Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26sie Jaarg. Zondag 11 October 1903. No. 7723. EERSTE BLAD. Mijn Wekker. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAK DIT BLABi Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Parijsche Kroniek. Hit is opvallend wat men sedert nu bijna ®en jaar hierveel meer over Italië en zijn bewoners, vooral over die van Rome, spreekt «n schrijft. Evenals de vroegere autipathie, °m niet van haat te spreken, welke de ïranschen achtereenvolgens voor de Duit- schers en Engelschen gevoelden, zoo is ook de tegenzin waarmede men over de Italianen sprak niet alleen belangrijk ver hinderd, doch zelfs voor eene vriendschap pelijke verstandhouding plaats gemaakt, waartoe de tegenwoordige regeering ook bet hare heeft bijgedragen, daar by hare binnenlandschen strijd de vrienschap van het buitenland altijd een schijn van gezag en invloed moet geven, waaraan zij meer dan behoefte heeft. Na de gespannen, dagen welke het overlijden van den grooten Leo XIII en de benoeming van zyn waardigen opvolgerPiusX Veroorzaakten, wachtten de Katholieken van Frankrijk met eene wel te begrijpen span ning naar het eerste optreden van den hieuwen Paus en dat heeft zich niet lang doen wachten- Mgr. Andneu, de moedige bisschop van Marseille, had aan Zijn Heiligheid, den bewusten brief, welke hij aan de geeste lijkheid van zijn bisdom richtte, toegezonden heelt daarop een schrijven van Pias X Htvangen, waarin de volkome en openlijke goedkeuring van den H. Vader daarover ^ordt uitgesproken. Na deze eerste daad, Waardoor de minister-president Combes rondweg tegenover den bisschop in het °Qgelijk gesteld wordt, is thans zijn eerste ®hcycliek aan de geestelijkheid en geloovigen Verschenen en dit stuk heeft een zeer ghnstigen indruk gemaakt. In den nederig- st9n toon aangevangen, verklaart hij, dat Feuilleton. 2) (Slot) Le jongeling zei dat het een «verant- oordelijkneid" was en dat iemand onder die tel F(*e te bedragen. De dikke heer ver- "9 hem gisteren nog dat hij een man i 0 wereldwas, die wist hoe te handelen delicate zakenen de detective zei dat ban juist de man was, dien we noodig dat ^aar de b'bko heer verklaarde ta- ifr geeo bowijs was dat de man of zyn 9enig kwaad had gedaan. det Ulster eons 0en oogenblik", zei de ?ct'V8 «en merk of u niet eenrader- hoort loopen. Dat heldert alles op." iet* 9 'u'st9rden. Zonder twijfel, er tikte 9ts in (Je tasch, Is er in!" riep de dominee. ja? gaat"' ncP de jongeling. he... miJn raad aanneemt", zei de oude taam go^mn."***1 Van 0 het ding u,t het »Dat vind ik ook" zei de dikke heer en onder zijn pontificaat de herstelling van Jezus Christus in alles en door Hem alleen zijn eenig programma zai zijn. Hij wil tegenover de maatschappij slechts de opperste herder, de minister van God, van wiens gezag hij de bewaarder is, blijven. Wanneer aile wereldsche zaken weder in God zullen hersteld zijn, dan zullen de edelen en rijken rechtvaardig en medelijdend tegenover de minder begunstigden worden en deze zullen met geduld en gelatenheid hun staat verdragen. Dan zal het duidelijk blijken, dat de Kerk door Christus gesticht, een volle en geheele onafhankelijkheid moet genieten, vrij van alle buitenlandsche beheerscbing. Met dit te eischen, zoo besluit Z. H. Pius X, vragen wij met alleen de vrijheid voor ons-zei ven, dech bewaren en bescher men wij de heiligste recbten van den Godsdienst, evenals het algemeen heil en de zekerheid der volken. Deze gevoelens van ingetogenheid en nederigheid vereeren den nieuwe Paus, die, met ze in praktijk te brengen, bewijst door den waren chnstelijken geest en overlevering bezield te zijn, en