treinen uit Newcastle loopen niet meer, Honderden morgens land in noordoostelijk Yorkshire staan onder water, ook net laag gelegen gebied om Middlesborough heen. Uit Schotland wordt gemeld dat de £sk buiten haar oevers is getredenin het zuiden van het graafschap Durham is in alle steengroeven het werk gestaakt; de oogst heeft overal zwaar geleden. Ook in Northallerton zyn bijzonder erge verwoes tingen aangericht. A utomobiel-ongeluk. Toen de infante Maria de las Mercedes, zuster van den koning van Spanje, Vrijdag met haar zwager, den hertog van Calabrië, in een automobiel door de straten van München reed, kwam het rijtuig in botsing met een meubelwagen. De infante werd op den grond geslingerd en kreeg een lichte hersenschuddingde hertog bleef ongedeerd. Receptie ten Uove. De keizerin-weduwe en de Chineesche keizer hebben Vrijdag het diplomatieke korps ontvangen in het Zomerpaleis. Geen enkel lid van de Britsche legatie woonde de audiëntie bij, om reden, naar beweerd werd, dat sir Ernest Sabow, de gezant, ernstig ziek was. De keizerin ontving Vrijdag de dames der legaties, waarbij de Engeische weer ontbraken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 12 October 1903. TentoonstellingWeekmarkt. De aid. Schiedam en Omstreken van de Vereeniging ter bevordering van de Pluim veehouderij in Nederland, die voor heden een tentoonstelling op het Marktterrein had ontworpen, beeft zeker alle succes op haar ijverig pogen gehad. De markt bood heden een ongewoon levendig aanzien. Veel pluimvee, waaronder bijzonder fraaie exemplaren in de hoender soorten was er aangevoerd. Maar vooral de konijoantentoonsteiiing was zeer belang wekkend. Van het Vlaamsche of reuzen- konijnen tot de kleinste soorten waren de konijnen ruim vertegenwoordigd. In tal van manden en hokken stonden zy in lange rij op het terrein tentoongesteld. Op de meeste hokken stond ook het »te koop" vermeld, zoodat er voor de liefhebbers onder het over talrijke publiek, dat zich vooral in de middaguren op het terrein verdrong, ruime gelegenheid was om zich van het gewenschte te voorzien. Voor de kooplieden in andere artikelen scheen deze marktdag ook een byzondere aantrekkelijkheid te hebbende meest uiteenloopende artikelen waren heden ter markt, zoodat het marktterrein weer bet bont en levendig schouwspel vertoonde, dat het in de eerste weken na de instelling van den Maandagschen marktdag te zien gaf. De jury, die zien bereidwillig voor het uitreiken der bekroningen gevormd had, bad blijkbaar een moeilijke taak zij kweet zich daarvan als volgt Het oordeel der jury over de k i p p e n was, dat er veel en fraaie dieren waren inge zonden en dat als de vereeniging voortgaat met het verstrekken van broedeieren, dit zeker tot verbetering van de pluimveehou derij onder den werkmansstand zal strekken. Door den heer J. H. Scheuerman waren ingezonden minorca hennen en hanen, die, bleven zij niet buiten mededinging, als eerste klas-dieren zeker voor de hoogste bekroning in aanmerking zoude zijn gekomen. Door de jury werd een bestuursprijs toegekend. De voigende prijzen werden toegekend Zwarte minorca's le prijs L. van Aken aimer, bovendien de eereprys door den heer W. K. Gerlach uitgeloofd 2e prys A. de Lange Wit Leghorns: le prijs M. C. Plooy, alhier, 2e prijs B. v. d. Berg alhier Patrijs Leghorns: le prijs M. C. Plooy alhier, 2e prijs A. van Vliet, Overschie Witte Wynanottesle prijs M. C. Plooy, alhier, 2e prijs J. H. Schmieman aihier en eereprijs door den heer J. M. van der Schalk uitgeloofd. De heer J. H. Schmieman verwierf daar enboven een prijs