Stads- en Gewestelijk Nieuws. heeft samenspreking gebouden met de ministers van oorlog en marine. Vit Rome. Zondag-namiddag waren op het binnen plein »delia Pigna" van bet Vaticaan niet minder dan 15000 personen verzameld, allen leden van katholieke vereenigingen behoo- rende tot de parochies van Trastevere. De H. Vader bield tot hen een korte, hartelijke toespraak en liet de bestuurderen der vereenigingen tot den handkus. De veree- nigingen hadden haar banieren en muziek korpsen medegebracht. Bij zijn verschijnen en zijn vertrek werd de H. Vader, voor wien een troon was opgericht bij het Chiaramonti Museum, stormachtig toege juicht en speelden de muziekkorpsen de Paus-bymne. De manifestatie werd op gereserveerde plaatsen bijgewoond door *s Pausen broeder Angelo Sarto en 's Pausen zwager, den heer Parolin. Eén klein bloempje uit hetgeen de Duit- sche protestantsche pers over de encycliek van Z H. Pius X schreef. De Reichsbote is daarover zeer tevreden en geeft daaraan uitdrukking door het vol gende complimentDe man (Z. H. Pius X; -cbijnt als Paus zjjn roeping gemist te hebben, hij zou na eenige katholieke ge woonten in woorden en daden te hebben afgelegd, een »ganz vortrefflicher Evange- nscner generalsuper-intendent" hebben kunnen worden. 't Is goed bedoeld, maar onbetaalbaar vermakelijk. 'f Oe Storm. Te Berlijn heeft de storm eergisteren veel ongelukken en schade veroorzaakt. Vele menschen zyn door steenen en dakpannen gekwetst, boomen werden ontworteld, vooral in den Thiergarten en op de Jungfernheide, verder hebben vensters en lantarenruiten het moeten ontgelden. Het telefonische ver keer was uren lang verstoord. Te Carlowitz bij Breslau is een watertoren omgewaaid. Drie arbeiders werden door neervallend puin gewond. Parijsche leening. De prefect der Seine heeft den heer Deviile het ontwerp van een gemeentelijke leening van honderd miilioen aangeboden. Deze leening is bestemd ter bestrijding van de gevolgen der verlaging van den gasprys en de verhooging van de salarissen van 1 Januari 1903—1 Jun. 1905. Koning Leopold. Koning Leopold van België zal in de tweede helft van October een bezoek aan Weenen en den keizer brengen. Wat zeggen wil, dat het eindelijk tusschen beide vorsten tot een verzoening is gekomen. President Roosevelt. Doordat in den laatsten tijd zooveel gek ken in het Witte Huis te Washington ver schenen om president Roosevelt te spreken, heeft men nu strenge maatregelen genomen om den toegang tot het Witte Huis, welke tot nu toe voor iedereen vrij was, te be perken. Men zal den president voortaan slechts kunnen spreken, na aan talrijke formaliteiten te hebben voldaan. Per zeilboot over den Oceaan. Naar te Londen gemeld wordt, hebben eenige schepen den Amerikaanschen kapi- t»'ii Rrown, die den 12n September uit Hanfaz vertrok one den Oceaan over te steken in een roeibootje, ontmoet op 39 gr. 2 min. N. Br. en 54 gr. 5. min. W. L. Men heeft door signalen van den koenen reiziger kunnen vernemen, dat 4 dagen geleden zijn bootje omsloeg, doch dat hij, na het weer overeind te hebben kunnen brengen zijn hï heeft vervolgd, niettegenstaande een averjj aan het roer. 1 Ontploffing te Montevideo. Te Montevideo heeft bij Santa Barbara een ontploffing plaats gehad aan boord van de kanonneerboot Rivera. Het lijk van den commandant is geheel verkoold. Er zijn talrijke dooden. Het schip is gezonken. Schiedau. 9 October 1903. Alg, Coöp. bakkerij. Het eerste jaarverslag is verschenen van de algemeene coöperatieve bakkerij. Den 28en Augustus 4902 werd tot op richting besloten; er traden toen 170 leden toe. Den 22en September werd met bakken begonnen. Het aantal leden klom met 242. De omzet is geweest f32644.46; de zuivere winst bedraagt f 3055.60Met deze winst zal het personeel ontvangen een toeslag van ruim 5 pCt. over het door hen ontvan gen loonde leden krijgen 7 pCt. over het bedrag aan gekocht brood. Het bestuur herinnert er aan, dat van ieders winstaandeel zooveel wordt ingehou den, dat f 4 is gestort. Wie b. v. f 1 heeft gestort en voor f80 heeft verbruikt, krijgt van zijn winstaandeel van f5.60 slechts f 2.60 in handen, de andere 13 wordt op zijn boekje bijgeschreven. Donderdag 22 October zal een algemeene vergadering gehouden worden ter vaststel ling per rekening en der verslagen en ter benoeming van bestuursleden ter vervulling van periodieke vacatures. Voorts zal aan de orde komen een voorstel tot uitbreiding der bakkerij of het bouwen van een nieuwe en een voorstel a om uit het fonds f 100 te beleggen in aandeelen der vereeniging Volkshuisvesting, b om f50 in