tevens toont, dat hij alles wil vermijden wat zijn werk van verzoe ning en vrede zoude kunnen compromi- teeren of de kracht van zyn zedelijk gezag verminderen. De vele Fransche pelgrims, die door het Kamerlid Léon Harmei geleid, Rome be zochten en de eer hadden door Pms X in particuliere audiëntie ontvangen te worden, verklaren eenstemmig, dat de H. Vader hun als de verpersoonlijkte goedheid is voorgekomen. De eenvoud zijner houding en manieren, het zachte in zijn glimlach met de vaderlijke wijze waarmede hij zijn zegen schenkt, brengen allen er toe bij, hem dadelijk elks sympathie en toewijding te doen winnen. de detective en de jeugd vonden het ook en probeerden me vooruit te duwen. «Wees niet bang" zei de dominee tegen me. «Dat ben ik niet," zei ik, «zoolang de- geen die haar eruit gooit haar voorzichtig behandeld»." Dat is de manier", zei de detective. »U zult 't geheel goed doen". Hij duwde nog wat vooruit. »Pak stevig beet." «Ik kan met, protesteerde ik. »Het raampje is dicht." Ze riepen allemaal dat ik moest en duwden me in een gevaarlijke nabijheid der tasch. Op dat oogenblik begon een gesmoord geratel binnenin. »Het loopt af", gilden ze. «Vlug De oude heer sprong op de bank en de jongeling klauterde in het net,.Moedig greep ik de tasch en wierp haar naar buiten. De jongeling gilde plotseling en toen hoorden we een gekraak en gebons. Ik dacht dat 't een ontploffing was, maar 't was alleen t rek dat meegaf en met den jongeling op den ouden heer viei. De oude heer viel op den dikken heer en caramboleerde met den dominee. De dominee greep den de tective en trok hem om. De detective trok aan mijn jas en ik viel over hem heen en zoo lagen we allen in een verwarden, worstelenden hoop op den vloer, met z'n zes Aanstaande week zullen Victor Emanuel III en zijne bevallige gemalin, koningin Helena, Parijs officieel komen bezoeken en, naar het zich laat aanzien, zai de ontvangst schitterend zijn. Eevenals de gewoonste burgers uit alle landen der wereld schijnen de grooten en machtigen een niet minder sterke «sehnsuch" naar het verleidelijke Parijs te gevoeleD, waaraan zij, de eene na de andere, allen bezwijken. De revolutie was de grondlegster der eenheid van Italië en de koning van zulk een rijk kan moeie- lijk onbeleefd worden tegenover eene regeering, wier hoofdmannen zoozeer met ben, door wiens toedoen zijn grootvader en naamgenoot koning van het Eene Italië gemaakt is, sympathiseeren. Hierbij komt ook nog, dat Italianen en Franschen volken van hetzelfde Latijnsche ras zijn en het bloed kruipt waar het niet gaan kan dus is dit bezoek aan Parijs wel verklaarbaar en zeker meer te begrijpen dan dat van een Tsaar of Koning van Engeland, die deze bezoeken in de mode brachten. Den 14aen dezer zullen de doorluchtige gasten door president Loubet plechtig aan het" station bij de Porte Dauphine ont vangen worden, waar zij ten 3£ ure aankomen en door de Avenue du Bois en de Champs Eiysées, hun intocht door Parijs beginnen. Diners, gala-voorstellingen in de Opera, een bezoek aan Versailles met de waterwerken, wandeling door Parijs en bezoek aan het Stadhuis, jachtpartij te Rambouiliet en tot slot een groote revue te Vincennes. Een menue met genoeg afwisseling en zeker wel aanlokkelijk zelfs voor een jonge vorstin, die Frankrijks hoofdstad nog niet gezien heeft. Dat de politiek bij dit vorstelijk bezoek oen belangrijke rol zal spelen daaraan wordt door niemand gedacht, en mocht dit wel het geval wezen, dan treft het al zeer sen boven op twee anderen. Toen krab belden we overeind en de dominee zei dat wei reden hadden om dankbaar te zijn. We waren nauwelijks klaar met eikaars