van f 5 voor de mooiste inzending. Door bet provinciaal bestuur, door een drietal heeren vertegenwoordigd, waren een tweetal hanen (minorca en wit leghorn), broed 1903, aangekocht om die onder de leden der onderafdeeling te verdeelen. Het oordeel der jury over de k o n ij n e n was mede zeer gunstig. Door den beer J H. Scheuerman was een rammelaar en door den heer H. van Put een voedster ingezonden, die, waren zij niet buiten mede dinging,zeker bekroond zouden zyn geworden. De volgende prijzen werden toegekend Zwaarste Kon ij n rammelaarle prijs C. P. Klein alhier (6 kg.); 2e prijs A. van Vliet Overschie (5.2kg.); voedster: le prijs J. J. Brökling (6.15 kg.)2e prijs C. P. Klein alhier (6.10 kg.). Fokdieren, rammelaarle prijs C. P. Klein alhier: 2e prijs A. van Vliet, Overschie voedsterle prijs J. J. Brökling2e prijs C. P. Klein. (Bij loting tusscben de heeren G. P. Klein en P. L. de Lange, die een eervolle vermelding verwierf). De prijs voor de Marktcommissie uitge loofd voor de mooiste tent of kraam of voor de grootste en mooiste kippen of konynen werd niet toegekend. Door de politie alhier is opgevangen een zwarte krulharige hond, met lederen hals band, waarop koperen plaat met puntjes, die in strijd met de verordening tusschen 11 ure 's avonds en 5 ure 's morgens onbeheerd liep. De hond is door den eigenaar terug te bekomen. esa Zaterdag-avond is op verzoek van den commissar van politie alhier door de Leidsche politie aangehouden zekere G., verdacht van diefstal van geld ten huize van zijn kostvrouw G. alhier. Na verhoor en bekentenis is bij weer ontslagen. Dat er nog steeds animo bestaat tot bet bouwen van loggerschepen hier ter stede, getuigt het feit dat op de scheepstimmer werf »De Hoop" van Gebrs. van der Meer alhier, op heden aanstalte is gemaakt tot bet leggen van de kiel voor een nieuw te bouwen logger, wederom voor de visschers- plaats Enkhuizen. Deze logger, die van bizondere afmetingen worden moet, zal den naam voeren van Hei wapen van Enk huizen. De logger, welke thans reeds op dezelfde werf in de spanten staat, wordt aanvankelijk voor eigen rekening gebouwd. Vrijdag-middag reed J. v. d. Ende, mole naarsknecht te Overschie, in dienst bij den korenmolenaar P. Treurniet te Schiedam, met een paard, aangespannen voor een wagen, beladen met meel, dan de Zwet de Akkerdijkschelaan op, toen het paard schrikte van een opwaaiend stuk wit papier, waardoor paard en wagen in de sloot terechtkwamen. De voerman sprong intijds van den wagen en kwam gelukkig met den schrik vrij. Het paard werd daarop onmid- dellyk door toegesnelde omstanders op het droge gebracht en bleek zich aan de voor- pooten te hebben bezeerd, terwijl later de wagen met meel, die voor de grootste helft nat was geworden, op het droge werd gebracht. Zaterdag-middag werd in het hotel Coomans te Rotterdam een alg. vergadering gehouden door den Bond van Inspecteurs van Gemeentelijke politie in Nederland, onder voorzitterschap van den heer J. van de Puttelaar, hoofdinspecteur te Amsterd am In plaats van den heer C. G. A. Wijn malen te Utrecht, die door zijn benoeming tot commissaris van politie aidaar zyn ontslag als bestuurslid had moeten nemen, werd gekozen de heer J. Hupscher, inspec teur te Deventer. De heeren J. J. A. de Koning en D. A. Caspers, te Rotterdam, en J. Aaltsz, te 's-Gravenhage, die inge volge bepaling van het huish. reglement als bestuursleden aftraden, werden herkozen. Besloten werd de eerstvolgende algemeene vergadering te Arnhem te houden. By de algemeene beraadslagingen werd door den oud-inspecteur Wijnmalen