p^s. it- Het Regeringsvoorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Heden voorzetting. H, M. de Koningin-Moeder, die eerst voornemens was 15 October naar het bui- tenland te vertrekken, heeft die reis tot het begin van de volgende week uitgesteld. Hoogwaarscbtjnlyk gaat H. M. thans Maandag a.s. naar Duitschland. In Marinekringen gaat het gerucht, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden schout hij-nacht der marine, voornemens zou zijn, io het volgende jaar met Hr. Ms. pantser- schip Hertog Hendrik een groote reis te Haken, wellicht wel naar Oost Indië- De gewone audiënties van de ministers van Oorlog Koloniën, Marine, BuiteBlandsche Zaken en Binnenlandsche zaken, zullen deze ^eek niet plaats hebben. Aan den minister van Binnenlandsche Zaken is een adres voor 't broodbakkers- gezellengilde ïSt. Hubrecht", onderafdeeling Van den vNed. R. K. Volksbond" te Amster dam, gezonden, waarin wordt verzocht ook het sklein bedrijf" der broodbakkerijen te billen opnemen in de Ongevallenwet. Directeuren van de Maatschappij van Nijverheid verzoeken den Minister van Binnenlandsche Zaken bij adres, dat eene commissie van theoretisch en practisch ontwikkelde personen, var. wie verwacht kan worden, dat zij met zaakkennis eene wereldtentoonstelling zullen bestudeeren, van Regeeringswege naar St. Louis zal worden gezonden, met opdracht, aan de Begeering een rapport in te dienen omtrent al wat daar voor onze ny verheid van belang kan geacht worden. Blykens bij het departement van marine ontvangen bericht is. Hr. Ms. pantserdek- schip Holland, onder bevel van den kapitein ter zee H. P. Netscher 11 dezer te Colombo aangekomen. De commandant was voorne mens 15 d. a. v. de reis naar Oost-India voort te zetten. Naar de Tel. verneemt, is zeer spoedig de indiening te wachten van het toegezegde ontwerp tot wijziging der Gemeentewet ten aanzien der gemeentelijke bedrijven. Bij het onderzoek van het voorstel tot Wijziging van de Militie wet in de afdee- lingen van de Tweede Kamer is, met name °P het stuk van den diensttijd, tegenstand gebleken van meer dan ééne zijde der Kamer. Het verzet heeft zich o. a. ook in Diet zoo heel geringe mate onder de Katholieken geopenbaard. Atjeh. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint Lho Seumawe heeft zich onderworpen! Verschillende kleinere hoofden en vele hon derden uit gewekenen keerden terug. De pantserschepen Kortenaer en Evertsen *ijn gisteren uit Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken ter opsporing van den gaffel- schoener Argus, die tijdens den laatsten ®'orm op zee was. Gisteren nacht heeft in de stoomhout- *agery van de firma A. van Gogh Jzn. Zn., aan de Veenkade in den Haag, een ®«n felle brand gewoed, welke waarschijn - 'Ük ontstaan is in de bergplaats van zaagsel °bder de zagerij. De brand werd tegen ■middernacht ontdekt door bewoners van ccn der aangrenzende straten. Hij bleef koperkt tot het machinegebouw, en sloeg Diet over naar de vele houter. loodsen en gebouwen, welke zich op het terrein van de firma bevinden. Vooral het machinegebouw heeft veel schade geleden. van het electrisch gedeelte de installatie J van de op te richten eiectrische centrale. Men meldt aan de Tel. uit 's Gravenhage Sedert de heer Carnegie de gelden be schikbaar heeft gesteld voor de stichting van een paleis voor het Internationaal Hof van Arbitrage hebben vele geruchten de ronde gedaan omtrent den aankoop voor dit doel van het Hotel den Ouden Doelen op een der fraaiste punten van onze stad gelegen. Andermaal kan echter worden verzekerd dat er van dien verkoop geen sprake is en dat in tegendeel de eigenaar, de heer F. van Santen, voornemens is om, met behoud van de prachtige zalen van het hotel, tot een verbouwing over te gaan, waardoor het aantal kamers zeer zal worden vergroot. Worden de plannen verwezenlijkt, dan zal daardoor het sedert vijf eeuwen bestaan de hotel nog meer dan thans aan de eischen van den tegenwoordigen tijd beant woorden. Bisschopswijding mgr. Callier. Olficieel kunnen wij mededeelen, dat de plechtige consecratie van