Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Voor zij a broeder. 26ste iaarg. Woensdag 14 October 1903. No. 7725. Bureau Beterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAM DIT BLADi foor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Gemeente-Gasfabriek Schiedam. Oolx.es. De prijs der Cokes is van al heden (Woensdag) Ongeklopt 55 cents per HL. Geklopt 60 afgeh*alri op de fabriek. De Directeur. ALGEMEEN OVERZICHT. 13 October 1903. De Tsaar gaat niet naar Rome 1 De voortdurende bedreigingen der Italiaansche socialisten hebben toch wer kelijk succes gehadDe Tsaar gaat niet Daar Rome 1 Van verschillende kanten komt het be richt dat de Tsaar van zijn reis naar Rome heelt afgezien. De Associated Press laat zich zelfs uit St. Petersburg melden, dat deze beslissing, die reeds eenigen tyd in de lucht hing, gevallen is Zaterdag-ochtend. Heeds eenmaal werd, zooals men zich hellicht herinnert, de reis uitgesteld, ten gevolge van een minder gunstigen gezondheidstoestand der Tsarina, naar het heette. 01 het alleen de vrees voor de socialisten is, die den Tsaar weerhoudt, ol dat er ook verband moet gezocht worden tasschen dit besluit en de jongste ont moeting van den tsaar Nicolaas met keizer Frans Jozelin elk geval zal het achter- w«ge blijven van het in uitzicht gestelde bezoek in Italiaansche regeeringskringen «en onaangenamen indruk maken en ook, dunkt ons, minder welgevallig zijn aan Frankrijk, dat van zijn bondgenoot zeker Baarne eenig blijk van sympathie zoude z>en jegens den pas tot stand gekomen en dezer dagen door het koninklijk bezoek te Farijs te bekrachtigen Fransch-Italiaansche benadering. Ook de Weener Neue Freie Pr esse beidt, dat het zeer twijfelachtig is geworden of de Tsaar wel naar Rome zal gaan. Het Feuilleton. 2) (Slot) Na slachting (want men kon 't geen s«vecht noemen) werd Jean de hospitaaltent Dgedragen en de kolonel, die er ook was *ond te praten met den dokter die Jean's «oica losknoopte, toen uit een der zakken «n stukje papier op den grond viel. De kolonel zag het, raapte het op, las «t door en bevond dat het een vrijgeleide as voor een Franscb officier. Wit van be°lr ond«rhi«ld hij Jean en de officier aende zijn verraad. Hij werd onder dat®St. «n nauwe bewaking gesteld en na- raaHZlJ° wond S«heeld was voor een krijgs daad g*bracbt, die hem ter dood veroor- Den volgenden morgen zou hij 8«usiileerd worden. plan was zooals men weet, dat hij van Darmstadt uit met zijne gemalin de reis zou ondernemen. Dit bericht wordt van verschillende zijden bevestigd. Als reden noemt men de vrees van het Russische Hof dat te Rome geen voldoende waarborgen verschaft kunnen worden tegen de stoutigheden van anar chisten en socialisten. De Italië zegt uit olficieele bron vernomen te hebben, dat de Russische gezant Dolgo- roeki te Rome is aangekomen met een brief van den Tsaar, waarin deze den Koning mededeelt, dat zijn bezoek aan Rome onbepaald uitgesteld is. Niet te benijden is zeker het lot der hedendaagsche vorsten, allerminst van den Tsaar, die zich niet vrij in of buiten zijn rijk kan bewegen. De Macedonische kwestie. De Porte zoekt in de onderhandelingen met Bulgarije en in het regelen der her vormingen voor Macedonië, hare oude tactiek getrouw, tijd te winnen. Naar uit Constantinopei Zaterdag werd geseind, waren de aangekondigde nadere instructies voor het toezicht houden op de hervormingen en het terugbrengen der vluchtelingen althans tot Zaterdag niet aangekomen. Het verluidt eedter, dat op grond van deze instructies acht nieuwe Russische en acht nieuwe Oostenrijksch- tiongaarsche consuls benoemd zullen worden, die acht commissies zouden vormen om voortaurend de provincies al te reizen. De opneming van Bulgaarsche vertegen woordigers in die commissies is uitgesloten. Bij het lichten van de vijf Aziatische redits-bataljons heeft men, om de voorge schreven sterkte van 1000 man per bataljon te kunnen bereiken, ook oude en ongeoefende mannen in dienst moeten nemen. Ook is er gebrek aan uniformen. Van verontrustenden aard is zeker de brutale inval der Turken op Bulgaarsch gebied, welke een paar dagen geleden plaats had. Het staat tbans vast, dat een Gedurende zijns broeders ziekte en zijn vonnis, was Henti geheel gebroken van smart en schaamte en toen hij het onherroe pelijke lot van Jean veraam, vatte hij een wanhopig plan tot redding van diens leven, gegrond op de merkwaardige gelijkenis tusschen hen beiden. Zijn plan was zijn broeder een vermom ming te bezorgen en zijn plaats m te ne men bij de executie. Fortuinlijk voor zjjn plan avanceerden de Duitschers dien nacht zoo snel dat de Franschen haastig op Laon terug moesten vallen. In de verwarring speelde Henri zijn broer een boerenpak in handen en zei hem naar België te vluchten. Jean siaagde er ook in te ontkomen. Den volgenden morgen werd een peloton van twaalf man gecom mandeerd voor de executie van Jean. Met zijn kraag op en zijn kepi in ?ijn oogen, zag Henri z(jn broer zoo gelijk dat geen mensch de verwisseling merkte. Buiten het kamp, de chassepots geladen, stond het peloton en gauw klonk het kort scherp en duidelijk bataljon Turksche troepen bij Karamanitza de grens overtrok, vijf kilometer ver het