voorkomende gevallen te besteden overeenkomstig de statuten (art. 43). Volkshuisvesting. Op initiatief van «Schiedam Vooruit" is een voorloopige vereeniging voor VolkshuiS- vesting gevormd, die een voorloopig bestuur heeft gekozen met opdracht een definitieve vereeniging tot stand te brengen. Het is van algemeene bekendheid, dat de woningtoestand hier ver van gunstig is. Gebrek aan licht en lucht, slechte rioleering, ondeugdelijke bouwvochtigheid, vindt men maar al te veel. De te verwachten snelle uitbreiding onzer bevolking door de vesti ging der firma Smulders en andere onder nemingen zal den toestand nog verergeren, als niet met beleid en kracht en zonder winstbejag wordt aangepakt. De voorloopige vereeniging wenscht eerst op geschikte plaatsen een flink aantal, bijv. een 400-tal degelijke woningen van matigen huurprijs te bouwen. Daarna zal de ver betering van bestaande en vervanging van onverbeterlijke woningen door goede aan de orde komen. Iedereen kan medewerken. Allereerst is noodig een grondkapitaal, dat de risico draagt. Is dit verkregen, dan mag van de gemeente krachtige hulp verwacht worden door het verschaffen van kapitaal tot lage rente en waar het de opruiming van sloppen enz. geldt, door bijdragen, onbewoonbaar- verklaring en onteigening. In het grondkapitaal kan men deelnemen door in te schrijven voor een of meer aan deelen van 140.— en van f400 of van f 4000. Uit die huuropbrengst, na aftrek van de noodige kosten, meent men jaarlijks op die aandeelen te kunnen uitkeeren hoogstens 4 Behalve dat men er een uiterst nuttige zaak mee dient, schijnt het dus ook als degelijke geldbelegging wel aanbevelenswaardig. De gestorte gelden kan men niet van de vereeniging terug vorderen, wel is het geoorloofd zijn aandeelen te verkoopen. Om de deelname ook voor hen, die geen bespaard geld bezitten, mogelijk te maken, zal op een aandeel van 140wekelijksche storting van f0.25 geoorloofd zyn. Aandeelhouders zullen de voorkeur hebben om een woning der vereeniging te huren. Zij zijn het, die ten slotte de statuten zullen vaststellen en het bestuur zulien kiezen. Voor de vacante betrekking van Directeur van gemeentewerken hebben zich aange meld 65 sollicitanten. Heden-ochtend is alhier aangehouden Th. G., die wegens dronkenschap tot boete, subs, gevangenisstraf, veroordeeld, in het Alg. Politieblad was gesignaleerd. Daar hij de boete niet betaalde, is hy naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Heden-ochtend 10^ ure is P. A. Maan, wonende in bet Klein Groenendal, in de Lange Haven van een spoelingschouw ge vallen. Door een anderen spoelinghaler werd hij weer op het droge gebracht. De bewoners van de Diergaardelaan te Rotterdam werden gisteren opgeschrikt door een geweldigen slag die bleek uit pand no. 25 te komen, alwaar de heer M. Th. Smuiders, fabrikant, woont. De vrouw des huizes kwam met eene 48- jarige dienstbode op de belétage, en rook een sterke gaslucht. De meid klom opeen ladder en kwam met een brandende lucifer boven aan de gaskroon, alwaar te weinig water in de verschuifbare kroon was. De ontploffing volgde onmiddellijk met een vreeselijk geweld. De meid sloeg met de ladder omlaag en bekwam evenals mevrouw brandwonden aan hootd en armen, die door dr. L. A. Thomée verbonden werden. Door den schok werden de deurpaneelen en glasruiten verbrijzeld en scheurden de muren in de kamer en de gang, terwijl in de vestibule de scheidingsmuur van het bovenhuis circa 5 duim opzijde werd ge schoven. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 8 October. De Tweede Kamer heeft aangevangen de behandeling van de Bankoctroo i-w e t. De heer Van Bylandt, wijzende op de belangrijke scnriftelyke belofte van de Bankdirectie, dat zij het zilver op gouds waarde zal nouden, wenschte het octrooi te verlengen met 25 in plaats van 15 jaren. De heer Van Asch van Wyck huldigt de uitnemende muntpolitiek der Bankdirectie en bestrijdt het denkbeeld eener Staatsbank, waaraan zooveei risico verbonden is. De heer Bos vraagt waarom bedoelde verklaring niet in de wet is neergeschreven en bestrijdt overigens de aanvallen tegen over het denkbeeld eener Staatsbank ge richt. De heer Ter L a a n geeft de voorkeur aan Staatsbank, vooral met het oog op het platteland. De minister van Fnanciën, de heer Harte van Tecklenburg, de ver schillende sprekers beantwoordend, betoogt dat het pleit voor een staatsbank nog op een objectief oordeel berustte en de ervaring daaromtrent nog weinig heelt geleerd. Voor verlenging van den octrooitermyn zyn vele gewichtige gronden aan te voeren, maar de vraag