J'Wmaande de generaal zijne zouaven tot "et handhaven der eer van het vaandel des 'egiments, waaraan nog bloedvlekken zitten Nederlandsehe en Fransche zouaven. Hij eindigde met een «Leve het regiment, '«ve de Hollandsche zouaven" en daar bij ^ranschman en dus ridder is, wil hy hulde hengen aan een vrouw Leve de Koningin 1" (Applaus) Luitenant Wils dankte den generaal ook voor de voortreffelijke wijze, waarop hij steeds de gevoelens der Nederlandsehe z°baven bij den Paus weet te ver taken en voor zijn hartelijken wensch aan 0Qze Koningin. Hij brengt zijnerzijds hulde aan Frankrijk, dat hoezeer ook in verwar- r'n8 gebracht, toch nog altijd den titel *°ert van de oudste dochter der kerk. (Applaus). Hierna hield de voorzitter van den R, K. 'olksbond nog een rede, waarin hij de 'ostemming van dien Bood betuigde met bet uitgebractite protest, waarna de Bonds voorzitter met een woord van dank de ver- Sadermg sloot. Ongevallenwet. Men schrijft aan de Nieuwe Ct. Naar met zekerheid medegedeeld kan borden, heeft een groep werklieden, werk- z*am in een krachtens de Ongevallenwet 'erzekeringsplichtig bedrijf en dus ingevolge de bepalingen dier wet reeds verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, bun [in verband met de uitoefening van bet bedrijf overkomen, thans bovendien nog een collectieve verzekering tegen ongevallen gesloten bij een particuliere maatschappij, Biet recht op uitkeering gedurende de eerste drie weken. Zij zijn hiertoe overgegaan, om als een ongeval hen mocht treffen, door een spoedige uitkeering tegen gebrek gevry- Waara te zijn. Wel hebben zij recht op schadeloosstelling kachtens de Onge vallenwet, maar deze wordt in de meeste gevallen door het bestuur der Rijksverze keringsbank eerst zoo laat uitgekeerd, dat de financieele achterstand bijna niet meer kan worden ingehaald en het huisgezin van den getroffene reeds gebrek heeft geleden. Ook waren zij van meening, dat een parti culiere maatschappij zich minder spoedig ningsche bom, over boord geslagen en verdronken was. Een weduwe en negen kinderen blijven achter. zijn Van Het stoompoiitie-vaartuig Zeehond is gisteren wederom naar zee gezonden ten einde een onderzoek in te stellen naar het verongelukken van particuliere visschers- schepen in den omtrek van Terschelling. Zaterdag werd de bekende fabriek »Amsteihoek« aan den Zijlweg te Haarlem naar men zegt om financieele rede nen gesloten. Den werklieden is aangezegd, dat men deze week nog niet naar ander werk behoefde om te zien, daar men trachten zou, alsnog voldoend kapitaal bijeen te brengen tot verdere voortzetting van bet bedrijf. zegt vijf revolverschoten gelost op zijn meisje W., wonende bij den heer de Loo te Venlo. Een schot trof het meisje in den hals, gelukkig niet levensgevaarlijk. De dader zou daarna ook een schot op zichzelf gelost en zich een lichte verwonding toegebracht hebben. De aanleing tot de treurige daad wordt gezocht in minnennijd. Het meisje wordt in het gasthuis te Venlo verpleegd. Bij de directie der stoomvaartmaatschappij «Nederland" te Amsterdam is bericht ontvangen dat het stoomschip Koningin Regentes op de route van Batavia naar Singapore in staat Banka is vastgeloopen op het rif Brom-Brom. Aangeboden assistentie door het stoomschip Gianghee werd door den kapitein der Koningin Regentes niet aanvaard. Er is een scheur ontstaan in de nieuwe Beurs te Amsterdam, vrij zeker het gevolg van een verzakking der fundeering onder den toren aan de voorzijde. Visschersramp Scheveningen is wederom door een scheepsramp getroffen. De reeder P. J. van Leeuwen te Scheveningen kreeg Zondag een telegrafisch bericht uit Terschelling dat daar geland was zijn haringbom SCH I, schipper Teunis Plugge, slechts bemand met één man, de jonge matroos C. Bruin. 