land binnendrong, daar een post aanviel en het dorp plunderde. De soldaten in den post, ten getale van zes, boden tot den laatsten patroon weerstand en trokken zich toen terug, een gewonde medenemend. De Turken hadden veel gewonden en gedooden. Bij de nadering van twee compagniën in fanterie maakten de Turken zich uit de voeten, hun buit medenemend. Van Bulgaarsche zijde is men geenzins geneigd zich deze grensschending, die door Albaneesche soldaten onder aanvoering van een officier blijkt te zijn uitgevoerd, te laten welgevallen. De Bulgaarsche re- geenng heeft in antwoord op hare vraag om voldoening voor deze gewelddaad, bericht gekregen, dat de Sultan een commissie heeft benoemd om een onderzoek naar deze grensschending in te stellen. De commissie is er tevens mede belast, de schuldigen officieren en soldaten te straffen. Een wassen neus De limes verneemt uit Sofia. De schen ding van het Bulgaarsche gebied door de Turken heeft de Bulgaarsche regeering aanleiding gegeven, de ontbinding van de tiende klasse van de Ieger-reserve weer in te trekken en andere lichtingen nog boven dien onder de wapens te roepen. Uit Sofia wordt verder nog gemeld De gelijktijdige mobilisatie van de Turksche en Bulgaarsche legers is gestaakt tengevolge van het grensincident van Karamanitza. Tusschen Turkije en Bulgarije zijn onder handelingen gaaode over het terugzenden van 20.000 Macedonische uitgewekenen, die zich thans in Bulgarije bevinden. De Porte heeft aangeboden voor onderstand te zorgen en al wat van deze vluchtelingen ontvreemd is, te laten teruggeven. Van het opstandsterrein komen verder nog de volgende berichten Volgens draadbencht uit Uskub worden tien duizend Turksche gezinnen uit Kon ia in December te Saloniki verwacht om de vermoorde Bulgaren te vervangen. ^Vuurpeloton, vaardig Legt aan I Vuur I" Toen de rook optrok, lag de gestalte voor hen op den grond en Frankrijk telde een held minder, die zijn leven had gegeven om dat van zijn broeder, dien hij lief had, te redden. Te laat merkten ze, wien ze hadden gefusilleerd en in allen weemoed begroeven ze hem, de mannen van zijn regiment." Er stonden tranen in de oogen van den man, toen hij dit verhaal eindigde, maar hij veegde ze ruw weg toen ik nem vroeg jEn wat werd er van dien lafaard Jean. Hebt u bet vernomen hoe 'them r.a zijn ontsnapping gegaan is?" »Ik zag hem niet eerder dan bij den val van Parijs. Wanhopende lui had men toen noodig mannen die om den dood lachten om door de Pruisische liniën te kruipen en verbinding te houden met het leger van het Zuiden. Een lange man met een uitdrukking van intense droefheid en der wanhoop op zijn gelaat, bood zich vrijwillig aan voor een verbazend gevaar lijke onderneming. Hij werd er mee belast Ambtelijk wordt medegedeeld, daterden 8sten dezer een gevecht plaats had te Kaimaksjalan (een berg ten oosten van Monastir), waarin 100 Bulgaren sneuvelden. De opstand in het wilajet Monastir, is blijkens bericht uit de gelijkluidende hoofd stad van dat wilajet, feitelijk onderdrukt. Bijna alle boeren hebben zich overgegeven en hun wapens ingeleverd. De verhouding tusschen de Turksch e boeren en de Bulgaren, die zich hebben onderworpen is uitstekend. Een draadbericht uit Saloniki, in dato 12 dezer, meldt, dat er twee dagen gevochten is te Kamma, ten noorden van Janitsa. De Turken verloren 5'J man aan gesneuvelden de opstandelingen schijnen slechts een onbeduidend verlies geleden te hebben. Rusland en Japan. In diplomatieke kringen te Berlijn blijft men, niettegenstaande de onrustbarende berichten uit oostelijk Azië, van meening dat er ten slotte toch een vredelievende schikking tot stand zal komen, waarhij de twee mogendneden de heerschappij over Korea onder elkaar zullen verdeelen, terwijl het tegenwoordige keizerrijk in naam gehandhaafd blijft. De Tokioscne correspondent van de Times loochent intusschen het bericht, dat Rusland Japan zou voorgesteld hebben Korea samen te deelec. De correspondent van de Morning Post te Tsifoe zendt nog steeds benemen, die den oorlog aankondigen. Japanners en Cm- neezenverwachtenelkoogenbhk net uitbreken van een oorlog tusschen Rusland en Japan, De Cnineezen in net dal van de Jalos nem en de wijk naar Tsjifoe. Het gerucht loopt nog steeds, dat .de Japansche troepen te Mo- zampho geland zijn. De Russen zouden te Port Arthur ook een aantal veldstukken inschepen van hun bestemming weet men niet af. Onder de Russen te Nioe-tsjwang zij n cholera en pest uitgebroken. en den volgenden morgen werd zijn lichaam gevonden, bedekt met sabelhouwen en vol kogels. Rond hem lagen zeven doode Duitschers, die hij had gedood in zijn laat sten wanhopigen stfijd voor vrijheid en ieven. In zijn stijve, koude handen, meid hij zjjn sabel en revolver geklemd, terwijl in zijn zak een stukje papier werd gevon den, gedateerd van den dag, dat hij het Fransche leger verliet lOm mijn ver raad van La Belle France weer goed te maken en tot boete voor het le'en van dierbaren broeder Henri, die zijn leven voor mij gaf in Laon", »Maar hoe weet u die gebeurtenissen zoo precies?" vroeg ik mijn reisgenoot. >Ik was Henri Gascons oppasser", ant woordde hij. NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1