mgr. Callier, bisschop van Haarlem, zal geschieden op 28 October a.s. door Z. D. H. den Aarts bisschop, geassisteerd door mgr. Leyten van Breda en mgr. Hollmann, magister-generaal der Orde van het H. Kruis. Bij de plechtigheid zullen worden uitge- noodigd de besturen der Diocesaan-Veree- nigingen alsmede de verschillende katholieke besturen van de stad Haarlem. Voor zoover er plaatsen overblijven, zal ook het publiek in de kerk worden toegelaten. Voor de geestelijkheid zullen bepaalde plaatsen gere serveerd worden. Op Zondag 1 November tusschen 2 en 4 uur zal er voor corporatiën en enkele par ticulieren gelegenheid bestaan, Z. D. H. den Bisschop te zijnen huize (Nieuwe Gracht) geluk te wenschen. Tevens vernemen wij dat mgr. tot aan zijne H. Wijding afwezig zal blijven. (Tt?d.) Gister-ochtend tegen 11 is door vier genie soldaten onder toezicht van een sergeant en onder leiding van een officier, te Amsterdam een aanvang gemaakt met de slooping der fundamenten van de Oude Beurs, door middel van dyamiet. De omwonenden behoefden zich niet ongerust te maken voor het sprin gen van ruiten, want de uitwerking was niet zoo groot, daar slecht kleine ladingen voldoende waren om het metselwerk uit elkaar te laten springen. De drie hoofdbestuurders van den »Marinematrozenbond«, die in de proovoost zaten, omdat de brochure tegen de kinder werving verspreid werd zyn, naar men aan Het Volk meldt, uit den Helder thans uit s lands dienst ontslagen. Door de «gezondheidscommissie" is, naar aanleiding van het bij den Raad der ge meente Leeuwarden ingediende voorstel tot oprichting van een abattoir, een advies ingekomen, waarvan de conclusie luidt, dat de commissie zich behoudens enkele beden kingen, geheel met het voorstel en, de toelichting kan vereenigen, weshalve zy tot aanneming adviseert. De spoorwegbeambte Kraan, ontslagen wegens het spoorwegongeluk bij Barneveld, heeft behandeling zijner zaak in hooger beroep aangevraagd op grond, dat de hem opgelegde straf niet gevorderd wordt voor de veiligheid van het verkeer. Hierover zal nu een scheidsgerecht beslissen. ondervoorzitter I van Blarkom, te Stratum Ch. Kieckens, te Tilburg L van der Steen te 'sHertogenbosch, secretaris, heeft thans in een uitvoerig rapport uiteengezet, dat hare pogingen om tot een vergelijk te komen met den patroon Aarts, schipbreuk hebben geleden. Aan de Dordrechtsche Courant wordt uit Heerjansdam gemeld, dat op 12 dezer aldaar een geval van cholera voorgekomen is. De Inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht heeft ter plaatse de noodige maatregelen getroffen. Bij den patiënt was eenige beterschap te constateeren. Het is gebleken, dat hier slechts aan cholera nostras (inlandsche cholera) moet gedacht worden. De Storm. Blijkens te Delfzijl ontvangen telegram, zijn de geredde personen van het bij Fa- gervik gestrande schoenerschip Albion, de matrozen J. Ridderbos van daar en A. de Raad van Rotterdam, en de kok G. Lukje van Groningen. Zij zullen met het te Gefle in lading liggende Ned. stoomschip Vulcain naar Delfzijl gebracht worden. Uit Katwijk wordt nog gemeld Zondag-namiddag ankerde een vol drie mastschip, met een loodsvlag in top, voor Rotterdam. Door een sleepboot is het weggesleept. De over boord geslagen en verdronken matroos van den logger van den reeder W. Tom is de 21-jarige Harteveld aldaar Hij was ongehuwd. De matroos Zwitser, varende op een logger van den reeder T.' E. Meerburg, is ernstig aan een zijner beenen gewond, zoodat hij dit waarschijnlijk zal moeten missen. Van den logger KW 1 is bericht ontvangen, dat het vaartuig behouden is binnengekomen er liepen geruchten dat het op de Haaks was gestrand. Van den reeder Dijkdrenth kwam een logger binnen met verlies van de halve vleet. Te Scheveningen zijn gisteren twee lijken aangespoeld, die herkend zijn als die van personen behoord hebbende tot de beman ning van den onlangs nabij den Hoek van Holland verongelukten Franschen logger President Gamot, n. 1. een man van middelbaren leeftijd en een knaap van omstreeks. 