een beschouwing gehouden over de mogelijkheid van oprxhting van een hersteliings- en ontspanningsoord ten behoeve vau politie ambtenaren en beambten. Na afloop der vergadering werd een boottocht langs de rivier gehouden, aange boden door de Rotterdamsche collega's. Met een diner in het hotel Coomans werd de samenkomst besloten. In het museum voor land- en volkenkunde en het maritiem museum ïPrins Hendrik" te Rotterdam zijn tentoongesteld de foto grafieën van twee kanonnen, afkomstig van de vloot van De Ruyter, die op 22 April 1676 in de straat Messina slag leverde legen de Fransche vloot. Deze bronzen kanonnen, samen een 25-tal, zijn een half jaar geleden opgevischt en liggen thans te Messina die op de twee bovenbedoelde foto's, in 't bij zonder voor Rotterdam van belang, hebben een lengte van ruim drie meter. Beide drager, het opschrift »D Admiraliteit re- sideerende tot Rotterdam", het eene stuk met het jaartal 1617, het anderen met 1622- En op beide staat verder de naam van den gieter aldus te lezen ïArer.t van der Put me fecit Rotterdam". De logger Johanna Cornelia (schipper C. Piugge, reeder A. Hoogenraad, te Scheve- ningen), welke acht dagen geledenter haring- visscherij uitging, is Zaterdag te Vlaardingen binnengekomen met avernij en met een matroos (een buitenman), die zwaar gewond was, en een arm- en een beenbreuk en inwen dige kneuzing bekomen had, doordien een stortzee over het schip kwam, juist toen hij bezig was met het ophalen van de vleet, waarbij hij meer dan 100 kantjes haring ving, welke door de stortzee overboord ging. Gedurende de vorige week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 139 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 134, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 2 en voor Hoek van Holland 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 153 schepen, waarvan 6 zeilschepen er. 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 151, voor Vlaardingen 1 en voor Maassluis 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 616, en het aantal netto registertonnen 914,220 meer dan tot op gelijken datum in 1902, Zaterdag-morgen is uit de vaart aan de Hoornsche Kade onder de gemeente Hof van Delft opgehaald het lijk van den 49- jarigen J. M. Siepman wonende te Delft. De verdronkene was lijdende aan zwaarmoe digheid en werd sedert Vrydag-middag 2 uur vermist. BINNENLAND. Vrijdag-namiddag 5.12 uur (plaatstyd) vertrok de erfprinses van Erbach, zuster van H. M. de Koningin-Moeder, weer naar Duitsch- land. In drie rijtuigen reed de vorstelijke familie naar het station. H' M. de Koningin- Moeder, vergezeld van baronesse van Ittersum en Ridder Pauw van Wieldrecht, deed de erfprinses uitgeleide tot het station van de H. IJ. S. M. te Baarn. De burgemeester van Baarn was ter complimenteering aan het station aanwezig. De minister van Marine heeft een com missie benoemd, bestaande uit de gep. schout-bij-nacht Schippers, kapt. t. z. De Bruyne, kapt.-luit. t,z. Wol ter beek en luit. t.z. Koster, tevens secretaris, en deze commissie belast met ontwerpen eener reorganisatie van het onderwijs aan het Kon. Instituut voor de Marine te Willems oord met als grondslag de aansluiting bij het eind-examen der vijfjarige H. B. S. Installatie van den heer Beckers. Omtrent het entree van den nieuwen Sittardschen afgevaardigde in de Tweede Kamer deelt de overzicht-schrijver van de Residentiebode het volgende mee In zijn rok gestoken, maakte deze jonge zwarte man geen ouaangenamen indruk. Het geschrijf over zijn verkiezing werkte echter nog na. De katholieke