kleeren af te slaan toen de Beckingham stopte. De detective stapte uit en de don kere kleine man stapte in. Ze herkenden oikaar niet. «Hallo" zei de man vroolijk. «Hm hallo 1" zeiden wij. «Heb in den bagagewagen gezeten", ver klaarde hij. «Wist dat u mijn plaats voor me zoudt bewaren. Waar is de tasch?" Hij keek het rek door. De tascn zei ik ïde tasch. Ik keek de anderen aan en zij keken mij aan en de man keek ons allen aan alsof hij dacht, dat we gek geworden waren. »Er is een klein misverstand geweest," zei de dominee. «Zoo I" zei de man. »Ue persoon, die u passeerde toen u in stapte, legde de oude heer uit, «was een detective". Nu erg respectabel zig hij er niet ui?," stemde de man toe. »Hij zocht een een heer, verdacht van van anarchistiscne bedoelingen", voegde de dikke man er bij. «Hij dacht dat de tasch een beetje verdacht eruit zag." »Net als andere tasschen", zei de man. ongelukkig met de bijna algemeene werk staking in de Noorderdepartementen samen, alwaar 't er op het oogenblik maar weinig feestelyk en vroolijk begint uit te zien. Met een minister van Oorlog, vriend en beschermer der socialisten, krijgt het veel weg van eene offieieele anarchie. Hoe moet zich generaal André uit de valsche positie redden, welke hij zelf vormde Als hoofd van het leger is hij de aangewezen persoon om de orde te handhaven en de werkstakers in bedwang te houdendoch als vriend der opstandelingen moet hij dezen menageeren, wil hij in de Kamer de steun der socialisten niet verliezen en minister blijven. Duidelijker dan door dit geval kou zeker niet de ver warring, welke bij de regeering der repu- blikeinsche verdediging heerscbtworden aangetoont, en; de jonge koning van Italië kan er zien aan spiegeien. De visite van net Italtaansche konings paar aan mijnheer en mevrouw Loubet heeft nog een pikante zijde, namelijk, net tegenbezoek wat er op volgen moet. Naar Rome te gaan en de Paus niet ie zien, zoude zelf voor mijnneer Loubet zyn reis naar de Eeuwige Stad wat benevelen en toch Uit Bordeaux wordt gemeld, dat Z.Etn. kardinaal Lseoc van plan is in zijn naam en in die van eenige zijner Collega's stap pen bij den Paus te doen en nem te ver zoeken president Loubet bij gelegentieid van zyn reis naar Rome, te ontvangen, want zoo moet mgr. Lecot aan zijnen ver trouwden gezegd hebben«Indien de pre- «sident der Fransche Republiek met door «den Heiligen Vader ontvangen wordt, is «de breuk tusschen het Vaticaan eD Frank- «rijk niet meer te bei wij leien en net zijn «de gevolgen van zulk een ernstig conflict, »die hij en zijn collega's willen .bezweren". Hoe deze moeielijke kwestie opgelost zal «Juist", hernam ae dominee. «Juist. Hetzelfde viel mij ook op." «Ik heb er op deze njn wel honderd zoo gezien", zei de jongeling. «Ze ziet er net zoo uit ais de mijne", bevestigde ik. «Stil,', zei de oude heer «je kunt niette voorzicntig zyn. Deze heer - hij wees op mij dacht dat 't het beste zou zijn om «Hela" zei ik, »u dacht zoo". «Neen" protesteerde de dominee, «u meende dat we haar kwijl moesten eera ken". «Heelemaal niet", wierp ik hem tegen, «üoe het zij," zei.de dikke beer, »ugooide haar het raam uit." «Dus u wilt zeggen dat u me voor een anarchist hebt gehouden vroeg hij drei gend. «Neen, neen!" zeiden we allen tegelijk. «Heelemaal met." «In alle geval wist u dat de tasch van mij was »Jja", moesten we toestemmen. »Nu," zei hij, «dat was ie niet. Deze heer raade me om een city-bag op myn plaats te zetten. Ik had er geen een bij me, en heb toen de zijne maar geleend." «Allemachtig I" neigde ik. »'t Was de wekker die ik meebraent voor Maria,", NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1