reis om een rapport over den toestand uit te brengen aan de Porte. Naar 't heet, staan er in het district Kustendil 5000 Buigaren klaar om in Turkije te vallen en ook hun kans eens te beproeven. Volgens draadbericht uit Saloniki is er eergisteren een ernstig gevecht begonnen te Sjehre bij Goemendsja. De Turken ver loren 300 gesneuvelden en gewonden. De strijd duurt nog voort. De opstandelingen houden een sterke positie bezet. te nemen. Ik vertelde hem dat ik 't er met gezet had en 't ook niet wegnam. Een jongeling over me zei, dat 't behoorde aan een heer, die den trein had verlaten en met was teruggekeerd. «Dat is vreema" zei de nieuwe. «Hoe zag hij er uit?" «Een korte donkere man" zei de jongeling. «En dit tascbje behoorde aan hem 7" «Weet ik of 't van hem was." De jonge ling grinnikte aapachtig. «Maar hij liet 't achter. Waarom neemt u 't met weg «Wegnemen?" zei de man. «Ik met!" En de oude heer in het verste hoekje, lei zijn krant neer en keek over zijn bril. Hij zag er niet vechtlustig uit." «Hem bedoel ik niet. 't Is de tasch." Hij ging zoover mogelijk eraf in een hoek zitten. Iedereen scheidde uit met lezen en keek. «Ze ziet er onschadelijk uit" zei een dominee over me. De man wees met zyn vinger naar hem. «Dat deed ook die, waarmee hij de kleedkamer in de lucht deed springen maar Ik verstond de rest van den zin niet, door een ruzietje van de anderen passagiers. «Kom, kom!" zei de dominee. «Laten we baas blijven over onze zenuwen.". Frankrijk en Engeland. De Parijsche correspondent van de te New-York verschijnende Associated Press verneemt van gezaghebbende zijde, dat de bepalingen van een algemeen arbitrage- verdrag tusschen Frankrijk en Engeland zijn vastgesteld. Engeland als wereldmogendheid. In een redevoering die Marley de Bula in Wales gehouden heeft, zeide hij onder meer, dat Engelands positie als wereld - mogendheid ge chokt was door de leger- schandalen, de scheuring m de unionistische partij en in het miscrediet brengen van het fiscale stelsel en van het onderwijsstelsel. De personen, die over het Engelsche volk gezag voerden, zijn ontzenuwd en radeloos. Rusland en Japan. De Londensche Daily Mail bevat opzien barende mededeelingeu over de crisis in het Verre Oosten. Volgens den berichtgever van genoemd blad bood de Russische gezant den 4n Oc tober de Japanscbe regeering een nota aan van zijn regeering, waarin Rusland te ver staan geeft, dat de ontruiming van Mant- sjoerije door Rusland uitsluitend een zaak is tusschen China en Rusland, geen Japan- sche, daar Japan geen recht tot inmenging heeft. Vervolgens stelde Rusland altijd volgens deB correspondent voor, dat Rusland en Japan samen Korea zouden deelen, waarbij aan Rusland het noordelijke en aan Japan het zuidelyke deel zou toe gewezen worden. De Japansche ministerraad overwoog de Russische nota op 5 dezer en besloot bet Russische voorstel te verwerpen, wat den Russischen gezant daarna is medegedeeld. De Japansche pers dringt algemeen aan op kraebtig handelen. Maarschalk Jamagata Hij kroop in een hoekje achter me en trapte op de teenen van een dikke heer, die hem naar den ouden heer duwde, die hem weer naar een ander duwde. «Hoe weet u dat hij die man is?" vroeg de jongeling. »'k Ken hem. Ik ben van Scotland Yard (het hoofddetective-bureau van Londen). Ik keek naar hem in den trein, toen we vertrokken. Hij moet me gezien hebben." «Hij keek uit bet raampje", schreeuw den ze allen. «Ach dan is hij 't" «We moeten zoo gauw mogelijk die tasch zien kwijt te raken", zei ik. «Dat is net, waarover ik zat te piekeren", stemde hij in. «Als u haar eens uit het portier gooide", opperde ik. Dat kan u makkelijker doen." Ongeluk kigerwijze zat ik er vlak over. «Ik heb tot stelregel nooit me te bemoeien met een andermans zaken," mompelde ik. «Zonder twijfel zal deze eerwaarde heer ik keek den dominee aan, maar hij deed net alsof hij niets hoorde. »U bent de jongste" zei da oude heer tot een jongeling. «Vooruit maar mijn jongen." (Slot volgt). NIEUWE SGHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1