leden bou deerden. In plaats van naar gewoonte den nieuwen geestverwant verwelkomend tegemoet te treden, bleven zy allen op hun plaats, hem van verre opnemend. De heer Beckers stond dus een oogenblik alleen in de hemisphère, doch hij had geen twee schreden naar links gedaan, of de heer Pompe van Meerdervoort kwam hem tegemoet gevolgd door den heer Heemskerk, die zich voorstelden en hem de hand druk ten. Twee katholieke leden, de heeren Van Nispen en Sasse van IJselt, deden daarop hetzelfde. De laatste wees hem, die blijkbaar ten gevolge der ontvangst, zich eerst haar links had gewend om zijn plaats te zoeken de banken der katholieken, doch, was het tact of gelukkig toeval, de heer Beckers ging er niet heen, doch draaide vlak ervoor rechts om, stelde zich in het voorbijgaan voor aan den heer van Asch van Wijk, om dan zijn opwachting te maken bij de leden van het bureau, aldus vermijdende zich op te dringen of misschien het hoofd te stooten. Intusschen toch waren de heeren verdwenen in de koffiekamer voor het dejeuner en waren geen verdere voorstellingen noodig. De ingeboren gemoedelijkheid van den Limburger, die hem een zekere vrijheid van beweging, een zich overal thuis gevoelen geeft, heeft hem geen kwaden dienst bewezen. Martens, scheidsrechter in het geschil tusschen Venezula en de Mogendheden, is Zaterdag-ochtend naar Parijs vertrokken, alwaar zich ook de voorzitter van het scheidsgerecht, graaf Moerawjof bevindt. De Nederl. Bond van Landarbeiders en de Nederl. Bond van Tuinbouwwerklieden hebben »a!le organisaties van Nederland" uitgenoodigd, hen te steunen in hun streven om de tuin- en landarbeiders in de ongeval lenwet opgenomen te krijgen. De fraaie nieuwe kamer in oud-Holland- schen stijl waarin de antieke voorwerpen zijn uitgestald van de Nederlandsche inzen ding op de tentoonstelling betreffende het kind, te St. Petersburg, is ontworpen, geteekend en wordt vervaardigd door den beer N. ie Grand, directeur van het model huis, Keizersgracht 732 te Amsterdam. In den laatsten tijd hebben zich te Leiden verscheidene gevallen van typhus voorge daan, waarbij met groote waarschijnlijkheid de melk als overbrengster der besmetting mag worden aangezien. Opnieuw is de bekende waarneming her haald kunnen worden, dat personen, die melk in ongekookten staat dronken, door de ziekte werden aangetast, terwjjl andere personen uit hetzelfde gezia, die dezelfde melk alléén in gekookten toestand dronken, van de besmetting bevryd bleven. Naar aanleiding daarvan beveelt de ge zondheidscommissie, aldaar, de ingezetenen Dogmaals dringend aan de melk vóór het gebruik te koken. De verwachtingen, die men had omtrent het te Sassenheim gevonden brongas, schijnen niet te worden verwezenlijkt. De eerste buis, die tot ongeveer 30 M is ingedreven, levert goed drinkbaar water. Een tweede buis, naast de andere geslagen, op geringer diepte over een afstand van 3 M. voorzien van gaten, waardoor het gas zou kunnen toestroomen, voert niet genoeg gas aan. Het is nog niet zeker, of de heer Molenaar de proef verder zal doorzetten. De burgemeester van Purmerend, jhr. van Citters, die Vrydag II. de vergadering van B. en W. zou leiden, werd dien dag tevergeefs ten raadhuize gewacht. Later is gebleken, dat hij tijdeDs een wandeling door een of onder toeval, misschien door een windvlaag, bij de spoorbrug over het Noord-Hollandsche Kanaal te water geraakt en verdronken is. Zaterdag-ochtend is zijn lyk opgehaald. Zyn hondje wees door heen •n weer loopen tusschen de melkfabriek

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2