is hier wat in obstructo het voordeeligste is voor den staat. Bij korten termijn bestaat vaker gelegenheid voorden Staat meerdere winst te bedingen. Toch zou een korter termjjn dan 45 jaren rechtvaardig noch ge wenscht zyn in verband met de resultaten van de groote kosten van de voorgenomen reorganisaties en nieuwe werkzaamheden ook ten bate van den Staat. De termyn juist van 45 jaar is gekozen, omdat deze eenmaal in het vroegere octrooi stond vermeld. Intusschen zal spr. zich niet met kracht verzetten tegen een amendement tot verlenging van het octrooi tot 25 jaar. Zalft neemt spr. echter het initiatief niet. Hij zal by de Bankdirectie op nog meerdere behartiging van het platteland aandringen. Dat bet de Bank ernst is met haar toe* zeggiugen, spr. is er van overtuigd. Na repliek van den heer Bos verbaast a» heer Schaper zich evenals eerstge noemde over de groote onvastheid van den minister ten opzichte van den termijn. Spr. merkt op, dat men thans de Staatsbanken bestrijdt, terwijl van geen enkele zijde een aanval op het tegenwoordige stelsel verno men was. Het is alof men gevoelt, dat een staatsbank toch nog zoo kwaad niet is en daarom maar dadelijk moet bestreden worden. Spr. hoopt, dat de minister sterk tegenover de Bank zal blijven. De Minister, repliceerende, blijft erkennen, dat er voor een langen zoowel als een korten termijn iets te zeggen valt. Toen hem om een termijnsrerlenging gevraagd werd heeft hij gezegd, dat hij geen ernstig bezwaar had, maar de beslissing aan de Kamerjiet. Het verwijt van zwakheid is dus niet billijk, als erkent de Minister gaarne, dat heer Schaper bij deze discussie niet als soherp sociaal-democraat is opgetreden. Deze^ laatste opmerking verwondert den heer Schaper. Had de Minister dan gewild, dat de soc.-dem. het voorbeeld had den gevoigd van den partijgenoot, die hier zitting had, toen de vorige Bankwet behan deld werd en den heer Gleichman verweet, dat hy als aandeelhouder der Bank par tijdig was. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. De art. 4—3 worden goedgekeurd. Heden voortzetting. De minister van Binnenlandsche zaken heeft Gedeputeerde Staten der provinciën verzocht te bevorderen, dat gemeentelijke heffingen, welke zijn goedgekeurd tot 4 Januari 4904, indien continuatie der heffing verlangd wordt, zoo tijdig worde ingezonden, met overlegging der vereischte gegevens, dat beoordeeling en eventueel goedkeuring vóór genoemd tijdstip mogelijk zij. Het plan bestaat om in de aangekondigde voorstellen tot verzekering van de Zondags rust eenige algemeene regelen op te nemen betreffende beperking op Zondag van het personen- en goederenvervoer op de spoor wegen. Directeur by Belastingen. Bij resolutie van 6 October 4903 heeft de minister van Financiën, ingevolge Koninklijke machtiging, het onderstaande ter kennis gebracht van belanghebbenden Hoewel ue benoembaarheid tot directeur bij een der belastingdiensten wettelyk of reglementair niet begrensd is door eeu leeftijdsmaximum, heeft zich in den loop der tijden toch slechts eenmaal het geval voorgedaan dat de tot die betrekking be- noemde hoofdambetenaar den 60 jarigen leeftijd reeds had overschreden. Klaarblijkelijk heeft de overweging, dat de betrekking van directeur eene groote mate van bekendheid met personen en plaatselijke toestanden vordert, die slechts na lang tijdsverloop verkregen wordt, weerhouden van benoeming op een leeftyd die niet voorzien dat men nog langen tijd de volledige geschiktheid zou hebben voor richtige ambsvervulling. Ook bij de jongste directeurs-benoemin gen is bedoelde door de practijk gevormde regel gevolgd, al moesten daarbij verdien stelijke hoofdambtenaren, wien het overi gens geenzins ontbrak aan hoedanigheden, voor die betrekking vereischt, worden voorbijgegaan. Men schryft aan de lel. Hoezeer de Belgische regeering, in gunstige tegenstelling met ons, hecht aan een degelijk en oordeelkundig iDgerjcht consulaatwezen voor het behoud eu de uitbreiding vaa het internationaal handels gebied, blykt uit het feit, dat zy reeds by het aanhangig zyn van hetLawa-spoorweg- ontwerp een consul-generaal heeft benoemd om de Belgische handelsbelangen, by den nieuwen spoorweg op Suriname betrokken, te behartigen. Twee weken na de aanneming van het ontwerp door de Eerste Kamer werd de erkenning van den nieuwen consul- generaal reeds gevraagd en verkregen. Wat begrijpen wij in vergelijk me De brandweer was met 5 spuiten uitge rukt, doch een begin van brand was spoedig met een paar emmers water gebluscht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2