13e overige opvarende 8 personen zyn ver dronken. Van de omgekomenen zijn er verscheidenen gehuwd en laten vrouw en kinderen na. Toen de jobstijding van de ramp, welke de Clara Johanna getroffen had, te Scheveningen bekend was geworden, liep de visschersbevolking aanstonds te hoop voor de woning van den reeder, in de Wassenaarsche straat, om inlichtingen omtrent het gebeurde. Bijzonderheden konden echter door den heer Van Leeuwen met gegeven worden, omdat ook hem niets anders dan het treu rige feit bekend was, en zelfs gister-middag Verkeerde men ten huize van den reeder, zoowel als bij den waterschout, nog in Volkomen onzekerheid omtrent de wijze, Waarop het ongeval plaats heelt gegrepen. Van de acht personen, die van het ver ongelukte vaartuig worden vermist, behoo- den er zes thuis te Scheveningen, een Woonde te Harderwijk en een te 's-Gra- venhage. Van deze acht personen waren er zes gehuwd. Een hunner had negen, eeu ander zeven kinderen. De Clara Johanna is een van de oudste Scheveningsche bommen. De 25-jarige ge huwde schipper Teunis Plugge voerde sedert een paar jaren het gezag aan boord van het vaartuig. Te Harderwijk werd Zondag-middag een huisgezin plotseling in diepen rouw gedom peld. Uit Scheveningen kwam namelyk telegrafisch bericht, dat de man en vader Ary Klaassen Kt., varende op een Scheve- Ter nadere toelichting dient, dat de reden waarom waarschijnlijk niet tot vervolging van de diefstallen aan 's Rijks artillerie- inrichtingen aan de Hembrug zal overgegaan worden, niet ligt in den omvang van het bedrag van het gestolene, maar van de massa. Een eindelooze arbeid zou gewijd moeten worden aan het onderzoek naar de aanwen ding van de tallooxe kleine voorwerpen, op de uitgebreide militaire werkplaatsen aan wezig. Naar aan de Zw. Ct. wordt gemeld, is bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen thans bepaalt, dat de amtenaren, wanneer zij gebasseerd mochten worden, 't zij voor hooger rang, 't zij voor betere bezoldiging, binnen 3 dagen, nadat het bericht te hunner kennis is gekomen, zich rechtstreeks tot den directeur-generaal kunnen wenden. Men schrijft aan De Standaard Te Houtigehage in de Friesche gemeente Smallingerland leeft eene talryke zeer arme arbeidersbevolking, waarvan velen ten deele onder den grond, in ellendige krotten wonen. Een daarvan is meter lang en breed, 13/g meter hoog en daarin wonen 6 pesonenin een andere van dezelfde afme tingen, houden 8 personen verblijf, van wie twee jongens 's nacht op den aarden vloer slapen, terwijl een sukkelend meisje vlak bij de deur in de tocht ligt. Deze krotten behooren in eigendom aan de gemeente Smallingerland. Laat de woninwet het be staan van dergelijke voor de gezondheid zoo schadelijke verblijfplaatsen toe Menige koestal is veel gezonder. Nu reeds vier weken hebben in de nabijheid van Didam geregeld drijfjachten plaats om de beruchte gebroeders Driessen aldaar te arresteeren. Drie ervan leven geregeld in de uitgestrek te bosschen en het is tot heden niet gelukt hen tesnappen. Ten eindespoediger en minder vermoeid op de bewuste plaats te komen, wordt de