14 jaar. De politie heeft de lijken overgebracht naar de algemeene begraafplaats. Rechtzaken. ■Het gerechtshof te Amsterdam vernie tigde gisteren het vonnis der rechtbank te Utrecht, waarbij de leerling-machinist J. V. vrijgesproken werd van de beschuldiging het spoorwegongeluk nabij Bodegrave op 23 Dec. 1902 te hebben veroorzaakt, waarbij de hoofdconducteur Priem omkwam en veel materiëele schade werd veroorzaakt. Opnieuw rechtdoende veroordeelde het hof den be klaagde tot 14 dagen hechtenis. Het openbaar ministerie bij de Haagsche rechtbank concludeerde gisteren tot afwijzing der vordering van professor Heyligers tegen de gemeente Delft tot uukeering van wacht geld, wijl zijne benoeming tot rechter in de gemengde rechtbank in Eaypte zijn recht op h^ wachtgeld deed ophouden. De deskundigen, die belast waren met het onderzoek naar den geestestoestand van den moordenaar Muller te Maastricht, heb ben hem toerekenbaar verklaard. Land- en Tuinbouw. Van 15 September tot 1 October zijn uit Nederland uitgevoerd en in de Belgische quarantaine stallen opgenomen te Esschen 112, afgekeurd 14; te Achel 13, afg. 3 te Baarle-Hertog 39. afg. 4; te Zandvliet 68 afg. 6 en te Strijbeek 51, afg. 4 stuks Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 14 Oct. 1903. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 14 Oct. Moutwijn f 10. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prims. Stemming: vast. Bond van Distillateurs: Moutwum: f 10i/s- J ene ver f 14.50. Akst. proef f 16. Prima Graansmritus f 15—f 157,. Spoeumu f 1.70. Berlijn. Spiritus in loco Spirit, p. Oct. Nov./ Dec. Hamb. löl 15'.- 15. 15.- 16. 16.- 16.— 16.— Het gemeentebestuur te 's Gravenhage fieeft 7 buiteniandsche eiectrische fabrieken kitgenoodigd in te schrijven voor de love ring De algemeene vergadering van het Ned. R. K. secretariaat van spoor- en tramweg personeel »St. RaphaeU zal 3 Nov. e. k. te Nijmegen worden gehouden. De staking te Bergeijk. De adviescommissie inzake bovengenoemde staking, bestaande uit jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, te Nijmegen, voorzitter :C. G. Prinsen, pastoor, te 's Hertogenbosch, I*a&tste Berichten. H. M. de Koningin heeft benoemd tot kamerheer, om dienst te doen bij H. M. de Koningin-Moeder, jhr. A, G. Schimmelpen- ninck, gezantschapssecretaris der le klasse in disponibiliteit. In officieele marine kringen is nog niets bekend van den bericht betreffende eene reis van Z. K. H. den Prins met een pantserschip naar Oost-Indië. Melvil baron van Lynden, minister van Buiteniandsche zaken, bevindt zich sedert eenige dagen in Italië. De heer Ger. v. d. Heijden, kunst schilder te Breda, vroeger hier woonachtig, is benoemd tot leeraar aan de schilder klasse aldaar. Blijkens heden te 's-Gravenhage ontvangen bericht is de gaffelscboener Argus heden-middag te Terschelling van den vuurtoren aldaar in het gezicht gekomen met de loodsvlag in top ten teeken dat het schip binnen zou komen. Reuter seint heden uit Dyon De koninklijke trein stoomde om 9.30 het station binnen. Het Italiaansche vorsten paar werd ontvangen volgens het vastge steld program. Om 9.40 werd de reis naar Parijs voortgezet. 79 100 Kunst en Letteren. De heer Sistermans, baryton te Wiesbaden, is voornemens in November of December een liederavond in zijn geboorteplaats 's Her- I togenboscn te geven. New-York. Maïs Amsterdam. 13 Oct. Rogge op lev. zonder noteering; 14 Oct. Rogge op lev. zonder noteenng. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 13 Óct. 1.76 cM. 14 Oct. 1.86 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.04 Disc. 4 pCt. Parijs - 47.85 3 Antwerp- - 47.77^ 4 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 14 Oct. ■P/i Nederland 1 Zilver Metalliek 3 Portugal 4v> Turkije C 7 China 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mjj Moeara Enim Common Schibaiff, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 °/0 Mexican Norfolk Shares South. Rail. Union Canadian Prolongatie 40s/s 31 56Ve 78 164 82 63i/, 1674 56 177» 69 §7a 12 Oct. 13 Oct. 52V,. 52%. 13 Oct. 14 Oct.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3