brigade Doetichem versterkt met manschappen ,uit Zutphen, Winterswijk en Ruurloo, te Wehl gedetacheerd. De Maas en Waalsch Courant meldt, dat het plan bestaat de stoomtramlyn Nijmegen—Wamel over Dreumel, Rossum en Hedel door te trekken naer 's-Herto- genbosch. Het mes. In de Stevenendsche Zandstraat te Til burg zijn Zondag-middag zekere v. de H. door zijn vroegeren kostganger v. A., met wien hij in twist geraakt was, twee diepe messteken in het hoofd toegebracht. Hierop haalde v. d. H. zyn geweer, schoot er zijn aanvaller mee in de beenen en sloeg het daarna toen deze hem weder te lijf wilde op diens hoofd in stukken. De politie nam v. d. H in arrest, waaruit hij evenwel des avonds werd ontslagen. De toestand van v. A. is niet zonder gevaar. Nog werd gisteren uit Tilburg gemeld Naar wij vernemen, is de toestand van v. N., wien gisteren een messteek in het onderlijf werd toegebracht, en die in het ziekenhuis werd opgenomen, zeer bedenke lijk. De dader zekere v. d. W. bevindt zich in arrest. Ook v. d. H., die, zooals gemeld is, zijn tegenstander in de beenen schoot, daarna het geweer op diens hoofd in stukken sloeg, is heden weder gearres teerd, nadat hij gisteren wegens den ernst der hem toegebrachte wonden, in vrijheid was gesteld. Ook heden eerste lotings- dag waren hier en daar dronkemans- tooneeien en snij partij en. jLaatste Berichte 11. Bij het te 's-Hage gehouden examen gymnastiek is o. m. geslaagd mej. J. J. E. Plooy. Door tusschenkomst van het gemeente bestuur ontving gisteren de weduwe Munmk alhier bericht van het ministerie van koloniën, dat haar zoon Izaak Munnik in Atjeh is gesneuveld. Izaak Munnik is voor ruim 9 jaar naar Indië vertrokken en was blijkens een zijner laatste brieven ingedeeld bij de 1 comp. 14 bataljon inf. te Segli, waarbij hij als fuselier dienst deed. Hij bereikte den leeftijd van 30 jaar. (S. Ct.) - Het wetsontwerp tot wijziging van het stelsel der Arm wen wet wordt, naar de IV. jR, Ct. verneemt, deze week naar den Raad van State verzonden. Kunst en Letteren. In den zangkwartetweastrijd, eergisteren te Rotterdam door Rotte's mannenkwartet «St. Cecilia" ter gelegenheid van het vjjtjarig bestaan gehouden en waaraan door 17 kwartetten werd deelgenomen, behaalde het kwartet «Orpheus", Den Haag (bestaande Uit de heeren Emons, Schril Ier, v. d. Stap en Verkerk^ den len prijs en vervolgens in de eere afdeeling met algemeene stemmen den len eereprijs. (De le prijs bestond uit gouden draagnaedailles, de le eereprijs uit 4 zilveren inktstellen, geschonken door den burgemeester van Rotterdam. Een' kwartet uit Den Boseh (directeur Kallen bach en waarin de tenor W. v. Son zong) behaalde den 2n prijs en den 2n eereprijs, insgelijks met algemeene stemmen, (De 2e pr. bestond uit 4 verg. ziiv. medailles en 4 kristallen bokalen op zilveren voet). De 3e prijs viel ten deel aan Aurora Rotterdam, de 4e aan Inter nos, Haarlem, de 5e Zanglust, Rotterdam, de 6e aan een kwartet uit Eindnoven, de 7e aan Loreley Haarlem, de eervolle vermelding aan Concordia, Amsterdam. Burgerlijke Stand. Geboren: 17 Oct. Anna Maria Lduina, dochter van A. J. Clazing en M. Verbruggen, Broersvest. Johannes Jacobus, zoon van C. J. Schouten en E. C. de Vries, Broersveld. Overleden: 17 Oct. Lena Catharina Singels, oud 42 jaar en 6 maanden, echtgenoot van Richard Hendrik Willem Harcksen, Lange Achterweg,, Jan Dirk van Drer.t, oud 4 maanden, Singel. -- 18. Cornelia Pieternella Kalkhoveu, oud 11 weken, Bakkershaven. Visscherij-berichten. SCHIEDAM, 20 Oct. Binnengekomen van de haringvisscherij de loggers SCH 352 Waakzaamheid, schipper G. Pronk, met 14 last haring van de derde reis, e" de bommer, SCH 182 Weltevreden, schipper J. Plug, met 18 last haring van de tweeoe reis, SCH 14 Vriendsehap en Oefening, schipper A. Verbaan, met 17 last haring van de derde reis. 19 OctVertrokken naar zee ter haring visscherij de loggers SDM 18 Saturnus, schipper J. Roeleveld, SUM 17 Catharina, schipper J. Bos, SDM 15 de Maas, schipper W. Taal, SCH 368 Zeemeeuw, schipper C. de Best, SCH 358 Jacob, schipper L. den Duik, SCH 252 Zeeburg, schipper C. J. den Duik, SCIl 407 Iruida, schipper M. v. d. Zwan, en de bommen SCH 341 Phoex, schipper M. Baak, SCH 266 Sche pen Hoogenraad, schipper C. v. d. Toorn, SCH 64 Cornelus, schipper M. de Ruiter, SCH 183 Willem Beukelszoon, schipper A. Plug. Scheepvaart. Schiedam, 19 Oct. Vertrokken s.s. Kronborg, kapt. C. A. Jeppesen, met restant lading zout naar Vlaardingen. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 20 Oct. 1903. Otficieele noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor da Beurs. Dinsdag 20 Oct. Mobtwun f 10. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Punts. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: floys. Jenever: 114.50. Akst. proef f 16. Prima Graanspiritus f IS1/»—f 16. Spoeling f 1.80. Berlun. Parijs. Hamb. Spiritus in ioco I Rogge. p. Oct. 15.10 15.10 Nov. 15.- 15.- i Spirit, p. Oct. 17.17.50 Nov./Dec. 17.17.50 t) 52 Vs- 1 511,,. Mais Zondag-avond omstreeks half zes heeft te Venlo, op den weg naar het Oude Kerkhof, zekere L. C. uit Horst, naar men Rechtzaken. De rechtbank te Utrecht veroordeelde den melkslijter, die op Koninginneverjaardag iemand die de vlag uitstak toeriep «moeten jelui vlaggen voor de Koningin, weg met de Koninginc, tot 7 dagen gevangenisstraf. New-York. 19 Oct. Rogge op lev. zonder noteering; 20 Oct. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogta Keulen ('s rnorg. 11 uur) 17 Öct. 2.29 cM. 19 Oct. 2.41 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05Disc. 4 pCt. Parys -47.92^ 3 Antwu ro. - 47,85 4 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 20 Oct. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 52 paarden, veulen, ezel, 413 vette runderen, 1909 magere dito, 161 vette kalveren, 59 nuchtere en 511 graskalve ren, schapen of lammeren, varkens 284 biggen, 3 bokken of geiten. Koeien en ossen 25 tot 35 c., stieren 25 tot 32 c., kalveren 40 tot 56 c. per 4 kilo. Melkkoeien f140 a 245, kalfkoeien f 475 tot f 235 stieren f60 a 215 graskalveren 130 a 80, pinken f 55 a 85, vaarzen f 70 a 175, alles mager vee; biggen f5.— a 9 paarden 135 a 95. Nuchtere kalveren, slacht- f 10.a 14. fok- f 14 k 20. Door kleinen aanvoer Yan vette runderen was de handel 't voordeel van verkoopers enkele puike spoelingkoeien werden 2 cent boven noteering verkocht. In de puikste vette kalveren was de handel zeer goed. Op de magere markt was de handel zeer geanimeerd. Voor het buitenland werd alleen vet en jong fokvee aangekocht. Op de botermarkt werden aangevoerd 49/8 en 38/16 vaten en 402 stukkeu a i kilo. Prijs le kwal. f 64, 2e kwal. f 60,3o kwal. f54. Per hilo 70 a 75 c. aan de uitbetaling van schadeloossteling zou ontrekken dan de Rijksverzekeringsbank. 1» Oct. 20 Oct. 17 Oet. 19 Oct. Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3